Aleksander P.

Aleksander P. Regionalny Kierownik
ds. Sprzedaży

Temat: ktoś się pomylił i przelał pieniądze na moje konto - czy...

No właśnie ...
były pracodawca (sprzed 5 lat) omyłkowo przelał pieniądze na moje konto. Następnie otrzymałem list w którym to przedstawiona została sytuacja... czyli ktoś się się pomylił i prośba o zwrot tych pieniędzy (list zwykły - nie polecony).
Jak to wygląda z prawnego punktu widzenia? czy jestem zobowiązany do oddania tych pieniędzy?
dodam, że nie chodzi o jakąś wielką sumę - przeciętna krajowa miesięczna pensja netto
z góry dziękuję za odpowiedź
Małgorzata G.

Małgorzata G. Mistrz Feng Shui i
astrologii Ba Zi (4
Filary
Przeznaczenia)

Temat: ktoś się pomylił i przelał pieniądze na moje konto - czy...

Aleksander Paczkowski:
No właśnie ...
były pracodawca (sprzed 5 lat) omyłkowo przelał pieniądze na moje konto. Następnie otrzymałem list w którym to przedstawiona została sytuacja... czyli ktoś się się pomylił i prośba o zwrot tych pieniędzy (list zwykły - nie polecony).
Jak to wygląda z prawnego punktu widzenia? czy jestem zobowiązany do oddania tych pieniędzy?
dodam, że nie chodzi o jakąś wielką sumę - przeciętna krajowa miesięczna pensja netto
z góry dziękuję za odpowiedź


Oczywiście że oddajesz i nawet się nad tym nie zastanawiasz. To w końcu nie Twoja kasa :o)
A los jest mściwy..Co być zrobil gdyby ktoś sie pomylił i zamiast Tobie przelałby pieniądze gdzies indziej?
Arkadiusz Piotr Z.

Arkadiusz Piotr Z. sticky business

Temat: ktoś się pomylił i przelał pieniądze na moje konto - czy...

dwie rzeczy Cię do tego zobowiązują:

1. prawo
2. zwykła przyzwoitość

co ważniejsze, zadecyduj sam. w razie czego to pracownik odpowiedzialny będzie obciążony tymi kosztami, nie pracodawca

konto usunięte

Temat: ktoś się pomylił i przelał pieniądze na moje konto - czy...

Arkadiusz Piotr Z.:
dwie rzeczy Cię do tego zobowiązują:

1. prawo
2. zwykła przyzwoitość

a kolejność jest tu na pewno przypadkowa.
Aleksander P.

Aleksander P. Regionalny Kierownik
ds. Sprzedaży

Temat: ktoś się pomylił i przelał pieniądze na moje konto - czy...


Oczywiście że oddajesz i nawet się nad tym nie zastanawiasz. To w końcu nie Twoja kasa :o)
A los jest mściwy..Co być zrobil gdyby ktoś sie pomylił i zamiast Tobie przelałby pieniądze gdzies indziej?


Nie chodzi mi o poradę natury etycznej tylko prawnej :)
Od strony etycznej znam odpowiedź... w końcu ktoś może odpowiedzieć własnym majątkiem za ten błąd...
ale jak pisałem z ciekawości chciałbym dowiedzieć się jak to wygląda od strony prawnej...
Arkadiusz Piotr Z.

Arkadiusz Piotr Z. sticky business

Temat: ktoś się pomylił i przelał pieniądze na moje konto - czy...

Marek B.:
Arkadiusz Piotr Z.:
dwie rzeczy Cię do tego zobowiązują:

1. prawo
2. zwykła przyzwoitość

a kolejność jest tu na pewno przypadkowa.
właśnie nie, jest adekwatna do zadanego pytania.
Arkadiusz Piotr Z.

Arkadiusz Piotr Z. sticky business

Temat: ktoś się pomylił i przelał pieniądze na moje konto - czy...

Instytucja bezpodstawnego wzbogacenia się z Kodeksu Cywilnego - art. 405 i następne.

internet zna odpowiedź, ale się nie chce, co? w nadziei, że może jednak? sorry, ale tak to wygląda.
http://www.poradaprawna.pl/index_pytania.php?co=pozycj...Arkadiusz Piotr Z. edytował(a) ten post dnia 27.10.09 o godzinie 21:26
Aleksander P.

Aleksander P. Regionalny Kierownik
ds. Sprzedaży

Temat: ktoś się pomylił i przelał pieniądze na moje konto - czy...

Arkadiusz Piotr Z.:
Instytucja bezpodstawnego wzbogacenia się z Kodeksu Cywilnego - art. 405 i następne.

internet zna odpowiedź, ale się nie chce, co? w nadziei, że może jednak? sorry, ale tak to wygląda.
http://www.poradaprawna.pl/index_pytania.php?co=pozycj...

