Wioletta W.

Wioletta W. SDS Authoring Team
Lead

Temat: Lojalka

2) co za pracodawca podpisuje lojalkę, która nakazuje mu zwrot kosztów szkolenia również w sytuacji, kiedy to jego pracodawca zwalnia.


A no taki pracodawca, który liczy na nieznajomość prawa przez pracownika - jeżeli nieświadomie pracownik sie na to zgodzi, bo będzie to sprytnie ujęte w lojalce, i podpisze taka umowę, no to pech - nieznajomość prawa nie zwalnia z odpowiedzialności.
Wioletta W.

Wioletta W. SDS Authoring Team
Lead

Temat: Lojalka


Wioletto prosze podaj mi przepis który określa prawnie w/w stwierdzenie. Jeśli to prawda to to zminia calą postac rzeczy również i w mojej sytuacji.
Sam podpisałem lojalkę po rozpoczęciu nauki na studiach podyplomowych tydzień po podpisaniu nowej umowy o pracę również na czas określony i jak pisze Aneta równiez mam podobną sytuację że obecna umowa na czas okreslony wygasa przed końcowym okresem całkowitego "odpracowania" mojego zobowiązania i sam mam duze wątpliwości.


Sławku, informację o najpóźniejszym terminie podpisania lojalki mam od prawnika jednego z oddziałów Państwowej Inspekcji Pracy - w razie wątpliwości proponuję podzwonić i dowiedzieć się osobiście.

konto usunięte

Temat: Lojalka

A czasem nie jest tak, że lojalka musi być uwzględniona w pensji pracownika. Jeśli nie jest uwzględniona, jest ona nieważna i nie ponosi się żadnych konsekwencji?
Wioletta W.

Wioletta W. SDS Authoring Team
Lead

Temat: Lojalka

Co masz na myśli??

konto usunięte

Temat: Lojalka

Aneta Ł.:
A nie ma ani słowa o sytuacji, kiedy umowa rozwiąże się sama z dniem końca umowy?
Bo też lojalka powoduje jej przedłużenie o okres w niej zapisany.
Jest niejako wstępną umową gwarantującą stronom przedłużenie trwania stosunku pracy. Umową opłaconą szkoleniem za zgodą stron.
Czy wtedy też obowiązuje mnie zwrot poniesionych kosztów przez pracodawcę?
Skoro zadeklarowałaś przedłużenie umowy i wzięłaś kasę akonto tejże, to byłoby dziwne gdybyś nie musiała oddać.
A znowu jeśli ja nie podpisze nowej umowy to też mu muszę zwrócić koszty?
To złamiesz warunki na które zgodziłaś się w lojalce. Trzeba mieć świadomość, że lojalka to zwykła umowa cywilna, której dotrzymanie jest tak samo obowiązkowe jak innych.
Wtedy jeśli by tak było to pracodawca może mi dać dowolne warunki płacowe jeśli kwota, którą musiałabym zwrócić byłaby dla mnie "zaporą" i ja jako pracownik chcąc czy nie chcą będę się musiała na to zgodzić.
Przecież wiesz ile kosztuje szkolenie, zatem wiesz ile będziesz musiała oddać w przypadku zerwania. Wiesz ile zarabiasz i wiesz ile będziesz zarabiała po przedłużeniu umowy. Gdzie tu jakieś niestworzone kwoty?Krzysztof B. edytował(a) ten post dnia 04.07.08 o godzinie 00:27

konto usunięte

Temat: Lojalka

Paweł Tkaczyk:
Mając umowę na czas określony, poczekać, aż ona wygaśnie a potem nawet niekoniecznie od razu odmówić podpisania następnej umowy, ale postawić warunki zaporowe. Ha, eleganckie zachowanie to to nie jest, ale jaką może przynieśc satysfakcję ;-)))
Oczywiście, moje rozważania są teoretyczne ;-)

