konto usunięte

Temat: Kosovo

Kto z Was był? Szukam osób, z którymi mogłabym podzielić się wrażeniami z tego miejsca. Chciałabym tam kiedyś wrócić (chociaż na chwilę)
Łukasz M.

Łukasz M.
(Internet/E-Commerce
, zarządzanie
produktem)

Temat: Kosovo

Karolina S.:
Kto z Was był? Szukam osób, z którymi mogłabym podzielić się wrażeniami z tego miejsca. Chciałabym tam kiedyś wrócić (chociaż na chwilę)
A jest tam bezpiecznie?

konto usunięte

Temat: Kosovo

Myślę, że bezpieczniej niż może się pozornie wydawać. Pewnie z 5 żołnierzy przypada na 1m2 ;)
Łukasz M.

Łukasz M.
(Internet/E-Commerce
, zarządzanie
produktem)

Temat: Kosovo

Karolina S.:
Myślę, że bezpieczniej niż może się pozornie wydawać. Pewnie z 5 żołnierzy przypada na 1m2 ;)
Faktycznie bezpieczniej. Ja słyszałem o 10;)

konto usunięte

Temat: Kosovo

Ja się wybieram w sierpniu, zdam relację po powrocie:)

konto usunięte

Temat: Kosovo

Julita,

Zdradź szczegóły, gdzie konkretnie jedziesz? Co będziesz tam robić? Nie wytrzymam do sierpnia :)

konto usunięte

Temat: Kosovo

Wybieram się ze znajmomymi na wyprawę po Bałkanach. Do Burgas lecimy samolotem (teraz można kupić bilety naprawdę tanio), stamtąd do Macedonii autokarem (celem głównie jezioro Ochrydzkie), Kosova, Albanii. Wracamy ze Splitu również samolotem. Dokładnie planu wyprawy jeszcze nie znamy:)

konto usunięte

Temat: Kosovo

Kiedy tam byłam ostatnio 2002 rok aby przekroczyć granicę Kosova trzeba było posiadać specjalne ID KFOR-u alo UNMIK-u albo innej organizacji, której członkowie mieli prawo wjazdu. Jedynym obejściem był przylot do Pristiny ale i tak groziło zatrzymanie na check_pointach. Rozumiem, że teraz się zmieniło?
Maja Mozer

Maja Mozer zasoby ludzkie,
szkolenia

Temat: Kosovo

Witam,

mysle, ze najbardziej aktualne informacje znajdziecie w ambasadzie. Polecam Polska ambasade w Skopje.
Anna N.

Anna N. językoznawca-języki:
albański, serbski,
bułgarski, chorwa...

Temat: Kosovo

Hej,
byłam w Kosowie w 2005 i 2004, spędziłam tam za każdym razem 2 tyg. i pięknie wspominam ten czas!! Granicę przekracza się bez większych problemów, wystarczy paszport i jesteś w bardzo ciekawym Kosowie. Chyba nie ma takiego miejsca niegdzie na ziemi, warto się przekonać, zobaczyć. Tylko przez jedną chwilę poczułam się mniej bezpiecznie, ale jak w każdym miejscu, znajdzie się ktoś, kto postradał zmysły;)
Katarzyna Stachurska-Rexha

Katarzyna Stachurska-Rexha Poszukuję ludzi do
pracy w biurze
nieruchomości

Temat: Kosovo

Witam,
Ja również byłam w Kosowie. Mój mąż jest Albańczykiem i z tamtąd pochodzi. Te prawie 3 tygodnie wspominam baaardzo miło :) Każdemu polecam ten kraj! I trzymam kciuki za "ustabilizowanie statusu" Kosowa.
Pozdrawiam
Izabela Sulima (Karbownik)

Izabela Sulima
(Karbownik)
Trener, coach, HR
Biznes Partner

Temat: Kosovo

Witajcie,

miło zobaczyc, że Kosovo jednak występuje na GL :)

Mam do Was pytanie czy ktoś z Was był może w miejscowości Urosovac lub po albańsku Ferizaj?
Będę wdzięczna za każdą informację.
Katarzyna Stachurska-Rexha

Katarzyna Stachurska-Rexha Poszukuję ludzi do
pracy w biurze
nieruchomości

Temat: Kosovo

Ja byłam. Zapraszam na priva.
Marta P.

