konto usunięte

Temat: Czy można pozwać prawnika lub adwokata za przegraną...

Zapraszam do dyskusji!
Czy należy Nam się odszkodowanie od adwokata za źle prowadzoną i przegraną sprawę?Dariusz Szul edytował(a) ten post dnia 23.06.09 o godzinie 11:27

konto usunięte

Temat: Czy można pozwać prawnika lub adwokata za przegraną...

Pod warunkiem, że jesteś w stanie udowodnić mu zaniedbanie swoich obowiązków lub działanie na szkodę klienta.

konto usunięte

Temat: Czy można pozwać prawnika lub adwokata za przegraną...

Agata M.:
Pod warunkiem, że jesteś w stanie udowodnić mu zaniedbanie swoich obowiązków lub działanie na szkodę klienta.

Agata

Adwokat przed sprawą utwierdza mandanta, że wygra sprawę i obiecuje pełny sukces...pobiera wynagrodzenie i przegrywa sprawę!
Czy można domagać się zwrotu pieniędzy za źle wykonaną usługę?
DarioDariusz Szul edytował(a) ten post dnia 23.06.09 o godzinie 11:29
Maciej S.

Maciej S. "Nie pracuj z myślą
o zdobyciu uznania,
pracuj w sposób z...

Temat: Czy można pozwać prawnika lub adwokata za przegraną...

Dariusz Szul:
Agata M.:
Pod warunkiem, że jesteś w stanie udowodnić mu zaniedbanie swoich obowiązków lub działanie na szkodę klienta.

Agata

Adwokat przed sprawą utwierdza mandanta, że wygra sprawę i obiecuje pełny sukces...pobiera wynagrodzenie i przegrywa sprawę!
Czy można domagać się zwrotu pieniędzy za źle wykonaną usługę?
DarioDariusz Szul edytował(a) ten post dnia 23.06.09 o godzinie 11:29

hehe przepraszam ale sie usmialem do lez :)
Marek Jerzyk

Marek Jerzyk nie zawsze pisze co
wiem, ale zawsze
wiem, co pisze :)
__...

Temat: Czy można pozwać prawnika lub adwokata za przegraną...

Dariusz Szul:
Agata M.:
Pod warunkiem, że jesteś w stanie udowodnić mu zaniedbanie swoich obowiązków lub działanie na szkodę klienta.

Agata

Adwokat przed sprawą utwierdza mandanta, że wygra sprawę i obiecuje pełny sukces...
Dario
a powinien mowic: sprawa jest z gory przegrana, ale i tak ja wezme, bo... pecunia non omlet ;-)))
a powaznie: adwokata mozna zdaje sie pozwac (w sensie postawienia przed sadem jako pozwanego, a nie w sensie zlozenia powodztwa 'na dziennik'), jesli sie izba na to zgodzi.marek jerzy K. edytował(a) ten post dnia 23.06.09 o godzinie 11:33

konto usunięte

Temat: Czy można pozwać prawnika lub adwokata za przegraną...

Darku,

czy aby napewno adwokat może obiecac wygranie sprawy??
to tak jakby lekarz oboecywał wyleczenie ....
Nie do końca mnie przekonuje taka argumentacja.
Czy obietnica wygrania sprawy jest na papierze?
Odpowiedzialność adwokata opiera na zasadzie winy (art. 415 k.c.) i to po stronie Poszkodowanej, zgodnie z reżimem odpowiedzialności, ciąży udowodnienie zawinionego działania lub zaniechania (tudzież działania na szkodę w ramach zawinionego działania).
W przypadku zawarcia umowy, w której jest zawarta gwarancja wygrania sprawy mamy doczynienia z umową kontraktu (art. 471 k.c.) kt ory w przedmiotowym wypadku rónież opiera sie na zasadach winy (415 k.c.) przy czym ciężar udowodnienia jest rozłożony na obie strony umowy - Poszkodowanym w zakresie wykazania zaniechania po stronie dłużnika, dłużniku - braku zaniechania wykonania kontraktu.

Pozdrawiam
r

konto usunięte

Temat: Czy można pozwać prawnika lub adwokata za przegraną...

Dariusz Szul:
Agata M.:
Pod warunkiem, że jesteś w stanie udowodnić mu zaniedbanie swoich obowiązków lub działanie na szkodę klienta.

Agata

Adwokat przed sprawą utwierdza mandanta, że wygra sprawę i obiecuje pełny sukces...pobiera wynagrodzenie i przegrywa sprawę!


