Temat: zagubienie przesyłki

MAm pytanie z dziedziny sprzedazy internetowej.
Klient zakupil przez internet towar. Firma X wysyła ten towar wraz z fakturą ( nie było przedpłaty). Po drodze towar ginie ( zagubiła go firma kurierska).
No i pytania:
- czy mozna anulowac fakturę i skorygowac deklarację VAT ( VAT został juz odprowadzony)
- czy w ogóle powinien zostac odprowadzony VAT jesli nie było zapłaty za przesyłkę
- czy Firma powinna sie domagac odszkodowania od firmy kurierskiej w kwocie netto czy brutto ? ( to mnie najbardziej interesuje a nie moge znaleźć żadnej interpretacji)

Moje stanowisko jest takie ze mozna fakture anuloawc i skorygowac deklarację a odszkodowanie powinno byc netto - niemniej potrzebuję to potwierdzic ( lub nie :))
Arkadiusz Dudkiewicz

Arkadiusz Dudkiewicz radca prawny,
rzeczoznawca
majątkowy, doradca
podatkowy, ...

Temat: zagubienie przesyłki

Witam,

zacznę od prostszych rzeczy ;))) ... bo już jest lekko późno ...

1) odszkodowanie - kwestia nie jest tak do końca sprawą podatkową, chociaż ostatecznie na taką wyszła ... paradoksem jest bowiem, że mimo, iż samo otrzymanie odszkodowania nie jest czynnością podlegającą opodatkowaniu VAT, to jednak funkcjonuje w praktyce obrotu gospodarczego pojęcie kwota netto i kwota brutto odszkodowania ...

W moim głębokim przekonaniu jest to wina firm ubezpieczających odpowiedzialność cywilną posiadaczy pojazdów mechanicznych (czy też całe pakiety, w tym tzw. AC) oraz Sądu Najwyższego, który stwierdził, że:

"Odszkodowanie przysługujące na podstawie umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkodę powstałą w związku z ruchem tego pojazdu ustalone według cen części zamiennych i usług obejmuje kwotę podatku od towarów i usług VAT w zakresie, w jakim poszkodowany nie może obniżyć podatku od niego należnego o kwotę podatku naliczonego" (III CZP 150/06).

Czyli innymi słowy kwota brutto jest wtedy, gdy z wydatku będącego podstawą wypłaty odszkodowania nie można odliczyć VAT, a kwota netto odszkodowania wtedy, gdy taki VAT można odliczyć.

Na zaprezentowany stan faktyczny można to przenieść analogicznie i stwierdzić, że będzie to kwota netto, gdy VAt podlegał odliczeniu, a kwota brutto, gdy tego odliczenia nie będzie (w sensie uprawnienia, a nie faktycznej jego realizacji).

Moim jednak zdaniem powyższe - w sensie samej kwalifikacji podatkowoprawnej - będzie bez znaczenia, bo tak jak wspomniałem na początku, otrzymanie odszkodowania nie jest czynnością podlegającą VAT.

2)Anulowanie faktury:

- anulowanie faktury nie jest instytucją przewidzianą przepisami prawa,
- praktyka i interpretacje organów podatkowych wskazują jednak na dopuszczalność anulowania faktury w przypadku, gdy nie została ona wprowadzona do obrotu prawnego; w przeciwnym razie zmniejszyć podatek należny możemy tylko wystawiając fakturę korygującą.

Analizowany przypadek (gdy zaginął towar wraz z fakturą) jest dość dyskusyjny w zakresie wprowadzenia do obrotu prawnego. Większość internautów przeglądających ten post zapewne się na mnie obrazi, ale moim zdaniem najbezpieczniejszą teorią jest ta, która mówi, że tylko posiadanie fizyczne obu egzemplarzy faktury (oryginału i kopii) dopuszcza anulowanie tej faktury i wyklucza kategorycznie przesłankę wprowadzenia faktury do obrotu. Na to są dwa podstawowe argumenty - art. 108 ustawy o VAT oraz rozliczenie VAT w deklaracji.

Z kolei, można bronić poglądu, zgodnie z którym skoro nie doręczono przesyłki, to nie doszło do wprowadzenia faktury do obrotu prawnego. W mojej ocenie ten pogląd jest dyskusyjny, chociaż akceptowany przez niektóre organy podatkowe.

3) VAT a zapłata za przesyłkę:

Zapłata dla powstania obowiązku podatkowego ma znaczenie tylko w niektórych przypadkach (np. szczególne momenty powstania obowiązku podatkowego - i to też nie zawsze). W pozostałych przypadkach - zapłata (a tym bardziej jej brak) niczego nie zmienia i VAT trzeba zadeklarować i ewentualnie zapłacić (jeżeli z rozliczenia wyniknie obowiązek zapłaty czyli nadwyżka podatku należnego nad naliczonym.

Mam nadzieję, że nie jest to zbyt chaotyczne i że wszystko zostało wyjaśnione.

Pozdrawiam,

Arkadiusz Dudkiewicz

Temat: zagubienie przesyłki

super, dziękuje :))
Arkadiusz Dudkiewicz

Arkadiusz Dudkiewicz radca prawny,
rzeczoznawca
majątkowy, doradca
podatkowy, ...

Temat: zagubienie przesyłki

Bardzo proszę ;)



Wyślij zaproszenie do