Temat: Jak zatrudnić obywateli Chin w Polsce ?
Zatrudniamy cudzoziemca po wejściu Polski do strefy Schengen
Grażyna Ordak 21-12-2007
Od dziś przy zatrudnianiu cudzoziemców musisz się posługiwać ujednoliconymi zasadami obowiązującymi w tzw. strefie Schengen. Niestety, wydłuży się procedura starań o wizę w celu wykonywania pracy i zdrożeją też same wizy
W nocy z 20 na 21 grudnia br. Polska weszła do strefy Schengen, stając się częścią obszaru, na którym stosowane są ujednolicone zasady dotyczące m.in. ochrony granic, ochrony danych osobowych obywateli, współpracy między służbami policyjnymi państw sygnatariuszy, działania tzw. systemu informacyjnego Schengen, jak również wydawania wiz cudzoziemcom.
Wizy Schengen są krótkoterminowe (trzymiesięczne do wykorzystania w ciągu pół roku). Natomiast poszczególne państwa członkowskie nadal decydują o wizach długoterminowych (roczne do wykorzystania maksymalnie w ciągu pięciu lat). Są one wizami narodowymi – uprawniają do przebywania tylko na terytorium państwa, które je wydało. Podstawą wydania takiej wizy jest kontrakt i pozwolenie na pracę, studia, długoterminowa współpraca naukowa itp.
To, w jaki sposób zorganizowana jest procedura wizowa w poszczególnych krajach członkowskich, nadal będzie głównie zależeć od ich resortów spraw zagranicznych. W Polsce będzie ona podobna do dotychczasowej. Wzrosną jednak opłaty za wydanie wizy. Jest to 35 euro, jeżeli podpisane zostały umowy o ułatwieniach wizowych, oraz 60 euro dla obywateli pozostałych państw. Dla cudzoziemców wprowadzono także wymóg posiadania ubezpieczenia zdrowotnego na minimalną kwotę 30 tys. euro ważnego na całym obszarze Schengen.
Rosja, Ukraina, Mołdawia oraz kraje bałkańskie: Czarnogóra, Bośnia i Hercegowina, Albania, Macedonia i Serbia podpisały z UE umowy o ułatwieniach wizowych. Przy zatrudnianiu obcokrajowców w Polsce najważniejsze są umowy z Rosją i Ukrainą. Obie są skonstruowane podobnie i opłaty za wizy wynoszą 35 euro. Wskazują one też niektóre kategorie osób, które mogą w sposób uprzywilejowany dostać wizę. Ponadto zgodnie z tą umową konsulaty muszą podjąć decyzję wizową (dotyczy to wszystkich obywateli) w ciągu 10 dni od dostarczenia dokumentów. Umowa z Rosją weszła w życie w czerwcu br., natomiast ta z Ukrainą nie została jeszcze ratyfikowana, ale strona ukraińska ma zamiar ją przyjąć, co w praktyce oznacza, że jej postanowienia mogą już być stosowane.
Uzyskanie zezwolenia na pracę w Polsce może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Decyduje tu przede wszystkim sprawność samego pracodawcy. Im lepiej przedsiębiorca przygotuje się do tej procedury, tym szybciej i bez problemów będzie ona przebiegała
Cudzoziemiec nie jest stroną w tym postępowaniu – o wydanie zezwolenia występuje pracodawca. Niektórzy przedsiębiorcy działają przez pełnomocników. Niekiedy jednak przekazują swoje pełnomocnictwo zainteresowanemu cudzoziemcowi. Choć nie jest to sprzeczne z prawem, lepiej tego unikać – obcokrajowcy występujący o zezwolenie w imieniu przyszłego pracodawcy nie są dobrze widziani przez urzędników. Z kolei korzystanie z usług profesjonalnych pełnomocników wiąże się z wysokimi kosztami, a wcale nie gwarantuje szybszego zakończenia sprawy.
Gdzie po dokument
Sprawami związanymi z wydawaniem zezwoleń na pracę obcokrajowców zajmują się wydziały polityki społecznej w urzędzie wojewódzkim właściwym ze względu na siedzibę przedsiębiorstwa (lub przy delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług eksportowych – ze względu na miejsce jej wykonywania). Wyjątkiem jest województwo mazowieckie. Na mocy porozumienia zawartego między wojewodą mazowieckim i zarządem województwa mazowieckiego upoważnienie do wydawania przyrzeczeń i zezwoleń w sprawach zatrudniania cudzoziemców ma dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie oraz jego zastępcy.
