Damian Kamiński

Damian Kamiński Zamieniam informacje
w wiedzę ...

Temat: Jaka baza - Firebird ? MySQL ? Oracle XE ? MS SQL Expres...

Choć pewno głównie wypowie się stado PHP speców których światopogląd rzadko kiedy wykracza poza świętego Firebird’a i MySQL’a, mimo wszystko zaryzykuje.


Z rozwiązań mało-średnich i darmowych wytypować trzeba co najmniej pięć baz;

SQL Server Express
Oracle XE
PostgreSQL
Firebird
MySQL


Ja osobiście skłaniam się ku Oracle XE, po rozmowach z ludźmi z Oracla na tematy tych magicznych niesprecyzowanych ograniczeń dochodzę do wniosku że i tak Oracle XE będzie wydajniejsze niż Firebird, czy MySQL, a jak baza urośnie do takich rozmiarów, że na XE zacznie przymierać (gdzie na Firebirdzie już dawno leżała by trupem) oznacza to tylko tyle że trzeba przejść na bazę komercyjną bo „małe” bazy są już za małe.


A migracja z XE na pełnego Oracla to … wciśnięcie F5, czego nie można powiedzieć o przejściu z np. Firebirda

A cała te gadanie że XE jest mocno obcięte można wsadzić między bajki, może dokładnie to samo, po prostu wyłączona jest optymalizacja pamięci, co zaczyna się czuć jak baza przekracza 2, lub 3 gb. No i oczywiście nie wspierana jest wieloprocesorowość, choć dwa rdzenie wykorzystuje.


Ps. Warto dodać że Oracle czasem głośno a czasem po cichu wspiera PostgreSQL’a, który faktycznie jest „Oraclem Lite”.



Tak więc, jaka baza waszym zdaniem na dzień dzisiejszy najlepsza jest do rozwiązań średnich i małych, zakładając że system będzie się rozrastał.

konto usunięte

Temat: Jaka baza - Firebird ? MySQL ? Oracle XE ? MS SQL Expres...

Do małych rozwiązań wydaje mi się MySQL najlepszym rozwiązaniem, jest bardzo prosty i nie zasmieca zbednymi funkcjami głowe bazodanowca( jest to plus i minus), do większych aplikacji wydaje mi się PostgreSQL jest bardziej albo zawiera wiecej funkcji i jest tak mi się wydaje szybszy ale to moge się mylic

konto usunięte

Temat: Jaka baza - Firebird ? MySQL ? Oracle XE ? MS SQL Expres...

Damianie, Twoj post nie brzmi wcale jak pytanie, ktore zadales w temacie tylko jak propaganda Oracle i wylanie zalu na to, ze MySQL ma duza popularnosc wsrod malych firm. ;>

Wracajac do tematu, jezeli chodzi o moje zdanie to celuje w DB2 Express-C. Dlatego, ze:
- brak ograniczen takich jak u konkurencji
- brak przeszkod w aktualizacji do srodowiska DB2 Express, Workgroup Server lub Enterprise Server Edition, jezeli tylko zajdzie taka potrzeba
- jest hybryda swietnie radzaca sobie z danymi w postaci tradycyjnej(relacyjnej) oraz hierarchicznej(xml) dlatego, ze jest po prostu baza relacyjna hierarchiczna;)
- i wiele innych o ktorych mozna poczytac chociazby na forum GL :)

konto usunięte

Temat: Jaka baza - Firebird ? MySQL ? Oracle XE ? MS SQL Expres...

Brzmi fajnie bede sobie musiał o tym poczytać
Damian Kamiński

Damian Kamiński Zamieniam informacje
w wiedzę ...

Temat: Jaka baza - Firebird ? MySQL ? Oracle XE ? MS SQL Expres...

Jacek G.:
Damianie, Twoj post nie brzmi wcale jak pytanie, ktore zadales w temacie tylko jak propaganda Oracle i wylanie zalu na to, ze MySQL ma duza popularnosc wsrod malych firm. ;>

Nie do końca, faktem jest że ze swoich powodów (które uważam za racjonalne) jestem zorientowany na Oracle.

