Temat: Jak przenieś moduły z amigi na PC ?
Do tej grupy są zapisani ludzie, którzy dysponują dużo większą wiedzą w zakresie amigowej elektroniki, ale mimo wszystko postaram się odpowiedzieć.
Problem z dyskietkami wynika z konstrukcji samego kontrolera stacji dyskietek w pecetach. Nie zmienił się on od czasów ich powstania i jest na tyle ograniczony, że potrafi obsługiwać tylko i wyłącznie dyskietki z 9 sektorami na każdą z 80 ścieżek (numerowanych od 0 do 79).
Amiga natomiast miała błyskotliwie zaprojektowany kontroler, którego obsługa była w całości sprawowana przez system (czy to w pamięci ROM czy też umieszczony na dysku) - dzięki temu mógł on zapisywać dowolną liczbę sektorów na ścieżkę. Domyślnie było to 11 ale wystarczył odpowiedni plik device+handler aby odczytywać dowolny format dyskietek: pecetowy, macintoshowy czy jakikolwiek inny.
Niewielki problem jedynie stanowiły makowe dyskietki DD, które były zapisywane ze zmienną prędkością obrotu uzależnioną od pozycji głowicy (to rozwiązanie dawało większą pojemność na takich dyskietkach). Amiga zapisywała takie dyskietki ze stałą prędkością co nieznacznie zmniejszało ich pojemność, ale były one odczytywalne na Macintoshu.
Dzięki możliwości dowolnego sposobu formatowania tworzono także "sterowniki" umożliwiające umieszczenie 1.2MB danych na dyskietce DD i oczywiście 2x więcej, czyli prawie 2.5MB na HD. Pecetowe dyskietki po wsze czasy są skazane na 720kb/DD i 1.44MB/HD. Nic tego nie zmieni, bo jak pisałem pecetowy kontroler fizycznie nie potrafi obsłużyć innego rozmieszczenia sektorów/ścieżkę.
W związku z tym odczytywanie dyskietki amigowej nie jest zwykłym "zgraniem dyskietki na dysk". Wspomniane wcześniej oprogramowanie jest sprytnym kawałkiem softu, który "sprzęga" obie stacje dyskietek - dlatego konieczność posiadania 2 na jednej taśmie. Umożliwia to nie tyle odczyt, co przeniesienie zawartości jednej dyskietki (amigowej) na drugą - pecetową.
Cała operacja musi się odbywać w zakresie kontrolera czyli pomiędzy stacjami dyskietek, ponieważ kontroler nie jest w stanie poprawnie wysłać danych z dyskietki innej jak peceowa "na zewnątrz" czyli np. na twardy dysk.
Dopiero po przeniesieniu danych na dyskietkę pecetową (9 sektorów na ścieżkę) możliwy jest jej "zwykły" odczyt i przegranie pliku adf na dysk czy dowolne inne miejsce.
Zaznczam, że dyskietka sama w sobie nie jest jakaś specjalna "amigowa" czy coś takiego - są to te same dyskietki 3.5 cala - jedynie sposób jej sformatowania jest inny.
Grzegorz Z. edytował(a) ten post dnia 05.05.08 o godzinie 21:01