Nie wiem o co Panu Panie Arkadiuszu chodzi.. ale na ogół jestem człowiekiem ciekawym.. taka sytuacja zdarzyła mi się po raz pierwszy w życiu... zarówno nie słyszałem aby coś takiego spotkało kogoś z moich znajomych, znajomych moich znajomych czy też sąsiadów znajomych moich znajomych.. Stąd z ciekawości i moje pytanie.
Ta grupa nazywa się `bezpłatne porady prawne` i chyba taki jest jej cel i przeznaczenie...
a insynuowanie, że `może mam nadzieję jakąś, że może jednak` jest trochę nie na miejscu...
Aż boję się jaka by była Pana reakcja gdybym na tym forum zapytał jaka jest przewidywana kara przez Kodeks Karny za pedofilie... bo Pewnie uznałby mnie Pan wtedy za pedofilaAleksander Paczkowski edytował(a) ten post dnia 27.10.09 o godzinie 21:42
Arkadiusz Piotr Z.

Arkadiusz Piotr Z. sticky business

Temat: ktoś się pomylił i przelał pieniądze na moje konto - czy...

Aleksander Paczkowski:
Arkadiusz Piotr Z.:
Instytucja bezpodstawnego wzbogacenia się z Kodeksu Cywilnego - art. 405 i następne.

internet zna odpowiedź, ale się nie chce, co? w nadziei, że może jednak? sorry, ale tak to wygląda.
http://www.poradaprawna.pl/index_pytania.php?co=pozycj...

Nie wiem o co Panu Panie Arkadiuszu chodzi.. ale na ogół jestem człowiekiem ciekawym.. taka sytuacja zdarzyła mi się po raz pierwszy w życiu... zarówno nie słyszałem aby coś takiego spotkało kogoś z moich znajomych, znajomych moich znajomych czy też sąsiadów znajomych moich znajomych.. Stąd z ciekawości i moje pytanie.
Ta grupa nazywa się `bezpłatne porady prawne` i chyba taki jest jej cel i przeznaczenie...
a insynuowanie, że `może mam nadzieję jakąś, że może jednak` jest trochę nie na miejscu...
Aż boję się jaka by była Pana reakcja gdybym na tym forum zapytał jaka jest przewidywana kara przez Kodeks Karny za pedofilie... bo Pewnie uznałby mnie Pan wtedy za pedofilaAleksander Paczkowski edytował(a) ten post dnia 27.10.09 o godzinie 21:42
pytania trzeba umieć zadawać. czasem aby uniknąć przykrych sytuacji trzeba samodzielnie skorzystać gogli. podałem linka, znalezienie go zajęło mi 15 sekund. wnioski pozostawiam.
Aleksander P.

Aleksander P. Regionalny Kierownik
ds. Sprzedaży

Temat: ktoś się pomylił i przelał pieniądze na moje konto - czy...

Aleksander, musisz sie liczyc z tym, ze skoro piszesz na forum to ludzie roznie moga to komentowac.
Skoro pracodawca przelal Ci blednie kase, a Ty zastanawiasz sie nad prawnym aspektem jej oddania, to naturalnym jest myslenie ze nie chcesz jej oddawac :)

i trudno sie powstrzymac od wyrazenia tej mysli na glos :)


Hmm .. może i tak.. ale troszkę nie na miejscu jest taki offens gdy ktoś po prostu o coś zapyta...
Ja mam sumienie czyste i nie zamierzam się nikomu tłumaczyć,
więc przepraszam, że zadałem to pytanie aby zaspokoić swoją ciekawość :)
Arkadiusz Piotr Z.

Arkadiusz Piotr Z. sticky business

Temat: ktoś się pomylił i przelał pieniądze na moje konto - czy...

niemniej jednak odpowiedź została udzielona. i to wyczerpująco.

konto usunięte

Temat: ktoś się pomylił i przelał pieniądze na moje konto - czy...

Forum spada na "psy". Człowiek zadaje pytanie i dostaje opr ...
Leszek K.

Leszek K. Optymalizator

Temat: ktoś się pomylił i przelał pieniądze na moje konto - czy...

Arkadiusz Gawrych:
Forum spada na "psy". Człowiek zadaje pytanie i dostaje opr ...
w tym roku mało słońca było
może to kwestia braku dostępu do promieni słonecznych ;)
Małgorzata S.

Małgorzata S. doradztwo
inwestycyjne w
zakresie
infrastruktury
liniowej

Temat: ktoś się pomylił i przelał pieniądze na moje konto - czy...

Olek,
nie ma się co przekrzykiwać. Pan Arkadiusz wskazał odpowiedź na Twoje pytanie w załączonym linku. Rzeczywiście sytuacja Twoja jest kodeksowym przykładem bezpodstawnego wzbogacenia i firma, która przelała Ci nienalezne pieniądze ma wobec Ciebie roszczenie o ich zwrot.

Co do formy dyskusji w tym wątku się nie wypowiem, ale osobiście proszę o spokój. W innym przypadku prawdzie prośby o pomoc umykają, bo nie każdy ma czas czytać wszystkie wątki po kolei.

Pozdrawiam.
Wojciech Nurkowski

Wojciech Nurkowski Specjalista....

Temat: ktoś się pomylił i przelał pieniądze na moje konto - czy...

