konto usunięte

Temat: Ucieszycie się...

GIODO: imię, nazwisko, zdjęcie, szkoła, klasa i rocznik - łącznie - nie są danymi osobowymi...
http://prawo.vagla.pl/node/8090

Pozdrawiam serdecznie

konto usunięte

Temat: Ucieszycie się...

O rwa mac
Przeciez jest to idiotyzm i a bardzo nie ma o czym dyskutowac.
Szanowny p. Serzycki dziala chyba tak, zeby nie skrzywdzic tych wiekszych...

Piotrze, czy moglbys podrzucic mi skan tego orzeczenia na np. redakcja@uodo.pl?Rafał "NOMAD" S. edytował(a) ten post dnia 09.09.08 o godzinie 17:19
Wojciech K.

Wojciech K. realizator pomysłów
własnych

Temat: Ucieszycie się...

Piotr W.:
GIODO: imię, nazwisko, zdjęcie, szkoła, klasa i rocznik - łącznie - nie są danymi osobowymi...

czyli GIODO kończy działalność, bo już nie zostało nic do chronienia (chyba, że przerzucą się na chronienie danych takich, jak drugie imię, albo numer buta)
Piotr J О.

Piotr J О. doświadczony
analityk i kierownik
projektów

Temat: Ucieszycie się...

Piotr W.:
GIODO: imię, nazwisko, zdjęcie, szkoła, klasa i rocznik - łącznie - nie są danymi osobowymi...

A wizerunek kiedykolwiek był "daną osobową"?
Był zawsze dobrem osobistym, ale nie daną osobową!

konto usunięte

Temat: Ucieszycie się...

Rafał "NOMAD" S.:
Piotrze, czy moglbys podrzucic mi skan tego orzeczenia na

Nie mam takiego upoważnienia od osoby, której ta sprawa dotyczy.

konto usunięte

Temat: Ucieszycie się...

Piotr W.:
Rafał "NOMAD" S.:
Piotrze, czy moglbys podrzucic mi skan tego orzeczenia na

Nie mam takiego upoważnienia od osoby, której ta sprawa dotyczy.
Oki - fakt - nie pomyslalem, ze w swoim tekscie usuwasz dane osobowe.
Zreszta wydrukowalem juz sobie (kopij->wklej), bo mam klopoty z czytaniem tekstow prawniczych z ekranu :)

A co do tematu sprawy - jest to orzeczenie do konkretnej sprawy i moze czlowiek na zdjeciu z mlodosci (bo o zdjecie z lat 77/78 chodzilo) jest nie do poznania - wiec uniemozliwia to identyfikacje :) Gdybam tak sobie. ;)
Swoja droga faktycznie, co znaczy "identyfikacja osoby". Zgodnie ze slownikiem PWN:
identyfikacja
1. «ustalenie czyjejś tożsamości»
2. «rozpoznanie czegoś na podstawie jakichś cech»
To Skarzacy ma racje, ze identyfikacja to nie jest ustalenie miejsca pobytu, a rozpaznanie czegos (kogos) na podstawie cech. Moim skromnym zdaniem, podane dane pozwalaja na rozpoznanie i identyfikacje kogos. Ale ja to prawnikiem nie jestem ;)
Michał Strzelecki

Michał Strzelecki radca prawny,
praworeklamy.pl

Temat: Ucieszycie się...

Piotr J. Осhwаł:
Piotr W.:
GIODO: imię, nazwisko, zdjęcie, szkoła, klasa i rocznik - łącznie - nie są danymi osobowymi...

A wizerunek kiedykolwiek był "daną osobową"?
Był zawsze dobrem osobistym, ale nie daną osobową!


Był przynajmniej w orzecznictwie sądów administracyjnych :)

Więcej - http://orzeczenia.nsa.gov.pl/cbo/do/query

słowo szukane - wizerunek

Rodzaj skarżonego organu - Generalny Inspektor...

Pozdrawiam
Jarosław Żabówka

Jarosław Żabówka Administrator
Bezpieczeństwa
Informacji (ABI).

Temat: Ucieszycie się...

Zawsze wydawało mi się, że wizerunek idealnie podpada pod „cechy fizyczne” umożliwiające identyfikację.
Decyzja GIODO dotyczy jednak konkretnych danych Skarżącego, a nie wszystkich danych przetwarzanych przez NK – GIODO zarejestrował przecież zbiór: http://egiodo.giodo.gov.pl/form_ver3.dhtml?form_id=136259 Z drugiej jednak strony, w powyższym zgłoszeniu, brak jest informacji o przetwarzaniu wizerunku. Skoro kontrola GIODO tego nie wykazała, to przecież GIODO nie może teraz twierdzić, że wizerunek przetwarzany przez NK jest daną osobową :)
Ciekawe jest moim zdaniem zdanie, mówiące o nieobiektywnym charakterze informacji przypisanych do zdjęcia przez osobę trzecią. O ile pamiętam, to NK nie prowadzi żadnej weryfikacji osób wprowadzających dane. Czy mam z tego rozumieć, że w ten portal w ogóle nie przetwarza danych? To dlaczego GIODO zarejestrował zbiór?
Justyna B.