Niemniej jednak regularnie słyszę pieśni chwalebne ku czci Firebirda, i zarzuty że XE jest ograniczone to się nie nadaje.

OK. Powiedzmy że mnie to przekonuje i otwieram się na argumenty, dlaczego ERP dla średniej firmy lepiej pisać na Firebirdzie niż na XE. Mnożą się ostatnio takie pomysły dlatego ciekawi mnie argumentacja, w czym FB jest lepszy ? No bo pewno jest skoro go tyle ludzi używa.

konto usunięte

Temat: Jaka baza - Firebird ? MySQL ? Oracle XE ? MS SQL Expres...

Wiec powinienes zadac pytanie "Dlaczego uzywasz FB a nie XE" :)

konto usunięte

Temat: Jaka baza - Firebird ? MySQL ? Oracle XE ? MS SQL Expres...

Trudno jest porównywać te bazy bez głębszej analizy problemu.
Jeśli miałbym dać odpowiedź w ciągu dziesięciu sekund, to:

a) MySQL wybrałbym do obsługi małej do średniej strony WWW (bardzo populatny na hostingach, dużo skryptów WWW obsługuje tę bazę jako podstawową).

b) PostgreSQL wybrałbym do obsługi małej do średniej strony intranetowej (ze względu na bogatą funkcjonalność i małe wsparcie na hostingach)

c) Firebird wybrałbym do aplikacji client/server do ok. 25 stanowisk. Małe wymagania sprzętowe, bogata funkcjonalność. Dostępność interfejsów C/S. Kiedy ostatnio się tym interesowałem (2003) baza miała dostępne ograniczone narzędzia administracyjne. Superwydajne w wersji jednostanowiskowej (DLL). Do C/S można się zastanawiać też nad PostgreSQL.

d) IBM DB2 Express-C wybrałbym do poważniejszych zadań - do ok. 50 stanowisk (zastosowanie - zarówno OLTP jak i WWW). Rozsądne wymagania sprzętowe, nawet chyba mniejsze od MS SQL.

e) IBM DB2 (większe edycje) wybrałbym do jeszcze ważniejszych zadań (powyżej 50 użytkowników OLTP).

MSSQL - jeśli administracja jest przeszkolona na Windows i głównie na tym się pracuje, to może być również dobre. Rozsądne wymagania sprzętowe, bardzo bogata funkcjonalność dla programisty, mniej fajerwerków jeśli chodzi o administrację.

Oracle XE - każdy wie, że Oracle teoretycznie jest super, ale też słyszałem pogłoski o jego nieakceptowalnej pamięciożerności (2GB na start, każda baza w obrębie serwera to kolejne setki MB).

Podsumowanie to jest czysto subiektywne.Piotr Likus edytował(a) ten post dnia 13.01.08 o godzinie 23:02

konto usunięte

Temat: Jaka baza - Firebird ? MySQL ? Oracle XE ? MS SQL Expres...

Tego typu temat przewija się w kilku innych postach tego typu, a odpowiedź zawsze sprowadza się do celu zastosowania bazy danych.
Oczywiście, że Oracle jest best, ale pisząc aplikację do średniej wielkości firmy bym w nim nie pisał z dwóch względów, po pierwsze ceny za licencje (o cenie wystawienia oracle na www, nawet nie wspominam ) , no i drugie ograniczenia na bazie XE, bo prawda jest taka, że systemy XE zostały wypuszczone dla prostej myśli, jak klient będzie miał aplikację na naszej bazie i pewnego dnia nadejdzie limit wykorzystania XE, to w końcu będzie musiał kupić naszą bazę.
Osobiście używam zamiennie firebirda 2.0 dla aplikacji oraz Oracle 9i w codziennej pracy, do stron www wybrałbym MySQL.
Ciężko mi powiedzieć czy Firebird 2.0 przy 2GB to będzie trup jak to kolega określił, zakładam , że kolega wie to z doświadczenia ? a baza była zoptymalizowana i na wydajnym serwerze ?