Marta P. dziennikarz, gazeta
krakowska

Temat: Kosovo

Byłam w tym roku w Prisztinie, Peji (serb. Pec)i Decani. Bardzo było miło. Jedyny minus - przy granicy serbsko-kosowskiej trzeba zapłacić 50 euro ubezpieczenia za auto (nawet jeśli się ma wykupione wcześniej na całą Euroipę).
Adam Sęczkowski

Adam Sęczkowski Redaktor naczelny
serwisu Odkrywamy
Idoli, członek
Zarząd...

Temat: Kosovo

Karolino!

Myślę, że przydatne mogą być dla Ciebie informacje ze stron:

http://serbia.geozeta.pl/wizy
http://serbia.geozeta.pl/cozwiedzic

PozdrawiamAdam Sęczkowski edytował(a) ten post dnia 09.10.07 o godzinie 07:30
Marta P.

Marta P. dziennikarz, gazeta
krakowska

Temat: Kosovo

Dziś w mojej własnej gazecie przeczytałam, że Kosowo znów przypuszcza szturm w Brukseli w kwestii niepodległości. Popiera go USA i większość krajów UE. Serbię popiera Rosja, która może zablokować dążenia Kosowa w ONZ.
Co sądzicie o kwestii niepodległości Kosowa?
Mam wrażenie, że Serbowie walcza o nie już tylko dla idei.marta paluch edytował(a) ten post dnia 15.10.07 o godzinie 21:33
Sylwia B.

Sylwia B. Młodszy Specjalista
ds. ubezpieczeń w
firmie ProContact
S...

Temat: Kosovo

A ja uważam, że to nie w porządku, że od początku USA i UE stają po stronie Albańczyków, i gdyby nie wsparcie Rosji to dawno siłą odebranoby Serbom ich ziemię. I ciągle się mówi tylko jacy to Serbowie są źli. A co tam wyprawiają Albańczycy? Tylko z nich robi się ofiary. A Serbowie żyjący w enklawach?
Anna S.

Anna S. Project Manager

Temat: Kosovo

marta p.:
Co sądzicie o kwestii niepodległości Kosowa?
Mam wrażenie, że Serbowie walcza o nie już tylko dla idei.marta paluch edytował(a) ten post dnia 15.10.07 o godzinie 21:33

To opinia większości tych, którzy historię tego regionu, narodu serbskiego i jego mentalność znają bardzo pobieżnie. Kosovo nie ma żadnego znaczenia poza historycznym. Tylko pokaż mi, proszę, dowolny kraj na świecie, który nie będzie walczył o swoją ziemię, kiedy przychodzi ktoś inny i mówi: o proszę, a ten kawałek możecie oddać swoim sąsiadom. Abstrahuję już od powierzchni jaką w obecnej Serbii zajmuje Kosovo (chyba ok. 1/3). Wyobraź sobie, że przychodzą dzisiaj Amerykanie i mówią Polakom, że Pomorze Zachodnie trzeba oddać Niemcom bo było ich ponad 1000 lat. Nie sądzę, żebyśmy oddali je bez walki. A jeśli to zbyt abstrakcyjne, przypommij sobie reakcje Polaków na Żydów i Niemców, którzy zgłaszają roszczenia do majątków zostawionych w Polsce pod II wojnie światowej. Na mniejszą skalę, ale w sumie chodzi o to samo. I nie jest to bynajmniej idea, bo należy zaprotestować.

A moje zdanie na temat niepodległości Kosova jest takie, że Kosovo będzie niepodległe. Serbia nie pójdzie na kolejną wojnę, bo nie ma na to ani sił, ani zaplecza. Poza tym ma mnóstwo młodych Serbów skrzywdzonych przez poprzednią wojnę, którzy nie pójdą na kolejną. Ale stabilizacji to rozwiązanie nie zapewni w tym rejonie.
Marta P.

