Monika Kasińska

Monika Kasińska Tłumacz przysięgły
jęz. angielskiego
http://qualicom.pl

Temat: Kreatyna dawkowanie/stosowanie

Mam parę pytań odnośnie stosowania kreatyny i proszę o odpowiedzi osoby, które ten suplement znają oraz stosują bądź stosowały. Chciałabym tym razem uniknąć dyskusji nad szkodliwością czy nieszkodliwością stosowania suplementacji. :-)

Jaki był u Was najdłuższy czas stosowania kreatyny?

Czy w przypadku boosterów przedtreningowych, takich jak np. No-Xplode BSN, zawierających kreatynę, również należy robić jakieś przerwy czy można ten suplement stosować przez cały czas, zakładając że jest to stosowanie "okazjonalne" (tj. nie przed każdym treningiem)?

Czy lepiej brać kreatynę przed treningiem aerobowym i po siłowym, czy już po wszystkim - siłowy + aeroby?

Z góry dzięki za odpowiedzi.

konto usunięte

Temat: Kreatyna dawkowanie/stosowanie

:) ja też chętnie poczytamMichał Jeleń edytował(a) ten post dnia 16.04.09 o godzinie 13:53

konto usunięte

Temat: Kreatyna dawkowanie/stosowanie

Ja brałem zawsze z rana na pusty żołądek mieszając z Dekstrozą lub Dribozą. Potem w środku dnia przed posiłkiem i na wieczór. W dni treningowe dodawałem część dawki przed treningiem do jednej godziny i drugą dawkę po treningu 30 minut. I efekt był :))

Ale możesz sobie tu zerknąć jest fajny artykół:
http://kreatyna.pl/kreatyna.php
Monika Kasińska

Monika Kasińska Tłumacz przysięgły
jęz. angielskiego
http://qualicom.pl

Temat: Kreatyna dawkowanie/stosowanie

Już tam zaglądałam, jednak nie ma tam odpowiedzi na konkretną kwestię czy lepiej brać po treningu siłowym i aerobach, czy przed aerobami, ale po treningu siłowym. W sumie to mnie najbaradziej aktualnie nurtuje.

konto usunięte

Temat: Kreatyna dawkowanie/stosowanie

Ogólnie kreatyna ma wpływ na rozwój mięśniowy, ma dać dodatkowy zastrzyk energi na wykonanie dodatkowych powtórzeń w serii więc na pewno musisz wziąść to przed treningiem.

To też zalezy w jakim odstępie czasu wykonujesz ćwiczenia aerobowe a wydaje mi się, że bezpośrednio po treningu siłowym, jeżeli tak to zdecydowanie przed treningiem siłowym i areobowym :))

Temat: Kreatyna dawkowanie/stosowanie

hmm

ja natomiast przyjmowałem kretkę 2 razy dziennie.

W dni treningowe 30 minut przed i bezpośrednio po treningu.

W nie treningowe rano 15 minut przed śniadaniem i wieczorem 15 przed kolacją.

tu i tam trochę spuchłem =D
Monika Kasińska

Monika Kasińska Tłumacz przysięgły
jęz. angielskiego
http://qualicom.pl

Temat: Kreatyna dawkowanie/stosowanie

Dzięki za odpowiedzi. :-)
Mariusz Kierstein

Mariusz Kierstein Skilled Sales
Development Manager

Temat: Kreatyna dawkowanie/stosowanie

Informacje ogólne:
-Cykl powinien trwac 4-8 tyg
-organizm jest w stanie przyjąć max10g kreatyny na dobe
-nalezy robic 2-4 cykle rocznie
-podczas cyklu wskazane jest znacznie spozycie wody(~3-5l)
-na cykl wystarczy 300-400g

DAWKOWANIE(dla monohydrat):
2 najczęściej polecane sposoby:
1..5g na czczo(po 30min posiłek) i 5g od razu po treningu.w dni bez treningu tylko 5g na czczo
2..5g 30min przed treningiem i 5g od razu po treningu.w dni bez treningu tylko 5g na czczo

KIEDY ZACZĄC BRAC KREATYNE?
Podstawowe warunki: 1) zbilansowana dieta 2) odpowiedni trening. 3)nalezy miec za sobą juz jakis staz(min.6miesiecy). 4)kreatyne powinno sie brac,gdy ma sie dłuzszą stagnacje(zastój), spełnia wcześniejsze warunki,a zmiana metodyki treningu nie pomaga.

