Marcin Nowak

Marcin Nowak Handel B2B

Temat: Jak zatrudnić obywateli Chin w Polsce ?

Jak zatrudnić obywateli Chin w Polsce ?

Jeśli mogą się Państwo podzielić swoimi doświadczeniami i wiedzą praktyczną na ww temat proszę o informacje.

Pozdrawiam, Marcin Nowak
biznesazja@gmail.com
Marcin Nowak

Marcin Nowak Handel B2B

Temat: Jak zatrudnić obywateli Chin w Polsce ?

Zasady ubiegania się o uzyskanie wizy uprawniajcej do wjazdu i pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej:

Cudzoziemiec ubiegający się o polską wizę powinien przedstawić w konsulacie następujące dokumenty:

1) Paszport ważny co najmniej 3 miesięce licząc od daty planowanego wyjazdu z Polski.

2) Wypełniony we wszystkich punktach formularz aplikacji wizowej, z własnoręcznym podpisem potwierdzającym prawdziwość przedstawianych danych, z załączoną jedną aktualną, barwną fotografią 3,5x4,5 cm, wykonaną bez nakrycia głowy, przedstawiającą lewy półprofil z widocznym uchem.

Wnioskodawca powinien wnieść stosowną opłatę konsularną.
W zależności od celu planowanego pobytu w Polsce, osoby ubiegające się o wizy powinny dodatkowo przedstawić:

1) Osoby ubiegające się o wyjazd do Polski w celach naukowych, kulturalnych, sportowych, prasowych itp.

a) Zaproszenie wystawione przez polską instytucję naukową, kulturalną, związek lub klub sportowy, redakcję itp., podpisane przez przedstawiciela kierownictwa. Zaproszenie poza danymi personalnymi osób zapraszanych powinno zawierać informację o celu przyjazdu do Polski, planowanym czasie wizyty oraz powinno określać, która ze stron pokrywa koszty pobytu delegacji w Polsce.

b) Jeżeli wyjazd do Polski ma charakter służbowy, należy przedstawić delegację wystawioną przez instytucję delegującą lub notę właściwej Kancelarii Spraw Zagranicznych.

2) Osoby ubiegające się o wyjazd do Polski w związku z realizacją celów gospodarczych ("business")

Obywatel chiński, posiadacz paszportu zwykłego (putong huzhao) lub paszportu zwykłego dla celów służbowych (yingong putong huzhao), może ubiegać się o polską wizę umożliwiającą przyjazd do Polski w celach gospodarczych po przedstawieniu zaproszenia od polskiej firmy (państwowej lub prywatnej), organizacji handlowej (np. izby gospodarczej), instytucji (np. ośrodka naukowo-badawczego), fundacji, stowarzyszenia itp. - prowadzących działalność gospodarczą.

Osoby, firmy lub instytucje chińskie, które nie posiadają kontaktów z polskimi podmiotami gospodarczymi powinny zgłosić się do Wydziału Ekomomiczno-Handlowego Ambasady RP lub do konsulów handlowych w Konsulatach Generalnych i tam najpierw uzyskać pomoc w nawiązaniu odpowiednich kontaktów.

Zaproszenie od polskiego partnera powinno być wystawione na blankiecie firmowym i powinno zawierać:
o nazwiska i imiona zapraszanych osób,
o nazwę chińskiej firmy
o uzasadnienie celu przyjazdu,
o termin i długość pobytu,
o jeżeli strona polska pokrywa koszty pobytu gości chińskich w zaproszeniu powinno zostać to odpowiednio zapisane (tj. powinna zostać umieszczona formuła zobowiązania do "pokrycia wszelkich kosztów związanych z pobytem osoby zapraszanej na terytorium RP, w tym kosztów zamieszkania, utrzymania, ewentualnego leczenia lub wydalenia z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej"),
o jeżeli koszty pobytu w Polsce mają być pokrywane przez stronę chińską, aplikujący muszą przedstawić wiarygodne oświadczenie instytucji delegującej.
Zaproszenie strony polskiej powinno być podpisane przez osobę upoważnioną do zaciągania zobowiązań wobec Skarbu Państwa, to znaczy właściciela (w przypadku firm działających na zasadzie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej) lub członka zarządu albo prokurenta (w przypadku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółek akcyjnych) itp. Zaproszenie należy przedstawić w oryginale (dopuszcza się możliwość składania aplikacji na podstawie zaproszenia w formie faksu, jednak przy odbiorze wizy wnioskodawca powinien przedstawić oryginał dokumentu).

Ponadto strona polska powinna nadesłać (kopia faksowa jest wystarczająca):
o dokumenty rejestrowe (wypis z rejestru spółek, stowarzyszeń, fundacji, kopia wpisu do rejestru działalności gospodarczej)
o numer identyfikacji podatkowej NIP
o numer statystyczny REGON.
(w przypadku gdy polski podmiot w niedługim czasie kolejny raz zaprasza chińskich partnerów i dokumenty te zostały uprzednio przesłane do konsulatu, ponowne ich nadsyłanie może nie być konieczne - decyduje o tym konsul)

W przypadku wyjazdu na targi handlowe, uczestnicy targów powinni przedstawić dokument poświadczający wniesienie opłaty za wynajem powierzchni wystawowej i zaproszenie od organizatorów targów. Ilość delegatów powinna być w rozsądnej proporcji do wynajmowanej powierzchni wystawowej a rodzaj prowadzonej działalności przez firmę chińską powinien odpowiadać tematyce targów.

* Osoby ubiegające się o wjazd do Polski w celu podjęcia zatrudnienia lub wykonywania innej pracy zarobkowej
o zezwolenie na zatrudnienie wydane przez powiatowy urząd pracy
o dokumenty poświadczające kwalifikacje do podjęcia pracy na stanowisku określonym w zezwoleniu na zatrudnienie
o pismo pracodawcy przedstawiające oferowane warunki pracy
o dokumenty rejestrowe pracodawcy:
+ wypis z rejestru sądowego lub zaświadczenie o prowadzeniu działalności gospodarczej
+ decyzja Urzędu Statystycznego o nadaniu numeru REGON
+ decyzja Urzędu Skarbowego o nadaniu numeru NIP
* Osoby ubiegające się o wjazd do Polski w celu podjęcia zatrudnienia na stanowisku kucharza
o zezwolenie na zatrudnienie wydane przez powiatowy urząd pracy
o dyplom poświadczający kwalifikacje do podjęcia pracy kucharza
o pismo pracodawcy przedstawiające oferowane warunki pracy
o kopie dokumentów rejestrowych pracodawcy:
+ wypis z rejestru sądowego lub zaświadczenie o prowadzeniu działalności gospodarczej
+ decyzja Urzędu Statystycznego o nadaniu numeru REGON
+ decyzja Urzędu Skarbowego o nadaniu numeru NIP
o świadectwa lekarskie i szczepień ochronnych
o przebieg pracy zawodowej (nazwy restauracji, adresy, numery telefonów)
o listy referencyjne lub opinie potwierdzające umiejętności kucharskie
* Osoby ubiegające się o wyjazd do Polski na zaproszenie prywatne w celu odwiedzin
o Zaproszenie wystawione przez osobę prywatną - obywatela RP lub obcokrajowca posiadającego zgodę władz polskich na pobyt (legitymującego się "kartą pobytu"). Zaproszenie takie musi być wystawione na specjalnym druku i zarejestrowane w Urzędzie Wojewódzkim właściwym dla miejsca zamieszkania osoby zapraszającej.
o W punkcie 12 aplikacji wizowej należy dodatkowo podać numer telefonu osoby zapraszającej (ewentualnie inną możliwość kontaktu np. e-mail)
o Jeżeli wnioskodawca planuje pobyt zagranicą dłuższy niż 30 dni, powinien przedstawić pismo z zakładu pracy (w przypadku uczniów ze szkoły) zezwalające na ponad trzydziestodniową nieobecność i zapewniające przyjęcie do pracy (szkoły) po powrocie z zagranicy.

Rodzaje wiz:

o krótkoterminowa - uprawnia do pobytu na terytorium RP do 90 dni;

o długoterminowa - uprwnia do pobytu na terytorium RP do 1 roku;

o wielokrotność wyjazdów - istnieje mozliwość uzyskania wiz uprawniających do jednego, dwóch lub wielu wjazdów na terytorium RP;

Wnioski wizowe:

Wniosek wizowy w językach angielskim i chińskim można pobrać tutaj - format Microsoft Word (.doc) lub tutaj - format Adobe Acrobat ( .pdf).

http://www.polandguangzhou.com/polish/wizy.htm
Marcin Nowak

Marcin Nowak Handel B2B

Temat: Jak zatrudnić obywateli Chin w Polsce ?

Prościej zatrudnić cudzoziemca spoza Unii

Marek Zalisko 24-10-2007

Chcąc przyjąć do pracy obywatela z Chin czy Rosji, musisz zdobyć zezwolenie od wojewody właściwego dla swojej siedziby. W niektórych sytuacjach jesteś zwolniony z tego obowiązku

Swobodę przepływu pracowników wewnątrz Unii gwarantuje art. 39 traktatu Wspólnot Europejskich. Wyraża się ona m.in. tym, że kandydat do pracy pochodzący np. z Wielkiej Brytanii ma pierwszeństwo przed cudzoziemcem z kraju trzeciego, np. z Chin czy Rosji. Zatrudnianie cudzoziemców w Polsce reguluje ustawa z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU nr 99, poz. 1001 ze zm.). Stosujemy ją także do obywateli Chin czy Rosji chcących znaleźć u nas zajęcie. Zamierzające ich zaangażować firmy muszą jednak wcześniej uzyskać, na swój pisemny wniosek, zezwolenie wydane przez wojewodę właściwego dla ich siedziby. Nie trzeba jednak starać się o zgodę na zatrudnienie osób mających status uchodźcy nadany w Polsce czy zezwolenie na osiedlenie się u nas.

Preferowane zawody

Wojewoda musi zwykle przed wydaniem decyzji zbadać uwarunkowania lokalnego rynku pracy. Analiza nie jest potrzebna w przypadku lekarzy czy lekarzy dentystów, odbywających szkolenia lub realizujących program specjalizacji. Dotyczy to także cudzoziemców upoważnionych do reprezentowania przedsiębiorcy zagranicznego w jego oddziale lub przedstawicielstwie znajdującym się w Polsce. Wynika to z rozporządzenia z 21 lipca 2006 r. w sprawie określenia przypadków, w których przyrzeczenie i zezwolenie na pracę cudzoziemca wydawane jest bez względu na sytuację na lokalnym rynku pracy i kryteria wydawania przyrzeczeń i zezwoleń na pracę cudzoziemców (DzU nr 141, poz. 1004).

Bez zezwolenia

Przedsiębiorcy mogą jeszcze liczyć na inne ułatwienia. Czasami nie muszą nawet ubiegać się o zezwolenie na zatrudnienie np. Chińczyka. Kiedy, mówi dokładnie rozporządzenie z 30 sierpnia 2006 r. w sprawie wykonywania pracy przez cudzoziemców bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę (DzU nr 156, poz. 1116). Chodzi o cudzoziemców pełniących funkcję doradczą, nadzorczą lub wymagającą szczególnych kwalifikacji i umiejętności w programach realizowanych w ramach działań Unii Europejskiej lub innych międzynarodowych programach pomocowych. Także o obcokrajowców delegowanych do pracy w instytutach kultury państw obcych w Polsce na podstawie umów międzynarodowych pod warunkiem wzajemności. Mogą to być także cudzoziemcy delegowani do Polski przez pracodawcę chińskiego, jeżeli zachowują oni miejsce stałego pobytu w Chinach, na okres nieprzekraczający trzech miesięcy w roku kalendarzowym, m.in. w celu:

- wykonywania prac montażowych, konserwacyjnych lub naprawy, dostarczonych kompletnych technologicznie urządzeń, konstrukcji, maszyn lub innego sprzętu, jeżeli pracodawca chiński jest ich producentem;

- dokonania odbioru zamówionych urządzeń, maszyn, innego sprzętu lub części, wykonanych przez przedsiębiorcę polskiego.

Sąsiedzi ze wschodu

Obywatele Białorusi, Rosji i Ukrainy mogą wykonywać pracę w Polsce bez konieczności uzyskania pozwolenia. Tak będzie, jeśli będą wykonywać pracę maksymalnie przez trzy miesiące w ciągu kolejnych sześciu miesięcy, jeżeli otrzymają oświadczenie polskiego pracodawcy o zamiarze ich zatrudnienia. Oświadczenie rejestrują powiatowe urzędy pracy właściwe ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę pracodawcy. Obywatele państw sąsiadujących z Polską (Białorusini, Rosjanie i Ukraińcy) muszą mieć wizę w celu wykonywania pracy. Oświadczenie o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi powinno zawierać:

- dane identyfikujące polskiego pracodawcę i obcokrajowca,

- zamiar zaangażowania tego ostatniego przez pracodawcę na czas określony.

Obywatele Białorusi, Rosji i Ukrainy mogą wykonywać pracę w Polsce bez konieczności uzyskania pozwolenia

Oświadczenie podlega rejestracji w powiatowym urzędzie pracy, a następnie cudzoziemiec przedkłada je polskiej placówce dyplomatyczno-konsularnej w miejscu jego stałego zamieszkania w celu uzyskania wizy. Tylko więc pewne ściśle określone okoliczności upoważniają do zatrudnienia w Polsce cudzoziemców z państw trzecich ze względu na posiadanie przez obywateli tych państw specjalnych kwalifikacji. Na pewno dla polskiej gospodarki opłacalne jest zatrudnianie wykwalifikowanych pracowników z Ukrainy, Rosji czy Chin.

Autor jest aplikantem radcowskim we Wrocławiu, doktorantem w Katedrze Nauk Prawnych Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego
Źródło : Rzeczpospolita

http://www.rp.pl/artykul/64671.html
Marcin Nowak

Marcin Nowak Handel B2B

Temat: Jak zatrudnić obywateli Chin w Polsce ?

Za delegowanych do Polski Chińczyków nie płacimy składek

Renata Majewska 14-12-2007,

Firmy chińskie czy wietnamskie nie będą musiały odprowadzać składek za sprowadzonych do nas pracowników – uważa Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Tak wynika z oficjalnej interpretacji ZUS z 6 grudnia (patrz Odpowiedź ZUS na pytanie "Rz" o ubezpieczenie obywateli Chin i Wietnamu pracujących w Polsce), wydanej w odpowiedzi na pytanie DOBREJ FIRMY. Zakład uważa, że wietnamscy czy chińscy pracownicy delegowani do pracy w Polsce nie podlegają tu ubezpieczeniom społecznym. A to dlatego że pozostają w stosunku pracy jedynie z tamtejszymi zakładami i od nich dostają pensje.