Skontaktuj się z urzędem
Przed ubieganiem się o zezwolenie na zatrudnienie obcokrajowca pracodawca powinien skontaktować się z właściwym urzędem. Właściwe przygotowanie przedsiębiorców zaoszczędzi urzędnikom pracy przy ewentualnym korygowaniu wniosków. Dane urzędów podajemy na końcu przewodnika.
Warto przede wszystkim upewnić się, czy w konkretnej sytuacji trzeba występować o zezwolenie, a jeśli tak – to według jakiej procedury. Należy też sprawdzić, czy nie ma negatywnych przesłanek. Przykładowo zezwolenia nie otrzyma pracodawca, u którego kontrola legalności zatrudnienia wykazała, że łamał ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy w ciągu roku przed złożeniem wniosku. Podobnie na zatrudnienie w Polsce nie ma szans cudzoziemiec odnotowany w Krajowym Rejestrze Karnym. Procedura uzyskania zezwolenia na zatrudnienie cudzoziemca może mieć kilka wariantów, a zależy to od obywatelstwa pracownika, rodzaju lub czasu pracy, jaką ma on wykonywać. Decydujące jest też to, czy w chwili występowania o zezwolenie cudzoziemiec ma dokument upoważniający do pobytu w Polsce inny niż wiza turystyczna (np. zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony).
Kto w strefie
Obecnie strefa Schengen obejmuje Austrię, Belgię, Danię, Finlandię, Francję, Grecję, Hiszpanię, Holandię, Islandię, Luksemburg, Niemcy, Norwegię, Portugalię, Szwecję i Włochy. Nasza akcesja do Schengen będzie przebiegała dwuetapowo: 21 grudnia 2007 r. według reżimu Schengen będą funkcjonowały przejścia graniczne lądowe i morskie, a do końca marca 2008 r. również lotniska. Razem z Polską do Schengen dołączą pozostałe państwa, które weszły do UE 1 maja 2004 r. Na wejście do strefy czekają jeszcze: Bułgaria, Cypr, Rumunia i Szwajcaria.
PROCEDURA KROK PO KROKU
Krok 1. Zbadaj rynek pracy
Aby uzyskać zezwolenie na pracę cudzoziemca, pracodawca musi udowodnić, że bezskutecznie poszukiwał na dane stanowisko Polaka lub obywatela Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Szwajcarii. W tym celu musi:
- zgłosić wakaty do powiatowego urzędu pracy właściwego dla swojej siedziby; informacja ma dotyczyć zakresu obowiązków na wolnym stanowisku, wymaganych kwalifikacji i doświadczeń oraz proponowanego wynagrodzenia;
Pracownicy PUP sprawdzą, czy w bazach danych znajdują się bezrobotni odpowiadający temu profilowi, a także udostępnią to ogłoszenie innym oferującym pracę. Ponadto zamieszczą je w systemie europejskiego pośrednictwa pracy EURES, gdzie mogą się z nim zapoznać obywatele państw członkowskich EOG i Szwajcarii.
Pracodawca musi czekać na potwierdzenie, że wakatu nie udało się zapełnić pracownikiem polskim lub z EOG. W zależności od województwa potrwa to od 14 (w Lubelskiem) do 30 dni (w Zachodniopomorskiem) od zgłoszenia oferty pracy w PUP. Niekiedy okres ten jest skracany, gdy pracownicy PUP wiedzą, że pracodawca od dłuższego czasu bezskutecznie poszukiwał rąk do pracy. Odbierając dokument z PUP, pracodawca musi sprawdzić, czy zawiera on informację, że w zasobach PUP nie ma pracowników o kwalifikacjach wymaganych przez pracodawcę (ze wskazaniem, o jakie dokładnie chodzi) oraz że jego oferta była udostępniana przez PUP, a także w EURES. Jeżeli jednak PUP znajdzie odpowiednich kandydatów na dane stanowisko, pracodawca nie dostanie zgody na zatrudnienie obcokrajowca.
- wykazać, że poszukiwał pracownika w inny sposób, np. zamieścił ogłoszenie o wakacie w prasie, Internecie lub korzystał z agencji pośrednictwa pracy. Najczęściej dowodem będzie faktura z treścią ogłoszenia prasowego. Niektóre urzędy wymagają nawet, aby pojawiało się ono w druku przynajmniej przez tydzień. Ogłoszenie w Internecie musi być zamieszczone na stronach poświęconych pośrednictwu pracy (nie wystarczy opublikować ofertę na własnej stronie), a za potwierdzenie jego dostępności wystarczy wydruk komputerowy.