Odnosząc się bezpośrednio do twojego pytania - No boostery i stacki kreatynowe zawierają różne odmiany kreatyny (najczęściej jabłczan, kre-alkan, estry). Wystarczy więc sam nobooster przed treningiem. Zwróć tylko uwagę, że nobooster bazuje na kofeinie i zabiera wodę - trzeba się dobrze nawadniać w trakcie treningu;-)
Co do drugiego pytania, osobiście nie polecałbym zażywania kreatyny w trakcie treningu (po siłowych a przed aerobami) choćby z uwagi na tzw. pełny brzuszek;-) Poza tym organizm potrzebuje co najmniej 30min zanim zwiąże kreatyne do kreatyniny. Gdzie tu miejsce na węgle po treningu siłowym?
Moje wątpliwości budzi twoje zainteresowanie kreatyną skoro idziesz w kierunku aerobów (albo robimy masę albo się rzeźbimy;-), gdyż kreatyna w głównej mierze pomaga zdobyć siłę, masą i w mniejszym stopniu wytrzymałość, dzięki której zwiększamy objętość treningu. Więcej informacji: google.pl ;-)
Pzdr
Monika Kasińska

Monika Kasińska Tłumacz przysięgły
jęz. angielskiego
http://qualicom.pl

Temat: Kreatyna dawkowanie/stosowanie

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Napisałeś, że należy robić do 4 cykli rocznie. Jakie powinny być przerwy między cyklami?

Co do Twoich wątpliwości związanych z moimi aerobami. :-) Robimy masę, a aeroby są po to, żeby to była masa jakościowa, a nie tłuszczowa. Zresztą to jest raptem 30 min. i nie po każdym treningu, więc myślę, że wielkiego ubytku w masie nie będzie.
Witek Kurdziel

Witek Kurdziel MOCNYSKLEP.PL,
MOCNYTRENER.PL,
MOCNYBLOG.PL

Temat: Kreatyna dawkowanie/stosowanie

Monika , nie kierowałbym sie zaleceniami w stylu 4 cykle w roku , gdyż jest to sprawa zbyt indywidualna , można robić cykle częściej można rzadziej , cykl cyklowi nie równy , wiadomo że przerwa wymagana rosnie proporcjonalnie do ilości stuffu jaki w siebie wrzuciłaś na cyklu , korzystając z doświadczenie moich klientów mogę napisać napewno że nie ma jednego złotego przepisu.

Co do pytania o cykliczność stosowania produktów w stylu NO-XPLODE tu sprawa jest dwojaka , faktycznie ilość kreatyny w tym produkcie jest znikoma (stąd konieczność jego łączenia z produktami w stylu CELL MASS BSN , STORM czy nawet jakas forma solo jesli myslimy o cyklu kreatynowym) wiec biorąc go wyłącznie przed trenigniem czyli 3-4/tyg nie nastąpi wysycenie bufora kreatynowego w mięśniu , patrząc z tej perspektywy wydaje się że mozliwa jest ciągła suplementacja

z drugiej jednak strony i to jest moje zdanie również wynikające z empirii że jest kwestia takiego jakby uzaleznienia psychicznego , czlowiek sie po prostu przyzwyczaja - ma to zwiazek takze z wysyceniem receptorow np na substancje stymulujące !!!

wiec po dluzszym czasie jak to sie mowi "nie klepie" a w dodatku perspektywa pojscia na trening bez suplementów przyprawia o zawał i depresje ;)

wiec od wszystkiego z wyjatkiem bialka do diety stosowanego przeciez doraznie nalezy dawac sobie wolne ;)

nawiazuja jeszcze do pytania o to czy jesc miedzy treningiem silowym a aerobami to wydaje mi sie to przekombinowane , spokojnie wystarczy rano i po całkowitym treningu , jesli masz za to lęki o mase miesniową to pomiedzy silowym a aerobowym mozesz przyjąć bcaa
Monika Kasińska

Monika Kasińska Tłumacz przysięgły
jęz. angielskiego
http://qualicom.pl

Temat: Kreatyna dawkowanie/stosowanie

BCAA tak właśnie stosuję, ale zastanawiała mnie kwestia samej kreatyny. Ciekawe te rozważania o uzależnieniu psychicznym. ;-)
Mariusz Kierstein