Dostęp do rynku

Stanowisko ZUS wzbudza zrozumiałe kontrowersje. Niemniej zmierzenie się z tym problemem jest konieczne już teraz, w przededniu przygotowań do Euro 2012. Stadiony, mosty i związaną z tym infrastrukturę budować będą bowiem w Polsce obywatele innych krajów – dlatego że brakuje u nas budowlańców. Wielu stawia na Chińczyków i Wietnamczyków, od lat określanych mianem taniej siły roboczej. Sprawa jednak nie jest taka prosta. Eksperci nie zgadzają się bowiem co do tego, jaki mają oni dostęp do naszego rynku. Zasadniczo pracodawca chcący zatrudnić w Polsce cudzoziemca musi złożyć wniosek do wojewody o zezwolenie. Z obowiązku uzyskiwania zezwolenia są zwolnieni niektórzy obcokrajowcy. Którzy – reguluje rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 30 sierpnia 2006 r. w sprawie wykonywania pracy przez cudzoziemców bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę (DzU nr 156, poz. 1116 ze zm.). Przywiezieni do nas Chińczycy czy Wietnamczycy mogą u nas zatem pracować bez zezwolenia w sytuacjach określonych w ramce. Co więcej, mówi się o dalszej liberalizacji przepisów dla przedstawicieli tych narodowości.

Niby-pracownicy

Jest wielce prawdopodobne, że stadiony w Polsce na Euro 2012 zbudują Chińczycy i Wietnamczycy. Skutecznie więc będą oni konkurować z naszymi rodakami, którzy zechcą pracować przy tych inwestycjach. Ograniczą też szanse rodzimych firm na wygranie przetargów. Eksperci nie mogą się jednak doszukać słabego punktu w interpretacji ZUS. Jest ona bowiem prawidłowa pod względem formalnym. Zgodnie z art. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych podlegają obowiązkowo w naszym kraju ubezpieczeniom osoby, które są tu pracownikami. Ustawa nie precyzuje terytorialnego znaczenia pojęcia „pracownik”. Należy się zatem odwołać do kodeksu pracy.

– Zgodnie z zasadą terytorialności pracownikiem jest w Polsce ten, kto zawarł tu umowę i wykonuje pracę – tłumaczy Grzegorz Orłowski, radca prawny.

Popiera go prof. Krzysztof Rączka z Uniwersytetu Warszawskiego.

Warunki zatrudnienia

Chińskie czy wietnamskie firmy nie mogą u nas liczyć na takie preferencje, jeśli chodzi o warunki zatrudniania i wynagradzania sprowadzanych przez nich robotników. Ci ostatni nie są tu wprawdzie – według mecenasa Orłowskiego – pracownikami, ale korzystają z pewnych minimalnych standardów określonych w art. 671 – 673 kodeksu pracy. I tak: nie wolno im płacić poniżej minimalnych stawek za pracę i nadgodziny, zmuszać do pracy dłuższej niż osiem godzin na dobę i 40 na tydzień itd.

Chińska firma budująca u nas autostradę nie może uiszczać delegowanym do Polski rodakom wynagrodzenia mniejszego od minimalnego ani naruszać polskich norm i wymiaru czasu pracy oraz okresów odpoczynku dobowego i tygodniowego.

Obowiązki te spoczywają na pracodawcy niezależnie od tego, w jakim kraju ma siedzibę firma delegująca (w Unii Europejskiej czy poza nią) oraz bez względu na obywatelstwo pracowników.

Kiedy bez zezwolenia

Zgody wojewody na zatrudnienie na terenie Polski nie potrzebują m.in. cudzoziemcy:

- delegowani tu na najwyżej trzy miesiące przez zagranicznego pracodawcę do wykonywania prac montażowych, konserwacyjnych lub naprawy dostarczonych kompletnych technologicznie urządzeń, konstrukcji, maszyn lub innego sprzętu, pod warunkiem że:

– ich producentem jest zagraniczny pracodawca,

– zachowają stały pobyt w swoim kraju,

- nieposiadający obywatelstwa któregoś z państw Unii, EOG lub Konfederacji Szwajcarskiej ani uprawnienia do przebywania w obcym kraju i zatrudnieni przez pracodawcę mającego tam siedzibę, delegowani czasowo do Polski w celu świadczenia usług przez tego pracodawcę.

Źródło : Rzeczpospolita

http://www.rp.pl/artykul/76633.html
Marcin Nowak

Marcin Nowak Handel B2B

Temat: Jak zatrudnić obywateli Chin w Polsce ?

Odpowiedź ZUS na pytanie "Rz" o ubezpieczenie obywateli Chin i Wietnamu pracujących w Polsce

Jacek Dziekan 06-12-2007,

Pismo z 6 grudnia 2007 r., sygnatura NGi-063/321/2007

W związku z pytaniem o ubezpieczenie obywateli Chin i Wietnamu pracujących w Polsce, uprzejmie wyjaśniam.

Jak dotychczas, między Polską a Chinami oraz Wietnamem nie zostały podpisane umowy międzynarodowe w dziedzinie zabezpieczenia społecznego, które regulowałyby zasady podlegania zabezpieczeniu społecznemu pracowników delegowanych, dlatego zastosowanie tu mają ustawodawstwa krajowe Polski oraz odpowiednio Chin i Wietnamu.

Według przepisów polskich, czyli ustawy z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych /Dz.U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74 ze zm./ obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym podlegają osoby, które na obszarze Polski są pracownikami (art. 6 ust. 1 pkt 1ustawy).Zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych pracowników dokonuje płatnik składek, czyli pracodawca. Z kolei, pracodawcą w myśl przepisów Kodeksu pracy, jest jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniają one pracowników. Obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne związany jest z podleganiem tym ubezpieczeniom. Oznacza to, że aby istniały podstawy do objęcia ubezpieczeniami społecznymi, wykonywanie pracy powinno wynikać ze stosunku pracy lub innej umowy rodzącej obowiązek ubezpieczeń społecznych. W sytuacji, gdy osoby oddelegowane z Chin lub Wietnamu do wykonywania pracy w Polsce będą pozostawać w stosunku pracy jedynie ze swoim chińskim lub wietnamskim pracodawcą i przez niego będą wynagradzani, to nie będą podlegać polskim ubezpieczeniom społecznym.

Gdyby natomiast między obywatelami Chin czy Wietnamu a polskim podmiotem zostały podpisane umowy o pracę (lub np.: umowy zlecenia), osoby te podlegałyby obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym na ogólnych zasadach przewidzianych dla pracowników (zleceniobiorców).

Jacek Dziekan

Rzecznik Prasowy ZUS
Źródło : Rzeczpospolita

http://www.rp.pl/artykul/75089.html
Marcin Nowak

Marcin Nowak Handel B2B

Temat: Jak zatrudnić obywateli Chin w Polsce ?

Zasady zatrudniania cudzoziemców w Polsce

Wprowadził Wojciech Czarnecki

III. Zasady zatrudniania cudzoziemców w Polsce

1. Wprowadzenie

Podstawowym aktem prawnym regulującym zagadnienie zatrudniania cudzoziemców w Polsce jest ustawa z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2004r. nr 99 poz. 1001 z pożn, zm.). Uchyliła ona przepisy ustawy z dnia 14 grudnia 1994r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu.

Wykonywanie pracy przez cudzoziemca oznacza to: zatrudnienie, wykonywanie innej pracy zarobkowej (na podstawie umowy zlecenia, o dzieło, agencyjnej) lub pełnienie funkcji w zarządach osób prawnych prowadzących działalność gospodarczą.

Ogólna zasadą uregulowaną w art. 87 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy jest dopuszczalność świadczenia pracy przez cudzoziemców na terenie Rzeczypospolitej Polskiej pod warunkiem uzyskania odpowiedniego zezwolenia wydanego przez wojewodę właściwego miejscowo dla siedziby pracodawcy ubiegającego się o zezwolenie. Opłata za złożenie wniosku o wydanie zezwolenia na pracę dla cudzoziemca wynosi 50 złotych w przypadku zatrudnienia cudzoziemca na okres do trzech miesięcy i 100 złotych, w przypadku zatrudniania cudzoziemca na okres dłuższy niż 3 miesiące. Przepisy ustawy przewidują jednak szereg wyjątków od tej zasady.

2. Przyrzeczenie i zezwolenie na pracę dla cudzoziemców

Przyznawanie przyrzeczeń oraz zezwoleń reguluje rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z dnia 21 lipca 2006 w sprawie tryby i warunków wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemca (Dz.U. 2006 nr 141 poz. 1002).

Warunkiem wydania cudzoziemcowi zezwolenia na pracę jest wcześniejsze uzyskanie przez pracodawcę przyrzeczenia wydania zezwolenia na prace dla cudzoziemca oraz uzyskanie przez cudzoziemca wizy uprawniającej do pobytu w Polsce w celu wykonywania pracy lub też zezwolenia na zamieszkanie na terytorium RP na czas oznaczony, zezwolenia na pobyt czasowy lub zezwolenia na pobyt na terytorium Polski.

Uzyskanie przyrzeczenia wydania zezwolenia na pracę daje prawo ubiegania się przez cudzoziemca o dokumenty legalizujące jego pobyt w Polsce, którymi są zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony lub wiza.

Jeżeli w dniu składania wniosku cudzoziemiec posiada prawo pobytu na terytorium Polski lub wizę z prawem do pracy, wojewoda może udzielić zezwolenia na pracę cudzoziemca bez konieczności uprzedniego wydania przyrzeczenia na okres nie dłuższy niż okres prawa pobytu.

Decyzję w sprawie przyrzeczenia, uwzględniając sytuację na lokalnym rynku pracy oraz kryteria wydawania przyrzeczeń i zezwoleń na pracę cudzoziemców wydaje wojewoda.

Gdy już zostało wydane przez wojewodę przyrzeczenie wydania zezwolenia na pracę następnym krokiem jest uzyskanie przez pracodawcę zezwolenia na wykonywanie pracy. Zezwolenie wydaje wojewoda właściwy ze względu na siedzibę pracodawcy. Po uzyskaniu zezwolenia na pracę pracodawca może zawrzeć z cudzoziemcem umowę o pracę.

Zezwolenie jest wydawane na warunkach określonych w przyrzeczeniu, na okres nie dłuższy niż czas pobytu określony w odpowiedniej wizie lub nie dłuższy niż okres ważności zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub zezwolenia, o którym mowa w przepisach o zasadach i warunkach wjazdu i pobytu obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej oraz członków ich rodzin na terytorium Polski. Termin obowiązywania przyrzeczenia lub zezwolenia może zostać przedłużony przez wojewodę.

3. Uproszczone wydawanie przyrzeczeń i zezwoleń na pracę

W stosunku do niektórych grup cudzoziemców przyrzeczenia i zezwolenia na pracę wydawane są przez wojewodę bez względu na sytuację na lokalnym rynku pracy oraz kryteria wydawania przyrzeczeń i zezwoleń na pracę cudzoziemców.

Przypadki takie wymienia w § 1 Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z dnia 21 lipca 2006 r. w sprawie określenia przypadków, w których przyrzeczenie i zezwolenie na pracę cudzoziemca wydawane jest bez względu na sytuację na lokalnym rynku pracy i kryteria wydawania przyrzeczeń i zezwoleń na pracę cudzoziemców (Dz.U.06.141.1004).

Uproszczone wydawanie przyrzeczeń i zezwoleń na pracę dotyczy następujących cudzoziemców:

* cudzoziemców będących obywatelami państw członkowskich Unii Europejskiej, którzy mają wykonywać pracę jako personel kluczowy, w rozumieniu art. 52 Układu Europejskiego ustanawiającego stowarzyszenie między Rzeczpospolitą Polską, z jednej strony, a Wspólnotami Europejskimi i ich Państwami Członkowskimi, z drugiej strony, sporządzonego w Brukseli dnia 16 grudnia 1991 r.
* cudzoziemców - członków rodzin pracowników przedstawicielstw dyplomatycznych, urzędów konsularnych, organizacji międzynarodowych lub ich przedstawicielstw wykonujących w Polsce pracę w ramach umów i porozumień międzynarodowych,
* cudzoziemców - lekarzy i lekarzy stomatologów, absolwentów polskich uczelni medycznych odbywających wymagane staże na podstawie przepisów w sprawie stażu podyplomowego lekarza, lekarza stomatologa,
* cudzoziemców upoważnionych do reprezentowania przedsiębiorcy zagranicznego w jego oddziale lub przedstawicielstwie znajdującym się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
* cudzoziemców, którzy wykonują pracę jako prywatna służba domowa pracowników przedstawicielstw dyplomatycznych, urzędów konsularnych, organizacji międzynarodowych lub ich przedstawicielstw,
* cudzoziemców - trenerów sportowych i sportowców wykonujących pracę na rzecz klubów sportowych i innych podmiotów, których działalność statutowa obejmuje krzewienie kultury fizycznej i sportu,
* cudzoziemców - farmaceutów będących absolwentami polskich szkół wyższych odbywających roczną praktykę w aptece na podstawie przepisów o izbach aptekarskich,
* cudzoziemców wykonujących pracę w Polsce w ramach umów międzynarodowych w zakresie zatrudnienia, jeżeli potrzeba zatrudnienia cudzoziemca jest potwierdzona przez właściwy organ zatrudnienia, w trybie wskazanym w umowie,
* obywateli Republiki Turcji, gdy wystąpiono z wnioskiem o przedłużenie zezwolenia na pracę cudzoziemca, jeżeli wykonywali oni legalnie pracę w Rzeczypospolitej Polskiej przez okres 1 roku u danego pracodawcy.

W takiej sytuacji nie zachodzi przed wydaniem zezwolenia konieczność poszukiwania pracowników wśród osób bezrobotnych oraz wykazywanie, że na lokalnym rynku pracy nie jest możliwe pozyskanie kandydata o wymaganych kwalifikacjach spośród obywateli polskich albo cudzoziemców zwolnionych z posiadania zezwolenia na pracę.

4. Zatrudnienie bez konieczności uzyskiwania zezwolenia na prace

W określonych przypadkach pracodawca w Polsce może zatrudnić niektóre kategorie pracowników bez konieczności uzyskania zezwolenia wydawanego przez wojewodę właściwego miejscowo dla siedziby pracodawcy, który ubiega się o zezwolenie. Przepisy ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy określają status cudzoziemców, którzy nie muszą uzyskiwać zezwolenia na pracę w Polsce jak również wskazują akty prawne regulujące zatrudnianie pracowników zagranicznych, którzy z takiego obowiązku zostali zwolnieni.

Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z dnia 30 sierpnia 2006 r. w sprawie wykonywania pracy przez cudzoziemców bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę (Dz.U. 2006 nr 156 poz. 1116) określa cudzoziemców zwolnionych z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę.

Grupy osób oraz cudzoziemców, którzy zostali zwolnieni z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę określone zostały w art. 87 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy
(Dz.U. z 2004r. nr 99. poz. 1001).