PAMIĘTAJ!
Z testu rynku pracy zwolnieni są niektórzy cudzoziemcy oznaczeni w rozporządzeniu z 21 lipca 2006 r. w sprawie określenia przypadków, w których przyrzeczenie i zezwolenie na pracę cudzoziemca wydawane jest bez względu na sytuację na lokalnym rynku pracy i kryteria wydawania przyrzeczeń i zezwoleń na pracę cudzoziemców (DzU nr 141, poz. 1004). Są to m.in.
- trenerzy sportowi i sportowcy wykonujący pracę na rzecz klubów sportowych i innych podmiotów, których działalność statutowa obejmuje krzewienie kultury fizycznej i sportu,
- obywatele Turcji, gdy wystąpiono z wnioskiem o przedłużenie zezwolenia na pracę cudzoziemca, jeżeli wykonywali oni legalnie pracę w Polsce przez rok u danego pracodawcy,
- cudzoziemcy upoważnieni do reprezentowania przedsiębiorcy zagranicznego w jego oddziale lub przedstawicielstwie znajdującym się w Polsce,
- lekarze i dentyści odbywający szkolenia lub realizujący program specjalizacji na podstawie przepisów o specjalizacji lekarzy i dentystów.
Krok 2. Złóż u wojewody wniosek o wydanie zezwolenia
Wniosek o zatrudnienie cudzoziemca wystarczy wysłać pocztą do właściwego urzędu wojewódzkiego. Nieco trudniej jest jednak zebrać niezbędne załączniki.
Urzędy wymagają od pracodawców wielu dokumentów, aby sprawdzić, czy przedsiębiorstwo prowadzi działalność, w której planuje zatrudnić pracownika, czy działa legalnie i nie zalega z podatkami lub składkami na ZUS oraz czy ma zysk i nie oszukuje podwładnych.
Na ogół chcą kopii dokumentów poświadczonych za zgodność z oryginałami, które trzeba przedstawić do wglądu.
Lista dokumentów, jakie należy dołączyć do wniosku, zależy od tego, czy cudzoziemiec znajduje się Polsce w chwili składania wniosku oraz jaki charakter ma mieć jego praca. Pewne różnice mogą występować w województwach, dlatego przed kompletowaniem załączników warto skonsultować się z właściwym urzędem (patrz ramka „Jakie dokumenty potrzebne są przy wniosku o zezwolenie na pracę”).
Krok 3. Wojewoda rozpatruje wniosek (lub dyrektor WUP w województwie mazowieckim)
Na tym etapie pracodawca reaguje na ewentualne prośby urzędu o uzupełnienie dokumentów lub złożenie dodatkowych wyjaśnień. Niekiedy urzędnicy chcą potwierdzić wiarygodność oświadczenia pracodawcy o prowadzeniu działalności zgodnie z prawem pracy. W tym celu zwracają się do Państwowej Inspekcji Pracy o informacje, czy nie są wobec niego prowadzone jakieś postępowania.
Zgodnie z kodeksem postępowania administracyjnego urząd wojewódzki ma 30 dni na wydanie decyzji. Jeżeli jednak dokumentacja jest kompletna, dzieje się to szybciej – decyzja jest gotowa już po 7 – 14 dniach.
Krok 4. Urząd wydaje przyrzeczenie zezwolenia na pracę
Jeżeli w momencie składania wniosku cudzoziemiec ma prawo pobytu w Polsce, należy pominąć kroki 4. i 5. i przejść do kroku 6.
Jeżeli po przeanalizowaniu dokumentów nie ma podstaw uniemożliwiających zatrudnienie cudzoziemca, urząd wydaje przyrzeczenie zezwolenia na pracę. Nie upoważnia ono jeszcze do zatrudnienia. Ma jedynie służyć obcokrajowcowi w otrzymaniu wizy z prawem do pracy.
Przyrzeczenie przekazujesz przyszłemu pracownikowi, aby przedstawił je w konsulacie w kraju stałego pobytu jako podstawę wydania wizy z prawem do pracy. Jeżeli obcokrajowiec jest już w Polsce, ale nie ma prawa pobytu (np. przebywa na wizie turystycznej), musi wrócić do kraju stałego pobytu, aby złożyć wniosek o wizę.