Pozdrawiam
Mieczyslaw B.

Mieczyslaw B. e-Health, project
management

Temat: Jaka baza - Firebird ? MySQL ? Oracle XE ? MS SQL Expres...

Jeszcze Damianie zapomniałeś o Sybase ASE Express:)
O tyle ciekawa pozycja, że...

"Oracle XE:
• Total data stored in XE is limited to 4GB
• XE is limited to 1GB of RAM
• XE is limited to 1 processor"

vs.

"Sybase ASE Express Edition is limited to use of one CPU, 5GB of data storage and 2GB of RAM."

vs.

"MSSQL 2005 Express is limited to 1 CPU, 1 GB RAM, and 4 GB Max database size"
Artur Wronski

Artur Wronski Information
Management Technical
Team Leader, IBM

Temat: Jaka baza - Firebird ? MySQL ? Oracle XE ? MS SQL Expres...

Dla pełnego obrazu można dodać jeszcze ograniczenia DB2:

...

vs.
DB2 Express-C wykorzystuje 2 rdzenie procesora, alokuje do 2 GB RAM i nie posiada ograniczenia na rozmiar bazy danych. Zawiera także wbudowaną hierarchiczną bazę XML-ową.
Damian Kamiński

Damian Kamiński Zamieniam informacje
w wiedzę ...

Temat: Jaka baza - Firebird ? MySQL ? Oracle XE ? MS SQL Expres...

Przyznam szczerze że się zagapiłem trochę na Oracle, wiecie , praca, praca i jeszcze raz praca.

A tu się całkiem ciekawa sytuacja na rynku zrobiła, jeszcze 5 lat temu były do wyboru praktycznie tylko 3 darmowe bazy. A teraz, do wyboru do koloru.

To może z innej beczki przy okazji, siła przyzwyczajenia jednak jest z reguły dość silna :) dlatego pytanie do was.

Jakaś inna baza niż Oracle która obsługuje składnie podobną do plsql’a , przynajmniej w zakresie join’ów (+)

konto usunięte

Temat: Jaka baza - Firebird ? MySQL ? Oracle XE ? MS SQL Expres...

Damian Kamiński:
Przyznam szczerze że się zagapiłem trochę na Oracle, wiecie , praca, praca i jeszcze raz praca.

A tu się całkiem ciekawa sytuacja na rynku zrobiła, jeszcze 5 lat temu były do wyboru praktycznie tylko 3 darmowe bazy. A teraz, do wyboru do koloru.

To może z innej beczki przy okazji, siła przyzwyczajenia jednak jest z reguły dość silna :) dlatego pytanie do was.

Jakaś inna baza niż Oracle która obsługuje składnie podobną do plsql’a , przynajmniej w zakresie join’ów (+)

Fyracle ? Osobiście nie testowałem , ale podobno ma składnie jak w bazach Oraclowych.

konto usunięte

Temat: Jaka baza - Firebird ? MySQL ? Oracle XE ? MS SQL Expres...

Damian Kamiński:
Jakaś inna baza niż Oracle która obsługuje składnie podobną do plsql’a , przynajmniej w zakresie join’ów (+)

Z racji tego że joiny (+) spotyka się głównie w Oraclu, myślę, że zostały wymyślone po to, aby nikomu się nie chciało przechodzić na inne systemy DBMS ;)

A tak poważnie, to lepiej stosować składnię ANSI, wtedy nie ma takiego problemu z przenośnością kodu SQL.

konto usunięte

Temat: Jaka baza - Firebird ? MySQL ? Oracle XE ? MS SQL Expres...

Damian Kamiński:
[...]
A tu się całkiem ciekawa sytuacja na rynku zrobiła, jeszcze 5 lat temu były do wyboru praktycznie tylko 3 darmowe bazy. A teraz, do wyboru do koloru.
Fakt, strasznie szybko się sytuacja zmienia.
To może z innej beczki przy okazji, siła przyzwyczajenia jednak jest z reguły dość silna :) dlatego pytanie do was.

