Maciej
Wojewódka
analityk, manager,
badacz, organizator,
uhonorowany za kr...
Temat: Dzień Świadomości Alienacji Rodzicielskiej
Wraz z laicyzacją Europy zmieniają się społeczne preferencje dotyczące trwałości i znaczenia małżeństwa, a także rodziny. W coraz mniejszym stopniu na podejmowane w tych sprawach decyzje ma wpływ liczenie się z dobrem i interesem dzieci. Z drugiej strony wzrasta znaczenie impulsywnie poszukiwanej oraz egoistycznie rozumianej przyjemności. W efekcie, w krajach o korzeniach chrześcijańskich rozpada się znacznie więcej małżeństw niż w innych kulturach. Społeczeństwo europejskie (w tym polskie) staje się wyraźnie starsze i słabsze od azjatyckich sąsiadów. Jednocześnie cechuje się niższą stopą przyrostu naturalnego, co w efekcie zmierza niemal nieuchronnie do zachwiania stabilizacji geopolitycznej w niedalekiej przyszłości.Drugą istotną przyczyną prowadzącą do tego samego efektu są negatywne reperkusje funkcjonowania prawa rodzinnego, w obecnej postaci. Wiele dzieci, na skutek rozstrzygnięć opiekuńczych towarzyszących rozstaniu rodziców, często jest narażone na związane z tą sytuacją problemy emocjonalne, rozwojowe, osobowościowe, a nawet na zaburzenia psychiczne, przekładające się później, w ich dorosłym życiu, m. in. na trudności w budowaniu związków intymnych, zaburzenia seksualne, nałogi i fobie. Ponadto oddzieleni rodzice bywają również doprowadzani do bankructwa i bezdomności oraz przechodzą do szarej strefy gospodarczej. Ten mechanizm również wpływa na osłabienie przyrostu naturalnego i bezpieczeństwa naszego państwa.
Od 2007 roku, 25 kwietnia, jest organizowany nieformalny, międzynarodowy Dzień Świadomości Alienacji Rodzicielskiej (Parental Alienation Awareness Day). Podczas tego dnia odbywają się warsztaty, sympozja, demonstracje i zbierane są podpisy pod petycjami, kierowanymi do władz krajowych oraz instytucji międzynarodowych. 25 kwietnia 1945 roku rozpoczęła się pierwsza sesja Organizacji Narodów Zjednoczonych, w której wzięło udział 50 państw - założycieli, a 25 kwietnia 1792 roku po raz pierwszy zaśpiewano Marsyliankę.
Akcja została zapoczątkowana przez Parental Alienation Awareness Organization, kierowaną przez Radę Dyrektorów, wśród której znaleźli się prawnicy oraz wyalienowane matki i ojcowie. Jednakże przewodnicząca tej organizacji - Sarvy Emo jest rozwódką, sprawującą naprzemienną opiekę, ze swoim mężem, nad swoimi dziećmi.
PAAO zajmuje się także propagowaniem informacji na temat alienacji rodzicielskiej (PA) oraz szkodliwości sprawowania, wrogiej, agresywnej władzy rodzicielskiej nad dzieckiem, a na jej stronach można znaleźć linki zarówno do licznych publikacji i specjalistów zajmujących się naukowo zjawiskiem PAS oraz PA (Parental Alienation).
W pierwszych czterech latach do obchodów Dnia Świadomości Alienacji Rodzicielskiej przyłączyły się organizacje z USA, Argentyny Belgii, Bermudów, Brazylii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Kanady, Meksyku, Niemiec, Nowej Zelandii, Polski, Wielkiej Brytanii i Włoch,
25 kwietnia 2008 r wystartował z Brukseli marsz (Eurepean Walk) przebiegający przez tereny Belgii, Niemiec i Francji, który zakończył się 21 maja przed budynkiem Parlamentu w Strasbourgu, kilka dni przed Missing Children Day (Dniem Zaginionego Dziecka), upamiętniającym rocznicę zaginięcia Etana Patza, chłopca z Nowego Yorku, podczas jego drogi do szkoły, co miało miejsce 25 maja 1979 roku. Marsz przemieszczał się z miasta do miasta częściowo pieszo, a częściowo środkami transportu publicznego. Podczas European Walk były zbierane podpisy pod Petycją do Parlamentu Europejskiego, którego ideę zainicjowało autorytarne wywiezienie córki pomysłodawcy idei przez drugiego rodzica do Niemiec.
W Polsce, 25 kwietnia 2008 roku, poprowadziłem w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie, seminarium PA, PAS, wrogie wychowanie i problemy oddzielonego dziecka, podczas którego przedstawiłem psychologiczne i społeczne aspekty sytuacji, stanowiska Instytutu Ekspertyz Sądowych im. prof. dr Jana Sehna oraz Departamentu Sądów Powszechnych Ministerstwa Sprawiedliwości, wnioski z polskich i międzynarodowych badań, objawy destrukcyjnego programowania dziecka, sposoby radzenia sobie z tą sytuacją oraz problemy na jakie jest narażone dziecko wychowujące się tylko z jednym rodzicem.
Zaś 25 kwietnia 2009 roku, wraz z członkami Komitetu Przestrogi przed Oddzieleniem Rodzica oraz innymi ludźmi dobrej woli, zorganizowaliśmy akcję publicznego czytania bajek dla dzieci, bezpłatne porady pedagoga, mediatora rodzinnego, psychologa i prawnika, a także poprowadziłem konferencję PA, PAS i problemy oddzielonego dziecka, w której wzięli udział m. in. specjaliści, przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Komendy Miejskiej Policji w Krakowie oraz członkowie środowisk ojcowskich. Podczas konferencji był zorganizowany specjalny kącik dla dzieci czynnych i biernych uczestników Dnia Świadomości Alienacji Rodzicielskiej. Czytającymi bajki oraz prowadzącymi rysowanki, zabawy i gry w kąciku dla dzieci byli wyalienowani i praktycznie (poza systemem wizyt), oddzieleni od swoich dzieci, na skutek rozstrzygnięć około rozwodowych, rodzice. Natomiast grupą docelową porad specjalistów byli również rodzice z tej grupy oraz dorosłe dzieci rozwiedzionych rodziców.
Od 2009 roku akcja społeczna - Dzień Świadomości Alienacji Rodzicielskiej w Polsce jest objęta honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka, którego intencją tej postawy jest wspieranie dziecka, w bolesnej sytuacji, gdy rodzina przeżywa kryzys, a zwłaszcza w sytuacji rozwodu rodziców oraz chęć wsparcia działań uświadamiających obojgu rodzicom oraz tym wszystkim, od których zależy przyszły los dziecka los dziecka, negatywne skutki oddzielenia go od jednego z rodziców.
Doświadczenia z ubiegłych lat mogą sugerować, że do akcji podejmowanych 25 kwietnia będą się dołączać również kolejne organizacje i inicjatywy obywatelskie.
Zdjęcia z Dnia Świadomości Alienacji Rodzicielskiej 2009 z Krakowa znajdują się na stronie: http://maciejwojewodka.fotosik.pl/albumy/637356.html
Zapraszam i zachęcam do organizacji międzynarodowego Dnia Świadomości Alienacji Rodzicielskiej, w Waszych miejscowościach, w następnych latach.Maciej Wojewódka edytował(a) ten post dnia 31.01.11 o godzinie 12:07