Tomasz Dulewicz

Tomasz Dulewicz Coach, trener

Temat: 1.8. Co to jest Gestalt?

Na chwilę obecną wystarczy nam taka, krótka definicja Gestaltu.

Gestalt to rodzaj terapii krótkoterminowej, której twórcą jest Fritz Perls. Encyklopedyczną definicję Gestaltu możesz znaleźć np. w Wikipedii:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Gestalt

Ja opiszę coś czego nie ma w Wikipedii, a dla coachingu jest bardzo istotne.

Po pierwsze

Terapia Gestalt zakłada, że każdy kontakt (relacja) składa się z minimum 5 elementów (Serge Ginger – „Gestalt - sztuka kontaktu”):
1 – pre-kontakt
2 – wejście w kontakt
3 – kontakt
4 – wyjście z kontaktu
5 – asymilacja

Większość zaburzeń ludzkiej psychiki pochodzi z niedomknięcia kontaktu, lub z niewłaściwego domknięcia kontaktu.
„Domknięcie” kontaktu oznacza przejście przez wszystkie 5 etapów we właściwy sposób. Opuszczenie, lub niewłaściwe wykonanie któregoś etapu może spowodować w przyszłości problemy w naszej psychice, albo przynajmniej samopoczuciu;))
Gestalt m.in. „zajmuje się” domykaniem kontaktów.

Weźmy na przykład naszego Sprintera z przykładu coachingu przekonań. Sprinter podjął decyzję o wystartowaniu w maratonie; chciał wygrać; wystartował; biegną, dobiegł ostatni, maraton się skończył; ludzie się śmiali ze Sprintera.

Niby całe zdarzenia zawiera wszystkie 5 elementów, ale sprinter jest nieszczęśliwy. Dlaczego? Bo zakończenie zdarzenia (relacji sprintera z otoczeniem) miało inny przebieg niż on sobie zaplanował. Chciał wygrać, a przegrał.


Po drugie

W Gestalcie bardzo ważna jest figura (z niem. „gestalt”), ale również tło. Każda figura (przedmiot, człowiek, zdarzenie) występuje razem z tłem – czyli otoczeniem.

Prowadząc coaching Pana Antoniego, musimy pamiętać o tym kim jest Pan Antoni, jakie ma relacje ze swoim otoczeniem. Czy problem Pana Antoniego leży w nim, czy w otoczeniu, czy może w relacjach z otoczeniem?


Po trzecie

Gestalt jest terapią skoncentrowaną na obecnej chwili, obecnym stanie tzw. „Tu i Teraz”.
Coaching natomiast jest skoncentrowany na „przeniesieniu” klienta z obecnego stanu do przyszłości (do osiągnięcia celów).

Gestalt nie jest coachingiem, ale na samym początku coachingu może być bardzo pomocny. Jest pomocny przy nawiązywaniu kontaktu z drugą osobą oraz przy analizowaniu obecnej sytuacji, rzeczywistości z której zaczynamy osiąganie celów.

Ogólnie mówiąc terapie możemy podzielić na 3 grupy:
1. Skoncentrowane na przeszłości (np. psychodynamiczna).
2. Skoncentrowane na teraźniejszości (np. Gestalt).
3. Skoncentrowane na przyszłości (np. Behawioralno-Poznawcza, NLP, TSR)

Coaching to pomoc klientowi w przemieszczeniu się z teraźniejszości do pożądanej przyszłości (osiągnięcia celów).
Zatem widzisz dlaczego ja w coachingu wykorzystuję elementy terapii Behawioralno-Poznawczej, Gestaltu i NLP.


Więcej o Gestalcie napiszę w rozdziale 5. Elementy Gestaltu w coachingu.

Pracuję nad e-bookiem „Gestalt w coachingu” – pod koniec lipca powinien być gotowy.

konto usunięte

Temat: 1.8. Co to jest Gestalt?

To fajne co napisałeś. Jednocześnie są takie narzędzia gestaltowskie, które jak najbardziej nadają się do prowadzenia coachingu. Genialną sprawą w tym zakresie jest gestaltowski eksperyment, który nie tylko może być źródłem wglądu dla klienta, ale także przenosić jego zasoby w przyszłość. Mam nadzieję, że o tym też wspomnisz :)
Tomasz Dulewicz

Tomasz Dulewicz Coach, trener

Temat: 1.8. Co to jest Gestalt?

.:
Genialną sprawą w tym zakresie jest gestaltowski eksperyment, który nie tylko może być źródłem wglądu dla klienta, ale także przenosić jego zasoby w przyszłość. Mam nadzieję, że o tym też wspomnisz :)

Napisałem tutaj:
http://www.goldenline.pl/forum/425696/57-eksperyment

Następna dyskusja:

1.2.a. Co to jest coaching?




Wyślij zaproszenie do