Krok 5. Cudzoziemiec występuje o wydanie wizy
Po przekazaniu przyrzeczenia zezwolenia na pracę przyszły pracownik musi wystąpić do polskiego konsulatu właściwego ze względu na miejsce jego zamieszkania z wnioskiem o wydanie wizy w celu wykonywania pracy.
Dotychczas uzyskanie wizy zabierało kilka dni, ale po wejściu Polski do strefy Schengen może to potrwać nawet do 10 dni. Jeśli procedura przedłuży się ponad 30 dni, o przyczynach opóźnienia należy pisemnie poinformować urząd, który wydał przyrzeczenie zezwolenia na pracę.
Po otrzymaniu wizy obcokrajowiec przyjeżdża do kraju, gdzie jak najszybciej powinien zameldować się pod stałym adresem. Uzyskanie meldunku trwa maksymalnie kilka godzin.
Krok 6. Uzyskaj zezwolenie i podpisz umowę z cudzoziemcem
Uzyskanie właściwego zezwolenia na pracę to ostatni krok. Do tego etapu mogą dotrzeć pracodawcy planujący zatrudnić cudzoziemca, który:
- w chwili składania wniosku o zezwolenie przebywał za granicą lub w Polsce na podstawie wizy turystycznej, a następnie przeszedł całą procedurę, w tym krok 4. i 5., czyli otrzymał przyrzeczenie zatrudnienia, na jego podstawie uzyskał w kraju stałego pobytu wizę z prawem do pracy oraz po przybyciu do Polski dopełnił obowiązku meldunkowego;
- w chwili składania wniosku o zezwolenie na pracę miał już inną decyzję pobytową, np. zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony.
Pracodawca pisemnie informuje organ wydający zezwolenie o dacie, z którą zamierza powierzyć pracę cudzoziemcowi, a także (o ile wcześniej tego nie zrobił) przedstawia kopię jego meldunku. Wojewoda wydaje zezwolenie na pracę na czas oznaczony, ważne maksymalnie przez okres decyzji pobytowej, ale nie dłużej niż 12 miesięcy. Zezwolenie wskazuje pracodawcę i podaje stanowisko, na którym ma pracować cudzoziemiec, oraz miejsce wykonywania pracy.
Teraz pracodawca może (i musi) podpisać z pracownikiem umowę, ale na nie dłużej niż opiewa zezwolenie na pracę.
Cudzoziemcowi wolno wykonywać pracę wyłącznie na warunkach określonych w zezwoleniu na pracę. Znacząca zmiana zakresu jego obowiązków wymaga wystąpienia do wojewody o zmianę decyzji. Jeśli szef nie dopełni tego obowiązku, można to potraktować jako naruszenie przepisów i ukarać grzywną.
Jakie dokumenty dołączamy do wniosku
> wyciąg z Krajowego Rejestru Sądowego potwierdzający wpis do rejestru przedsiębiorców (dokument jest ważny trzy miesiące) lub wpis do ewidencji działalności gospodarczej;
> dowód opłaty za wydanie zezwolenia, która od 26 października 2007 r. spadła i wynosi:
– 50 zł, gdy pracodawca zamierza powierzyć wykonywanie pracy cudzoziemcowi nie dłużej niż przez trzy miesiące
– 100 zł, gdy pracodawca chce zatrudnić cudzoziemca dłużej niż trzy miesiące
– 200 zł, gdy zagraniczny pracodawca zamierza delegować do Polski cudzoziemca w celu realizacji usługi eksportowej
> kopię dokumentu podróży (paszportu) cudzoziemca (wypełnione strony);
> dokument potwierdzający kwalifikacje zawodowe cudzoziemca (przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego). Jeżeli pracodawca ma wysokie wymagania wobec pracownika, może żądać przedłożenia dokumentu potwierdzającego wykształcenie cudzoziemca. W nim podaje się jego poziom lub stwierdza równoważność zagranicznego świadectwa, dyplomu lub certyfikatu;
> kopię umowy spółki (akt założycielski łącznie z późniejszymi zmianami);
> numer statystyczny REGON;
> zaświadczenie z ZUS, że pracodawca nie zalega z opłacaniem składek na ubezpieczenie społeczne za zatrudnionych pracowników;
> zaświadczenie z urzędu skarbowego, że nie zalega z należnościami podatkowymi;
> ogłoszenie prasowe, ofertę pracy złożoną w PUP, ofertę pracy umieszczoną w EURES, a także opinię starosty powiatu o potrzebach kadrowych pracodawcy oraz sytuacji na lokalnym rynku pracy;
> oświadczenie pracodawcy o tym, że w ostatnich 12 miesiącach przestrzegał prawa pracy i ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy;
> oświadczenie cudzoziemca o tym, że nie naruszał przepisów w Polsce, zwłaszcza ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz że nie jest stroną postępowania zobowiązującego do opuszczenia Polski lub o wydalenie;
> upoważnienie (pełnomocnictwo) do reprezentowania pracodawcy; gdy jest reprezentowany przez inne osoby – oryginał;
> zaświadczenie z Biura Informacyjnego Krajowego Rejestru Karnego resortu sprawiedliwości.