To w końcu adwokat czy jasnowidz?

Temat: Czy można pozwać prawnika lub adwokata za przegraną...

Teoretycznie tak. Praktycznie nie. Aczkolwiek skoro przegrało..
może jest cień szansy ;)

To jest podobnie jak w przypadku ucznia z liceum i nauczyciela matematyki który zawsze temu pierwszemu może udowodnić iż matematyka jest bardzo ciężkim przedmiotem.Arkadiusz Żukowski edytował(a) ten post dnia 23.06.09 o godzinie 11:56

konto usunięte

Temat: Czy można pozwać prawnika lub adwokata za przegraną...

Generalnie chora jest podtrzymywana sztucznie sytuacja, ze prawnicy biorą kasę z góry nie dając żadnej gwarancji.
To powinien regulować rynek (mówię o kwotach i płatnosciach).
Sprawa wygrana - zapłacone. sprawa przegrana - zapłacone np. 10% za staranie.
I kropka.
Obecny stan rzeczy jest po prostu chory.

Przy szkoleniach płaci się za szkolenie. Za przeprowadzenie a nie procent od wyników.

konto usunięte

Temat: Czy można pozwać prawnika lub adwokata za przegraną...

PIOTR -.:
Generalnie chora jest podtrzymywana sztucznie sytuacja, ze prawnicy biorą kasę z góry nie dając żadnej gwarancji.
To powinien regulować rynek (mówię o kwotach i płatnosciach).
Sprawa wygrana - zapłacone. sprawa przegrana - zapłacone np. 10% za staranie.
I kropka.
Obecny stan rzeczy jest po prostu chory.

Przy szkoleniach płaci się za szkolenie. Za przeprowadzenie a nie procent od wyników.

tak samo jest z prawnikami; przymus adwokacki występuje przecież w niewielu wypadkach - dodatkowo często jest zaspakajany przez obronę z urzędu...
stawki są regulowane przez rozporządzenie; to umowa między zleceniodawcą/zleceniobiorcą (a więc rynek) je modyfikują

co do głównego pytania - każdego teoretycznie można pozwać o wszystko; w wypadku wykonywania zawodu przez adwokata lepszym rozwiązaniem jest jednak samorządowo-dyscyplinarne
Grzegorz Pelc

Grzegorz Pelc radca prawny

Temat: Czy można pozwać prawnika lub adwokata za przegraną...

marek jerzy K.:
a powaznie: adwokata mozna zdaje sie pozwac (w sensie postawienia przed sadem jako pozwanego, a nie w sensie zlozenia powodztwa 'na dziennik'), jesli sie izba na to zgodzi.

Ze szczególnym uwzglęnieniem słów: "zdaje się". Żadnego zezwolenia nie trzeba.
Rafał J.:
czy aby napewno adwokat może obiecac wygranie sprawy??

Jasne, że może. Ale na własną odpowiedzialność.
W przypadku zawarcia umowy, w której jest zawarta gwarancja wygrania sprawy mamy doczynienia z umową kontraktu (art. 471 k.c.)

Umową czego??
Czynności adwokata opierają się na umowie zlecenia, które jest umową staranneog działania i żadnej gwarancji osiągnięcia określonego rezultatu nie ma.Ale jeżeli adwokat uzyskuje zlecenie dieki obietnicy wygrania sprawy, to powinien za to odpowiadać.
Marek Jerzyk

Marek Jerzyk nie zawsze pisze co
wiem, ale zawsze
wiem, co pisze :)
__...

Temat: Czy można pozwać prawnika lub adwokata za przegraną...

Grzegorz P.:
marek jerzy K.:
a powaznie: adwokata mozna zdaje sie pozwac (w sensie postawienia przed sadem jako pozwanego, a nie w sensie zlozenia powodztwa 'na dziennik'), jesli sie izba na to zgodzi.

Ze szczególnym uwzglęnieniem słów: "zdaje się". Żadnego zezwolenia nie trzeba.
a to mi sie z parlamentem pomylilo ;-)))))

(...)

konto usunięte

Temat: Czy można pozwać prawnika lub adwokata za przegraną...