Jakaś inna baza niż Oracle która obsługuje składnie podobną do plsql’a , przynajmniej w zakresie join’ów (+)
>
Enterprise DB - oparta na PostgreSQLu: są pakiety, join(+) itp.
Naturalnie - to jest inna baza => inne podejście np. do logowania
zmian. Z punktu widzenia programisty wygląda przystępnie. Od strony
bazy danych to PG - zadajesz pytanie na grupie / kanalie irc i masz
odpowiedź - od gości, którzy tworzą ten soft. Enterprise DB ma
własny support - w razie jak by ktoś za ircem nie przepadał ;)

W temacie pierwszego posta.
Ja bym wymienił SQLite. Jak ktoś chce mieć dane na Symbianie, PalmOSie,
PC i Mac - i przenosić je bez konwersji - jak znalazł. Wady: wielodostęp
jest słaby, dane siedzą w stringach. No, ale jak się dostaje silnik SQLa
z transakcjami, stronicowanie, indeksowanie - w 200-300 kilo biblioteki
ładowanej dynamicznie? Zależy co kto woli - można użyć pełnej instalacji
Oracle i wtedy część danych będzie buforowane przez lokalną część silnika,
albo postawić SQLite i mieć coś podobnego, chociaż raczej użyłbym
memcache... Chociaż SQLite potrafi trzymać bazy w RAMie - zamiast plików
na dysku.
Wszystko ma plusy i ma minusy. Dla przykładu OLAP Oracle'a jest dość
drogi - bardziej opłaca się (albo raczej jakiś czas temu opłacało się ;)
postawić obok MS SQL Server i na nim hurtownię danych z dostępem przez
WWW. Może VLDB to nie jest, ale jak ktoś nie potrzebuje to płacić nie musi.

--
Pozdrawiam,
Michał Zaborowski (TeXXaS)

konto usunięte

Temat: Jaka baza - Firebird ? MySQL ? Oracle XE ? MS SQL Expres...

Michał Z.:

Wszystko ma plusy i ma minusy. Dla przykładu OLAP Oracle'a jest dość drogi - bardziej opłaca się (albo raczej jakiś czas temu opłacało się ;)
postawić obok MS SQL Server i na nim hurtownię danych z dostępem przez
WWW. Może VLDB to nie jest, ale jak ktoś nie potrzebuje to płacić nie musi.

Niestety w wielu firmach stosuje się rozwiązania które akurat kadra zna i efekt jest taki, że albo nie masz tego co powinieneś mieć, albo firma przepłaca wielokrotnie...

SQLite to ciekawa bazka ze względu na to że jest bardzo lekka (można na niej działać bez osobnego procesu serwera).

konto usunięte

Temat: Jaka baza - Firebird ? MySQL ? Oracle XE ? MS SQL Expres...

Ka alternatywa dla Oracla co do "join" i nie Fyracle, to może Firebird ?
Wygląda to mniej więcej tak:
from XXXX s left join YYYYY l on s.id_roku=l.id_roku
left join ZZZZZ t on s.id_typu_b=t.id_typu
Damian Kamiński

Damian Kamiński Zamieniam informacje
w wiedzę ...

Temat: Jaka baza - Firebird ? MySQL ? Oracle XE ? MS SQL Expres...

Krzysztof Maczyński:
Ka alternatywa dla Oracla co do "join" i nie Fyracle, to może Firebird ?
Wygląda to mniej więcej tak:
from XXXX s left join YYYYY l on s.id_roku=l.id_roku
left join ZZZZZ t on s.id_typu_b=t.id_typu


from XXXX s, YYYY l, ZZZZ t
where s.id_roku (+) = l.id_roku
and s.id_roku (+) = t.id_typu

:D ale mi alternatywa :)Damian Kamiński edytował(a) ten post dnia 15.01.08 o godzinie 13:04

konto usunięte

Temat: Jaka baza - Firebird ? MySQL ? Oracle XE ? MS SQL Expres...

