Emilia G.

Emilia G. Business
Intelligence
Consultant

Temat: Działalność gospodarcza i ... kilometrowka?

Emilia G. edytował(a) ten post dnia 28.02.13 o godzinie 14:13
Jacek Adam Piotrowski

Jacek Adam Piotrowski Business Development
Manager &
Engineering (ICT)
Services...

Temat: Działalność gospodarcza i ... kilometrowka?

Z tego co się orientuje: podstawą odliczenia kosztów paliwa jest właśnie comiesięczna "kilometrówka/ewidencja przebiegu". Tam wpisujesz "wyrobione kilometry". Nie ma limitów KM. Nie odliczysz jedynie VAT-u z paliwa lub odliczysz go do pewnej wysokości (tutaj nie pamiętam dokładnie jak to jest).

Pozdrawiam!

konto usunięte

Temat: Działalność gospodarcza i ... kilometrowka?

Emilia Gumowska:
W ziązku z tym mam pytanie, odnośnie samochodu, ktorego jestem tylko wspolwlascicielem.

Z tematyką grupy ma to niewiele wspólnego, ale...
Zasadniczo masz dwa sposoby korzystania z auta do celów DG.
1. Wnieść go do DG jako środek trwały.
2. Wypełniać kilometrówkę (cz

klik

Co do VATu to od kilku miesięcy toczy się batalia. Ministerstwo Finansów i Sąd Wojewódzki w Warszawie twierdzi, że od samochodów osobowych bez kratki ograniczone są możliwości odliczania VATu (nie można od paliwa a od zakupu tylko częściowo), Sąd Wojewódzki w Krakowie twierdzi, że można odliczać podatek VAT bez żadnych ograniczeń o ile samochód osobowy (nawet bez kratki) jest używany do prowadzenia DG.

Zasadniczo w większości wypadków wygodniejsze i bardziej opłacalne jest wprowadzenie auta do Środków Trwałych.

Polecam poszukanie dobrej księgowej i to zanim zaczniesz DG. Te kilkaset PLN miesięcznie zwróci się na czasie szukania odpowiedzi (o ile będziesz wiedziała, jakie pytanie trzeba zadać) i nerwach. A finansowo też pewnie się opłaci - bo dzięki odpowiednim zabiegom zapłacisz mniejszy podatek.
Anna Wiśniewska

Anna Wiśniewska Specjalista ds.
księgowości, Dovista
Polska Sp. z.o.o.

Temat: Działalność gospodarcza i ... kilometrowka?

Samochód, z którego korzysta osoba prowadząca działalność gospodarczą, może być albo jej własnością albo własnością jego firmy. W zależności od tego, co stanowi podstawę używania samochodu w firmie, podatnik korzysta z różnych praw i posiada różne obowiązki.

1) Samochód będący własnością firmy podatnika.

Samochód podlega wpisowi do ewidencji środków trwałych. Do KUP podatnik może zaliczyć odpisy amortyzacyjne (z zastrzeżeniem, że odpisów z tytułu amortyzacji samochodu osobowego w części ustalonej od wartości samochodu przwyższającej 20 tyś. euro, przeliczonej wg. kursu średniego euro ogłaszanego przez NBP z dnia przekazania samochodu do używania, nie zalicza się do KUP),a także wydatki związane z eksploatacją i korzystaniem z tego samochodu, np. zakup paliwa, olejów, smarów, ogumienia, części zamiennych, opłaty parkingowe, koszty przeglądów, napraw, ubezpieczenia (tu również występuje ograniczenie związane z wartością samochodu wyższą niż 20 tyś. euro).

2) Samochód będący własnością (współwłasnością) podatnika.

Samochód nie jest wprowadzony do ewidencji środków trwałych, w związku z czym podatnik nie dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Wydatki związane z używaniem takiego samochodu mogą być uznane za KUP i ujęte w KPiR w części nieprzekraczającej kwoty wynikającej z przemnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu i stawki za 1 km określonej odrębnymi przepisami. W celu ustalenia faktycznego przebiegu pojazdu podatnik jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu wg określonego wzoru. W przypadku braku takiej ewidencji koszty związane z używaniem samochodu nie stanowią KUP.
Emilia G.

Emilia G. Business
Intelligence
Consultant

Temat: Działalność gospodarcza i ... kilometrowka?

Emilia G. edytował(a) ten post dnia 28.02.13 o godzinie 14:12
Michał B.

Michał B. Head of Operations
PL at EPAM Systems

Temat: Działalność gospodarcza i ... kilometrowka?

Mam jednoosobową DG i korzystam z prywatnego samochodu na zasadzie tzw. "kilometrówki".
Moje pytanie brzmi - czy faktury związane z eksploatacją samochodu powinienem brać na siebie na czy na firmę? W internecie pojawiają się sprzeczne informacje na ten temat..



Wyślij zaproszenie do