Juliusz Grzegorz Sumorok

Juliusz Grzegorz Sumorok Właściciel, P.P.H.U.
Biolinija

Temat: Szczukanie Kazi

Przeczytałem sobie właśnie felieton Kazi Szczuki ( mogę chyba tak nazywać autorkę bo o wielu osobach mówi i pisze ona w formie zdrobniałej). Bardzo lubię jej styl, język i to, że nie lubimy tych samych osób i formacji. Jednak nie do końca mogę się z Kazią zgodzić, czasem przez perełki intelektu przebija coś co bardzo mi nie odpowiada, mianowicie demagogia i fanatyzm.

Założenie, ze gdyby w sejmie było 80 % kobiet to z pewnością ustawy i rządy byłyby lepsze a na pewno pozbawione agresji nie jest wcale takie pewne, a wręcz przeciwnie patrząc na układy w sfeminizowanych firmach trudno oprzeć się wrażeniu, że najczęściej największym wrogiem kobiety jest druga kobieta. Teza o braku agresji wśród Pań jakoś kłoci się z moimi obserwacjami nielegalnych walk pięściarskich, czy też corridy gdzie niewiasty podniecają się czystą agresją znacznie bardziej niż faceci. Zresztą psychologia ewolucyjna twierdzi, że kobiety po przełamaniu bariery oporu przed agresją potrafią być okrutniejsze od mężczyzn bo nie mają naturalnych mechanizmów blokujących.

Ale tak właściwie nie o tym chciałem pisać, poruszyła mnie inna sprawa. Generalnie człowiek piszący i czytany przez wielu powinien w jakiś sposób odpowiadać za treść swoich publikacji. Dlatego, że jest w jakimś tam mniejszym lub większym stopniu osobą opiniotwórczą. Kazia niestety ma momentami tendencję szczukania czyli pisania bzdur totalnych idących za głosem ślicznego serduszka a nie równie zapewne ślicznej inteligencji.

Rzecz tyczy sprawy budzącej ogromne emocje mianowicie łowiectwa. Kazia ma prawo wzdragać się przed zabijaniem ślicznych sarenek i innych jelonków. Nie powinno to jednak blokować jej myślenia. Łowiectwo potrzebne jest z dwu powodów: po pierwsze jest to jedyny sposób regulacji populacji zwierząt szczególnie dużych takich jak dziki czy jelenie. Oczywiście Kazia może tu zaszczukać, że możemy przecież wprowadzić naturalne regulatory populacji, rysie, czy wilki, tylko jak na tę propozycję zareagują ci, którzy nie spędzają większości swego życia w stołecznych kawiarniach a muszą czasami przejść się przez las?. Brak regulacji populacji spowodowałby z kolei drastyczny spadek ilości zwierząt co było już wielokrotnie udowadniane. Ale jest też drugi powód, Kazia zapewne nie wie, że w budżecie kół łowieckich największą pozycją są odszkodowania za szkody wywołane przez zwierzynę łowną. Są to odszkodowania za szkody w uprawach rolnych i leśnych. Oczywiście Kazia może zaproponować wprowadzanie podatku na zwierzaki, tylko jak na to zagreguje prosty lud, którzy nie jest aż tak świadomy jak zieloni aktywiści?

Otóż jest takie ryzyko, że znajdzie się kiedyś jakiś zielony oszołom, który na poważnie weźmie szczukanie Kazi i postawi sobie za cel likwidację łowiectwa. Będzie to równoznaczne z likwidacją wielu zwierząt w naszym kraju. Dlaczego?, ano dlatego, że tzw. zieloni ekolodzy w kwestii wiedzy ekologicznej są naprawdę „ zielonymi ignorantami”. Kierują się oni swoimi emocjami i przekonaniami wiedzę ekologiczną i ekonomiczną ignorując kompletnie bo jej po prostu nie znają. Nasze przepisy łowieckie są w ocenie międzynarodowych fachowców jedne z najlepszych na świecie, dowód jest prosty, mamy masę zwierzyny, nie tak jak w krajach zachodnich, które przy konstrukcji przepisów regulujących tę dziedzinę życia kierowały się ideologią a nie wiedzą. Znane są przecież sytuacje polowań np. z Francji gdzie na 300 myśliwych pada jeden zając i trzech łowców.