Justyna B. Kierownik Działu

Temat: Ucieszycie się...

Kontrowersyjna decyzja. I mamy tutaj przykład kontekstu.

Jeśli mamy 10 mln użytkowników NK.

nazwisko i imie: Jan Kowalski

zdjecie J.K. w internecie (wizerunek) - dla ilu osób z 10 mln będzie to dana osobowa...? - statystycznie bardzo mało. Dla wiekszosci nie będzie to dana osobowa.

ten sam przyklad mozemy przetrenowac na Justynie Brejwo...

Ale dla mnie i dla paru osob (chocby z tego forum) bedzie to niewatpliwie dana osobowa

konto usunięte

Temat: Ucieszycie się...

Wpisując Imię, Nazwisko, Miejscowość można już po wizerunku (np. znanym z goldenline) odnaleźć konkretną osobę w NK ... i naprawdę nie jest to jakiś wielki wysiłek.

Co lepsze ... znając nawet Nazwisko, wiek i wizerunek już możemy rozpocząć niedługie poszukiwania ..

Sprawdźmy np. "Justyna Brejwo"
Nawet zdjęcie masz te same ..

konto usunięte

Temat: Ucieszycie się...

Justyno - masz imie, nazwisko, *wiek* na podstawie rocznika, klasa, szkola - to jest na prawde duzo.
Posiedzialem dzisiaj na czacie w p. Sarzyckim i to jest jego odpowiedz:
Ponowna analiza tej sprawy, ktora przerowadzilem po dlugim zastanowieniu sie doprowadzila do ustalenia nastepujacych okolicznosci. Po pierwsze: zdjecie sprzed kilku czy kilkunastu lat rzadko kiedy moze prowadzic do zidentyfikowania takiej osoby w chwili obecnej bez :nadmiernych kosztow, czesu lub dzialan", o ktorych mowa w ustawie o ochronie danych osobowych. Nawet podpis o ktorym mowa pod zdjeciem jest wynikiem dyskusji internautow a nie osoby zamieszczajacej zdjecie. Zyjemy w panstwie demokratycznym w ktorym kazdy ma swobode wypowiedzi. Czy chcecie, zebym zablokowal nagle wszytskie serwisy spolecznosciwe? Bo taki bylby efekt przyjecia iz umieszczenie tego typu informacji jest nielegalne.
Po drugie: jesli ktos uwaza, ze zamieszczone na forum internetowym zdjecie lub komentarze, naruszaja jego dobre imie, dyskryminuja go w opinii publicznej, zawsze moze wystapic do sadu o ochrone swoich dobr osobistych. A moze wystarczyloby poprosic kolegow z dawnych lat, aby nie zamieszczali pewnych informacji, czy tez zdjec jesli to nam nie odpowiada.

Prepisalem tekst ze screena, bo wp chyba nie loguje czatow (a przynajmniej nie zauwazylem ,ze moge skades ten log zebrac).

Sorki, ale ta odpowiedz mnie rozwalila.
Albo analizowany jest konkretny przypadek i p. Serzycki zaprasza poszkodowanego i porownuje go ze zdjeciem, albo uogolniamy stwierdzeniem "rzadko kiedy". Akurat moja zona ma dar do poznawanie ludzi po starych zdjeciach. Albo wydajemy orzeczenie do przypadku, albo tworzymy precedens. Bo echo tego bedzie takie, ze portale stwierdza, ze mozna (a nawet gdzies umknie slowo "stare" przy zdjeciu) i bedzie mozna zawieszac aktualne zdjecia z danymi, bo przeciez GIODO wydal orzeczenie.
Po drugie: czyzby ochrona danych osobowych nie dziala w momencie, kiedy jeden czlowiek poda imie i nazwisko, drugi podrzuci zdjecie tej osoby, a trzeci dopisze adres? Absurd.
Po trzecie: skoro zyjemy w panstwie demokratycznym, to kazdy ma prawo wieszac dane osobowe ludzi - to po co je chronic.
Po czwarte: nie skomentuje pomyslu zamykania portali.
Po piate: czy p. GIODO umywa rece zwalajac na droge prawna dot. ochrony wizerunku?
Po szoste: Tym proszeniem kolegow tez mnie rozwalil. Ciekawe czy zbadal ten konkretny przypadek i podjal probe mediacji? ;))