Mariusz Kierstein Skilled Sales
Development Manager

Temat: Kreatyna dawkowanie/stosowanie

Monika Kasińska:
BCAA tak właśnie stosuję, ale zastanawiała mnie kwestia samej kreatyny. Ciekawe te rozważania o uzależnieniu psychicznym. ;-)

+ glutamina i węgle ofc;-)

Ps. Sporo oferowanych na rynku suplementów ma marną wartość biologiczną a dużo większą marketingową, np. sławne hmb... efekt placebo robi swoje. Jakby nie było liczy się efekt końcowy - przyrost mięśnia. Jednym wystarczy wizualizacja innym ciągła farmacja;-)

Temat: Kreatyna dawkowanie/stosowanie

Monika Kasińska:
Jaki był u Was najdłuższy czas stosowania kreatyny?

3 miesiace. Trening intensywny: 4g 60 min przed, 4g bezpośrednio po; trening lżejszy 2g przed, 2g po. W dni beztreningowe 2g. 3-4 treningi w tygodniu, w tym w miesiącu 6 ciężkich. Podczas cieżkich treningów przed ich rozpoczeciem kredka pochodziła z xpanda. Efekty dobre - do konca cyklu bylo fajnie.
Czy w przypadku boosterów przedtreningowych, takich jak np. No-Xplode BSN, zawierających kreatynę, również należy robić jakieś przerwy czy można ten suplement stosować przez cały czas, zakładając że jest to stosowanie "okazjonalne" (tj. nie
przed każdym treningiem)?

Za No-Xplode się nie zabierałem. Vasabolan, czy jak mu tam, za to potrafi zaszkodzić.
Czy lepiej brać kreatynę przed treningiem aerobowym i po siłowym, czy już po wszystkim - siłowy + aeroby?

Za czasów panowania monohydratu czytałem, że przyswajanie kreatyny bezpośrednio po treningu jest łatwiejsze.
Wojciech Zenek

Wojciech Zenek informatyk, zorro

Temat: Kreatyna dawkowanie/stosowanie

Czy moge brac kreatyne gdy biore kuracje testosteronu?
Michał Źródlewski

Michał Źródlewski Konsultant ds.
Suplementacji i
dietetyki

Temat: Kreatyna dawkowanie/stosowanie

Kreatyna jest trojfosforanem. Czyli tworzy srodowisko anaboliczne w miesniu (nawadniajac go). Jest takze prekursorem ATP.
To tak po krotce. Cykle kreatynowe moga byc stosowane bez przerwy. Jakies stare przepowiednie dotyczace 4tyg brania i ilus tygodni przerwy mozna wlozyc pod poduche. Najdluzsze cykle kreatynowe w moim wykonaniu to 2 lata.
Biorac pod uwage wszystkie staki kreatynowe ktore posiadaja wszelakie estry. Warto zauwazyc iz nie polecalbym stosowania jednego srodka przez dlugi okres czasu. Poniewaz organizm przyzwyczaja sie do jego skladnikow i nie ma odpowiedzi organizmu na ten bodziec. Z tego tez wzgledu warto zmieniac produkty i producentow. Gdyz mimo identycznego skladu, produkty roznych marek roznia sie proporcjami co juz moze byc silnym bodzcem do zmian.

Jesli chodzi o kuracje z testosteronu. Jesli jest to forma iniekcyjna to nie potrzebujesz kreatyny. Kreatyne (monohydrat) stosowalbym przy odbloku w celu zminimalizowania spadkow.
Jesli pod pojeciem "kuracji testosteronem" masz na mysli branie trybulusa lub innych STYMULANTOW produkcji testosteronu. To jak najbardziej mozesz dorzucic stak kreatynowy lub tez monohydrat.

Pozdrawiam
Michal
Robert Tracz

Robert Tracz W sporcie nie ma
barier ,są tylko te
w twojej głowie

Temat: Kreatyna dawkowanie/stosowanie

Kreatyna w każdej postaci oraz formie bardzo obciąża pracę nerek
bezpieczna dawka dla organizmu to 10g//24h

mój schemat jest następujący:
4 tyg na 3 tygodnie przerwy
lub
3 tyg na 2 tygodnie przerwy

jabłczanu nie stosuję gdyż powoduje retencje wody ,która mi nie jest potrzebna

wysokiej jakości monohydrate nie powoduje retencji badania na AWF kieleckim wykazały ze monohydrate w czystej postaci (są firmy ,które nie oszukują) nie rozpuszcza się w wodzie oraz nie powoduje retencji wody

przykład:
kilku zawodników brało mono nie przytyli więcej niz 300g - ważeni na czczo
siła skoczyła max 10kg

przy braniu jabłczanu waga skoczyła o 1kg
siła 15kg

stacków nie stosowałem nie lubię mieszanek ale większość jest na jabłczanie i mono razem
Michał Źródlewski