Postaraj się o dodatkowe dokumenty
Gdy cudzoziemiec ma prawo pobytu w Polsce, dołączamy jeszcze:
- kopię zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony (jeżeli w dniu składania wniosku ma zezwolenie),
- poświadczenie zameldowania cudzoziemca, jeżeli w dniu składania wniosku przebywa on w Polsce.
Jeżeli wniosek dotyczy zatrudnienia na tzw. stanowisku kluczowym w Polsce, wspólników lub akcjonariuszy spółek prawa handlowego zamierzających wykonywać pracę lub cudzoziemców zamierzających pełnić funkcję w zarządzie osoby prawnej prowadzącej działalność gospodarczą, należy dołączyć:
- uchwałę wspólników o powołaniu cudzoziemca do pełnienia funkcji statutowej w firmie,
- zeznanie podatkowe o osiąganym dochodzie (poniesionej stracie) przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych za ostatnie 12 miesięcy,
- gdy firma ponosi straty – dokumenty potwierdzające, że jej działalność jest korzystna, np. przyczynia się do wzrostu inwestycji lub transferu technologii w regionie, wprowadza innowacje lub tworzy nowe miejsca pracy,
- tylko dla stanowiska kluczowego – dokument potwierdzający zatrudnienie pracownika przez przedsiębiorstwo zagraniczne przez co najmniej rok,
- zakres obowiązków cudzoziemca.
Inny zestaw załączników jest konieczny, gdy wniosek dotyczy pracownika delegowanego do Polski przez zagraniczne przedsiębiorstwo z siedzibą w państwie niebędącym członkiem EOG lub Szwajcarii (wzory wniosku, oświadczeń i kwestionariuszy można pobrać ze stron internetowych poszczególnych urzędów):
- wniosek składany przez pracodawcę zagranicznego,
- kwestionariusz osobowy cudzoziemca,
- umowa zawarta przez pracodawcę zagranicznego z podmiotem, którego siedziba znajduje się w Polsce, w zakresie wykonania usługi,
- wyciąg z odpowiedniego rejestru potwierdzający prowadzenie działalności gospodarczej przez pracodawcę zagranicznego,
- oświadczenie pracodawcy zagranicznego złożone w trybie art. 75 k.p.a. (do pobrania na stronach internetowych urzędów),
- załącznik do wniosku dotyczący miejsc pracy,
- dowód wpłaty dokonanej przez pracodawcę zagranicznego,
- kopia dokumentu podróży (paszportu) cudzoziemca (wypełnione strony),
- dokumenty potwierdzające kwalifikacje zawodowe cudzoziemca (przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego),
- zaświadczenie o niekaralności w Polsce z Krajowego Rejestru Karnego,
- zakres czynności na stanowisku,
- list oddelegowujący (tłumaczenie z oryginału przez tłumacza przysięgłego),
- wyciąg z ostatnich trzech miesięcy z KRS potwierdzający wpis podmiotu z siedzibą w Polsce,
- dokument potwierdzający prawo do lokalu zgodnie z siedzibą polskiego podmiotu, ∑ numer REGON,
- zaświadczenie o nadaniu NIP,
- pełnomocnictwo do reprezentowania pracodawcy.