Aleksander Paczkowski:
No właśnie ...
były pracodawca (sprzed 5 lat) omyłkowo przelał pieniądze na moje konto. Następnie otrzymałem list w którym to przedstawiona została sytuacja... czyli ktoś się się pomylił i prośba o zwrot tych pieniędzy (list zwykły - nie polecony).
Jak to wygląda z prawnego punktu widzenia? czy jestem zobowiązany do oddania tych pieniędzy?
dodam, że nie chodzi o jakąś wielką sumę - przeciętna krajowa miesięczna pensja netto
z góry dziękuję za odpowiedź

masz obowiazek do zwrotu tych pieniędzy. Jeśli odmówiss możesz yc pociągniięty do odpowiedzialności karnej (jak pamietam 286 kk )

konto usunięte

Temat: ktoś się pomylił i przelał pieniądze na moje konto - czy...

Arkadiusz Piotr Z.:
1. prawo

Tu akurat niekoniecznie :)

Za KC
Art. 409. Obowiązek wydania korzyści lub zwrotu jej wartości wygasa, jeżeli ten, kto korzyść uzyskał, zużył ją lub utracił w taki sposób, że nie jest już wzbogacony, chyba że wyzbywając się korzyści lub zużywając ją powinien był liczyć się z obowiązkiem zwrotu.

konto usunięte

Temat: ktoś się pomylił i przelał pieniądze na moje konto - czy...

ja jeszcze bym dorzuciła odpowiedzialność skarbową; otrzymałeś pieniądze musisz się z nich rozliczyć,

konto usunięte

Temat: ktoś się pomylił i przelał pieniądze na moje konto - czy...

Wojciech N.:
masz obowiazek do zwrotu tych pieniędzy. Jeśli odmówiss możesz yc pociągniięty do odpowiedzialności karnej (jak pamietam 286 kk )

Akurat bezpodstawne wzbogacenie reguluje KC. I w okreslonych przypadkach obowiazek zwrotu pieniedzy wygasa, wiec nie przesadzalbym z tym kodeksem karnym :)

A juz proba podciagniecia tego pod 286kk to po prostu smiech na sali :)Jacek Kustra edytował(a) ten post dnia 28.10.09 o godzinie 12:36
Małgorzata S.

Małgorzata S. doradztwo
inwestycyjne w
zakresie
infrastruktury
liniowej

Temat: ktoś się pomylił i przelał pieniądze na moje konto - czy...

Wojciech N.:
Aleksander Paczkowski:
No właśnie ...
były pracodawca (sprzed 5 lat) omyłkowo przelał pieniądze na moje konto. Następnie otrzymałem list w którym to przedstawiona została sytuacja... czyli ktoś się się pomylił i prośba o zwrot tych pieniędzy (list zwykły - nie polecony).
Jak to wygląda z prawnego punktu widzenia? czy jestem zobowiązany do oddania tych pieniędzy?
dodam, że nie chodzi o jakąś wielką sumę - przeciętna krajowa miesięczna pensja netto
z góry dziękuję za odpowiedź

masz obowiazek do zwrotu tych pieniędzy. Jeśli odmówiss możesz yc pociągniięty do odpowiedzialności karnej (jak pamietam 286 kk )
chyba się rozpędziłeś za bardzo.
w przekazaniu niesłusznym pieniędzy na rzecz Aleksandra jego udział był zerowy, w związku z tym KK wskazany przez Ciebie jest niewłaściwe.
Wojciech Nurkowski

Wojciech Nurkowski Specjalista....

Temat: ktoś się pomylił i przelał pieniądze na moje konto - czy...

Małgorzata- S.:
Wojciech N.:
Aleksander Paczkowski:
No właśnie ...
były pracodawca (sprzed 5 lat) omyłkowo przelał pieniądze na moje konto. Następnie otrzymałem list w którym to przedstawiona została sytuacja... czyli ktoś się się pomylił i prośba o zwrot tych pieniędzy (list zwykły - nie polecony).
Jak to wygląda z prawnego punktu widzenia? czy jestem zobowiązany do oddania tych pieniędzy?
dodam, że nie chodzi o jakąś wielką sumę - przeciętna krajowa miesięczna pensja netto
z góry dziękuję za odpowiedź

masz obowiazek do zwrotu tych pieniędzy. Jeśli odmówiss możesz yc pociągniięty do odpowiedzialności karnej (jak pamietam 286 kk )
chyba się rozpędziłeś za bardzo.
w przekazaniu niesłusznym pieniędzy na rzecz Aleksandra jego udział był zerowy, w związku z tym KK wskazany przez Ciebie jest niewłaściwe.

jak napisałem wczesniej. Gdyby adresat przelewu odmówił zwrotu wtedy moze zostać pociagniety do odpowiedzialnosci. Zwrot niesłusznie otrzymanej kwoty oczywiscie odbywa sie na koszt pomyłko-dawcy.
Podobnie jest np ze znaleziskami. Jeśli znajdziesz na ulicy 100tys to musisz je oddac. Jesli je sobie zatrzymasz - mozna sie liczyc z konsekwencjami prawnymi o ile oczywiscie ktos udowodni ze zatrzymujesz dla siebie nie swoją rzecz.



Wyślij zaproszenie do