konto usunięte

Temat: ateizm czy agnostycyzm?

ateista wyklucza istnienie Boga

na jakiej podstawie twierdzicie, że Boga nie ma?
przelecieliście na miotle cały kosmos i empirycznie sprawdziliście, że nie ma go nigdzie? :)

moim zdaniem, najdoskonalszą formą podejścia do tematu Boga jest agnostycyzm, coraz popularniejszy także w Polsce

ja mówię tak: jestem za cienki bolek, żeby się wypowiadać w takich kwestiach
nie widziałam, nie słyszałam - nie wiem.

za życia zajmuję się życiem.
staram się być szczęśliwa, staram się być pożyteczna
segreguję śmierci, pracuję jako wolontariuszka i staram się ze wszystkich sił jak najpiękniej wychować mojego synka

co Wy na to?
Paweł Z.

Paweł Z. zdobywam świata
szczyt

Temat: ateizm czy agnostycyzm?

Malina Wąsowska:
ateista wyklucza istnienie Boga

na jakiej podstawie twierdzicie, że Boga nie ma?
przelecieliście na miotle cały kosmos i empirycznie sprawdziliście, że nie ma go nigdzie? :)
Dopóki się nie ujawni to go nie ma ;)

konto usunięte

Temat: ateizm czy agnostycyzm?

Właśnie. Dopóki się nie ujawni TO GO NIE MA. Obawiam się, że skoro nie ujawnił się do tej pory, a miał chyba trochę czasu aby przyjść i porozstawiać po kątach swoich wielbicieli i samozwańczych urzędników, to już się nie pokaże.

Edit:literówkaJanusz S. edytował(a) ten post dnia 27.04.10 o godzinie 13:46

konto usunięte

Temat: ateizm czy agnostycyzm?

aha i powiem jeszcze coś

mam w nosie czy jest coś po śmierci
jeśli nie ma nic - to nic:)

myślę, że człowiek całe życie pracuje na swoją starość i śmierć
jeśli ktoś intensywnie pracuje nad realizacją swoich marzeń, jeśli czuje się spełniony - śmierć nie jest taka straszna

jeszcze w podstawówce, drogą zwykłego rozumowania, doszłam do takich wniosków:

1. nie mam pewności, że Bóg jest
2. nie mam pewności, że jest życie po śmierci
3. z tych dwóch wynika, że to istnienie jakie mam, to jedyna szansa na realizację marzeń

no i tak zadecydowałam, że trzeba zakasać rękawy i wziąć się do roboty
ot, taka chłodna kalkulacja
bez emocji:)

Temat: ateizm czy agnostycyzm?

Pytanie: Kto wymyślił słowo Bóg i kto uznał, że świat musiał zostać stworzony ? Czy rodząc się i nie mając styczności z tym słowem i wiarą zaczęłabyś nagle myśleć o bogu i wierzyć w boga ?
Bóg to bajka przekazywana z pokolenia na pokolenie od tysięcy lat ...
Wiara w Boga i bóstwa istnieje odkąd człowiek zaczął bardziej rozumieć świat, zachwycać się nim i szukać odpowiedzi - po co, skąd jesteśmy i dlaczego ?.
Człowiek potrzebował jednocześnie już tej odpowiedzi, aby wyjaśnić to czego nie rozumie i nie pojmuje więc pojawiła się niewidzialna siła - Bóg.
Ale jak dla mnie ta droga to droga na skróty i niepotrzebne ograniczanie ludzkiego umysłu.
Aleksandra C.

Aleksandra C. serce w ciele jak
król na wojnie

Temat: ateizm czy agnostycyzm?

jest taki świetny rysunek raczkowskiego, facet słucha wiadomości w radio: "rozbudzone świętami emocje, znów doprowadziły do starć ulicznych pomiędzya ateistami, a agnostykami". :-)

i to chyba podsumowuje sprawę.

agnostycy to "chłopcy do bicia". ateiści ich chcą przekonac, wierzący też. mówią - to tchórzliwa postawa, zadeklarujcie sie w końcu, w tą, albo w tamtą...
a ja uważam, ze jest najbardziej uczciwa. nie wypowiadam się w kwestiach, co do których nie mam podstaw się wypowiadać. tyle.