Zezwolenie nie będzie również wymagane w przypadku gdy cudzoziemiec wykonuje pracę u pracodawcy zagranicznego i jest delegowany przez niego do podmiotu mającego siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na okres nie przekraczający 30 dni w roku w celu wykonania zadania określonego przez delegującego w innym trybie niż realizacja usługi eksportowej
(wnioskując z art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy).

5. Zatrudnianie obywateli UE oraz obywateli państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego

Zgodnie z obowiązującą zasadą swobody przepływu osób (art. 39 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską), cudzoziemcy - obywatele Unii nie potrzebują uzyskiwać pozwolenia na pracę w Polsce.

Od dnia 17 stycznia 2007 r. obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego posiadają swobodny dostęp do polskiego rynku pracy.

6. Świadczenie pracy przez cudzoziemców w ramach usług eksportowych

Kwestie wydawania zezwoleń dla cudzoziemców realizujących usługi eksportowe na terenie Polski reguluje rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 21 lipca 2006 roku w sprawie szczegółowych zasad i trybu wydawania przyrzeczeń i zezwoleń na pracę cudzoziemców zatrudnionych przy realizacji usług eksportowych świadczonych przez pracodawców zagranicznych w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2006r. nr 141 poz. 1003).

O zezwolenie na pracę cudzoziemców wykonujących pracę u pracodawcy zagranicznego i jest delegowany do Polski w celu realizacji usługi eksportowej występuje pracodawca zagraniczny.

Decyzję w sprawie przyrzeczenia i zezwolenia na pracę wydaje wojewoda właściwy ze względu na miejsce realizacji usługi eksportowej.

7. Wizy.

Wydawanie wiz dla cudzoziemców określa ustawa z 13 czerwca 2003 roku o cudzoziemcach (Dz.U.06.234.1694 z pozn. zm.). Stosownie do przepisów ustawy, cudzoziemcowi wjeżdżającemu do Polski wydaje się wizę w zależności od celu jego wjazdu i pobytu. Jedną z wiz pobytowych jest wiza w celu prowadzenia działalności gospodarczej oraz wiza w celu wykonywania pracy. Wiza ta wydawana jest cudzoziemcowi, który przedstawi przyrzeczenie wydania zezwolenia na pracę na terytorium Polski, albo pisemne oświadczenie pracodawcy o zamiarze powierzenia cudzoziemcowi wykonywania pracy, jeżeli zezwolenie na pracę nie jest wymagane. Wizę wydaje się na okres pobytu, który odpowiada okresowi wskazanemu w przyrzeczeniu lub oświadczeniu, nie dłużej jednak niż na 1 rok (365 dni).

Cudzoziemcowi przebywającemu na terytorium Polski można przedłużyć wizę pobytową w wyjątkowych sytuacjach, jeżeli są spełnione warunki określone w/w ustawie. Przedłużenie wizy wydawane jest w formie decyzji przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce pobytu cudzoziemca.
Wizę w celu wykonywania pracy wydaje lub odmawia jej wydania konsul właściwy ze względu na miejsce stałego zamieszkania cudzoziemca.

Przepisy powyższej ustawy nie mają zastosowania do obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej oraz członków ich rodzin, a także do obywateli państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego, które nie należą do Unii Europejskiej, ale na podstawie umów zawartych z Unią Europejską korzystają ze swobody przepływu osób i członków ich rodzin, w zakresie uregulowanym w ustawie z dnia z dnia 14 lipca 2006 r. o wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin.

Ostatnia aktualizacja ( poniedziałek, 29 października 2007 )

http://coi.kujawsko-pomorskie.pl/index.php?option=com_...
Marcin Nowak

Marcin Nowak Handel B2B

Temat: Jak zatrudnić obywateli Chin w Polsce ?

Zatrudniamy cudzoziemca po wejściu Polski do strefy Schengen

Grażyna Ordak 21-12-2007

Od dziś przy zatrudnianiu cudzoziemców musisz się posługiwać ujednoliconymi zasadami obowiązującymi w tzw. strefie Schengen. Niestety, wydłuży się procedura starań o wizę w celu wykonywania pracy i zdrożeją też same wizy

W nocy z 20 na 21 grudnia br. Polska weszła do strefy Schengen, stając się częścią obszaru, na którym stosowane są ujednolicone zasady dotyczące m.in. ochrony granic, ochrony danych osobowych obywateli, współpracy między służbami policyjnymi państw sygnatariuszy, działania tzw. systemu informacyjnego Schengen, jak również wydawania wiz cudzoziemcom.

Wizy Schengen są krótkoterminowe (trzymiesięczne do wykorzystania w ciągu pół roku). Natomiast poszczególne państwa członkowskie nadal decydują o wizach długoterminowych (roczne do wykorzystania maksymalnie w ciągu pięciu lat). Są one wizami narodowymi – uprawniają do przebywania tylko na terytorium państwa, które je wydało. Podstawą wydania takiej wizy jest kontrakt i pozwolenie na pracę, studia, długoterminowa współpraca naukowa itp.

To, w jaki sposób zorganizowana jest procedura wizowa w poszczególnych krajach członkowskich, nadal będzie głównie zależeć od ich resortów spraw zagranicznych. W Polsce będzie ona podobna do dotychczasowej. Wzrosną jednak opłaty za wydanie wizy. Jest to 35 euro, jeżeli podpisane zostały umowy o ułatwieniach wizowych, oraz 60 euro dla obywateli pozostałych państw. Dla cudzoziemców wprowadzono także wymóg posiadania ubezpieczenia zdrowotnego na minimalną kwotę 30 tys. euro ważnego na całym obszarze Schengen.

Rosja, Ukraina, Mołdawia oraz kraje bałkańskie: Czarnogóra, Bośnia i Hercegowina, Albania, Macedonia i Serbia podpisały z UE umowy o ułatwieniach wizowych. Przy zatrudnianiu obcokrajowców w Polsce najważniejsze są umowy z Rosją i Ukrainą. Obie są skonstruowane podobnie i opłaty za wizy wynoszą 35 euro. Wskazują one też niektóre kategorie osób, które mogą w sposób uprzywilejowany dostać wizę. Ponadto zgodnie z tą umową konsulaty muszą podjąć decyzję wizową (dotyczy to wszystkich obywateli) w ciągu 10 dni od dostarczenia dokumentów. Umowa z Rosją weszła w życie w czerwcu br., natomiast ta z Ukrainą nie została jeszcze ratyfikowana, ale strona ukraińska ma zamiar ją przyjąć, co w praktyce oznacza, że jej postanowienia mogą już być stosowane.

Uzyskanie zezwolenia na pracę w Polsce może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Decyduje tu przede wszystkim sprawność samego pracodawcy. Im lepiej przedsiębiorca przygotuje się do tej procedury, tym szybciej i bez problemów będzie ona przebiegała

Cudzoziemiec nie jest stroną w tym postępowaniu – o wydanie zezwolenia występuje pracodawca. Niektórzy przedsiębiorcy działają przez pełnomocników. Niekiedy jednak przekazują swoje pełnomocnictwo zainteresowanemu cudzoziemcowi. Choć nie jest to sprzeczne z prawem, lepiej tego unikać – obcokrajowcy występujący o zezwolenie w imieniu przyszłego pracodawcy nie są dobrze widziani przez urzędników. Z kolei korzystanie z usług profesjonalnych pełnomocników wiąże się z wysokimi kosztami, a wcale nie gwarantuje szybszego zakończenia sprawy.

Gdzie po dokument

Sprawami związanymi z wydawaniem zezwoleń na pracę obcokrajowców zajmują się wydziały polityki społecznej w urzędzie wojewódzkim właściwym ze względu na siedzibę przedsiębiorstwa (lub przy delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług eksportowych – ze względu na miejsce jej wykonywania). Wyjątkiem jest województwo mazowieckie. Na mocy porozumienia zawartego między wojewodą mazowieckim i zarządem województwa mazowieckiego upoważnienie do wydawania przyrzeczeń i zezwoleń w sprawach zatrudniania cudzoziemców ma dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie oraz jego zastępcy.

Skontaktuj się z urzędem

Przed ubieganiem się o zezwolenie na zatrudnienie obcokrajowca pracodawca powinien skontaktować się z właściwym urzędem. Właściwe przygotowanie przedsiębiorców zaoszczędzi urzędnikom pracy przy ewentualnym korygowaniu wniosków. Dane urzędów podajemy na końcu przewodnika.

Warto przede wszystkim upewnić się, czy w konkretnej sytuacji trzeba występować o zezwolenie, a jeśli tak – to według jakiej procedury. Należy też sprawdzić, czy nie ma negatywnych przesłanek. Przykładowo zezwolenia nie otrzyma pracodawca, u którego kontrola legalności zatrudnienia wykazała, że łamał ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy w ciągu roku przed złożeniem wniosku. Podobnie na zatrudnienie w Polsce nie ma szans cudzoziemiec odnotowany w Krajowym Rejestrze Karnym. Procedura uzyskania zezwolenia na zatrudnienie cudzoziemca może mieć kilka wariantów, a zależy to od obywatelstwa pracownika, rodzaju lub czasu pracy, jaką ma on wykonywać. Decydujące jest też to, czy w chwili występowania o zezwolenie cudzoziemiec ma dokument upoważniający do pobytu w Polsce inny niż wiza turystyczna (np. zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony).

Kto w strefie

Obecnie strefa Schengen obejmuje Austrię, Belgię, Danię, Finlandię, Francję, Grecję, Hiszpanię, Holandię, Islandię, Luksemburg, Niemcy, Norwegię, Portugalię, Szwecję i Włochy. Nasza akcesja do Schengen będzie przebiegała dwuetapowo: 21 grudnia 2007 r. według reżimu Schengen będą funkcjonowały przejścia graniczne lądowe i morskie, a do końca marca 2008 r. również lotniska. Razem z Polską do Schengen dołączą pozostałe państwa, które weszły do UE 1 maja 2004 r. Na wejście do strefy czekają jeszcze: Bułgaria, Cypr, Rumunia i Szwajcaria.

PROCEDURA KROK PO KROKU

Krok 1. Zbadaj rynek pracy

Aby uzyskać zezwolenie na pracę cudzoziemca, pracodawca musi udowodnić, że bezskutecznie poszukiwał na dane stanowisko Polaka lub obywatela Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Szwajcarii. W tym celu musi:

- zgłosić wakaty do powiatowego urzędu pracy właściwego dla swojej siedziby; informacja ma dotyczyć zakresu obowiązków na wolnym stanowisku, wymaganych kwalifikacji i doświadczeń oraz proponowanego wynagrodzenia;

Pracownicy PUP sprawdzą, czy w bazach danych znajdują się bezrobotni odpowiadający temu profilowi, a także udostępnią to ogłoszenie innym oferującym pracę. Ponadto zamieszczą je w systemie europejskiego pośrednictwa pracy EURES, gdzie mogą się z nim zapoznać obywatele państw członkowskich EOG i Szwajcarii.

Pracodawca musi czekać na potwierdzenie, że wakatu nie udało się zapełnić pracownikiem polskim lub z EOG. W zależności od województwa potrwa to od 14 (w Lubelskiem) do 30 dni (w Zachodniopomorskiem) od zgłoszenia oferty pracy w PUP. Niekiedy okres ten jest skracany, gdy pracownicy PUP wiedzą, że pracodawca od dłuższego czasu bezskutecznie poszukiwał rąk do pracy. Odbierając dokument z PUP, pracodawca musi sprawdzić, czy zawiera on informację, że w zasobach PUP nie ma pracowników o kwalifikacjach wymaganych przez pracodawcę (ze wskazaniem, o jakie dokładnie chodzi) oraz że jego oferta była udostępniana przez PUP, a także w EURES. Jeżeli jednak PUP znajdzie odpowiednich kandydatów na dane stanowisko, pracodawca nie dostanie zgody na zatrudnienie obcokrajowca.

- wykazać, że poszukiwał pracownika w inny sposób, np. zamieścił ogłoszenie o wakacie w prasie, Internecie lub korzystał z agencji pośrednictwa pracy. Najczęściej dowodem będzie faktura z treścią ogłoszenia prasowego. Niektóre urzędy wymagają nawet, aby pojawiało się ono w druku przynajmniej przez tydzień. Ogłoszenie w Internecie musi być zamieszczone na stronach poświęconych pośrednictwu pracy (nie wystarczy opublikować ofertę na własnej stronie), a za potwierdzenie jego dostępności wystarczy wydruk komputerowy.

PAMIĘTAJ!

Z testu rynku pracy zwolnieni są niektórzy cudzoziemcy oznaczeni w rozporządzeniu z 21 lipca 2006 r. w sprawie określenia przypadków, w których przyrzeczenie i zezwolenie na pracę cudzoziemca wydawane jest bez względu na sytuację na lokalnym rynku pracy i kryteria wydawania przyrzeczeń i zezwoleń na pracę cudzoziemców (DzU nr 141, poz. 1004). Są to m.in.

- trenerzy sportowi i sportowcy wykonujący pracę na rzecz klubów sportowych i innych podmiotów, których działalność statutowa obejmuje krzewienie kultury fizycznej i sportu,

- obywatele Turcji, gdy wystąpiono z wnioskiem o przedłużenie zezwolenia na pracę cudzoziemca, jeżeli wykonywali oni legalnie pracę w Polsce przez rok u danego pracodawcy,

- cudzoziemcy upoważnieni do reprezentowania przedsiębiorcy zagranicznego w jego oddziale lub przedstawicielstwie znajdującym się w Polsce,

- lekarze i dentyści odbywający szkolenia lub realizujący program specjalizacji na podstawie przepisów o specjalizacji lekarzy i dentystów.

Krok 2. Złóż u wojewody wniosek o wydanie zezwolenia

Wniosek o zatrudnienie cudzoziemca wystarczy wysłać pocztą do właściwego urzędu wojewódzkiego. Nieco trudniej jest jednak zebrać niezbędne załączniki.

Urzędy wymagają od pracodawców wielu dokumentów, aby sprawdzić, czy przedsiębiorstwo prowadzi działalność, w której planuje zatrudnić pracownika, czy działa legalnie i nie zalega z podatkami lub składkami na ZUS oraz czy ma zysk i nie oszukuje podwładnych.

Na ogół chcą kopii dokumentów poświadczonych za zgodność z oryginałami, które trzeba przedstawić do wglądu.

Lista dokumentów, jakie należy dołączyć do wniosku, zależy od tego, czy cudzoziemiec znajduje się Polsce w chwili składania wniosku oraz jaki charakter ma mieć jego praca. Pewne różnice mogą występować w województwach, dlatego przed kompletowaniem załączników warto skonsultować się z właściwym urzędem (patrz ramka „Jakie dokumenty potrzebne są przy wniosku o zezwolenie na pracę”).