Grzegorz P.:

Umową czego??
Czynności adwokata opierają się na umowie zlecenia, które jest umową staranneog działania i żadnej gwarancji osiągnięcia określonego rezultatu nie ma.Ale jeżeli adwokat uzyskuje zlecenie dieki obietnicy wygrania sprawy, to powinien za to odpowiadać.

każda zawarta umowa (nawet ta ustna) a tym bardziej umowa zlecenie, jest zobowiązaniem czyli strony zawierają pomiędzy soba kontrakt - jak Tobie a Ty mnie.
To czy gwarancja osiągnięcia celu w umowie bedzie czy nie zalezy od stron tej umowy.
Dlatego twierdzę, że jeżeli gwarancja powodzenia sprawy w umowie by sie znalazła, Poszkodowany ma prawo dochodzić roszczęń z owego art. 471 k.c.
Jeżlei w umowie takiej gwarancji nie mka, a strona Poszkodowana wystąpuje z roszczeniami o koszty związane z niewygranym procesem, ma tylko do dyspozycji 415 k.c.
Grzegorz Pelc

Grzegorz Pelc radca prawny

Temat: Czy można pozwać prawnika lub adwokata za przegraną...

Rafał J.:
każda zawarta umowa (nawet ta ustna) a tym bardziej umowa zlecenie, jest zobowiązaniem czyli strony zawierają pomiędzy soba kontrakt - jak Tobie a Ty mnie.

Jasne - tym bardziej, że kontrakt to znaczy umowa :)
To czy gwarancja osiągnięcia celu w umowie bedzie czy nie zalezy od stron tej umowy.

Nie tylko. Generalnie wynika to także z rodzaju umowy (jak w tym przypadku), albo np, z przepisów prawa (chyba tez by sie znalazły)
Dlatego twierdzę, że jeżeli gwarancja powodzenia sprawy w umowie by sie znalazła, Poszkodowany ma prawo dochodzić roszczęń z owego art. 471 k.c.

Owszem.
Jeżlei w umowie takiej gwarancji nie mka, a strona Poszkodowana wystąpuje > z roszczeniami o koszty związane z niewygranym procesem, ma tylko do
dyspozycji 415 k.c.

Ni wydaje mi sie, aby - skoro mamy umowę - art. 415 w ogóle mógł tu znaleźć zastosowanie.

konto usunięte

Temat: Czy można pozwać prawnika lub adwokata za przegraną...

Dariusz Szul:
Zapraszam do dyskusji!
Czy należy Nam się odszkodowanie od adwokata za źle prowadzoną i przegraną sprawę?Dariusz Szul edytował(a) ten post dnia 23.06.09 o godzinie 11:27

Zależy od charakteru sprawy, jeśli np prowadził sprawy formalne i zaniedbał np nie dopełnił terminów etc.. bierzesz za dupę spokojnie => poza tym mają OC.

To nie jest takie trudne, nie można tylko pękać ;))

Pozdrawiam
Cieśla z Krakowa
Mira K.

Mira K. PRACA PILNIE
POSZUKIWANA

Temat: Czy można pozwać prawnika lub adwokata za przegraną...

marek jerzy K.:
a to mi sie z parlamentem pomylilo ;-)))))

(...)
a podobno zawsze wiesz co piszesz... hm.. ;)

konto usunięte

Temat: Czy można pozwać prawnika lub adwokata za przegraną...

Ewa S.:
PIOTR -.:
Generalnie chora jest podtrzymywana sztucznie sytuacja, ze prawnicy biorą kasę z góry nie dając żadnej gwarancji.
To powinien regulować rynek (mówię o kwotach i płatnosciach).
Sprawa wygrana - zapłacone. sprawa przegrana - zapłacone np. 10% za staranie.

zgadzam się z powyższym, jest tylko jeszcze jedno ale, jesli prawnik obiecuje wygrana a przegrywa naprawde spore pieniądze? (lub ich odpowiednik) to co nam wtedy po tym, ze nie zapłacimy mu za prowadzenie sprawy?
myślę, że wtedy jeśli dokonał zaniedbania lub zaniechania można wystąpić o kwotę odszkodowania?
a może jesli prawnik obiecuje 100 % wygraną to podpisywac umowę w zakresie zapłaty kary, jesli jej nie wygra? (wtedy pewnie okaże się, ze pewność wygrania sprawy nie jest 100 % a jego wynagrodzenie za jej prowadzenie ulegnie zmniejszeniu ;)

Większość osób wynajmujących adwokata tzn 85% wie jak się sprawa zakończyć może cudów niema.