że bóg by już dawno się ujawnił - żaden argument. bo niby dlaczego? bo powinien?Aleksandra C. edytował(a) ten post dnia 27.04.10 o godzinie 16:06
Tomasz C.

Tomasz C. Architekt systemów
bazodanowych

Temat: ateizm czy agnostycyzm?

Wg. mnie problem głównie wynika z nierozumienia pojęć luz używania jakiś własnych definicji.

Ateizm to brak wiary w bogów. Agnostycyzm to pogląd, ze nie można udowodnić nieistnienia/istnienia boga lub też, że wiedza na temat istnienia/nieistnienia boga jest teraz/kiedykolwiek niedostępna. Te poglądy się nie wykluczają.

Większość ludzi którzy deklarują się jako agnostycy jest jednocześnie ateistami(nawet jak im się to określenie nie podoba), bo w boga nie wierzą i vice versa. Ateiści odrzucają twierdzenia teistów jako niepoparte dowodami(lub dawno obalone) ale wiedzy na temat nieistnienia każdego możliwego boga nie mają.

konto usunięte

Temat: ateizm czy agnostycyzm?

Rafał P.:
Pytanie: Kto wymyślił słowo Bóg i kto uznał, że świat musiał zostać stworzony ? Czy rodząc się i nie mając styczności z tym słowem i wiarą zaczęłabyś nagle myśleć o bogu i wierzyć w boga ?
Bóg to bajka przekazywana z pokolenia na pokolenie od tysięcy lat ...

Przede wszystkim kolego wiara w Boga jest WIARĄ, na tym się opiera sprawa, a zwierzę nie ma kultu i religii, religijnosć jest tylko właściwa czlowiekowi, to po drugie. A po trzecie i najważniejsze- chrześcijanie opierają się na Objawieniu w Jezusie Chrystusie. Żadna inna religia przed i po nie była Objawieniem, była tylko mitem, wyobrażeniem. Bo czlowiek istota religijna. Sęk w tym czy przyjmujesz Objawienie czy nie. ("Błogosławieni którzy nie widzieli, a uwierzyli") Mamy głosic Dobrą Nowinę, Bóg chce abyśmy glosili Jego dzieła. "Miejcie wiarę w Boga!"-Jezus Chrystus. WIARA oparta na woli.

Wiara w Boga i bóstwa istnieje odkąd człowiek zaczął bardziej rozumieć świat, zachwycać się nim i szukać odpowiedzi - po co, skąd jesteśmy i dlaczego ?.

Hop siup i załatwiłeś sprawę. "Odkąd człowiek zaczął..." A kto Ci powiedział kiedy czlowiek zaczął? Skąd to wiesz? TYLKO człowiek ma religie, małpa nie ma.To nas m.in. Odróżnia od zwierzat. Lenin i Stalin odrzucili religię i co mieliśmy? Zresztą Hitler też tępił chrześcijaństwo. Bo był wyznawcą satanistycznego kultu starogermańskiego.
Człowiek potrzebował jednocześnie już tej odpowiedzi, aby wyjaśnić to czego nie rozumie i nie pojmuje więc pojawiła się niewidzialna siła - Bóg.

Zaraz, chwila. Kiedy się pojawiła i kiedy czlowiek zaczał takie myślenie? Skąd masz wiedzę? A kiedyś kim był?

Ale jak dla mnie ta droga to droga na skróty i niepotrzebne ograniczanie ludzkiego umysłu.

Religia jest drogą na skróty, chrześcijaństwo? Wg mnie właśnie ateizm i samowolka to "sprytne" rozwiązanie i droga na skróty.