Krok 3. Wojewoda rozpatruje wniosek (lub dyrektor WUP w województwie mazowieckim)

Na tym etapie pracodawca reaguje na ewentualne prośby urzędu o uzupełnienie dokumentów lub złożenie dodatkowych wyjaśnień. Niekiedy urzędnicy chcą potwierdzić wiarygodność oświadczenia pracodawcy o prowadzeniu działalności zgodnie z prawem pracy. W tym celu zwracają się do Państwowej Inspekcji Pracy o informacje, czy nie są wobec niego prowadzone jakieś postępowania.

Zgodnie z kodeksem postępowania administracyjnego urząd wojewódzki ma 30 dni na wydanie decyzji. Jeżeli jednak dokumentacja jest kompletna, dzieje się to szybciej – decyzja jest gotowa już po 7 – 14 dniach.

Krok 4. Urząd wydaje przyrzeczenie zezwolenia na pracę

Jeżeli w momencie składania wniosku cudzoziemiec ma prawo pobytu w Polsce, należy pominąć kroki 4. i 5. i przejść do kroku 6.

Jeżeli po przeanalizowaniu dokumentów nie ma podstaw uniemożliwiających zatrudnienie cudzoziemca, urząd wydaje przyrzeczenie zezwolenia na pracę. Nie upoważnia ono jeszcze do zatrudnienia. Ma jedynie służyć obcokrajowcowi w otrzymaniu wizy z prawem do pracy.

Przyrzeczenie przekazujesz przyszłemu pracownikowi, aby przedstawił je w konsulacie w kraju stałego pobytu jako podstawę wydania wizy z prawem do pracy. Jeżeli obcokrajowiec jest już w Polsce, ale nie ma prawa pobytu (np. przebywa na wizie turystycznej), musi wrócić do kraju stałego pobytu, aby złożyć wniosek o wizę.

Krok 5. Cudzoziemiec występuje o wydanie wizy

Po przekazaniu przyrzeczenia zezwolenia na pracę przyszły pracownik musi wystąpić do polskiego konsulatu właściwego ze względu na miejsce jego zamieszkania z wnioskiem o wydanie wizy w celu wykonywania pracy.

Dotychczas uzyskanie wizy zabierało kilka dni, ale po wejściu Polski do strefy Schengen może to potrwać nawet do 10 dni. Jeśli procedura przedłuży się ponad 30 dni, o przyczynach opóźnienia należy pisemnie poinformować urząd, który wydał przyrzeczenie zezwolenia na pracę.

Po otrzymaniu wizy obcokrajowiec przyjeżdża do kraju, gdzie jak najszybciej powinien zameldować się pod stałym adresem. Uzyskanie meldunku trwa maksymalnie kilka godzin.

Krok 6. Uzyskaj zezwolenie i podpisz umowę z cudzoziemcem

Uzyskanie właściwego zezwolenia na pracę to ostatni krok. Do tego etapu mogą dotrzeć pracodawcy planujący zatrudnić cudzoziemca, który:

- w chwili składania wniosku o zezwolenie przebywał za granicą lub w Polsce na podstawie wizy turystycznej, a następnie przeszedł całą procedurę, w tym krok 4. i 5., czyli otrzymał przyrzeczenie zatrudnienia, na jego podstawie uzyskał w kraju stałego pobytu wizę z prawem do pracy oraz po przybyciu do Polski dopełnił obowiązku meldunkowego;

- w chwili składania wniosku o zezwolenie na pracę miał już inną decyzję pobytową, np. zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony.

Pracodawca pisemnie informuje organ wydający zezwolenie o dacie, z którą zamierza powierzyć pracę cudzoziemcowi, a także (o ile wcześniej tego nie zrobił) przedstawia kopię jego meldunku. Wojewoda wydaje zezwolenie na pracę na czas oznaczony, ważne maksymalnie przez okres decyzji pobytowej, ale nie dłużej niż 12 miesięcy. Zezwolenie wskazuje pracodawcę i podaje stanowisko, na którym ma pracować cudzoziemiec, oraz miejsce wykonywania pracy.

Teraz pracodawca może (i musi) podpisać z pracownikiem umowę, ale na nie dłużej niż opiewa zezwolenie na pracę.

Cudzoziemcowi wolno wykonywać pracę wyłącznie na warunkach określonych w zezwoleniu na pracę. Znacząca zmiana zakresu jego obowiązków wymaga wystąpienia do wojewody o zmianę decyzji. Jeśli szef nie dopełni tego obowiązku, można to potraktować jako naruszenie przepisów i ukarać grzywną.

Jakie dokumenty dołączamy do wniosku

> wyciąg z Krajowego Rejestru Sądowego potwierdzający wpis do rejestru przedsiębiorców (dokument jest ważny trzy miesiące) lub wpis do ewidencji działalności gospodarczej;

> dowód opłaty za wydanie zezwolenia, która od 26 października 2007 r. spadła i wynosi:

– 50 zł, gdy pracodawca zamierza powierzyć wykonywanie pracy cudzoziemcowi nie dłużej niż przez trzy miesiące

– 100 zł, gdy pracodawca chce zatrudnić cudzoziemca dłużej niż trzy miesiące

– 200 zł, gdy zagraniczny pracodawca zamierza delegować do Polski cudzoziemca w celu realizacji usługi eksportowej

> kopię dokumentu podróży (paszportu) cudzoziemca (wypełnione strony);

> dokument potwierdzający kwalifikacje zawodowe cudzoziemca (przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego). Jeżeli pracodawca ma wysokie wymagania wobec pracownika, może żądać przedłożenia dokumentu potwierdzającego wykształcenie cudzoziemca. W nim podaje się jego poziom lub stwierdza równoważność zagranicznego świadectwa, dyplomu lub certyfikatu;

> kopię umowy spółki (akt założycielski łącznie z późniejszymi zmianami);

> numer statystyczny REGON;

> zaświadczenie z ZUS, że pracodawca nie zalega z opłacaniem składek na ubezpieczenie społeczne za zatrudnionych pracowników;

> zaświadczenie z urzędu skarbowego, że nie zalega z należnościami podatkowymi;

> ogłoszenie prasowe, ofertę pracy złożoną w PUP, ofertę pracy umieszczoną w EURES, a także opinię starosty powiatu o potrzebach kadrowych pracodawcy oraz sytuacji na lokalnym rynku pracy;

> oświadczenie pracodawcy o tym, że w ostatnich 12 miesiącach przestrzegał prawa pracy i ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy;

> oświadczenie cudzoziemca o tym, że nie naruszał przepisów w Polsce, zwłaszcza ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz że nie jest stroną postępowania zobowiązującego do opuszczenia Polski lub o wydalenie;

> upoważnienie (pełnomocnictwo) do reprezentowania pracodawcy; gdy jest reprezentowany przez inne osoby – oryginał;

> zaświadczenie z Biura Informacyjnego Krajowego Rejestru Karnego resortu sprawiedliwości.

Postaraj się o dodatkowe dokumenty

Gdy cudzoziemiec ma prawo pobytu w Polsce, dołączamy jeszcze:

- kopię zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony (jeżeli w dniu składania wniosku ma zezwolenie),

- poświadczenie zameldowania cudzoziemca, jeżeli w dniu składania wniosku przebywa on w Polsce.

Jeżeli wniosek dotyczy zatrudnienia na tzw. stanowisku kluczowym w Polsce, wspólników lub akcjonariuszy spółek prawa handlowego zamierzających wykonywać pracę lub cudzoziemców zamierzających pełnić funkcję w zarządzie osoby prawnej prowadzącej działalność gospodarczą, należy dołączyć:

- uchwałę wspólników o powołaniu cudzoziemca do pełnienia funkcji statutowej w firmie,

- zeznanie podatkowe o osiąganym dochodzie (poniesionej stracie) przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych za ostatnie 12 miesięcy,

- gdy firma ponosi straty – dokumenty potwierdzające, że jej działalność jest korzystna, np. przyczynia się do wzrostu inwestycji lub transferu technologii w regionie, wprowadza innowacje lub tworzy nowe miejsca pracy,

- tylko dla stanowiska kluczowego – dokument potwierdzający zatrudnienie pracownika przez przedsiębiorstwo zagraniczne przez co najmniej rok,

- zakres obowiązków cudzoziemca.

Inny zestaw załączników jest konieczny, gdy wniosek dotyczy pracownika delegowanego do Polski przez zagraniczne przedsiębiorstwo z siedzibą w państwie niebędącym członkiem EOG lub Szwajcarii (wzory wniosku, oświadczeń i kwestionariuszy można pobrać ze stron internetowych poszczególnych urzędów):

- wniosek składany przez pracodawcę zagranicznego,

- kwestionariusz osobowy cudzoziemca,

- umowa zawarta przez pracodawcę zagranicznego z podmiotem, którego siedziba znajduje się w Polsce, w zakresie wykonania usługi,

- wyciąg z odpowiedniego rejestru potwierdzający prowadzenie działalności gospodarczej przez pracodawcę zagranicznego,

- oświadczenie pracodawcy zagranicznego złożone w trybie art. 75 k.p.a. (do pobrania na stronach internetowych urzędów),

- załącznik do wniosku dotyczący miejsc pracy,

- dowód wpłaty dokonanej przez pracodawcę zagranicznego,

- kopia dokumentu podróży (paszportu) cudzoziemca (wypełnione strony),

- dokumenty potwierdzające kwalifikacje zawodowe cudzoziemca (przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego),

- zaświadczenie o niekaralności w Polsce z Krajowego Rejestru Karnego,

- zakres czynności na stanowisku,

- list oddelegowujący (tłumaczenie z oryginału przez tłumacza przysięgłego),

- wyciąg z ostatnich trzech miesięcy z KRS potwierdzający wpis podmiotu z siedzibą w Polsce,

- dokument potwierdzający prawo do lokalu zgodnie z siedzibą polskiego podmiotu, ∑ numer REGON,

- zaświadczenie o nadaniu NIP,

- pełnomocnictwo do reprezentowania pracodawcy.

Inne zasady dla Białorusinów, Rosjan i Ukraińców

Wprowadzone w lipcu 2007 r. regulacje ułatwiły przyjmowanie do prac sezonowych Białorusinów, Rosjan i Ukraińców. Zwolniły ich z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę, jeśli chcą ją wykonywać nie dłużej niż przez trzy miesiące w ciągu kolejnych sześciu i mają oświadczenie polskiego pracodawcy o zamiarze powierzenia pracy, zarejestrowane w PUP. Aby cudzoziemiec legalnie wykonywał pracę na tych zasadach, musi mieć wizę w celu wykonywania pracy. Do jej uzyskania ma dołączyć to zarejestrowane w PUP oświadczenie do odpowiedniego wniosku w polskiej placówce dyplomatyczno-konsularnej w miejscu stałego zamieszkania.

Gdzie załatwiamy zezwolenie na pracę

WOJEWÓDZTWO DOLNOŚLĄSKIE

Dolnośląski Urząd Wojewódzki we Wrocławiu, Wydział Polityki Społecznej, Oddział Pracy, pl. Powstańców Warszawy 1, 50-951 Wrocław

tel. (0-71) 340-67-77, e-mail: a.piatkiewicz@duw.pl , http://www.duw.pl/

WOJEWÓDZTWO KUJAWSKO-POMORSKIE

Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy, Wydział Polityki Społecznej, ul. Jagiellońska 3, 85-950 Bydgoszcz

tel. (0-52) 349-76-80, faks (0-52) 349-76-82, e-mail: spoleczny@uwoj.bydgoszcz.pl, http://www.uwoj.bydgoszcz.pl/

WOJEWÓDZTWO LUBELSKIE

Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie, Wydział Polityki Społecznej, ul. Spokojna 4, 20-914 Lublin

tel. (0-81) 742-45-52, faks (0-81) 742-44-70, e-mail: wps@lublin.uw.gov.pl, http://ww2.lublin.uw.gov.pl/wps/index.html

WOJEWÓDZTWO LUBUSKIE

Lubuski Urząd Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim, Wydział Polityki Społecznej, ul. Jagiellończyka 8, 66-400 Gorzów Wielkopolski

tel. (0-95) 711-52-48, PS@lodz.uw.gov.pl

WOJEWÓDZTWO ŁÓDZKIE

Urząd Wojewódzki w Łodzi, Wydział Polityki Społecznej, ul. Roosevelta 18, 90-056 Łódź

tel. (0-42) 664-20-01, 664-20-02, faks (0-42) 664-20-51, e-mail: PS@lodz.uw.gov.pl, ps@malopolska.uw.gov.pl

WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE

Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie, Wydział Polityki Społecznej, ul. Basztowa 22, 31-156 Kraków tel. (0-12) 392-15-79, faks (0-12) 392-14-24, e-mail: ps@malopolska.uw.gov.pl, bok@opole.uw.gov.pl

WOJEWÓDZTWO MAZOWIECKIE

Wnioski o wydanie zezwolenia na pracę cudzoziemca można składać w Wojewódzkim Urzędzie Pracy lub w jego filiach w:

- Warszawie, ul. Młynarska 16 (poniedziałek – czwartek, 8.00 – 15.00)

a) pok. 14 – informacja w zakresie przepisów dotyczących zatrudnienia cudzoziemców, tel. (0-22) 578-44-14; (0-22) 578-44-88

b) pok. 2 – przyjmowanie wniosków oraz dokumentów o wydanie zezwolenia na pracę, składanie dokumentów na otrzymane wezwanie (pobrać numer z literą B)

c) pok. 1 – odbiór decyzji (pobrać numer z literą A), przyjmowanie wniosków i dokumentów o wydanie zezwolenia na pracę w ramach realizacji usługi eksportowej

d) pok. 10 – dokumenty w sprawie udzielenia zezwolenia/przedłużenia zezwolenia w ramach wcześniej udzielonego przyrzeczenia/przedłużenia przyrzeczenia można składać w pok. 2 za pobraniem numerka z literą B oraz według kolejności przybycia do urzędu w pok. 10

- Ciechanowie, ul. Wodna 1 pok. 22 (poniedziałek – piątek, 8.00 – 16.00)tel. (0-23) 673-07-30/31

- Ostrołęce, ul. Poznańska 17 pok. 9 (poniedziałek – piątek, 8.00 – 16.00)tel. (0-29) 760-40-15

- Płocku, ul. 1 Maja 7 pok. 208 (poniedziałek – piątek, 8.00 – 16.00) tel. (0-24) 264-03-75

- Radomiu, ul. Mokra 2 (poniedziałek – piątek, 8.00 – 16.00) tel. (0-48) 384-06-20/21

- Siedlcach, ul. Pułaskiego 19/21 (poniedziałek – piątek, 8.00 – 16.00)tel. (0-25) 644-61-22/23

Wnioski o zatrudnienie cudzoziemców można składać też za pośrednictwem poczty oraz kancelarii WUP w Warszawie lub jego filii (poniedziałek – piątek, 8.00 – 16.00).