Pozdrawiam
Cieśla z Krakowa

konto usunięte

Temat: Czy można pozwać prawnika lub adwokata za przegraną...

Rafał J.:
Grzegorz P.:

Umową czego??
Czynności adwokata opierają się na umowie zlecenia, które jest umową staranneog działania i żadnej gwarancji osiągnięcia określonego rezultatu nie ma.Ale jeżeli adwokat uzyskuje zlecenie dieki obietnicy wygrania sprawy, to powinien za to odpowiadać.

każda zawarta umowa (nawet ta ustna) a tym bardziej umowa zlecenie, jest zobowiązaniem czyli strony zawierają pomiędzy soba kontrakt - jak Tobie a Ty mnie.
To czy gwarancja osiągnięcia celu w umowie bedzie czy nie zalezy od stron tej umowy.
Dlatego twierdzę, że jeżeli gwarancja powodzenia sprawy w umowie by sie znalazła, Poszkodowany ma prawo dochodzić roszczęń z owego art. 471 k.c.
Jeżlei w umowie takiej gwarancji nie mka, a strona Poszkodowana wystąpuje z roszczeniami o koszty związane z niewygranym procesem, ma tylko do dyspozycji 415 k.c.

co do art. 471 to ja mam pytanie do - jak to Autor wątku zwykł ujmować - "braci prawniczej"; zakładając (hipotetycznie) że adwokat/radca jest stroną umowy o dzieło której treść dotyczy określonego wyniku postępowania (wygrania sprawy) to czy można mówić o okolicznościach za które odpowiedzialność ponosi - no bo z jednej strony możemy powiedzieć, że nie bo sąd jest konstytucyjnie niezawisły; z drugiej jednak pełnomocnik jest stroną postępowania (czyli przez czynności procesowe ma wpływ na wynik postępowania)...

co do art. 415 to wydaje mi się, że nawet powyżej zaznaczona przeze mnie ewentualność nie jest deliktem... więc odpada.

konto usunięte

Temat: Czy można pozwać prawnika lub adwokata za przegraną...

Grzegorz P.:
Rafał J.:
każda zawarta umowa (nawet ta ustna) a tym bardziej umowa zlecenie, jest zobowiązaniem czyli strony zawierają pomiędzy soba kontrakt - jak Tobie a Ty mnie.

Jasne - tym bardziej, że kontrakt to znaczy umowa :)
pomyłka językowa - miało być odpowedzialność kontraktowa :-)
To czy gwarancja osiągnięcia celu w umowie bedzie czy nie zalezy od stron tej umowy.

Nie tylko. Generalnie wynika to także z rodzaju umowy (jak w tym przypadku), albo np, z przepisów prawa (chyba tez by sie znalazły)
Czy w tym przypadku jest gwarancja osiagnięcia rezultatu? Jakoś w to powątpiewam aby radca prawny zapewnił w umowie zleceniu taka gwarancję.
Dlatego twierdzę, że jeżeli gwarancja powodzenia sprawy w umowie by sie znalazła, Poszkodowany ma prawo dochodzić roszczęń z owego art. 471 k.c.

Owszem.

j/w.
Jeżlei w umowie takiej gwarancji nie mka, a strona Poszkodowana wystąpuje > z roszczeniami o koszty związane z niewygranym procesem, ma tylko do
dyspozycji 415 k.c.

Ni wydaje mi sie, aby - skoro mamy umowę - art. 415 w ogóle mógł tu znaleźć zastosowanie.
dlaczego nie?? zawsze masz prawo wyboru z roszczeniem - kontrakt Ci czegoś nie gwarantuje ale uważasz, że doszło do zaniechania/winy sprawy i pozywasz go z 415-tki.

konto usunięte

Temat: Czy można pozwać prawnika lub adwokata za przegraną...

Rafał J.:
Ni wydaje mi sie, aby - skoro mamy umowę - art. 415 w ogóle mógł tu znaleźć zastosowanie.
dlaczego nie?? zawsze masz prawo wyboru z roszczeniem - kontrakt Ci czegoś nie gwarantuje ale uważasz, że doszło do zaniechania/winy sprawy i pozywasz go z 415-tki.

zwróć uwagę na tytuł; takie działanie nie jest czynem niedozwolonym... 415 ma miejsce na przykład przy zasądzeniu odszkodowania za to że jedna baba drugiej babie... dała w zęby (art. 217 KK)



Wyślij zaproszenie do