Co do agnostyków, to różnica między agnostykiem a ateistą jest taka, że ten pierwszy nie zwalcza religii (chrześcijaństwa), ten drugi walczy o swoiste wyznanie zwane ateizmem. Choć są szkoły które twierdzą, że agnostyk i ateista to w gruncie rzeczy to samo, tylko zabawa nazwami. Jak ktoś nie chce być obok krzyczącego, wojującego ateisty, mowi, że jest agnostykiem, jak np. A.Kwaśniewski.Daniel Robaszewski edytował(a) ten post dnia 27.04.10 o godzinie 16:45

Temat: ateizm czy agnostycyzm?

Daniel Robaszewski:

Twoje odpowiedzi i rekcja mnie osłabiły :)
Klepiesz utarte schematy nie zastanawiając się w ogóle nad tym co usłyszałeś od innych.
Poczytaj książki o historii wierzeń na ziemi, jak powstało chrześcijaństwo, jak powstawała biblia. Naprawdę warto aby mieć szersze spojrzenie na sprawę.

konto usunięte

Temat: ateizm czy agnostycyzm?

Rafał P.:
Daniel Robaszewski:

Twoje odpowiedzi i rekcja mnie osłabiły :)
Klepiesz utarte schematy nie zastanawiając się w ogóle nad tym co usłyszałeś od innych.
Poczytaj książki o historii wierzeń na ziemi, jak powstało chrześcijaństwo, jak powstawała biblia. Naprawdę warto aby mieć szersze spojrzenie na sprawę.

No ba... Czytałem, czytałem, nawet bym powiedział że tematyka religii pogańskich a szczególnie wierzeń przedchrześcijańskich na terenach Polski mnie bardzo zajmowała. Ale ponawiam pytanie, w którym momencie czlowiek zaczał "wymyślac" Boga? Skąd to wiesz? Kiedy powstały religie?

konto usunięte

Temat: ateizm czy agnostycyzm?

A Nie można dokładnie wydatować powstania ksiąg zwanych Biblią. Wiemy natomiast, że tzw. Pisma Nowego Testamentu powstały po śmierci Jezusa z Nazaretu, jakieś 40-50 lat po Jego ukrzyżowaniu. Ze Starego można wnioskowac po wymienionych tam postaciach (władcy i inne).Daniel Robaszewski edytował(a) ten post dnia 27.04.10 o godzinie 17:11

Temat: ateizm czy agnostycyzm?

Daniel Robaszewski:
Rafał P.:
Daniel Robaszewski:

Twoje odpowiedzi i rekcja mnie osłabiły :)
Klepiesz utarte schematy nie zastanawiając się w ogóle nad tym co usłyszałeś od innych.
Poczytaj książki o historii wierzeń na ziemi, jak powstało chrześcijaństwo, jak powstawała biblia. Naprawdę warto aby mieć szersze spojrzenie na sprawę.

No ba... Czytałem, czytałem, nawet bym powiedział że tematyka religii pogańskich a szczególnie wierzeń przedchrześcijańskich na terenach Polski mnie bardzo zajmowała. Ale ponawiam pytanie, w którym momencie czlowiek zaczał "wymyślac" Boga? Skąd to wiesz? Kiedy powstały religie?


Zatem sam widzisz ile chrześcijaństwo i inne religię przejęły z tego co było wcześniej, przed powstaniem Biblii.
Do tego wcześniej nie nazywało się to - bogiem, bóstwem.
Początkowo był kult ognia, słońca, ziemi, zwierząt. Wykopaliska, malowidła o tym świadczą - to był input do późniejszej religii monoteistycznej.

konto usunięte

Temat: ateizm czy agnostycyzm?

Aż przyszedł Jezus Chrystus i objawił Prawdę o Ojcu.
Maciek G.

Maciek G. Sto wiorst nie
droga, sto rubli nie
pieniądz , sto gram
n...

Temat: ateizm czy agnostycyzm?

Daniel Robaszewski:
Aż przyszedł Jezus Chrystus i objawił Prawdę o Ojcu.
Twoja opinia. Niektórzy twierdzą, że Jezus nie istniał...
Piotr K.

Piotr K. "Żyj i daj żyć
innym"

Temat: ateizm czy agnostycyzm?

