konto usunięte

Temat: ABC - Projektowanie wykrojników

Witajcie, chociaż jestem członkiem grupy Illustrator to bardziej do tej pory czytałem niż pisałem na tej grupie. W chwili obecnej nie mogę powiedzieć o sobie, że jestesm grafikiem. Uczę się grafiki: Illustratora, Photoshopa, Corela. Wszystko po to by móc w końcu zmienić zawód i móc zająć się DTP. Nie wiem ile to potrwa, moze rok, może 2 lata nie wiem. Artysta - gafik, do którego uczęszczam na zajęcia mówi, że będą ze mnie ludzie. Może mnie pociesza... Nie mnie to oceniać. W każdym razie, pozwalam sobie założyć nowy temat na grupie dotyczący wykrojników.
Zwracam się więc z prośbą do doświadczonych grafików, tudzież operatorów DTP z prośbą o udzielenie porad i zwrócenie uwagi na co ważne przy projektowaniu wykrojników. Temat jest ciekawy a zarazem dość rozległy jak cała tematyka graficzna. Może warto stworzyć kompendium wiedzy i na ten temat.
Pozdrawiam. Tomek
Jarek M.

Jarek M. POP (Pan Od
Pudełek), czasem i
inne...

Temat: ABC - Projektowanie wykrojników

To może ja.

Projektowanie siatek powinno uwzględnić:
oczywiście, oprócz wytycznych i wymagań klienta
- rodzaj użytego materiału (papier, karton, tektura falista - rodzaje, grubość, kierunek włókna lub fali)
- technologię produkcji (offset, flexo, roto czy co tam jeszcze) plus na czym to będzie wykrawane, czy będzie klejone, czy składane)
- specjalne dodatki (wklejane okienka, tłoczenia, folia na gorąco, lakier wybiórczy czy co tam jeszcze do głowy przyjdzie)
- format, który może obsłużyć dana maszyna
- ilość generowanego odpadu

Tyle mi przychodzi do głowy na teraz.
Pytanie najwłaściwiej byloby zadać na grupie:
http://www.goldenline.pl/grupa/kartony-pudelka-blistry...Jarek (jarsem) M. edytował(a) ten post dnia 01.05.09 o godzinie 17:48

konto usunięte

Temat: ABC - Projektowanie wykrojników

Jarku bardzo dzięki za Twoją wypowiedź. Już się zacząłem martwić, że temat założonu a nikt nic nie napisał. Potem pomyslałem, że może w złym miejscu założyłem temat.
Nie ukrywam, że liczyłem na to, że wypowiesz się w tej kwestii. Z takim doświadczeniem i wiedzą, no no, tylko pozazdrościć. :).
Przeczytałem uważnie Twoją wypowiedź i pierwszy wniosek jaki mi się nasunął to to, że nim w ogóle zaczniemy tworzyć wykrojnik w komputerze to najpierw ustalamy wszystkie te kwestie o których piszesz i właśnie pod te potrzeby rysujemy wykrojnik. Dobrze to zrozumiałem ?.
Jarek M.

Jarek M. POP (Pan Od
Pudełek), czasem i
inne...

Temat: ABC - Projektowanie wykrojników

Tomasz Burkiciak:
...pierwszy wniosek jaki
mi się nasunął to to, że nim w ogóle zaczniemy tworzyć wykrojnik w komputerze to najpierw ustalamy wszystkie te kwestie o których piszesz i właśnie pod te potrzeby rysujemy wykrojnik. Dobrze to zrozumiałem ?.


Hej.
Żeby to było takie proste.
Czasem jest przecież tak, że najpierw tworzy się jakieś opakowanie, dopiero potem - po dosłaniu tego do producenta opakowania okazuje sie, że jest dużo do poprawienia, zmienienia, dostosowania. I czasami cały misterny plan idzie sobie, no ...

Ja mam ten luxus, że robię tak, jak powiedziałem-najpierw wiem gdzie będę to robił, a potem dopiero rysuję.
W agencjach reklamowych raczej tego nie uwzględnią (tak samo jest przecież z drukiem) bo nie wiedzą, gdzie klient wyśle projekt.

