konto usunięte

Temat: Czy wynajem mieszkania można wrzucić w koszty....

Powiedzcie mi prosze (wiem, ze to porada bardziej zwiazana z podatkami niz prawem, ale nie moge uzyskac jasnej odpowiedzi od ksiegowosci i mam nadzieje, ze Wy mi pomożecie), czy osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą zarejestrowaną w Krakowie, mając biuro zarówno w Krakowie jak i Warszawie, może wynająć mieszkanie w stolicy i wrzucić je w koszty firmowe? Ta osoba jest zameldowana w Krakowie, w Wawie chce bywać w zwiazku z rozwojem fimy. Będe wdzieczna za opinie.Joanna N. edytował(a) ten post dnia 08.10.08 o godzinie 23:44

konto usunięte

Temat: Czy wynajem mieszkania można wrzucić w koszty....

Jasne,że można:)

konto usunięte

Temat: Czy wynajem mieszkania można wrzucić w koszty....

:) na innym wątku dostałam podobną odpowiedź, a nastepnie zaczely sie schody, bo okazuje sie ze nie jest to tak prosto. Ja chce wynajac mieszkanie na firme, ale nie na biuro, nie chcialabym tez otrzymywac faktur (mysle ze wlascicielom by to nie odpowiadalo) wiec pytanie jest takie - czy to sie da zrobic legalnie - placic na podstawie umowy i wrzucic w koszty?

konto usunięte

Temat: Czy wynajem mieszkania można wrzucić w koszty....

Joanna N.:
Ja
chce wynajac mieszkanie na firme, ale nie na biuro, nie chcialabym tez otrzymywac faktur (mysle ze wlascicielom by to nie odpowiadalo) wiec pytanie jest takie - czy to sie da zrobic legalnie - placic na podstawie umowy i wrzucic w koszty?

Co Ci szkodzi wynająć na biuro?
Czemu tego nie chcesz?
Nie są potrzebne faktury.

konto usunięte

Temat: Czy wynajem mieszkania można wrzucić w koszty....

Mariusz Grodzicki:
Joanna N.:
Ja
chce wynajac mieszkanie na firme, ale nie na biuro, nie chcialabym tez otrzymywac faktur (mysle ze wlascicielom by to nie odpowiadalo) wiec pytanie jest takie - czy to sie da zrobic legalnie - placic na podstawie umowy i wrzucic w koszty?

Co Ci szkodzi wynająć na biuro?
Czemu tego nie chcesz?
Nie są potrzebne faktury.

Bo biuro juz jest, mamy je gdzie indziej, chce mieszkania do zamieszkania w Warszawie od czasu do czasu.... a co do faktur, pewnie do i tak wysokiej kwoty najmu doszedlby VAT, a akurat VAT nie czyni nam roznicy, raczej chcemy obnizac dochodowy.Joanna N. edytował(a) ten post dnia 09.10.08 o godzinie 09:25

Temat: Czy wynajem mieszkania można wrzucić w koszty....

Czyli chcesz wrzucić w koszty najem mieszkania służbowego.

Podatkowcem nie jestem, ale w Ustawie o podatku dochodowy nie widzę wyłączenia w tym zakresie.

W komentarzach czy orzecznictwie też nie widzę takiego wyłączenia.

Moim zdaniem, to czy mieszkanie wynajmujesz na biuro dla firmy, czy jako mieszkanie służbowe nie ma znaczenia - ciągle jest to koszt jeśli firma ponosi go w celu osiągnięcia przychodu.

Nie sprawdziłem tego, aż tak dokładnie, ale myślę, że najem mieszkania służbowego można wrzucić w koszty.Tomasz Święch edytował(a) ten post dnia 09.10.08 o godzinie 11:04
Krzysztof W.

Krzysztof W. radca prawny/Partner
zarządzający
Kancelaria Lawards
Sule...

Temat: Czy wynajem mieszkania można wrzucić w koszty....

Też nie jestem podatkowcem, ale wydaje mi się, że o ile wykażesz związek kosztu z uzyskiwanym przychodem to nie powinno być problemu. Jeśli wiec będzieś świadczyć jakieś usługi w warszawie i osiągać z tego tytułu przychód to powinno być ok.

konto usunięte

Temat: Czy wynajem mieszkania można wrzucić w koszty....

Dziekuje obu Panom za odpowiedzi. Teraz kolej na walke wrecz z ksiegowym ;)

Temat: Czy wynajem mieszkania można wrzucić w koszty....

Moim zdaniem, tak jak powiedział Pan Krzysztof najważniejsze to wykazanie związku między kosztem a przychodem.

Rozumiem, że mieszkanie ma być używane w celach służbowych - będziesz świadczyć swoje usługi również w Warszawie. Jeśli nie, to przynajmniej będziesz odbywać w stolicy spotkania z Klientami itp.

Związek można wykazywać w różny sposób.

Pozdrawiam,

TomekTomasz Święch edytował(a) ten post dnia 09.10.08 o godzinie 12:34

konto usunięte

Temat: Czy wynajem mieszkania można wrzucić w koszty....

A z punktu widzenia właściciela takiego mieszkania, czy to moze byc problem? Jak napisalam - to ma byc na cele wyłącznie mieszkalne, wynajmujacym nie bedzie spółka lecz osoba fizyczna prowadząca działalnosc..

Temat: Czy wynajem mieszkania można wrzucić w koszty....

Z punktu widzenia właściciela mieszkania to nie powinno stanowić problemu.