Marta P. dziennikarz, gazeta
krakowska

Temat: Kosovo

Sylwia B.:
A ja uważam, że to nie w porządku, że od początku USA i UE stają po stronie Albańczyków, i gdyby nie wsparcie Rosji to dawno siłą odebranoby Serbom ich ziemię. I ciągle się mówi tylko jacy to Serbowie są źli. A co tam wyprawiają Albańczycy? Tylko z nich robi się ofiary. A Serbowie żyjący w enklawach?

Nie mają lekko, to prawda. Z drugiej strony kilka lat po rzezi, jaką tam serbskie wojska urządziły, to i tak jest nieźle. Byłam w jednej z tych enklaw i choc czuc było wzajemną nieufność i niechęć obu stron, to jednak było wszystko.
Marta P.

Marta P. dziennikarz, gazeta
krakowska

Temat: Kosovo

Anna K.:
To opinia większości tych, którzy historię tego regionu, narodu serbskiego i jego mentalność znają bardzo pobieżnie. Kosovo nie ma żadnego znaczenia poza historycznym. Tylko pokaż mi, proszę, dowolny kraj na świecie, który nie będzie walczył o swoją ziemię, kiedy przychodzi ktoś inny i mówi: o proszę, a ten kawałek możecie oddać swoim sąsiadom.

Jeśli znasz serbska mentalność lepiej, to chyba zauważyłaś, że mimo podkreślania wagi tych ziem pod każdym względem, większość z nich jest zmęczona i najlepiej pozbyła się Kosowa, byleby zachować twarz. Tym bardziej, że utrzymać ten teren mogliby tylko za pomoca sporego wojska - wg szacunkow tam zostało tylko 3 proc. Serbów.
Jeśli o historię chodzi, to nie zapominaj, żę wojska serbskie weszły tam w 1998 r. łamiąc prawo.

Abstrahuję już
od powierzchni jaką w obecnej Serbii zajmuje Kosovo (chyba ok. 1/3).

Bez przesady, to 1/8.

Wyobraź sobie, że przychodzą dzisiaj Amerykanie i mówią
Polakom, że Pomorze Zachodnie trzeba oddać Niemcom bo było ich ponad 1000 lat. Nie sądzę, żebyśmy oddali je bez walki. A jeśli to zbyt abstrakcyjne, przypommij sobie reakcje Polaków na Żydów i Niemców, którzy zgłaszają roszczenia do majątków zostawionych w Polsce pod II wojnie światowej. Na mniejszą skalę, ale w sumie chodzi o to samo. I nie jest to bynajmniej idea, bo należy zaprotestować.


Różnica jest zasadnicza. W Polsce nikt nie organizował czystek etnicznych polegających na fizycznej likwidacji, ale o to mniejsza. Spójrz racjonalnie: tam już Serbów właściwie nie ma i nie chcą się tam osiedlać. Oczywiście, że nie jest to sprawiedliwe, odbierać komuś kawałek ziemi. Ale popatrz na to z tej strony: czy któryś z Polaków protestował, gdy dano nam Pomorze i Śląsk?

A moje zdanie na temat niepodległości Kosova jest takie, że Kosovo będzie niepodległe. Serbia nie pójdzie na kolejną wojnę, bo nie ma na to ani sił, ani zaplecza. Poza tym ma mnóstwo młodych Serbów skrzywdzonych przez poprzednią wojnę, którzy nie pójdą na kolejną. Ale stabilizacji to rozwiązanie nie zapewni w tym rejonie.

Też mi się wydaje, że będzie niepodległe. A to, czy będzie stabilizacja zależy od stylu, w jakim się to przekazanie odbędzie. Trzeba Serbom dać coś w zamian, choćby tak przyziemne rzeczy jak pomoc unijną - dziś większą frustrację wywołuje tam bezrobocie niż utrata ziem, które już od dawna nie były kulturowo ani etnicznie serbskie.marta paluch edytował(a) ten post dnia 18.10.07 o godzinie 23:41



Wyślij zaproszenie do