Ale lojalka to zwykła umowa cywilna w której Ty w zamian za szkolenie warte X PLN, zgadzasz się podjąć pracę w firmie Y przez kolejne Z lat na warunkach określonych w dotychczasowej umowie.
To nie jest jakieś hokus pokus. Składasz podpis i Kodeks Cywilny nakazuje Ci dotrzymać zawartej umowy lub ponieść konsekwencje zerwania, zgodne z prawem. To, że nie będziesz miał ważnej umowy o pracę z pracodawcą nie ma znaczenia, masz z nim umowę cywilną nazywaną potocznie lojalką.

konto usunięte

Temat: Lojalka

Czytam wasze wypowiedzi i rozważania i tak sobie pomyślałam, że najlepszym sposobem na rozwianie waszych wątpliwości będzie dokładne przeczytanie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz.U. nr 103 poz. 472 z 12.10.1993 z późn. zmianami) oraz Rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki (Dz.U. nr 31 poz. 216 z 03.02.2006), które regulują kwestie związane z dokształcaniem pracowników w różnych formach.
Drugą kwestią jest wczytanie się w zapisy zawarte w umowie lojalnościowej.
O ile dobrze pamiętam nigdzie w tych rozporządzeniach nie jest zapisane, w którym momencie umowa musi zostać najpóźniej podpisana, więc moment jej zawarcia nie będzie miał wpływu na jej obowiązywanie czy też nie. Kwestia zawarcia jej na okres dłuższy niż czas trwania umowy o pracę na czas określony może być potraktowana jako przyrzeczenie pracy ze strony pracodawcy, ale na pewno nie jako wiążąca obie strony umowa, na mocy której pracownik musi podpisać kolejną umowę o pracę. Jeśli pracodawca nie zapisał w "lojalce", że w przypadku rozwiązania umowy o pracę z upływem czasu, na jaki została zawarta pracownik jest zobowiązany do zwrotu kosztów kształcenia, to na pewno nie może się domagać, aby pracownik oddał mu pieniądze.
I na pewno nie może pracodawca na mocy samej tylko umowy lojalnościowej dokonać potrącenia z wynagrodzenia pracownika. Do dokonania takiego potrącenia konieczne jest oświadczenie pracownika ze zgodą na potrącenie konkretnej kwoty z konkretnego wynagrodzenia (za dany miesiąc) - kodeks pracy reguluje, jakich potrąceń można dokonywać bez wymaganej zgody pracownika.

konto usunięte

Temat: Lojalka

Wszystko jest prawdą; najwazniejszym dla mnie punktem rozporzadzenia jest proporcjonalność zwrotu kosztów nauki przy wcześniejszym zerwaniu stosunku pracy (zwrot tylko za nieprzepracowany okres) i ta informacja Wam równiez się przyda. Mam na to potwierdzenie od kilku prawników.
Istnieje zasada że jeżeli warunki lojalki sa mniej korzystne (surowsze) niż przepisy kodeksu pracy to działają na korzyść pracownika np. jezeli lojalka obliguje oddanie całości kosztu nauki nawet po odstapieniu umowy o pracę powiedzmy miesiąc przed ostatecznym terminem odpracowania to tutaj rozporzadzenie działa na korzyść pracownika i obliguje oddane kosztu nauki proporcjonalnie do nieprzepracowanego czasu tzn. tylko za miesiąc

Jestem ciekaw jakie przepisy (czy kodeks pracy?) regulują kwestię krótszego czasu umowy zawartej na czas określony w stos. do dłuższej lojalki - tak chciałbym poczytać.