Może w kwestiach technicznych na temat bazy danych nie powiem za wiele, gdyż z racji niezwykle krutkiego stażu w tej materii mam bardzo ograniczoną wiedzę. Ale nieco informacji na temat baz danych zdobyłem i wiem, że DB2, Oracle, Informix, Sybase, Ingres to w gruncie tzeczy bazy o podobnej wydajności i możliwościach, głównie różnią się w filozofii administracji i optymalizacji wewnątrzbazodanowej. Moim zdaniem podstawowym zapytaniem jakie powinieneś sobie zadać musi dotyczyc współczynnika cena/możliwości, rozumiem, że kwestia przyzwyczajeń, upodobań, możliwości programistów itp. to także bardzo ważne elementy podejmowania decyzji. Jednakże w projekcie komercyjnym, a zwłaszcza w dłuyższej perspektywie (nie wiem jaki ma być przyrost danych w bazie, ale w zalezności od tego w jakim momencie planowane jest przekroczenie wartości krytycznej ilości danych dla konkretnego rozwiązania XE powinien ten okres być szacowany). I myślę, że powinieneś zadać sobie pytanie co bardziej się opłaca? Czy praca na znanej bazie, której rozszerzenie kosztuje majątek, czy praca na darmowej bazie dla której przeszkolenie zespołu początkowo kosztuje sporo kasy i czasu?

Jeżeli ta druga wersja może być dla ciebie jakąkolwiek alternatywą to polecam zainteresowanie się Ingresem. Oczywiście głównym minusem darmowej wersji tej bazy jest praktycznie brak wsparcia, jednakże darmowy dostęp do programu o możliwościach przybliżonych do wielkiej trujcy (db2, oracle, informix bądź sybase jak kto woli) powinien zostać chociażby rozważony.

Jeżeli mój post wydał się być rażąco niekompetentny, to osobę, która wykryła błędy proszę o ich wytknięcie...

Pozdrawiam
Dawid

konto usunięte

Temat: Jaka baza - Firebird ? MySQL ? Oracle XE ? MS SQL Expres...

Piotr Likus:
[...]
Niestety w wielu firmach stosuje się rozwiązania które akurat kadra zna i efekt jest taki, że albo nie masz tego co powinieneś mieć, albo firma przepłaca wielokrotnie...
Przegiąć można w obie strony - znam parę firm, które mają kilka baz danych - każda inna, bo inni dostawcy :( Naturalnie wszystko to
musi dane wymieniać
SQLite to ciekawa bazka ze względu na to że jest bardzo lekka (można na niej działać bez osobnego procesu serwera).
>
Raczej nie da się inaczej... SQLite to: silnik do SQLa + obsługa indeksów (na B-drzewach) + obsługa plików stronnicowanych + transakcje - a wszystko w bibliotece shared-object albo DLL - jak kto woli. FireFox gdzieś tego używa, parę innych narzędzi też. Sporo problemów się rozwiązuje, w sumie niedużym kosztem - bo interfejs jest bardzo przyjemny.

--
Pozdrawiam,
Michał Zaborowski (TeXXaS)
Artur Wronski

Artur Wronski Information
Management Technical
Team Leader, IBM

Temat: Jaka baza - Firebird ? MySQL ? Oracle XE ? MS SQL Expres...

Jakaś inna baza niż Oracle która obsługuje składnie podobną do plsql’a , przynajmniej w zakresie join’ów (+)

DB2 w przypadku złączeń od zawsze opierała się na składni ANSI, ale jako ciekawostkę mogę powiedzieć, że wystarczy ustawić jedną zmienną, by baza akceptowała także Oraclowe (+) w złączeniach, czy wyrażenia CONNECT BY.

http://www.ibm.com/developerworks/db2/library/techarti...

Pozdrawiam,
Artur



Wyślij zaproszenie do