WOJEWÓDZTWO OPOLSKIE

Urząd Wojewódzki w Opolu, Biuro Obsługi Klienta, ul. Piastowska 14, 45-082 Opole

tel. (0-77) 45-24-125; 45-24-126, faks (0-77) 45-24-478; 45-24-705, e-mail: bok@opole.uw.gov.pl, http://www.opole.uw.gov.pl

WOJEWÓDZTWO PODKARPACKIE

Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie, Wydział Polityki Społecznej, Oddział Rynku Pracy, ul. Grunwaldzka 15, 35-959 Rzeszów, pok. 364

tel. (0-17) 867-13-64, faks (0-17) 867-19-59, e-mail: mszczepanska@rzeszow.uw.gov.pl, http://www.rzeszow.uw.gov.pl

WOJEWÓDZTWO PODLASKIE

Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku, Wydział Polityki Społecznej, Stanowisko ds. wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemcomul. Mickiewicza 3, 15-213 Białystok,

tel. (0-85) 743-94-78, bok@bialystok.uw.gov.pl, http://bialystok.uw.gov.pl

WOJEWÓDZTWO POMORSKIE

Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku, Wydział Polityki Społecznej, ul. Okopowa 21/27, 80-810 Gdańsk

tel. (0-58) 307-72-03; 307-72-87, faks (0-58) 301-43-37, e-mail: wps@gdansk.uw.gov.pl, http://www.gdansk.uw.gov.pl

WOJEWÓDZTWO ŚLĄSKIE

Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach, Oddział do spraw Legalizacji Zatrudnienia Cudzoziemców, ul. Powstańców 41a, pok. 706

tel. (0-32) 207-78-66; 207-78-68, http://www.katowice.uw.gov.pl/

Ponadto wszelkie informacje można uzyskać w:

- oddziale zamiejscowym w Częstochowie, ul. Sobieskiego 7, pok. 114, tel. (0-34) 378-21-48,

- oddziale zamiejscowym w Bielsku-Białej, ul. Piastowska 40, pok. 212, tel. (0-33) 813-66-81 (wyłącznie w piątki).

WOJEWÓDZTWO ŚWIĘTOKRZYSKIE

Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach, Wydział Polityki Społecznej, Oddział ds. Polityki Rynku Pracy oraz Rehabilitacji Zawodowej i Społecznej Osób Niepełnosprawnych, al. IX Wieków Kielc 3, 25-516 Kielce, pok. 613A, 620, bud. A, od 7.30 do 15.30

tel. (0-41) 342-19-95; 342-16-85, http://www.kielce.uw.gov.pl

WOJEWÓDZTWO WARMIŃSKO-MAZURSKIE

Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki w Olsztynie, Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców, Oddział Legalizacji Pobytu Cudzoziemców, al. Marszałka Józefa Piłsudskiego 7/9, 10-575 Olsztyn, pok. 11, 12

tel. (0-89) 523-24-39; 523-22-32 od 10.00, faks (0-89) 523-23-07, http://www.uw.olsztyn.pl/

WOJEWÓDZTWO WIELKOPOLSKIE

Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu, Wydział Polityki Społecznej, al. Niepodległości 16/18, 61-713 Poznań, pok. 866, bud. A

tel. (0-61) 854-18-25, http://www.poznan.uw.gov.pl/

WOJEWÓDZTWO ZACHODNIOPOMORSKIE

Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w Szczecinie, Wydział Polityki Społecznej, ul. Wały Chrobrego 4, 72-502 Szczecin, od poniedziałku do piątku, 8.00 – 15.00, pok. 143

tel. (0-91) 430-34-98, faks (0-91) 430-34-99, http://www.szczecin.uw.gov.pl

Delegatura Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Koszalinie, pl. Generała Andersa 34, 75-950 Koszalin, poniedziałek, wtorek, środa i piątek od 8.00 do 15.00, pok. 147, czwartek od 8.00 do 16.00, pok. 147

tel. (0-94) 342-83-82

Źródło : Rzeczpospolita

http://www.rp.pl/artykul/78434.html
Marcin Nowak

Marcin Nowak Handel B2B

Temat: Jak zatrudnić obywateli Chin w Polsce ?

Chińczyk musi mieć zgodę na pracę w Polsce

■ Resort pracy wraz z resortem budownictwa zamierzają wprowadzić ułatwienia w zatrudnianiu pracowników z Chin. Czy jest to możliwe bez porozumienia się z Brukselą?

Polska, chcąc wprowadzić preferencje dotyczące zatrudnienia dla obywateli państw nienależących do Unii Europejskiej np. Chińczyków czy Wietnamczyków, musi w tym celu przygotować stosowny projekt aktu prawnego. Następnie sekretarz Komitetu Integracji Europejskiej musi wydać opinię co do zgodności tego aktu z prawem Unii Europejskiej.

Obecnie jednak w naszym prawie nie ma aktu prawnego, który wprowadzałby preferencje dotyczące zatrudnienia dla obywateli z Chin czy Wietnamu. Osoby te muszą być więc traktowane przez polskiego ustawodawcę tak samo, jak pozostali cudzoziemcy spoza UE.
Muszą więc uzyskiwać przyrzeczenia, a następnie zezwolenia na pracę w Polsce?

Jest to konieczne do czasu wydania stosowanego aktu prawnego. Zezwolenia na pracę dla cudzoziemca w naszym kraju, w trybie decyzji administracyjnych, są wydawane przez wojewodę właściwego ze względu na siedzibę pracodawcy. Wcześniej jednak pracodawca musi złożyć pisemny wniosek w tej sprawie. Z obowiązku posiadania takiego dokumentu są zwolnieni m.in. cudzoziemcy, którzy posiadają status uchodźcy nadany w Polsce lub zezwolenie na osiedlenie się w Polsce.
Czy jednak mogą oni w pewnych sytuacjach pracować w naszym kraju bez zezwolenia?

Tak. Przypadki, w których powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi w Polsce pochodzącemu np. z Chin bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę, określa rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z dnia 30 sierpnia 2006 r. w sprawie wykonywania pracy przez cudzoziemców bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę (Dz.U. z 2006 r. nr 156, poz. 1116). Może to dotyczyć np. cudzoziemców delegowanych do pracy w instytutach kultury państw obcych w Polsce, na podstawie umów międzynarodowych pod warunkiem wzajemności. Z uprawnienia tego mogą także skorzystać cudzoziemcy delegowani do pracy w Polsce przez pracodawcę chińskiego, o ile zachowują oni miejsce stałego pobytu w Chinach, na okres nieprzekraczający trzech miesięcy w roku kalendarzowym. Muszą jednak zachować miejsce stałego pobytu w Chinach.
Rozmawiała Izabela Rakowska-Boroń

http://www.gazetaprawna.pl/?action=showNews&dok=1914.2...
Marcin Nowak

Marcin Nowak Handel B2B

Temat: Jak zatrudnić obywateli Chin w Polsce ?

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

1. Dlaczego w województwie mazowieckim zezwolenia na zatrudnienie cudzoziemców wydawane są w Wojewódzkim Urzędzie Pracy, a w innych województwach przez wojewodów?

W Województwie Mazowieckim upoważnienie Wojewody Mazowieckiego do wydawania przyrzeczeń i zezwoleń w sprawach zatrudniania cudzoziemców posiada - na mocy porozumienia zawartego pomiędzy Wojewodą Mazowieckim i Zarządem Województwa Mazowieckiego - Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie oraz jego zastępcy. Wszelkie sprawy związane z wydawaniem przyrzeczeń i zezwoleń na zatrudnianie cudzoziemców załatwia Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie oraz jego filie z siedzibami w: Ciechanowie, Ostrołęce, Płocku, Radomiu i Siedlcach.

2. Jaka jest różnica pomiędzy przyrzeczeniem a zezwoleniem na wykonywanie pracy przez cudzoziemca w Polsce?

Wydawanie zezwolenia na zatrudnienie cudzoziemca w Polsce przebiega dwuetapowo:
* w pierwszym etapie pracodawca otrzymuje przyrzeczenie zezwolenia, które stanowi dla cudzoziemca podstawę do ubiegania się o dokumenty legalizujące pobyt cudzoziemca na terytorium RP w związku z wykonywaniem
* w drugim etapie - po uzyskaniu dokumentu legalizującego pobyt - wydawane jest dla cudzoziemca zezwolenie na wykonywanie pracy na terytorium Polski. Jeżeli w dniu składania wniosku cudzoziemiec posiada odpowiednie dokumenty legalizujące pobyt w związku z wykonywaniem pracy na terytorium RP decyzja w przedmiocie zezwolenia wydawana jest bez konieczności uprzedniego wydania przyrzeczenia.

3. Jakie kryteria decydują o wydaniu lub niewydaniu zezwolenia na wykonywanie pracy przez cudzoziemca w Polsce?

Decyzja w sprawie wydania lub niewydania zezwolenia na wykonywanie pracy przez cudzoziemca wydawana jest po uwzględnieniu sytuacji na rynku pracy oraz kryteriów wydawania przyrzeczeń i zezwoleń na pracę cudzoziemców, ustalanych przez Wojewodę. W toku postępowania brana jest pod uwagę informacja starosty powiatu właściwego dla miejsca wykonywania pracy przez cudzoziemca odnośnie możliwości zabezpieczenia potrzeb kadrowych pracodawcy oraz o sytuacji na lokalnym rynku pracy, a także informacje pracodawcy o podjętych przez niego działaniach w zakresie powierzenia pracy obywatelowi polskiemu. Zastosowanie ma w tej sytuacji zasada komplementarności, czyli uzupełnienia poszukiwanych pracowników, a nie wyboru i konkurencyjności między zarejestrowanymi bezrobotnymi(czy też osobami posiadającymi nieograniczony dostęp do rynku pracy na terytorium RP), a cudzoziemcami zamierzającymi podjąć zatrudnienie na terenie Polski.

4. W jakich sytuacjach wydawanie przyrzeczeń i zezwoleń na pracę cudzoziemców dopuszczalne jest bez względu na sytuację na lokalnych rynku pracy i kryteria wydawania przyrzeczeń i zezwoleń?

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 21 lipca 2006r. w sprawie określenia przypadków, w których przyrzeczenie i zezwolenie na pracę cudzoziemca wydawane jest bez względu na sytuację na lokalnym rynku pracy i kryteria wydawania przyrzeczeń i zezwoleń na prace cudzoziemców (Dz. U. z 2006r., nr 141, poz. 1004) przyrzeczenie i zezwolenie na pracę wydawane są bez względu na sytuację na lokalnym rynku pracy i kryteria wydawania przyrzeczeń i zezwoleń na pracę cudzoziemców w przypadku:
* cudzoziemców będących obywatelami państw członkowskich Unii Europejskiej, którzy mają wykonywać pracę jako personel kluczowy w rozumieniu art. 52 Układu Europejskiego, ustanawiającego stowarzyszenie między Rzecząpospolitą Polską, z jednej strony, a Wspólnotami Europejskimi i ich Państwami Członkowskimi, z drugiej strony, sporządzonego w Brukseli w dniu 16 grudnia 1991r.
* cudzoziemców - członków rodzin pracowników przedstawicielstw dyplomatycznych, urzędów konsularnych, organizacji międzynarodowych lub ich przedstawicielstw wykonujących w Polsce prace w ramach umów i porozumień międzynarodowych,
* cudzoziemców - lekarzy i lekarzy dentystów odbywających szkolenia lub realizujących program specjalizacji, na podstawie przepisów w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów,
* cudzoziemców upoważnionych do reprezentowania przedsiębiorcy zagranicznego w jego oddziale lub przedstawicielstwie znajdującym się na terytorium RP,
* cudzoziemców, którzy wykonują pracę jako prywatna służba domowa pracowników przedstawicielstw dyplomatycznych, urzędów konsularnych, organizacji międzynarodowych lub ich przedstawicielstw,
* cudzoziemców - trenerów sportowych i sportowców wykonujących pracę na rzecz klubów sportowych i innych podmiotów, których działalność statutowa obejmuje krzewienie kultury fizycznej i sportu,
* cudzoziemców wykonujących pracę na terytorium RP w ramach umów międzynarodowych w zakresie zatrudnienia, jeżeli potrzeba zatrudnienia cudzoziemca jest potwierdzona przez właściwy organ zatrudnienia, w trybie wskazanym w umowie.
* obywateli Republiki Turcji, gdy wystąpiono z wnioskiem o przedłużenie zezwolenia na pracę cudzoziemca, jeżeli wykonywali oni legalnie pracę w RP przez okres 1 roku u danego pracodawcy.

5. Kto może ubiegać się o wydanie zezwolenia na wykonywanie pracy przez cudzoziemca w Polsce?

O przyrzeczenie i zezwolenie na wykonywanie pracy przez cudzoziemca w Polsce występuje z wnioskiem pracodawca do wojewody właściwego ze względu na siedzibę pracodawcy. W imieniu pracodawcy sprawy związane z uzyskaniem przyrzeczenia i zezwolenia może prowadzić jego pełnomocnik bądź osoba upoważniona. W przypadku tzw. usług eksportowych - z wnioskiem występuje pracodawca zagraniczny - do wojewody właściwego ze względu na miejsce realizacji usługi eksportowej. Natomiast w sytuacji oddelegowania, z wnioskiem występuje pracodawca zagraniczny lub ten u którego będzie wykonywana praca do wojewody właściwego ze względu na siedzibę pracodawcy u którego będzie wykonywana praca przez pracownika oddelegowanego.

6. Jak długo trwa procedura wydania zezwolenia?

Kompletny wniosek o wydawanie zezwolenia na zatrudnienie cudzoziemca na terytorium RP jest rozpatrywany bez zbędnej zwłoki, nie dłużej niż w ciągu jednego miesiąca - zgodnie z przepisami kodeksu postępowania administracyjnego.

7. Czy, a jeśli tak to gdzie, można składać odwołania w sprawie odmowy wydania zezwolenia?

Odwołanie w tej sprawie można składać do ministra właściwego do spraw pracy za pośrednictwem organu I instancji, tj. Dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie ul. Młynarska 16 01-205 Warszawa.

8. Kiedy przyrzeczenie lub zezwolenie na wykonywanie pracy przez cudzoziemca mogą zostać uchylone?

Przyrzeczenie lub zezwolenie na pracę cudzoziemca podlegają uchyleniu przez wojewodę, jeżeli:
1. cudzoziemiec wykonuje pracę nielegalnie,
2. cudzoziemiec utracił uprawnienia do wykonywania pracy,
3. uległy zmianie okoliczności lub dowody odnoszące się do wydanej decyzji,
4. stała przyczyna, dla której zostało udzielone zezwolenie na pracę,
5. cudzoziemiec, wykonujący za pracodawcę będącego jednostką organizacyjną czynności w sprawach z zakresu prawa pracy narusza to prawo; uchylenie przyrzeczenia lub zezwolenia na pracę w przypadku naruszenia przepisów prawa pracy następuje na wniosek właściwego inspektora pracy.
Uchylenie przyrzeczenia lub zezwolenia na pracę zobowiązuje pracodawcę do niezwłocznego rozwiązania umowy z cudzoziemcem. W przypadku cudzoziemca delegowanego pracodawca jest obowiązany do niezwłocznego odwołania go z delegacji.