Pozdr.

konto usunięte

Temat: Lojalka

Sławek, osobiście skłaniam się ku poglądowi, że jeżeli w umowie -skierowaniu na dokształcanie nie jest zapisane, że w przypadku rozwiązania umowy po czasie, na który została zawarta (krótko mówiąc albo pracodawca albo pracownik nie przedłuża zatrudnienia), masz zwrócić koszty poniesione na dokształcanie, to pracodawca nie zmusi cię do tego.
Rozporządzenie, o którym pisałam wcześniej precyzuje tak naprawdę trzy przypadki, w razie zaistnienia których, pracownik jest zobowiązany do zwrotu kosztów poniesionych przez zakład pracy, a mianowicie:
1. rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem przez pracownika
2. rozwiązanie umowy o pracę przez pracodawcę bez wypowiedzenia z winy pracownika
3. rozwiązanie umowy o pracę na skutek porzucenia pracy przez pracownika.

konto usunięte

Temat: Lojalka

Zakładam, że zobowiązanie brzmi mniej więcej tak:
W zamian za korzyść w postaci szkolenia o wartości X PLN, zobowiązuję się do zawarcia z firmą Kowalski z o.o. umowy o pracę na okres 24 m-cy, na warunkach opisanych w załączniku nr... .
W przypadku odstąpienia od niniejszej umowy, zobowiązuję się do zwrotu na rzecz pracodawcy, kwoty stanowiącej równowartość kosztu szkolenia.
podpisy stron.
Aneta Ł.

Aneta Ł. Specjalista ds.
controllingu -
ukierunkowana na
rozwój:)

Temat: Lojalka

bardzo jasno i klarownie napisane, dziękuję ;-)
Aneta Ł.

Aneta Ł. Specjalista ds.
controllingu -
ukierunkowana na
rozwój:)

Temat: Lojalka

Ależ proszę :) Jak sama potrzebowałam informacji na ten temat to też szukałam, ale na szczęście pracodawca wybawił mnie z kłopotu ;)
Darek Korotusz

Darek Korotusz Doradca Klienta
Zamożnego Aquarius
mBank

Temat: Lojalka

mam pytanie odnosnie poniższego tekstu - czyli jezeli jest podpisana umowa z pracodawca w ktorej jest zapis - ze "jezeli pracownik odmowi przedluzenia umowy, jest zobowiazany do zwrotu kosztow szkolenia" ta umowa jest niewazna?????

Zgodnie z art. 6 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych pracownik zobowiązany jest do zwrotu kosztów szkolenia w terminie określnym w umowie jeśli:

1. rozwiąże stosunek pracy za wypowiedzeniem
2. z którym zakład rozwiąże stosunek pracy bez wypowiedzenia z jego winy
3. którego stosunek pracy wygaśnie wskutek porzucenia pracy

Zgodnie z art. 8 Kodeksu Pracy "nie można czynić ze swego prawa użytku, który byłby sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub zasadami współżycia społecznego. Takie działanie lub zaniechanie uprawnionego nie jest uważane za wykonywanie prawa i nie korzysta z ochrony". Ponadto generalną zasadą wyrażoną w Kodeksie pracy oraz wielokrotnie podkreślaną przez Sąd Najwyży jest zakaz zawierania umów mniej korzystnych dla pracownika niż wynika to z przepisów prawa pracy.

Mając na uwadze powyższe należy uznać, iż zawarcie klauzuli w umowie szkoleniowej zobowiązujące pracownika do podpisania kolejnej umowy o pracę pod rygorem zwrotu kosztów szkolenia jest sprzeczne z przepisami prawa pracy.

Mając na uwadze powyższe w przypadku niepodpisania kolejnej umowy o pracę nie będzie Pan zobowiązany do zwrotu kosztów szkolenia.

konto usunięte

Temat: Lojalka

Darek Korotusz:
Zgodnie z art. 8 Kodeksu Pracy "nie można czynić ze swego prawa użytku, który byłby sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub zasadami współżycia społecznego.
W którym miejscu propozycja przedłużenia umowy na określonych warunkach jest sprzeczna ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem?
jest zakaz zawierania umów mniej korzystnych dla pracownika niż > wynika to z przepisów prawa pracy.
Która konkretnie część tej umowy jest mniej korzystna dla pracownika niż to wynika z prawa?
Mając na uwadze powyższe należy uznać, iż zawarcie klauzuli w umowie szkoleniowej zobowiązujące pracownika do podpisania kolejnej umowy o pracę pod rygorem zwrotu kosztów szkolenia jest sprzeczne z przepisami prawa pracy.
Nie widzę byś wykazał tę sprzeczność.
Darek Korotusz