Inne zasady dla Białorusinów, Rosjan i Ukraińców
Wprowadzone w lipcu 2007 r. regulacje ułatwiły przyjmowanie do prac sezonowych Białorusinów, Rosjan i Ukraińców. Zwolniły ich z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę, jeśli chcą ją wykonywać nie dłużej niż przez trzy miesiące w ciągu kolejnych sześciu i mają oświadczenie polskiego pracodawcy o zamiarze powierzenia pracy, zarejestrowane w PUP. Aby cudzoziemiec legalnie wykonywał pracę na tych zasadach, musi mieć wizę w celu wykonywania pracy. Do jej uzyskania ma dołączyć to zarejestrowane w PUP oświadczenie do odpowiedniego wniosku w polskiej placówce dyplomatyczno-konsularnej w miejscu stałego zamieszkania.
Gdzie załatwiamy zezwolenie na pracę
WOJEWÓDZTWO DOLNOŚLĄSKIE
Dolnośląski Urząd Wojewódzki we Wrocławiu, Wydział Polityki Społecznej, Oddział Pracy, pl. Powstańców Warszawy 1, 50-951 Wrocław
tel. (0-71) 340-67-77, e-mail: a.piatkiewicz@duw.pl ,
http://www.duw.pl/
WOJEWÓDZTWO KUJAWSKO-POMORSKIE
Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy, Wydział Polityki Społecznej, ul. Jagiellońska 3, 85-950 Bydgoszcz
tel. (0-52) 349-76-80, faks (0-52) 349-76-82, e-mail: spoleczny@uwoj.bydgoszcz.pl,
http://www.uwoj.bydgoszcz.pl/
WOJEWÓDZTWO LUBELSKIE
Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie, Wydział Polityki Społecznej, ul. Spokojna 4, 20-914 Lublin
tel. (0-81) 742-45-52, faks (0-81) 742-44-70, e-mail: wps@lublin.uw.gov.pl,
http://ww2.lublin.uw.gov.pl/wps/index.html
WOJEWÓDZTWO LUBUSKIE
Lubuski Urząd Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim, Wydział Polityki Społecznej, ul. Jagiellończyka 8, 66-400 Gorzów Wielkopolski
tel. (0-95) 711-52-48, PS@lodz.uw.gov.pl
WOJEWÓDZTWO ŁÓDZKIE
Urząd Wojewódzki w Łodzi, Wydział Polityki Społecznej, ul. Roosevelta 18, 90-056 Łódź
tel. (0-42) 664-20-01, 664-20-02, faks (0-42) 664-20-51, e-mail: PS@lodz.uw.gov.pl, ps@malopolska.uw.gov.pl
WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE
Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie, Wydział Polityki Społecznej, ul. Basztowa 22, 31-156 Kraków tel. (0-12) 392-15-79, faks (0-12) 392-14-24, e-mail: ps@malopolska.uw.gov.pl, bok@opole.uw.gov.pl
WOJEWÓDZTWO MAZOWIECKIE
Wnioski o wydanie zezwolenia na pracę cudzoziemca można składać w Wojewódzkim Urzędzie Pracy lub w jego filiach w:
- Warszawie, ul. Młynarska 16 (poniedziałek – czwartek, 8.00 – 15.00)
a) pok. 14 – informacja w zakresie przepisów dotyczących zatrudnienia cudzoziemców, tel. (0-22) 578-44-14; (0-22) 578-44-88
b) pok. 2 – przyjmowanie wniosków oraz dokumentów o wydanie zezwolenia na pracę, składanie dokumentów na otrzymane wezwanie (pobrać numer z literą B)
c) pok. 1 – odbiór decyzji (pobrać numer z literą A), przyjmowanie wniosków i dokumentów o wydanie zezwolenia na pracę w ramach realizacji usługi eksportowej
d) pok. 10 – dokumenty w sprawie udzielenia zezwolenia/przedłużenia zezwolenia w ramach wcześniej udzielonego przyrzeczenia/przedłużenia przyrzeczenia można składać w pok. 2 za pobraniem numerka z literą B oraz według kolejności przybycia do urzędu w pok. 10
- Ciechanowie, ul. Wodna 1 pok. 22 (poniedziałek – piątek, 8.00 – 16.00)tel. (0-23) 673-07-30/31
- Ostrołęce, ul. Poznańska 17 pok. 9 (poniedziałek – piątek, 8.00 – 16.00)tel. (0-29) 760-40-15
- Płocku, ul. 1 Maja 7 pok. 208 (poniedziałek – piątek, 8.00 – 16.00) tel. (0-24) 264-03-75
- Radomiu, ul. Mokra 2 (poniedziałek – piątek, 8.00 – 16.00) tel. (0-48) 384-06-20/21
- Siedlcach, ul. Pułaskiego 19/21 (poniedziałek – piątek, 8.00 – 16.00)tel. (0-25) 644-61-22/23
Wnioski o zatrudnienie cudzoziemców można składać też za pośrednictwem poczty oraz kancelarii WUP w Warszawie lub jego filii (poniedziałek – piątek, 8.00 – 16.00).