9. Co grozi pracodawcy zatrudniającemu cudzoziemca bez zezwolenia lub na innych warunkach niż zawarte w zezwoleniu?

Pracodawca zatrudniający cudzoziemca bez wymaganego zezwolenia na pracę bądź zatrudniający cudzoziemca na innych warunkach niż zawarte w zezwoleniu na pracę dopuszcza się wykroczenia i podlega karze grzywny.
Ponadto, stosownie do § 4 ust.1 pkt 4) Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 21 lipca 2006r. w sprawie trybu i warunków wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemca (Dz. U. z 2006r., nr 141, poz. 1002) wojewoda wydaje decyzję o odmowie wydania przyrzeczenia bądź zezwolenia w szczególności, gdy pracodawca naruszył przepisy ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy i naruszenie to zostało stwierdzone w wyniku przeprowadzonej kontroli, a od daty sporządzenia protokołu kontroli nie upłynął 1 rok.
Jednocześnie, stosownie do § 4 ust. 3 pkt 3) wspomnianego powyżej rozporządzenia wojewoda wydaje decyzję o odmowie wydania przyrzeczenia lub zezwolenia w przypadku gdy cudzoziemiec naruszył przepisy ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy i naruszenie to zostało stwierdzone w wyniku przeprowadzonej kontroli, a od daty sporządzenia protokołu kontroli nie upłynął 1 rok.

10. Czy w przypadku zmiany siedziby firmy wydane zezwolenia na pracę zachowuje swoją ważność?

Zgodnie z § 9 ust 1. Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 21 lipca 2006r. w sprawie trybu i warunków wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemca (Dz. U. z 2006r., nr 141, poz. 1002) wydane przyrzeczenie lub zezwolenie zachowuje ważność w przypadku zmiany nazwy, siedziby lub przekształcenia formy prawnej pracodawcy, a także przejęcia pracodawcy lub jego części przez innego pracodawcę.
Ponadto w myśl § 9 ust 2. pkt 1 i pkt 2 w/w rozporządzenia w przypadku zmiany miejsca wykonywania pracy przez cudzoziemca wydane przyrzeczenie lub zezwolenie zachowuje ważność, jeżeli miejsce wykonywania pracy znajduje się w powiecie, którego dotyczy przyrzeczenie lub zezwolenie, ponadto przyrzeczenie lub zezwolenie mogą zachować ważność, jeżeli miejsce wykonywania pracy znajduje się w innym powiecie niż ten, którego dotyczy przyrzeczenie lub zezwolenie; przepisy § 3- 6 stosuje się odpowiednio. W takich sytuacjach pracodawca zobowiązany jest do niezwłocznego dostarczenie do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie aktualnych dokumentów firmy wraz z dokumentami potwierdzającymi prawo do nowej siedziby firmy. W przypadku gdy nowa siedziba firmy mieści się w innym powiecie, niż zostało wydane zezwolenie należy dostarczyć informację starosty powiatu właściwego dla miejsca wykonywania pracy o sytuacji na lokalnym rynku pracy oraz możliwości zabezpieczenia potrzeb kadrowych pracodawcy, a także informacje o innych podjętych przez pracodawcę działaniach (np. ogłoszenie zamieszczone w prasie lub internecie).

11. Czy cudzoziemiec-współmałżonek lub członek rodziny obywatela polskiego musi posiadać zezwolenie na pracę?

Zgodnie z art. 87 pkt 5 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2004r., nr.99, poz.1001, z późn. zm.) z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę zwolnieni są członkowie rodziny obywatel polskiego będący: obywatelami państw członkowskich Unii Europejskiej, obywatelami państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego nienależących do Unii Europejskiej oraz obywatelami państw niebędących stronami umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, którzy mogą korzystać ze swobody przepływu osób na podstawie umów zawartych przez te państwa ze Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi.
Ponadto w myśl art. 87 pkt 5a) ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2004r., nr.99, poz.1001, z późn. zm.) z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę zwolniony jest małżonek obywatela polskiego niebędący obywatelem: państw członkowskich Unii Europejskiej, obywatelami państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego nienależących do Unii Europejskiej oraz obywatelami państw niebędących stronami umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, którzy mogą korzystać ze swobody przepływu osób na podstawie umów zawartych przez te państwa ze Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, jeżeli posiada zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej udzielone w związku z zawarciem związku małżeńskiego.
Także zgodnie z art. 87 pkt 5b) ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2004r., nr.99, poz.1001, z późn. zm.) z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę zwolnieni są zstępni, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 8 lit. b, obywatela polskiego lub cudzoziemca-małżonka obywatela polskiego, o którym mowa w pkt. 8, niebedący obywatelami: państwa członkowskiego Unii Europejskiej, państwa Europejskiego Obszaru Gospodarczego nienależących do Unii Europejskiej oraz obywatelami państw niebędących stronami umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, którzy mogą korzystać ze swobody przepływu osób na podstawie umów zawartych przez te państwa ze Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, jeżeli posiadają zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony na terytorium RP.

12. Czy członek zarządu musi posiadać zezwolenie na pracę?

W świetle zapisów § 2 pkt 17 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 sierpnia 2006r. w sprawie wykonywania pracy przez cudzoziemców bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę (Dz. U. z 2006r., nr 156, poz. 1116 oraz z 2007r. nr 120, poz. 824) z obowiązku posiadania zezwolenia na prace zostali zwolnieni cudzoziemcy będący obywatelami państw członkowskich Unii Europejskiej lub obywatelami państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego nienależących do Unii Europejskiej lub obywatelami Konfederacji Szwajcarskiej wykonujących prace w zarządach osób prawnych, które uzyskały wpis do rejestru przedsiębiorców na podstawie przepisów o Krajowym Rejestrze Sądowym lub są spółkami kapitałowymi w organizacji, jeżeli maja one swoją siedzibę na terytorium RP.
Ponadto w myśl § 2 pkt 18 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 sierpnia 2006r. w sprawie wykonywania pracy przez cudzoziemców bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę (Dz. U. z 2006r., nr 156, poz. 1116 oraz z 2007r. nr 120 poz. 824) z obowiązku posiadania zezwolenia na prace zostali zwolnieni cudzoziemcy nieposiadający obywatelstwa państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub obywatelstwa państwa Europejskiego Obszaru Gospodarczego nienależącego do Unii Europejskiej lub obywatelstwa Konfederacji Szwajcarskiej, pełniących funkcję w zarządach osób prawnych, które uzyskały wpis do rejestru przedsiębiorcówna podstawie przepisów o Krajowym Rejestrze Sądowym lub są spółkami kapitałowymi w organizacji, jeżeli przebywają na terytorium RP na podstawie wizy pobytowej w celu wykonywania pracy i czas ich pobytu na terytorium RP w związku z pełnieniem funkcji- bez względu na liczbę osób prawnych prowadzących działalność gospodarczą, w których funkcja jest pełniona- nie przekracza trzech miesięcy w ciągu kolejnych sześciu miesięcy. W pozostałych przypadkach cudzoziemcy pełniący funkcję w zarządzie spółki zobowiązani są do uzyskania zezwolenia na pracę na terytorium RP.

13. Czy obywatele Unii Europejskiej muszą posiadać zezwolenia na pracę na terytorium RP?

W dniu 17.01.2007r. weszło w życie Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10.01.2007r. uchylające Rozporządzenie w sprawie zakresu ograniczeń w sferze wykonywania pracy przez cudzoziemców na terytorium RP. Tym samym nieograniczony dostęp do rynku pracy w Polsce został zapewniony wszystkim obywatelom państw członkowskich Unii Europejskiej oraz państw należących do EFTA - Szwajcarii, Islandii, Lichtensztajnu i Norwegii. Oznacza to, iż od dnia 17.01.2007r. cudzoziemcy pochodzący z w/w państw zostali zwolnieni z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę w Polsce.

14. Czy do Wydziału Zezwoleń na Pracę Cudzoziemców WUP w Warszawie można kierować zapytania dotyczące interpretacji prawnych przepisów dotyczących zatrudniania cudzoziemców?

Wydział Zezwoleń na Pracę Cudzoziemców w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Warszawie nie jest upoważniony do wykładni jakichkolwiek przepisów prawnych. W ramach posiadanych kompetencji zobowiązany jest do informowania zainteresowanych osób i instytucji o unormowaniach obowiązujących w zakresie zatrudnienia cudzoziemców na terytorium Polski. Tym samym z zapytaniami dotyczącymi interpretacji przepisów należy zwrócić się do organu właściwego w tej kwestii, tj. Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, w którym kwestiami zatrudniania cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zajmuje się Departament Migracji.

http://www.wup.mazowsze.pl/cudzoziemcy/8.html
Marcin Nowak

Marcin Nowak Handel B2B

Temat: Jak zatrudnić obywateli Chin w Polsce ?

DOKUMENTY JAKIE NALEŻY ZŁOŻYĆ WRAZ Z WNIOSKIEM O WYDANIE ZEZWOLENIA NA PRACĘ CUDZOZIEMCA W RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.

Wydawanie zezwolenia na zatrudnienie cudzoziemca w Polsce przebiega dwuetapowo:
o w pierwszym etapie pracodawca otrzymuje przyrzeczenie zezwolenia, które stanowi dla cudzoziemca podstawę do ubiegania się o dokumenty legalizujące pobyt cudzoziemca na terytorium RP w związku z wykonywaniem pracy
o w drugim etapie - po uzyskaniu dokumentu legalizującego pobyt - wydawane jest dla cudzoziemca zezwolenie na wykonywanie pracy na terytorium Polski. Jeżeli w dniu składania wniosku cudzoziemiec posiada odpowiednie dokumenty legalizujące pobyt w związku z wykonywaniem pracy na terytorium RP decyzja w przedmiocie zezwolenia wydawana jest bez konieczności uprzedniego wydania przyrzeczenia.

Ubiegając się o uzyskanie zezwolenia na zatrudnienie cudzoziemca pracodawca zobowiązany jest do złożenia pisemnego wniosku wraz z kompletem załączników:
• wniosek o wydanie zezwolenia na pracę (do pobrania na stronie internetowej Urzędu),
• dowód wpłaty,
• rejestr handlowy / zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej (z ostatnich 3 miesięcy); w przypadku osób fizycznych występujących o zatrudnienie cudzoziemca w charakterze np. pomocy domowej - należy załączyć dowód osobisty i zaświadczenie o nadaniu numeru NIP,
• dokument potwierdzający prawo do lokalu (w przypadku, gdy miejsce wykonywania pracy znajduje się w innym miejscu niż siedziba podmiotu),
• zaświadczenie o nadaniu numeru REGON,
• zaświadczenie o nadaniu numeru NIP,
• umowa spółki / statut (w przypadku osób pełniących funkcje w zarządach osób prawnych, będących obywatelami krajów z poza Unii Europejskiej),
• uchwała o powołaniu do pełnienia funkcji w zarządzie osoby prawnej,
• kopia dokumentu podróży cudzoziemca (wypełnione strony),
• dokumenty potwierdzające równoważność kwalifikacji zawodowych oraz poziom wykształcenia cudzoziemca**,
• oświadczenie pracodawcy (do pobrania na stronie internetowej Urzędu),
• załącznik - tabelka ze stanem zatrudnienia(do pobrania na stronie internetowej Urzędu),
• informację starosty właściwego ze względu na miejsce wykonywania pracy przez cudzoziemca (informacja w zakresie złożonej oferty pracy, również w systemie EURES) - wzór do pobrania na stronie internetowej Urzędu,
• pisemną informację pracodawcy w zakresie realizacji oferty EURES, tj. czy ktoś zgłosił się do pracodawcy w odpowiedzi na zamieszczone poprzez portal EURES ogłoszenie,
• dokumenty potwierdzające podjecie przez pracodawcę działań w zakresie powierzenia pracy, która jest przedmiotem wniosku (np. ogłoszenie w prasie, internecie, itp.) wraz z pisemną informacją pracodawcy w zakresie realizacji, tj. pisemne wyjaśnienie czy ktoś zgłosił się do pracodawcy w odpowiedzi na zamieszczone ogłoszenie;
• zaświadczenie o niekaralności cudzoziemca uzyskane w Polsce z Krajowego Rejestru Karnego (wniosek do pobrania na stronie internetowej Urzędu),
• zakres czynności cudzoziemca na wnioskowane stanowisko pracy (o ile nie został on uwzględniony we wniosku),
• upoważnienie / pełnomocnictwo do reprezentowania pracodawcy - w przypadku reprezentowania przez inne osoby - oryginał,

UWAGA!!!!
W przypadku pracowników delegowanych do pracy w Polsce, oprócz dostarczenia dokumentów wymienionych powyżej należy również przedłożyć:
• list oddelegowujący cudzoziemca do pracy w Polsce (tłumaczenie z oryginału przez tłumacza przysięgłego)
• pismo podmiotu polskiego wskazujące stronę ponoszącą koszty w związku z wykonywaniem pracy na podstawie oddelegowania .

** Nostryfikacji świadectw szkół podstawowych, średnich oraz zagranicznych odpowiedników polskich szkół pomaturalnych dokonują wojewódzkie kuratoria oświaty, właściwe dla miejsca zamieszkania w Polsce. Nostryfikacji dyplomów i tytułów zawodowych uzyskanych w szkołach wyższych za granicą dokonuje rada wydziału uczelni wyższej uprawniona do nadawania stopnia naukowego doktora określonej dziedziny nauki. Jeżeli dyplom i tytuł zawodowy nie ma odpowiednika w kraju, nostryfikacji dokonuje rada wyznaczona przez Ministra Edukacji Narodowej. W przypadku zawodów regulowanych, o których mowa w ustawie z dnia 26 kwietnia 2001r. o zasadach nabytych w państwach członkowskich UE kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych (Dz. U. Nr 87, poz. 954 z późn. zm.) - potwierdzenie przez właściwy organ, o którym mowa w powyższej ustawie.

UWAGA!!!
Przy wystąpieniu z pisemnym wnioskiem o zatrudnienie cudzoziemca na stanowisko nauczyciela w szkole bądź placówce publicznej, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, należy załączyć do dokumentów zgodę organu prowadzącego szkołę na zatrudnienie cudzoziemca*** wraz ze zgodą właściwego kuratora oświaty bądź ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego**** w przypadku braku wymaganych kwalifikacji. Podstawa prawna: art. 88 ust. 6 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2004r. Nr 99, poz. 1001 z późn. zm.);
***§ 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 października 1992r. w sprawie zasad i warunków zatrudniania w szkołach i placówkach publicznych nauczycieli nie będących obywatelami polskimi (Dz. U. z 1992r. Nr 85, poz. 432 z późn. zm.);
****art. 7 ust. 1a ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.).