Darek Korotusz Doradca Klienta
Zamożnego Aquarius
mBank

Temat: Lojalka

1. rozwiąże stosunek pracy za wypowiedzeniem
2. z którym zakład rozwiąże stosunek pracy bez wypowiedzenia z jego winy
3. którego stosunek pracy wygaśnie wskutek porzucenia pracy

to co jest powyzej dokladnie jest wymienione co w mysl prawa pracy moze byc zawarte w umowie szkoleniowej. natomiast jesli pracodawca dodal zapis iz pracownik musi przedluzyc umowe pod rygorem poniesienia kosztow szkolenia - wtedy umowa jest mniej korzystna dla pracownika i taka umowa jest niewazna...

Krzysztof B.:
Darek Korotusz:
Zgodnie z art. 8 Kodeksu Pracy "nie można czynić ze swego prawa użytku, który byłby sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub zasadami współżycia społecznego.
W którym miejscu propozycja przedłużenia umowy na określonych warunkach jest sprzeczna ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem?
jest zakaz zawierania umów mniej korzystnych dla pracownika niż > wynika to z przepisów prawa pracy.
Która konkretnie część tej umowy jest mniej korzystna dla pracownika niż to wynika z prawa?
Mając na uwadze powyższe należy uznać, iż zawarcie klauzuli w umowie szkoleniowej zobowiązujące pracownika do podpisania kolejnej umowy o pracę pod rygorem zwrotu kosztów szkolenia jest sprzeczne z przepisami prawa pracy.
Nie widzę byś wykazał tę sprzeczność.

konto usunięte

Temat: Lojalka

jeszcze jedno pytanie w temacie..

wchodzac do firmy wszyscy wspolnicy podpisali lojalke na 2 lata.

umowa inwestycyjna ktora pozwolila objac udzialy jeszcze nie zostala podpisana przez notariusza i nie jestem ujety w KRS.
Niestety nastapilo juz przekazanie pieniedzy za udzialy (bez dokumentu,-tzn jedynym dokumentem jest rachunek bankowy-gdzie widnieje informacja za co zostaly przekazane pieniadze
)
jezeli teraz chce zrezygnowac z umowy gdyz sprawy prywatne sie pokomplikowaly i chcialbym zwrot zainwestowanych pieniedzy.. + zerwanie umowy.. jak to mozna rozwiazac?
nadmienie ze przez pare miesiecy pracowalem za darmo..bez umowy o prace..
Anna P.

Anna P. Sztuka życia - to
cieszyć się małym
szczęściem.

Temat: Lojalka

Aneta Ł.:
http://www.msp.krakow.pl/?MODE=msppras&TYPE=show&art_i...
Tu link na temat lojalki.
Dzięki za linka:)
Jedna z osób z mojej firmy poprosiła nas o pomoc w sfinansowaniu studiów. Zgodziliśmy się na opłacanie jej studiów w wysokości połowy czesnego przez cały okres nauki.
Tylko zastanawiałam się cały czas jak zabezpieczyć się jako firma , przed wykształceniem pracownika dla innej firmy:)
Wiem że ta osoba jest mocno związana z nasza firmą i bardzo lojalna, ale...w życiu różnie bywa, a jej studia do najtańszych nie należą:)

Sporo się tutaj dowiedziałam i chyba już wiem co robić...:)

No chyba że ktoś ma jakiś pomysł ...Anna P. edytował(a) ten post dnia 17.09.08 o godzinie 19:19

Następna dyskusja:

"Lojalka"




Wyślij zaproszenie do