A co do standardów:
FEFCO - na tym się opieram
tutaj jeden z wielu dostepnych w sieci katalogów: http://www.kartonoweopakowania.pl/fefco.html

Ciekaw jestem, czy kogoś to zainteresuje? Nie sądzę. Niestety.
Pozdrawiam.

konto usunięte

Temat: ABC - Projektowanie wykrojników

Witaj,
nie wiem czy Cię to pocieszy, ale mnie o bardzo interesuje :).
Choć faktycznie jakoś słabe zainteresowanie tematem opakowan, zupełnie jakby było mało w Polsce ludzi, którzy się tym zajmują. :). Chyba najlepej będzie jak napiszę do Ciebie na priva to może pogadamy na ten temat. Jeśli oczywiście pozwolisz.
Pzdr. Tomek

konto usunięte

Temat: ABC - Projektowanie wykrojników

Opakowaniowcy to elity! Tak w poligrafii, jak w designie przemysłowym. Dzięki, za linka, Jarosław.

konto usunięte

Temat: ABC - Projektowanie wykrojników

Coś mi się widzi, że koledzy podpuszczają lekko?

Ni, nie wiem, jak kolega, ale ja jestem serio.
Jarek M.

Jarek M. POP (Pan Od
Pudełek), czasem i
inne...

Temat: ABC - Projektowanie wykrojników

linki pudelkowe jakie mi przyszly do glowy:
http://cartonus.com/index.php pare free sampli
http://yourpackagingsource.com/

tutaj darmowe (ale przeczytajcie licencje o do wykorzystywania) siatki wykrojnikow
http://www.ideem.it/it/freebies.html

:)
Paweł Trynka

Paweł Trynka opakowania na
codzień, a poza tym
różnie... ;)

Temat: ABC - Projektowanie wykrojników

Witajcie!

Może odgrzewam kotleta, ale jako że zajmuję się tym od prawie 10 lat, postanowiłem odpowiedzieć.
Wydaje mi się, że zacznę od tego iż należy rozgraniczyć "rysowanie wykrojnika" od "projektowanie opakowania".
To pierwsze w zasadzie nie jest niczym skomplikowanym. W zasadzie wszystko zależy od firmy wykonującej wykrojniki i jej wymogów technicznych. Jedni robią to w Corelu inni w Ilustratorze a jeszcze inni w CADie. My akurat mamy do tego ArtiosCADa. Bardzo fajne i drogie narzędzie. Ilustratora też używamy - w zasadzie tylko po to żeby przenosić dane z pdf-u do CADa właśnie za pomocą Ilustratorowej wtyczki.Akurat dla nas nie jest ważna grubość kreski, kolor itp. Prawdziwą zmorą za to (myślę że nie tylko dla nas) są rysunki zawarte w bitmapie. trzeba wtedy kombinować i przerysowywać do wektorów. Można, ale jest duże ryzyko że coś pójdzie nie tak. Zatem ważne żeby w wektorach. Później to już tylko wymogi maszyny, na której będzie pracował wykrojnik. Są oczywiście różne - trzeba pogadać z operatorem tejże maszyny. Typowe zagadnienia to - format i grubość sklejki, jeśli jest to automat to gdzie będzie "chwyt" czyli marki i jaka ma być odległość od krawędzi deski do pierwszego noża.
Ważne jest określenie strony czytelnej/zadrukowanej. Najczęściej wykrawa się zadrukowane arkusze od strony zadrukowanej i żeby tak było wykrojnik musi być wykonany w lustrzanym odbiciu. To dość skomplikowane do wytłumaczenia, dlatego jeśli u nas w programie graficznym siatka wykrojnika pasuje do pozostałych warstw z grafiką, przesyłając siatkę do "wykrojnikarza" wystarczy dopisać magiczną frazę "plik zawiera rysunek od strony czytelnej" i wszystko jasne ;)
Czasem - jeśli impozycja była zrobiona w inDesignie, zostaje całe mnóstwo śmieci pozornie niewidocznych, które pracowicie musimy wyrzynać - ale da się.
Drugi aspekt - projektowanie opakowań. Gorsza sprawa. Trzeba przede wszystkim wyobraźni przestrzennej i "swoistego" obycia, żeby wiedzieć w którym miejscu, dlaczego i o ile zrobić luz np dla grubości materiału. Wspomniany Artios CAD zawiera bibliotekę FEFCO, ale niestety przy projektowaniu z automatu z bazy zadaje mnóstwo pytań, na które trzeba znać odpowiedź :) inaczej zazwyczaj wychodzi lipa :D. Bardzo pomocny jest ploter do cięcia kartonu pod ręką celem weryfikacji własnej wizji.
Na koniec - nie da się zrobić dowolnie skomplikowanego kształtu za pomocą wykrojnika introligatorskiego - bo o takim cały czas myślę. Grubość lini tnącej to 0,7 -1 mm a minimalna odległość pomiędzy dwoma "nożami" to minimum (poza uzasadnionymi przypadkami) 3mm. Zatem jeśli ma być wycięty jakiś bardzo skomplikowany kształt - nie wystarczy zwektoryzować bitmapę i jazda. Zanim zacznie się drukować, można a nawet należy skonsultować u kooperanta wykrojnikowego czy jest w stanie wykonać dany kształt.
To chyba tyle - reszta to praktyka :D
Do tego dochodzą jeszcze kontraformy, formy odpadowe i takie tam, ale przeciętnego operatora dtp w drukarni nie musi to obchodzić...
Pozdrawiam
Jarek M.