Wprawdzie wynajmowany lokal masz zamiar przeznaczyć na cele nazwijmy to mieszkalne, ale te cele będą pozostawały w związku z przychodem, jaki otrzymasz z prowadzonej działalności gospodarczej. Skoro Ty, czy też Twoi pracownicy świadczycie co jakiś czas usługi w Warszawie to zrozumiałe, że musicie gdzieś nocować.

Przepis, który pozwala Tobie zaliczyć dany wydatekk do kosztów brzmi tak: "Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23." Zresztą analogiczny przepis jest również w Ustawie o CIT.

Nie ma żadnych wyjątków, z art. 23, które wykluczałyby możliwość zaliczenia poniesionych przez Ciebie wydatków w koszty.

Wynajmowanie mieszkania służbowego wiąże się bezpośrednio z prowadzoną przez Ciebie działalnością gospodarczą; tym samym z uzyskiwanym przychodem.

W związku z powyższym, moim zdaniem nie ma przeszkód by wrzucić ten najem w koszty.

Temat: Czy wynajem mieszkania można wrzucić w koszty....

Uzupełniając myśl:

Nie bierzesz w najem domku na mazurach po to, żeby na wakacje tam jeździć, czy też willi w spokojnym miejscu po to, żeby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe.

Lokal, który ma być przedmiotem umowy, jest ściśle związany z prowadzoną przez Ciebie działalnością gospodarczą - takie ma być jego przeznaczenie. W związku z tym koszt jego najmu jest ściśle związany z uzyskiwanym przez Ciebie przychodem.

Gdybyś brała go w najem na cele, które wymieniłem w akapicie pierwszym, wówczas ocena tej umowy pod kątem podatkowym byłaby inna.Tomasz Święch edytował(a) ten post dnia 09.10.08 o godzinie 14:00

konto usunięte

Temat: Czy wynajem mieszkania można wrzucić w koszty....

Tomku, wiem ze wynajmujac na biuro, wlasciciel placi wyzsze podatki. Czy wynajmujac firmie na cele mieszkaniowe tez mu sie te podatki zmieniaja?

konto usunięte

Temat: Czy wynajem mieszkania można wrzucić w koszty....

Joanna N.:
Tomku, wiem ze wynajmujac na biuro, wlasciciel placi wyzsze podatki.

Skąd to wiesz?
Skąd właściciel wie, co w lokalu robisz?

konto usunięte

Temat: Czy wynajem mieszkania można wrzucić w koszty....

tak mi powiedziano, ze gruntowy i inne rosna, koszt administracji rosnie z pewnoscia (to wiem po innej naszej firmie, ale jak mowie nie chce aby to bylo na biuro, wiec w tym przypadku raczej wlasciciel nie mialby dodatkowych obciazen... ?

Temat: Czy wynajem mieszkania można wrzucić w koszty....

Wynajmujesz lokal po to żeby w nim mieszkać w czasie, kiedy przebywasz akurat służbowo w Warszawie.

Poza tym nie wiem, w jaki sposób cel dla którego mieszkanie jest wynajmowane miałby zaszkodzić podatkowo wynajmującemu - właścicielowi.Tomasz Święch edytował(a) ten post dnia 09.10.08 o godzinie 15:43

konto usunięte

Temat: Czy wynajem mieszkania można wrzucić w koszty....

Tomasz Święch:
Wynajmujesz lokal po to żeby w nim mieszkać w czasie, kiedy przebywasz akurat służbowo w Warszawie.

Poza tym nie wiem, w jaki sposób cel dla którego mieszkanie jest wynajmowane miałby zaszkodzić podatkowo wynajmującemu - właścicielowi.Tomasz Święch edytował(a) ten post dnia 09.10.08 o godzinie 15:43


mam nadzieje, chcialabym aby obie strony byly zadowolone...

konto usunięte

Temat: Czy wynajem mieszkania można wrzucić w koszty....

Mariusz Grodzicki:
Joanna N.:
Tomku, wiem ze wynajmujac na biuro, wlasciciel placi wyzsze podatki.

Skąd to wiesz?
Skąd właściciel wie, co w lokalu robisz?

Bo tak jest w istocie.
Zarządca, jeśli się zgodzi, może podnieść opłatę czynszową ze względu na zmianę charakteru lokalu. Gmina także upomni się o podatek.Krzysztof B. edytował(a) ten post dnia 09.10.08 o godzinie 17:49

Temat: Czy wynajem mieszkania można wrzucić w koszty....

Wynajmującym jest prywatna osoba. Nie ma znaczenia, czy jest zarządca działający w imieniu właściciela czy go nie ma. Wysokość czynszu dyktuje rynek. Nie widzę powodu, dla których za nocleg kogoś, kto ma następnego dnia spotkanie służbowe w Warszawie trzeba pobierać wyższy czynsz, niż za nocleg osoby, która codziennie nocuje w mieszkaniu, a dodatkowo kupuje rano w sklepie bułki i zna z imienia wszystkich sąsiadów.

Co do podatków. Fakt jest taki - mało który wynajmujący (ten który oddaje rzecz w najem) je płaci. Nie piszę, że to dobrze, tak po prostu jest. Nie to jest jednak elementem tej porady.Tomasz Święch edytował(a) ten post dnia 09.10.08 o godzinie 18:22

konto usunięte

Temat: Czy wynajem mieszkania można wrzucić w koszty....

Tomasz Święch:
Wynajmującym jest prywatna osoba.
Istotniejszym jest cel wynajmu.



Wyślij zaproszenie do