Czat mam na screenach i postaram sie w soboete przepisac go do bloga :)
Jestem rozczarowany postawa p. Serzyckiego, ktory z jednej strony wlasnie pisze ze to nie dane osobowe, a z drugiej strony zaprasza do skladania doniesien osobe, ktorej pracodawca uzyskal od linii lotniczych informacje o jej przelotach w czasie wakacji. Czyzby trasy lotnicze byly danymi osobistymi?

konto usunięte

Temat: Ucieszycie się...

Rafał "NOMAD" S.:
Czat mam na screenach i postaram sie w soboete przepisac go do
bloga :)

Daj znak-sygnał, gdy się to pojawi.

Ja się zastanawiam jak dotrzeć do wyników kontroli w Naszej-klasie, kiedy GIODO badał jednak zgodność przetwarzania danych w tym serwisie z ustawą. Bo jeśli tam uznał, że przetwarzane są dane osobowe, a tu twierdzi, że jednak nie, to mamy
więcej niekonsekwencji...Piotr W. edytował(a) ten post dnia 11.09.08 o godzinie 20:14

konto usunięte

Temat: Ucieszycie się...

Piotr W.:
Rafał "NOMAD" S.:
Czat mam na screenach i postaram sie w soboete przepisac go do
bloga :)

Daj znak-sygnał, gdy się to pojawi.
Zapis z czata (lacznie ze screenami) wisi na uodoBlog.pl

konto usunięte

Temat: Ucieszycie się...

Kurcze, co tu komentować. Ostatnio jeden telefon do GIODO z prośbą o pomoc. Całość rozmowy milutka, a wynik....

No musi pan się zastanowić jak to zinterpretować.
-A czy tak może być?
No może

Porażka
Justyna B.

Justyna B. Kierownik Działu

Temat: Ucieszycie się...

Abstrakcja i kontekst...

W każdym przypadku interpretacja musi być skorelowana z przepisami prawa - decyzjami GIODO itd. ...

A swoją drogą także bardzo jestem ciekawa decyzji GIODO w opisywanej sprawie....

konto usunięte

Temat: Ucieszycie się...

Justyna B.:
Abstrakcja i kontekst...

W każdym przypadku interpretacja musi być skorelowana z przepisami prawa - decyzjami GIODO itd. ...

A swoją drogą także bardzo jestem ciekawa decyzji GIODO w opisywanej sprawie....

Częściej abstrakcja. Kontekst jest za każdym razem, ale porażające jest że chyba nie do końca sami wiedzą co z babolem zrobić.
Jarosław Żabówka

Jarosław Żabówka Administrator
Bezpieczeństwa
Informacji (ABI).

Temat: Ucieszycie się...

Mamy kolejny etap sprawy:
http://prawo.vagla.pl/node/8383

konto usunięte

Temat: Ucieszycie się...

No chyba nie mogło być inaczej. Jestem ciekaw uzasadnienia wyroku i jego konsekwencji. Poczekajmy jeszcze na decyzje NSA, bo bez tego raczej sie nie obedzie, a w naszym kraju wszystko jest możliwe.Wojciech Kogut edytował(a) ten post dnia 04.03.09 o godzinie 07:59

konto usunięte

Temat: Ucieszycie się...

Po dwóch kadencjach pani Kuleszy i bardzo ostrego traktowania zagadnień danych osobowych, przyszłą trzecia kadencja i lekkie rozmrożenie.

Na jednej z konferencji rozmawiałem z ministrem Lewińskim, który stwierdził, że będzie łagodniej. Ale jak widać, to jest całkiem w drugą stroną.

Tak się ciężko odnaleźć, bo zaczynałem za pani Kuleszy w pierwszej kadencji, to się dostawało po tyłku dosłownie za wszystko.

Teraz nagle luz i wszystko można, więc znowu kicha, bo jak przyjdzie za chwilę znowu ktoś ostrzejszy, to znowu będzie jazda. Uzupełnianie wszystkiego, zaostrzanie i w ogóle...

;-)))
Justyna B.

Justyna B. Kierownik Działu

Temat: Ucieszycie się...

http://wiadomosci.mediarun.pl/news/30946,Nasza-Klasa_b...

Wyrok jest bardzo zgodny z moim postrzeganiem ochrony danych osobowych, które są bezsprzecznie częścią naszej prywatności.

Następna dyskusja:

Gdzie się certyfikować ???




Wyślij zaproszenie do