Michał Źródlewski Konsultant ds.
Suplementacji i
dietetyki

Temat: Kreatyna dawkowanie/stosowanie

Ja dalej bede opierac sie na tym iz kreatyna nie obciaza pracy nerek. Jesli boisz sie tego to polecam picie duzych ilosci wody, lub stosowanie srodków moczopednych w weekendy.
Co do form estryfikowanych i obciazaniu nerek to nie ma podstaw naukowych do stwierdzenia tego faktu. Miedzy innymi z tego wzgledu iz w wiekszosci nie sa to formy przebadane. Co za tym idzie nie wiemy konkretnie jaki wplyw maja na organizm. (ciagle firmy daja patent nowym forma estryfikowanym).

Mono potrafi wywolac retencje wody ale (na szczescie) wewnatrz komorkowej, a nie miedzy komorkowej (podskornej). Zatem jest to duzy plus.

Robercie tak jak zauwazyles. Przyznam ze w sumie ja nigdy jakiejs retencji wody po kreatynie nie mialem :) Wiec w sumie badania naukowe sa sluszne. Chociaz czesto sa tam duze zaklamania wynikajace z faktu iz grupy sportowcow nie sa dobrane dobrze. I wplywa na nich zbyt wiele czynnikow.

Po stakach odczuwam bardziej motywacje treningowa i lepsza pompe. Ale jednak stary dobry mono jest niezastapiony.

Polecam przeczytac książkę
Autorstwa Delavier Frederic, Gundill Michael "Suplementy Żywnościowe dla Sportowców". Daje bardzo ciekawe spostrzezenia i przedstawia nowe badania.

Pozdrawiam
Michal Progress
Robert Tracz

Robert Tracz W sporcie nie ma
barier ,są tylko te
w twojej głowie

Temat: Kreatyna dawkowanie/stosowanie

w stackach zudzenie pompy oraz motywacji treningowej jest spowodowane beta-alanina oraz tauryną

co do retencji wody zgadza się że jest wewnątrz komórkowa często jednak firmy stosują do mono jabłczan gdzie retencja jest między komórkowa,

w takim momencie okłamania (nie będę wymieniał firmy) często słyszy się że dobra była ale jakąś inna była lepsza bo napuchłem.

Kwestia leży tu co chcemy z własnym ciąłem zrobić.

co do badań prowadzonych przez firmy nie opieram się w ogóle na nich tylko na badaniach postronnych np AWFy

wiadome jest to że każda firma chce na rynku wypaść jak najlepiej w oczach kupujących
dlatego wszelkiego rodzaju nagrody za produkt roku itp są dla meni totalną bzdurę

a co do ilości wody jak najbardziej przy creatynie trzeba właśnie pić więcej wody niż normalnie aby nerki pracowały prawidłowo
Wojciech Zenek

Wojciech Zenek informatyk, zorro

Temat: Kreatyna dawkowanie/stosowanie

CZESC. CZY KTOS MI POMORZE ? MAM 26 LAT,WARZE 50 KG I 160 CM WZROSTU. KUPILEM ATLAS DO CWICZEN ,CHCIALBYM PRZYBRAC NA WADZE "PRZYPAKOWAC ". POSIADAM KURACJE NANDROLONE DECANOATE 10 ML ORAZ KURACJE SUPER TEST 10ML. CWICZE DOPIERO TYDZIEN CZASU -CZY MOGE TO BRAC ? JAK TAK TO W JAKICH DAWKACH ? I CO PIERWSZE WZIASC?Z GORY DZIEKUJE
Roman Kasprzewski

Roman Kasprzewski Konstruktor
elektronik - Posnet
Polska S.A.

Temat: Kreatyna dawkowanie/stosowanie

wojciech zenek:
CZESC. CZY KTOS MI POMORZE ? MAM 26 LAT,WARZE 50 KG I 160 CM WZROSTU. ... I CO PIERWSZE WZIASC?...

Może słownik :)

Następna dyskusja:

kreatyna




Wyślij zaproszenie do