WOJEWÓDZTWO OPOLSKIE
Urząd Wojewódzki w Opolu, Biuro Obsługi Klienta, ul. Piastowska 14, 45-082 Opole
tel. (0-77) 45-24-125; 45-24-126, faks (0-77) 45-24-478; 45-24-705, e-mail: bok@opole.uw.gov.pl,
http://www.opole.uw.gov.pl
WOJEWÓDZTWO PODKARPACKIE
Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie, Wydział Polityki Społecznej, Oddział Rynku Pracy, ul. Grunwaldzka 15, 35-959 Rzeszów, pok. 364
tel. (0-17) 867-13-64, faks (0-17) 867-19-59, e-mail: mszczepanska@rzeszow.uw.gov.pl,
http://www.rzeszow.uw.gov.pl
WOJEWÓDZTWO PODLASKIE
Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku, Wydział Polityki Społecznej, Stanowisko ds. wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemcomul. Mickiewicza 3, 15-213 Białystok,
tel. (0-85) 743-94-78, bok@bialystok.uw.gov.pl,
http://bialystok.uw.gov.pl
WOJEWÓDZTWO POMORSKIE
Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku, Wydział Polityki Społecznej, ul. Okopowa 21/27, 80-810 Gdańsk
tel. (0-58) 307-72-03; 307-72-87, faks (0-58) 301-43-37, e-mail: wps@gdansk.uw.gov.pl,
http://www.gdansk.uw.gov.pl
WOJEWÓDZTWO ŚLĄSKIE
Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach, Oddział do spraw Legalizacji Zatrudnienia Cudzoziemców, ul. Powstańców 41a, pok. 706
tel. (0-32) 207-78-66; 207-78-68,
http://www.katowice.uw.gov.pl/
Ponadto wszelkie informacje można uzyskać w:
- oddziale zamiejscowym w Częstochowie, ul. Sobieskiego 7, pok. 114, tel. (0-34) 378-21-48,
- oddziale zamiejscowym w Bielsku-Białej, ul. Piastowska 40, pok. 212, tel. (0-33) 813-66-81 (wyłącznie w piątki).
WOJEWÓDZTWO ŚWIĘTOKRZYSKIE
Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach, Wydział Polityki Społecznej, Oddział ds. Polityki Rynku Pracy oraz Rehabilitacji Zawodowej i Społecznej Osób Niepełnosprawnych, al. IX Wieków Kielc 3, 25-516 Kielce, pok. 613A, 620, bud. A, od 7.30 do 15.30
tel. (0-41) 342-19-95; 342-16-85,
http://www.kielce.uw.gov.pl
WOJEWÓDZTWO WARMIŃSKO-MAZURSKIE
Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki w Olsztynie, Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców, Oddział Legalizacji Pobytu Cudzoziemców, al. Marszałka Józefa Piłsudskiego 7/9, 10-575 Olsztyn, pok. 11, 12
tel. (0-89) 523-24-39; 523-22-32 od 10.00, faks (0-89) 523-23-07,
http://www.uw.olsztyn.pl/
WOJEWÓDZTWO WIELKOPOLSKIE
Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu, Wydział Polityki Społecznej, al. Niepodległości 16/18, 61-713 Poznań, pok. 866, bud. A
tel. (0-61) 854-18-25,
http://www.poznan.uw.gov.pl/
WOJEWÓDZTWO ZACHODNIOPOMORSKIE
Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w Szczecinie, Wydział Polityki Społecznej, ul. Wały Chrobrego 4, 72-502 Szczecin, od poniedziałku do piątku, 8.00 – 15.00, pok. 143
tel. (0-91) 430-34-98, faks (0-91) 430-34-99,
http://www.szczecin.uw.gov.pl
Delegatura Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Koszalinie, pl. Generała Andersa 34, 75-950 Koszalin, poniedziałek, wtorek, środa i piątek od 8.00 do 15.00, pok. 147, czwartek od 8.00 do 16.00, pok. 147
tel. (0-94) 342-83-82
Źródło : Rzeczpospolita
http://www.rp.pl/artykul/78434.html