Janusz S.:
Właśnie. Dopóki się nie ujawni TO GO NIE MA. Obawiam się, że skoro nie ujawnił się do tej pory, a miał chyba trochę czasu aby przyjść i porozstawiać po kątach swoich wielbicieli i samozwańczych urzędników, to już się nie pokaże.


nas czas ziemski w stosunku do czasu wszechswiata i jego ogromu to mala sekundka dla ewentualnego konstruktora tego wszystkiego;-)

konto usunięte

Temat: ateizm czy agnostycyzm?

piotr K.:
Janusz S.:
Właśnie. Dopóki się nie ujawni TO GO NIE MA. Obawiam się, że skoro nie ujawnił się do tej pory, a miał chyba trochę czasu aby przyjść i porozstawiać po kątach swoich wielbicieli i samozwańczych urzędników, to już się nie pokaże.


nas czas ziemski w stosunku do czasu wszechswiata i jego ogromu to mala sekundka dla ewentualnego konstruktora tego wszystkiego;-)

Wielu Ci powie, że odczuli Jego interwencję, i to bardzo. I ujawnił się: "Kto mnie widział, ten widział i Ojca". Ale poruszamy się tu w sferze WIARY.

Temat: ateizm czy agnostycyzm?

Maciek G.:
Daniel Robaszewski:
Aż przyszedł Jezus Chrystus i objawił Prawdę o Ojcu.
Twoja opinia. Niektórzy twierdzą, że Jezus nie istniał...

A nawet jak istniał Jezus, to co tak naprawdę oznaczają te jego słowa "Aż przyszedł Jezus Chrystus i objawił Prawdę o Ojcu.".
Dla mnie pod tego typu stwierdzenia można sobie dopasować dosłownie wszystko ... no ale w to trzeba wierzyć inaczej się nie da :)

konto usunięte

Temat: ateizm czy agnostycyzm?

Rafał P.:
Maciek G.:
Daniel Robaszewski:
Aż przyszedł Jezus Chrystus i objawił Prawdę o Ojcu.
Twoja opinia. Niektórzy twierdzą, że Jezus nie istniał...

A nawet jak istniał Jezus, to co tak naprawdę oznaczają te jego słowa "Aż przyszedł Jezus Chrystus i objawił Prawdę o Ojcu.".
Dla mnie pod tego typu stwierdzenia można sobie dopasować dosłownie wszystko ... no ale w to trzeba wierzyć inaczej się nie da :)

To moje słowa, nie Jezusa. Ale właściwie tak podobnie mówił, np. "Mieście ujrzeli, ujrzeliście też ojca". Staropolsko mówiąc.
Piotr K.

Piotr K. "Żyj i daj żyć
innym"

Temat: ateizm czy agnostycyzm?

Daniel Robaszewski:
piotr K.:
Janusz S.:
Właśnie. Dopóki się nie ujawni TO GO NIE MA. Obawiam się, że skoro nie ujawnił się do tej pory, a miał chyba trochę czasu aby przyjść i porozstawiać po kątach swoich wielbicieli i samozwańczych urzędników, to już się nie pokaże.


nas czas ziemski w stosunku do czasu wszechswiata i jego ogromu to mala sekundka dla ewentualnego konstruktora tego wszystkiego;-)

Wielu Ci powie, że odczuli Jego interwencję, i to bardzo.

wielu tez jest swirow,wariatow, fantastow,fanatykow, mitomanow, nawiedzonych itp.;-)
I ujawnił się: "Kto mnie widział, ten widział i Ojca". Ale poruszamy się tu w sferze WIARY.

tylko WIARAY W CO bo wiar jest wiele;-)piotr K. edytował(a) ten post dnia 27.04.10 o godzinie 19:26

konto usunięte

Temat: ateizm czy agnostycyzm?

Jest, okultystów którym się zdawało że ujrzeli anioła albo nawet samego Boga, a był to ktoś wprost przeciwny.

Następna dyskusja:

Ateizm czy Agnostycyzm




Wyślij zaproszenie do