UWAGA!!!!!
WSZELKIE KOPIE PRZEDKŁADANYCH DOKUMENTÓW WINNY BYĆ POTWIERDZONE ZA ZGODNOŚĆ Z ORYGINAŁEM PRZEZ PRACODAWCĘ, A ORYGINAŁY NALEŻY PRZEDSTAWIĆ DO WGLĄDU.

Zezwolenie na pracę, po wcześniejszym uzyskaniu przyrzeczenia wydania zezwolenia, jest udzielane po przedłożeniu przez pracodawcę następujących dokumentów:

1. pisma pracodawcy informującego od kiedy zamierza on zatrudnić cudzoziemca. Należy pamiętać, iż zgodnie z art. 88 ust. 8 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2004 r. Nr 99 poz. 1001 z późn. zm.) w przypadku gdy wydane zostało przyrzeczenie, zezwolenie wydaje się po uzyskaniu pisemnego potwierdzenia pracodawcy o dacie rozpoczęcia wykonywania pracy przez cudzoziemca. Data rozpoczęcia wykonywania przez cudzoziemca pracy nie może być wcześniejsza niż data wydania decyzji w sprawie zezwolenia na pracę.
2. odpowiedniej wizy lub zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony na terytorium RP (oryginał do wglądu),
3. potwierdzenia zameldowania cudzoziemca na terytorium Polski (oryginał do wglądu),
4. paszportu cudzoziemca (oryginał do wglądu).

W przypadku gdy cudzoziemiec posiada:
1) odpowiednią wizę lub
2) zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, lub
3) tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca i zaświadczenie, o którym mowa w art.30a ust. 1 ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej polskiej (Dz. U. Nr 128, poz. 1176, z późn. zm.)
wydaje się decyzję w sprawie zezwolenia bez konieczności uprzedniego wydania przyrzeczenia (pracodawca zobowiązany jest jednak do złożenia wniosku wraz z kompletem dokumentów).

http://www.wup.mazowsze.pl/cudzoziemcy/3.html

http://www.wup.mazowsze.pl/index.php?id=cudzoziemcy/cu...
Marcin Nowak

Marcin Nowak Handel B2B

Temat: Jak zatrudnić obywateli Chin w Polsce ?

Przyrzeczenia pracy i zezwolenia na pracę

Warunkiem wydania zezwolenia na pracę dla cudzoziemca, zgodnie z art. 88 ust. 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy jest uzyskanie przez pracodawcę przyrzeczenia tej pracy.

Wydawanie zezwolenia na zatrudnienie cudzoziemca w Polsce przebiega dwuetapowo:

* w pierwszym etapie pracodawca otrzymuje przyrzeczenie zezwolenia, które stanowi dla cudzoziemca podstawę do ubiegania się o dokumenty legalizujące pobyt cudzoziemca na terytorium RP w związku z wykonywaniem pracy.
* w drugim etapie - po uzyskaniu dokumentu legalizującego pobyt - wydawane jest dla cudzoziemca zezwolenie na wykonywanie pracy na terytorium Polski. Jeżeli w dniu składania wniosku cudzoziemiec posiada odpowiednie dokumenty legalizujące pobyt w związku z wykonywaniem pracy na terytorium RP, decyzja w przedmiocie zezwolenia wydawana jest bez konieczności uprzedniego wydania przyrzeczenia.

Decyduje wojewoda

Przyrzeczenie i zezwolenie na pracę wydaje pracodawcy wojewoda, uwzględniając sytuację na lokalnym rynku pracy oraz kryteria, o których mowa w art. 10 ust. 2 pkt 2. Wojewoda może, w przypadkach uzasadnionych sytuacją na rynku pracy, ograniczyć rodzaj pracy do czynności zarządzających i reprezentacji podmiotu. Wojewoda może także uwzględnić przydatność podmiotu dla rynku pracy i gospodarki.

Bardzo szczegółowe wymagania

Przyrzeczenie i zezwolenie na pracę cudzoziemca są wydawane na wniosek pracodawcy, na czas określony, dla określonego cudzoziemca i pracodawcy, na określone stanowisko lub rodzaj wykonywanej pracy. Zezwolenie wydaje się na warunkach określonych w przyrzeczeniu
W przypadku, gdy przyrzeczenie zostało wydane, zezwolenie wydaje się po uzyskaniu pisemnego potwierdzenia pracodawcy o dacie rozpoczęcia wykonywania pracy przez cudzoziemca. Data rozpoczęcia wykonywania pracy przez cudzoziemca nie może być wcześniejsza niż data wydania decyzji w sprawie zezwolenia na pracę. Na wniosek pracodawcy można przedłużyć przyrzeczenie i zezwolenie na pracę cudzoziemca.

Najpierw trzeba szukać na polskim rynku

W chwili obecnej obowiązuje Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 21 lipca 2006 r. w sprawie trybu i warunków wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemca (Dz.U. 06.141.1002). Do tego rozporządzenia wprowadzono w ostatnim czasie nowelizację - na mocy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 czerwca 2007 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie trybu i warunków wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemca.
Zgodnie z § 2 tego rozporządzenia zezwolenie na pracę wydaje się na pisemny wniosek pracodawcy. Wzór wniosku stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia a wzór zezwolenia stanowi załącznik nr 2 rozporządzenia.
W toku postępowania w sprawie o wydanie zezwolenia bierze się pod uwagę informację starosty na temat na temat sytuacji na lokalnym rynku pracy oraz na temat możliwości zabezpieczenia potrzeb kadrowych pracodawcy oraz informację pracodawcy m.in. o podjętych przez niego działaniach w zakresie powierzenia pracy, która jest przedmiotem wniosku oraz działaniach, które miały miejsce w związku z umieszczeniem oferty w systemie informatycznym. Podkreślić należy, że zgodnie z ustawą, działania, o których mowa powyżej uważa się za niewystarczające, jeżeli pracodawca ograniczył się jedynie do złożenia oferty pracy w powiatowym urzędzie pracy.

Kiedy odmowa zezwolenia?

Rozporządzenie przewiduje cały szereg sytuacji, w których wydaje się decyzję o odmowie wydania zezwolenia. Dzieje się tak m.in., gdy pracodawca:

* odmówi bez uzasadnionej przyczyny zatrudniania bezrobotnych lub poszukujących pracy,
* wnioskuje o wydaje zezwolenia w stosunku do cudzoziemca, którego kwalifikacje lub umiejętności nie są odpowiednie do pracy, którą cudzoziemiec ma wykonywać,
* proponowane wynagrodzenie będzie niższe od wynagrodzenia przysługującego polskiemu pracownikowi,
* kwalifikacje lub wykonywany przez cudzoziemca zawód nie odpowiada zawodom lub specjalnością, o których mowa w przepisach w sprawie klasyfikacji zawodów,
* w postępowaniu o udzielenie zezwolenia pracodawca złożył wniosek zawierający nieprawdziwe dane, naruszył przepisy ustawy o promocji zatrudnienia lub instytucjach rynku pracy,
* pracodawca prowadzi działalność, która nie jest odpowiednia do stanowiska lub rodzaju wykonywanej pracy oferowanej cudzoziemcowi.

Rozporządzenie przewiduje nadto warunki, w których wydaję się decyzję o odmowie wydania zezwolenia z przyczyn leżących po stronie cudzoziemca. Do warunków tych należą m.in. sytuacje, gdy cudzoziemiec:

* został skazany w Rzeczypospolitej Polskiej prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności lub
* został skazany w Rzeczypospolitej Polskiej prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności, której wykonanie zostało zawieszone, do czasu zakończenia okresu próby, lub
* naruszył przepisy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy i naruszenie to zostało stwierdzone w wyniku przeprowadzonej kontroli, a od daty sporządzenia protokołu kontroli nie upłynął 1 rok, lub
* uzyskał ostateczną decyzję o zobowiązaniu cudzoziemca do opuszczenia terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub o wydaleniu lub jest stroną postępowania w tych sprawach, lub
* nie uzyskał odpowiedniej wizy lub zezwolenia, o których mowa w art. 88 ust. 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Zezwolenie jest wydawane w trzech jednobrzmiących egzemplarzach. Jeden egzemplarz zatrzymuje organ właściwy do wydania zezwolenia, dwa egzemplarze zezwolenia otrzymuje pracodawca, jeden z nich następnie przekazuje cudzoziemcowi.

Dokumenty niezbędne do uzyskania zezwolenia na pracę w Polsce

Ubiegając się o uzyskanie zezwolenia na zatrudnienie cudzoziemca pracodawca zobowiązany jest do złożenia pisemnego wniosku wraz z kompletem załączników:

* wniosek o wydanie zezwolenia na pracę,
* dowód wniesienia opłaty skarbowej,
* rejestr handlowy/zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej (z ostatnich 3 miesięcy); w przypadku osób fizycznych występujących o zatrudnienie cudzoziemca w charakterze np. pomocy domowej należy załączyć dowód osobisty i zaświadczenie o nadaniu numeru NIP,
* dokument potwierdzający prawo do lokalu zgodnego z adresem siedziby firmy i miejscem wykonywania przez cudzoziemca pracy,
* zaświadczenie o nadaniu numeru REGON,
* zaświadczenie o nadaniu numeru NIP,
* umowa spółki,
* uchwała o powołaniu do pełnienia funkcji w zarządzie osoby prawnej,
* kopia dokumentu podróży cudzoziemca (wypełnione strony),
* dokumenty potwierdzające równoważność kwalifikacji zawodowych oraz poziom wykształcenia cudzoziemca,
* oświadczenie pracodawcy złożone w trybie art. 75 k.p.a.(do pobrania na stronach internetowych Urzędów Pracy),
* załącznik - tabelka ze stanem zatrudnienia (do pobrania na stronach internetowych Urzędów Pracy),
* informację starosty właściwego ze względu na miejsce wykonywania pracy przez cudzoziemca (informacja w zakresie złożonej oferty pracy, również w systemie EURES)
* dokumenty potwierdzające podjecie przez pracodawcę działań w zakresie powierzenia pracy, która jest przedmiotem wniosku (np ogłoszenie w prasie, Internecie, itp.) wraz z pisemną informacją pracodawcy w zakresie realizacji,
* informację pracodawcy w zakresie realizacji oferty EURES
* zaświadczenie o niekaralności cudzoziemca uzyskane w Polsce z Krajowego Rejestru Karnego
* zakres czynności cudzoziemca na wnioskowane stanowisko pracy (o ile nie został on uwzględniony we wniosku)
* upoważnienie/pełnomocnictwo do reprezentowania pracodawcy - w przypadku reprezentowania przez inne osoby - oryginał.

(AO)

http://www.migracje.gov.pl/?1,9,11
Marcin Nowak

Marcin Nowak Handel B2B

Temat: Jak zatrudnić obywateli Chin w Polsce ?

Zatrudnianie cudzoziemców w Polsce podstawowe informacje i procedury

Poniższy opis procedur opracowano wg stanu prawnego na 20 lipca 2007 r.

* Podstawy prawne
o Ustawa z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. Nr 99, poz. 1001 z późn. zm.). W szczególności art. 2 i 87-90
o Ustawa z 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach (Dz. U. Nr 128, poz. 1175 z późn. zm.) W szczególności art. 25 - 32
o Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej:
+ z 21 lipca 2006 r. w sprawie trybu i warunków wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemca (Dz. U. Nr 141, poz. 1002 z późn. zm.);
+ z 21 lipca 2006 r. w sprawie trybu i warunków wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemca zatrudnionego przy realizacji usługi eksportowej świadczonej przez pracodawcę zagranicznego w RP (Dz. U. Nr 141, poz. 1003 z późn. zm.);
+ z 21 lipca 2006 r. w sprawie określenia przypadków, w których przyrzeczenie i zezwolenie na pracę cudzoziemca wydawane jest bez względu na sytuację na lokalnym rynku pracy i kryteria wydawania przyrzeczeń i zezwoleń na pracę cudzoziemców (Dz. U. Nr 141, poz. 1004);
+ z 30 sierpnia 2006 r. w sprawie wykonywania pracy przez cudzoziemców bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę (Dz. U. Nr 156, poz. 1116 i z 2007 r., Nr 120, poz. 824);
+ z 10 stycznia 2007 r. uchylające rozporządzenie w sprawie zakresu ograniczeń w sferze wykonywania pracy przez cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 7, poz. 54).
o Wojewódzkie kryteria wydawania przyrzeczeń i zezwoleń na pracę cudzoziemców.
* Najważniejsze zasady
o Cudzoziemiec to osoba nieposiadająca obywatelstwa polskiego (art. 2 ust. 1 pkt 7 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy).
o Zezwolenie dotyczy wykonywania pracy przez cudzoziemca. Wykonywanie pracy to (art. 2 ust. 1 pkt 40 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy) zatrudnienie (co to jest - zob. art. 2 ust. 1 pkt 43), wykonywanie innej pracy zarobkowej (zob. art. 2 ust. 1 pkt 11) lub pełnienie funkcji w zarządach osób prawnych, które uzyskały wpis do rejestru przedsiębiorców (KRS) lub są spółkami kapitałowymi w organizacji.
Wykonywanie pracy może mieć więc m.in. takie formy:
+ zatrudnienie/inna umowa z podmiotem polskim;
+ delegowanie do Polski przez pracodawcę zagranicznego w celu świadczenia usługi;
+ delegowanie w celu innym niż świadczenie usługi, powyżej 30 dni w roku;
+ pełnienie funkcji w zarządzie podmiotu gospodarczego w Polsce.
o Generalną zasadą jest, że cudzoziemiec, aby wykonywać pracę, powinien mieć zezwolenie wydane przez wojewodę. Szereg kategorii cudzoziemców jest z tego obowiązku zwolnionych (art. 87 ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy). Są to m.in.:
+ obywatele państw UE, innych państw EOG, Szwajcarii i członkowie ich rodzin;
+ osoby posiadające zezwolenie na osiedlenie się;
+ osoby posiadające zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego WE w RP;
+ osoby posiadające status rezydenta długoterminowego WE w innym państwie UE, które uzyskują zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony w związku m.in. z zamiarem pracy/działalności gospodarczej (art. 53 ust. 1 pkt 13 ustawy o cudzoziemcach);
+ uchodźcy, osoby korzystające z ochrony czasowej lub posiadające zgodę na pobyt tolerowany;
+ osoby zwolnione na podstawie odrębnych przepisów (przede wszystkim Rozporządzenia MPiPS z 30 sierpnia 2006 r. ws. wykonywania pracy przez cudzoziemców bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę);
+ naukowcy - osoby posiadające odpowiedni tytuł pobytowy (zgodnie z art. 53 ust. 1 pkt 17 - 18 ustawy o cudzoziemcach).
o O zezwolenie występuje pracodawca - polski lub zagraniczny (w przypadku delegowania), a nie sam pracownik.
o Procedura uzyskania zezwolenia ma dwa etapy - najpierw wydawane jest przyrzeczenie, a potem - właściwe zezwolenie. Dopiero zezwolenie daje prawo do podjęcia wykonywania pracy.
* Przebieg procedury uzyskania zezwolenia na pracę w Polsce (wariant modelowy)

odniesienia prawne:

Rozporządzenie MPiPS z 21 lipca 2006 r. w sprawie trybu i warunków wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemca (Dz. U. Nr 141, poz. 1002 z późn. zm.), dalej "Rozporządzenie";
Ustawa z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy
(Dz. U. Nr 99, poz. 1001 z późn. zm.), dalej "Ustawa".
o Pracodawca podejmuje działania na rzecz pozyskania pracownika polskiego (zgłoszenie wolnego miejsca pracy w Powiatowym Urzędzie Pracy, ogłoszenia prasowe, Internet) i z UE za pośrednictwem EURES (Rozporządzenie, §3 pkt 1 i 2).
o Pracodawca składa do wojewody wniosek (wraz z załącznikami) o wydanie zezwolenia (Załącznik do Rozporządzenia).
o Wojewoda rozpatruje wniosek uwzględniając m.in. sytuację na lokalnym rynku pracy (Ustawa, art. 88 ust. 7 i Rozporządzenie, §3 pkt 6) - w tym celu m.in. zwraca się do starosty o informację (Rozporządzenie, §3) - tzw. "test rynku pracy" (może być zastąpiony testem przydatności ekonomicznej podmiotu - Rozporządzenie, §3 pkt 6 i §4 pkt 4).
o Wojewoda wydaje pracodawcy przyrzeczenie.
o Pracodawca wysyła przyrzeczenie kandydatowi do pracy, który składa w urzędzie konsularnym właściwym ze względu na miejsce swojego zamieszkania wniosek o wizę w celu wykonywania pracy. Załącznikiem do wniosku wizowego jest przyrzeczenie wydane przez wojewodę (Ustawa o cudzoziemcach, art. 26 i 32).
o Cudzoziemiec przybywa do Polski, dokonuje czynności zmierzających do uzyskania odpowiedniej decyzji pobytowej (np. zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony).
o Po uzyskaniu przez cudzoziemca odpowiedniej decyzji pobytowej pracodawca pisemnie informuje wojewodę o dacie, z którą zamierza powierzyć wykonywanie pracy. Wojewoda wydaje zezwolenie maksymalnie na okres ważności decyzji pobytowej (Ustawa, art. 88 ust. 8).
o Pracodawca odbiera zezwolenie i zawiera z cudzoziemcem - pracownikiem umowę na okres nie dłuższy niż określony w zezwoleniu (Ustawa, art. 88 ust. 10).
* Najbardziej istotne wyjątki od obowiązku uzyskania zezwolenia na pracę

Podstawa prawna: Rozporządzenie MPiPS z 30 sierpnia 2006 r. w sprawie wykonywania pracy przez cudzoziemców bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę (Dz. U. Nr 156, poz. 1116 i z 2007 r., Nr 120, poz. 824):
o Nauczyciele języków obcych w placówkach systemu oświaty, obywatele USA, Kanady, Australii, Nowej Zelandii, nauczający swojego języka ojczystego (§2 pkt 4);
o Wygłaszający okazjonalnie wykłady, referaty lub prezentacje o szczególnej wartości naukowej lub artystycznej, jeśli zachowują miejsce stałego pobytu za granicą (§2 pkt 9) - uwaga: do 30 dni w roku, liczone jako długość pobytu;
o Studenci studiów dziennych odbywanych w RP - od lipca do września (§2 pkt 12);
o Studenci wykonujący pracę w ramach staży, na które kierują organizacje będące członkami międzynarodowych zrzeszeń studentów (§2 pkt 13);
o Studenci w ramach współpracy publicznych służb zatrudnienia i ich zagranicznych partnerów (§2 pkt 14)
o Studenci i uczniowie w ramach praktyk zawodowych, przewidzianych programem nauczania - pod określonymi warunkami (§2 pkt 28 i 29)
o Delegowani przez pracodawcę zagranicznego (pod warunkiem zachowania stałego miejsca pobytu za granicą i okresu pobytu w Polsce nieprzekraczającego 3 miesięcy w roku kalendarzowym w celu (§2 pkt 16):
+ montażu, konserwacji lub naprawy urządzeń lub innego sprzętu, jeśli pracodawca zagraniczny jest jego producentem, oraz przeszkolenia pracowników polskich w obsłudze tych urządzeń,
+ odbioru zamówionego sprzętu, urządzeń itp. wykonanych przez przedsiębiorcę polskiego,
+ montażu, demontażu stoisk targowych i opieki nad nimi;
o Delegowani przez pracodawcę z UE w celu świadczenia usługi (§2 pkt 19);
o Członkowie zarządów, jeśli przebywają w Polsce na podstawie wizy pobytowej w celu wykonywania pracy w ciągu roku nie więcej niż 90 dni w ciągu kolejnych 6 miesięcy (§2 pkt 18);
o Wykonujący pracę jako pracownicy naukowi w podmiotach, o których mowa w przepisach o jednostkach badawczo - rozwojowych (§2 pkt 24);
o Obywatele państw graniczących z Polską, posiadający oświadczenie pracodawcy o zamiarze powierzenia wykonywania pracy, zarejestrowane w PUP - do 3 miesięcy w ciągu 6 miesięcy (§2 pkt 27).
UWAGA! Brak konieczności uzyskania zezwolenia nie oznacza, że nie ma konieczności uzyskania wizy z prawem do pracy. Cudzoziemiec składający wniosek o wizę załącza wówczas pisemne oświadczenie pracodawcy o zamiarze powierzenia wykonywania pracy w Polsce (zob. Ustawa o cudzoziemcach, art. 32).

* Potencjalne problemy
o Zatrudnienie nielegalne lub inne złamanie przepisów może oznaczać roczną karencję w udzielaniu zezwoleń na pracę dla danego pracodawcy i dla cudzoziemca, który złamał przepisy - w zakresie uzyskania zezwolenia.
o Umowa powinna ściśle odpowiadać zezwoleniu - m.in. co do czasu, na który jest zawarta, stanowiska, miejsca wykonywania pracy.
o Zmiana miejsca wykonywania pracy wymaga niezwłocznego poinformowania wojewody.
o W przypadku przedłużania się procedur po uzyskaniu przyrzeczenia, należy poinformować wojewodę.
* ?ródła informacji
o Urzędy Wojewódzkie (Wydziały Spraw Społecznych)
o Mazowsze: Wojewódzki Urząd Pracy (http://wup.mazowsze.pl/index.php?id=cudzoziemcy/cudzoz...
o Departament Migracji Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej

(JD)

http://www.migracje.gov.pl/?1,9,45,200710,,
Paweł R.

Paweł R. Jestem na LinkedIn

Temat: Jak zatrudnić obywateli Chin w Polsce ?

Dzieki za te wszystkie informacje! Jak biblia :)
Marcin Nowak

Marcin Nowak Handel B2B

Temat: Jak zatrudnić obywateli Chin w Polsce ?

Budowlańcy: firmy z Chin mogą być tańsze najwyżej o 5 proc.

Gazeta Prawna01.09.2008
Ministerstwo Sportu zapowiada, że chińskie firmy za połowę ceny wybudują infrastrukturę na Euro 2012. Krajowi przedsiębiorcy twierdzą, że tak niskich cen nikt nie jest w stanie zaproponować.

To mit, że chińskie firmy są bardzo tanie. Nie boimy się tej konkurencji, niech chińskie firmy startują w przetargach - mówi Jacek Krzyżaniak z firmy PBG.

- Zapowiedzi, że firmy z Chin wybudują drogi i stadiony taniej, to element straszenia naszych przedsiębiorstw, by obniżyły ceny - uważa Zbigniew Bachman, dyrektor Izby Przemysłowo-Handlowej Budownictwa.

Rentowność polskich firm budowlanych (ale nie deweloperskich) nie przekracza 4 proc.

- To może być zagrożenie dla firm ogólnobudowlanych, ale nie dla specjalistycznych, które, jak nasza, budują elektrownie. Na razie nie jest to dla nas zagrożenie - uważa Wojciech Nazarek, prezes Energomontażu Południe.

Na tych samych zasadach

Najważniejsza sprawa to zasady, na jakich w Polsce będą działać chińskie firmy budowlane. Tylko gdyby w Polsce obowiązywało je chińskie prawo, to byłyby w stanie wybudować nową linię metra za połowę ceny.

- Jeśli firma chińska założy filię w Polsce, będzie płaciła te same podatki co my, takie same składki na ubezpieczenie i inne opłaty, to nie mamy się czego obawiać - przekonuje Józef Zubelewicz z firmy Erbud.

- Niech położą dokumenty na stół, to sprawdzimy, czy rzeczywiście są tak tani. Robocizna to maksymalnie 20 proc. kosztów inwestycji drogowych, a reszta to materiały i logistyka - dodaje Konrad Jaskóła, prezes Polimex-Mostostal.

Zdaniem polskich firm Chińczycy będą w stanie zaproponować na polskim rynku ceny niższe maksymalnie o 5 proc.

Pracownicy z krajów azjatyckich mogliby jednak wypełnić braki kadrowe.

- Jeśli ruszą prawdziwe prace budowlane przy drogach w Polsce, może brakować od 150 tys. do nawet 450 tys. budowlańców - twierdzi Zbigniew Bachman.

- Jeśli będziemy mieli zbyt mało pracowników, to sami sprowadzimy podwykonawców. Właśnie zatrudniam 200 pracowników z Azji do naszej firmy w Rumunii - ujawnia prezes Jaskóła.

Jednak mało kto w branży budowlanej zgadza się, by Chińczycy byli generalnymi wykonawcami największych inwestycji.

- Najlepiej, by to polski wykonawca odpowiadał za jakość wykonania i zatrudnił chińskich podwykonawców - twierdzi dyrektor Bachman.

Nie wszystko można przywieźć

Zdaniem ekspertów materiały budowlane można sprowadzić z Chin, ale koszty transportu zdecydowanie podniosłyby ich cenę. Można mieć wątpliwości co do jakości cementu przewożonego przez miesiąc drogą morską.

- Na pewno zmniejszy się udział w rynku polskich przedsiębiorstw i zwiększy się konkurencja - uważa Mirosław Motyka, prezes Budopolu Wrocław.

Przyznaje, że kosztorysy niektórych inwestycji infrastrukturalnych są czasem zbyt wysokie.

* 2 tys. zł brutto zarabiają miesięcznie Chińczycy na budowie łódzkiej firmy Varitex
* 3,35 tys. zł wynosi średnia płaca brutto w budownictwie

Roman Grzyb

http://biznes.onet.pl/5,1504893,prasa.html
Marcin Nowak

Marcin Nowak Handel B2B

Temat: Jak zatrudnić obywateli Chin w Polsce ?

Osoby zainteresowane tematem zatrudnienia pracowników z Chin zapraszam do grupy:

http://www.goldenline.pl/forum/pracownicy-z-chin/48619...
Marcin Nowak

Marcin Nowak Handel B2B

Temat: Jak zatrudnić obywateli Chin w Polsce ?

Zezwolenie na pracę dla pracownika z Chin

http://www.goldenline.pl/forum/bizneschiny-pl-20013-27...

konto usunięte

Temat: Jak zatrudnić obywateli Chin w Polsce ?

WSZYSTKIE INFORMACJE W URZEDZIE WOJEWÓDZKIM
U MNIE WOJEWODA POMORSKI GDANSK
--------------------------------------------------------
WYNAJMĘ restaurację + mieszkanie – TYLKO DŁUGOLETNI WYNAJEM
preferowana restauracja na kuchnie azjatycka są tradycje ale niekoniecznie
lokal położony w Rumi która jest komunikacyjnie przedłuzeniem Gdyni, bardzo atrakcyjna lokalizacja
obiekt 500 m kw na terenie hotelu – obecnie prowadzona dział. Gastronomiczna restauracja
w obiekcie wszystkie media, wszystkie aktualne zezwolenia,sanepid,pożarowe,koncesja,tv,internet,
obiekt działajacy całoroczny w dobrym stanie technicznym,
-funkcjonalne nowoczesne rozwiązania architektoniczne – pozwalają przeznaczyć lokal na każda działalnosć biura,mieszkania,gabinety, , siedziba firmy,narozne posadowienie obiektu przy głównej ulicy wejscie bezposrednio z chodnika dla pieszych kilka km od centrum gdyni, terminal promowy,port,trojmiasto, 25 km od lotniska -rębiechowo-dogodna komunikacja z trojmiastem gdańsk, gdynia, sopot trasa na pół. helski w zasięgu wzroku sieć banków basen 5 torowy ,multikino,,castorama,auchan, leroy merlin – w budowie aqua park,
wynajem zawiera pomieszczenia
wejscie + szatnia + wc dla gości
kawiarnia na 20 miejsc, salka konferencyjna na 15 miejsc, promenada,sala główna,sala taneczna z podium dla zespołu muzycznego, + 3 pokoje hotelowe np. na mieszkanie
pom kuchni + socjalne + magazynki + łazienka z wc
jest możliwośc zatrud.prac.kucharz z chin, posiada zezwolenie pobyt, zezwolenie praca,
obecnie zatrudniony w naszej restauracji
warunki wynajmu
czynsz 5500 + vat płatny za kazdy mies z góry
przy wynajmie
czynsz za I miesiąc
czynsz za ostatni miesiąc
kaucja w wys jednego czynszu + vat bezwrotna
przepisac licznik za energie,
licznik za gaz partycypacja faktura vat
woda podlicznik faktura vat
wywóz śmieci umowa z PuK
[ wynajem wiek 70 lat i stan zdrowia właściciela ] bardzo pilny wynajem z mozliwościa kupna
tylko przez najemcę , wynajęty obiekt nie będzie celem sprzedaży dla innych osób.
informacje osobiście hotel-marengo-kniaz.com /marengo@interia.pl/ zapraszam do oglądu dodat. Zdjecia na życzenie

Temat: Jak zatrudnić obywateli Chin w Polsce ?

Witam, od 1 maja 2014 roku weszła w życie nowa ustawa o cudzoziemcach. Wprowadziła ona wiele zmian w zasadach legalizacji pobytu i zatrudnienia cudzoziemców w Polsce, w wielu kwestiach je liberalizując.

Jeśli szukasz aktualnych informacji o tym jak skutecznie załatwić cudzoziemcowi zezwolenie na pobyt lub pracę w Polsce zapraszam Cię do lektury bloga http://www.cudzoziemiecwpolsce.pl prowadzonego przez radcę prawnego specjalistę z tego zakresu.



Wyślij zaproszenie do