Tomasz Dulewicz

Tomasz Dulewicz Coach, trener

Temat: 2.2. Uzgodnienie konkretnych celów coachingu.

Etap 2 - Uzgodnienie konkretnych celów coachingu.

Etap ten może być kolejną sesją, lub częścią pierwszej.

Ja przechodzę do etapu 2, kiedy uznam, że zbudowałem z klientem podstawy szczerej, opartej na zrozumieniu i zaufaniu relacji. Kiedy klient wie na czym polega coaching i co może osiągnąć. Kiedy ustaliłem ogólne warunki pracy, naszych relacji.
Kiedy klient stwierdzi, że chce pracować ze mną.

Aby doprecyzować cele stosuję np. aktywne słuchanie, metamodel z NLP, zasady konstruowania celi SMART.

Teraz pokrótce opiszę SMART’a. Aktywne słuchanie – będzie w dziale Komunikacja, a metamodel w dziale NLP.

Każdy cel powinien być SMART, czyli z ang.:

Specific – specyficzny, konkretny

Measurable – mierzalny, musisz wiedzieć ile powinieneś wykonać danej czynności, aby osiągnąć cel.

Ambitious – ambitny, stawiaj wysoko porzeczkę – żeby skoczek przeskoczył poprzeczkę zawieszoną na 2.10 m musi skoczyć wyżej niż 2.10 m. Skacząc 2.10 zderzy się z poprzeczką:))

Realistic – realny dla Ciebie, musisz mieć odpowiednią ilość dostępnych zasobów, np. możesz schudnąć 20 kg w 6 miesięcy, ale nie w 6 dni.

Timetable – określony w czasie, czyli „schudnę w ciągu 6 miesięcy”, a nie „schudnę wkrótce”

Oprócz tego cel powinien być:
Ekologiczny – czyli nie szkodzi innym i nam

Spójny – spójny z innymi naszymi celami, z naszymi przekonaniami i z naszym otoczeniem