Jarek M. POP (Pan Od
Pudełek), czasem i
inne...

konto usunięte

Temat: ABC - Projektowanie wykrojników

No no Jarku. :). Ładnie

Doceniamy, doceniamy...

No przynajmnej ja doceniam
Paweł Trynka

Paweł Trynka opakowania na
codzień, a poza tym
różnie... ;)

Temat: ABC - Projektowanie wykrojników

Stronki fajne - na pewno się przydadzą w poszukiwaniu natchnienia oprócz tradycyjnej wizyty w Almie przed tematem jakiegoś bardziej skomplikowanego wynalazku...:D
HA - zachęciliście też mnie do pisania o projektowaniu. Na pewno nie wiem wszystkiego, ale dlaczego nie miałbym się podzielić tym, co już wiem :D
Popełniłem nawet mały cykl na temat projektowania konstrukcji opakowań http://blog.stalbiga.pl/category/radosna-tworczosc/

Mam nadzieję że się przyda i że będzie się rozrastał w miarę upływu czasu i natchnienia
:D

Pozdrawiam
PawełPaweł Trynka edytował(a) ten post dnia 06.01.10 o godzinie 23:55

konto usunięte

Temat: ABC - Projektowanie wykrojników

dodaje do bookmarksow :)
Paweł Trynka:
HA - zachęciliście też mnie do pisania o projektowaniu. Na pewno nie wiem wszystkiego, ale dlaczego nie miałbym się podzielić tym, co już wiem :D
Popełniłem nawet mały cykl na temat projektowania konstrukcji opakowań http://blog.stalbiga.pl/category/radosna-tworczosc/

Mam nadzieję że się przyda i że będzie się rozrastał w miarę upływu czasu i natchnienia
:D

Pozdrawiam
Paweł

konto usunięte

Temat: ABC - Projektowanie wykrojników

Łukasz K.:
dodaje do bookmarksow :)
Drugi ;)
Tym bardziej, że pierwsze opakowanie akurat mam na tapecie ;]
Jarek M.

Jarek M. POP (Pan Od
Pudełek), czasem i
inne...

Temat: ABC - Projektowanie wykrojników

u zrodel
http://www.fefco.org/brochures.html

i nie pamietam, ale katalog FEFCO tez gdzies tu mozna bylo znalezc w pdfie.

Następna dyskusja:

ABC - Od projektu do druku




Wyślij zaproszenie do