Sebastian
Minor
Martwy prorok -
wszyscy umrzemy.
(tanatoterapeuta)
Temat: warsztaty PRAW CZŁOWIEKA
Warsztaty praw człowieka dla studentówKoordynator programu:
Karolina Oponowicz
Kontakt:
Karolina Oponowicz
tel.: /22/ 556 44 45
e-mail: K.Oponowicz@hfhr.org.pl
Opis programu
Co to są Warsztaty Praw Człowieka dla Studentów?
Warsztaty Praw Człowieka dla Studentów to program Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, którego pierwsza edycja odbyła się w roku akademickim 2000/2001. Skierowany jest do studentów rozmaitych (nie tylko humanistycznych czy społecznych) kierunków i rozmaitych uczelni warszawskich. Zajęcia odbywają się w Warszawie.
Celem programu jest szerzenie wiedzy z zakresu praw człowieka i ich ochrony oraz kształcenie umiejętności niezbędnych w pracy działacza społecznego.
Jaki jest program Warsztatów?
Warsztaty to roczny (dwusemestralny) kurs obejmujący w sumie około 100 godzin zajęć. Składa się z 2 części:
Pierwsza, poświęcona teorii, realizowana jest w semestrze zimowym. Zajęcia stanowią przegląd podstawowych zagadnień z zakresu praw człowieka: historii i filozofii praw człowieka, poszczególnych praw i wolności, polskich i międzynarodowych instrumentów ich ochrony, praw osób należących do poszczególnych grup (mniejszości narodowych, więźniów, uchodźców). Ta część kursu kończy się egzaminem.
Druga, poświęcona praktyce, realizowana jest w semestrze letnim. Jej trzonem jest cykl warsztatów „Umiejętności skutecznego działania w interesie publicznym", podczas których studenci uczą się tzw. planowania strategicznego, czyli tego jak profesjonalnie przygotowywać i realizować projekty na rzecz interesu publicznego. Po przeszkoleniu uczestnicy Warsztatów rozpoczynają pracę nad własnymi projektami, których realizacja jest jednym z głównych warunków ukończenia kursu. Oprócz stałych punktów programu zajęcia w tej części kursu są odbiciem potrzeb i zainteresowań słuchaczy i dotyczyć mogą np. sytuacji praw człowieka w poszczególnych państwach czy regionach, wybranych programów Fundacji, czy sytuacji grup mniejszościowych w Polsce i na świecie.
Zajęcia w obu semestrach realizowane są w cyklu cotygodniowych dwugodzinnych spotkań we środy popołudniu (od 16 do 18) oraz w czasie warsztatów weekendowych (kilka weekendów w roku). Prowadzą je specjaliści z poszczególnych omawianych dziedzin, głównie pracownicy i współpracownicy HFPC, absolwenci Szkoły Praw Człowieka, wykładowcy akademiccy. Na zajęcia składają się wykłady, a także ćwiczenia utrwalające zdobyte wiadomości, filmy, dyskusje, symulacje.
Warunkiem otrzymania certyfikatu ukończenia Warsztatów jest:
Odpowiednia frekwencja,
Zaliczenie testu z teoretycznej części zajęć (egzamin zwykle ma miejsce na przełomie lutego i marca, po sesji zimowej i przerwie międzysemestralnej),
Zrealizowanie własnego projektu na rzecz praw człowieka.
Absolwenci Warsztatów Praw Człowieka dla Studentów mogą aplikować do Szkoły Praw Człowieka w dwa lata po zakończeniu studiów i pod warunkiem, że wykażą się należytym wykorzystaniem wiedzy i umiejętności zdobytych w czasie Warsztatów. Udział w Warsztatach jest bezpłatny.
Ja się zapisuje! Kto jeszcze jest chętny?