Oczywiście jak w każdej dziedzinie życia i tu są wynaturzenia, są sadyści, którzy pasjonują się zabijaniem i cierpieniem zwierząt. Jednak polskie przepisy są tak skonstruowane, że eliminują niejako samoczynnie największe patologie. Dlaczego?? Nie z pobudek wyższych broń boże, z pobudek jak najbardziej podstawowych, wręcz modelowych dla kapitalizmu, po prostu z chciwości. Tu drobna dygresja, otóż w Polsce funkcjonuje bardzo niedemokratyczny system tzw. Kół Łowieckich. Koło jest administratorem ( dzierżawcą ) konkretnego terenu i na tym terenie odpowiada za ilość zwierzyny. Może ją wystrzelać w jeden sezon, może też dbać o nią dokarmiać, płacić odszkodowania, bronić przed konkurencja czyli kłusownikami. Tak robi większość kół łowieckich w naszym kraju. I właśnie dlatego mamy najliczniejsze pogłowie zwierzyny w Europie. Nie dlatego, że mamy zielonych aktywistów a dlatego, że mamy dobre i rozsądne prawo łowieckie. Ale Kazi to nie obchodzi, Kazia dla czystości ideolo jak Feliks Edmundowicz gotowa jest zniszczyć coś co dobrze funkcjonuje tylko dlatego, ze nie pasuje do jej ideologii.

Jak to nazwać inaczej niż dogmatycznym fanatyzm?
Piotr Brejwo

Piotr Brejwo manager o
sprzedażowej
prowiniencji

Temat: Szczukanie Kazi

A ja przeczytałem Twoją wypowiedź i dziwię się, że się dziwisz. Co ludzie niezwiązani z myślistwem o nim wiedzą? Skąd p. Kazimiera ma wiedzieć, że w ogóle robicie coś dobrego dla lasu? Piszesz mnóstwo mądrych rzeczy do gremium, które pewnie to wszystko wie. P.Szczuka mało o myślistwie wie ale jak to skonfrontuje ze swoim poczuciem estetyki, etyką i pewnie czymś jeszcze, wychodzi to, co wychodzi. Przejrzyj wątek "jak ludzie postrzegają myśliwych" - nie ma Was w mediach, w żadnym z seriali nie ma wątku "dobrego,mądrego myśliwego"... Lipa. Nie radzicie sobie ze "sprzedawaniem reputacji". Dziennikarze z gazet pokroju "Fuck T" napiszą najwyżej, jak ktoś postrzeli kolegę, grzybiarza albo pijany zaśnie w patrochach.
Żeby nie było, że tylko "dopieprzam", podpowiem coś - ale to chyba oczywiste jest: trzeba P.Szczukę zaprosić na łowisko, pokazać, wyjaśnić. Nie ma gorliwszego wyznawcy od neofity.
Pozdrawiam - Piotr.
P.S. Piszę "Wy" bo nie jestem myśliwym.
Juliusz Grzegorz Sumorok

Juliusz Grzegorz Sumorok Właściciel, P.P.H.U.
Biolinija

Temat: Szczukanie Kazi

Piotr Brejwo:


Masz rację, ten post jest też na mojej stronie i stanowi element mojej walki z " wciskaczami kitu" czyli rozkosznie blablajacymi ludźmi, którzy nie mają pojęcia o czym piszą a są w jakiś sposób opiniotwórczy. Dałem to tez tutaj bo dotyczył akurat łowiectwa.
Łowiectwo a raczej ludzie z nim związani nie mają pojęcia co to jest PR i jaka jest obecnie siłą. A szkoda, bo gospodarka łowiecka jest potrzebna żeby.... istniały zwierzęta w naszych lasach i na naszych polach.Juliusz Grzegorz Sumorok edytował(a) ten post dnia 14.04.09 o godzinie 11:41
Sławomir Kuziak

Sławomir Kuziak I feel you...

Temat: Szczukanie Kazi

Morał z tego taki że zamiast wydawać ogromne sumy na dokarmianie zwierząt i zasiedlanie łowisk, myśliwi powinni zatrudnić sztab tuskowych specjalistów od PR i mówić jak wiele mogliby zrobić gdyby ich nie zatrudnili ;))
Przykre lecz prawdziwe.
Juliusz Grzegorz Sumorok

Juliusz Grzegorz Sumorok Właściciel, P.P.H.U.
Biolinija

Temat: Szczukanie Kazi

Sławomir Kuziak:
Morał z tego taki że zamiast wydawać ogromne sumy na dokarmianie zwierząt i zasiedlanie łowisk, myśliwi powinni zatrudnić sztab tuskowych specjalistów od PR i mówić jak wiele mogliby zrobić gdyby ich nie zatrudnili ;))
Przykre lecz prawdziwe.

No nie bez przesady, zwierzęta padłyby ze śmiechu. Jednak w tych pięknych czasach jak słusznie Pan zauważył nawet g.... musi być odpowiednio opakowane i podane ( to dotyczy polityki), a zmiana czarnego PR myślistwa wymaga pracy i to wykonanej przez ludzi którzy wiedzą jak to zrobić.
Sławomir Kuziak

Sławomir Kuziak I feel you...

Temat: Szczukanie Kazi

Juliusz Grzegorz Sumorok:
No nie bez przesady, zwierzęta padłyby ze śmiechu. Jednak w tych pięknych czasach jak słusznie Pan zauważył nawet g.... musi być odpowiednio opakowane i podane ( to dotyczy polityki), a zmiana czarnego PR myślistwa wymaga pracy i to wykonanej przez ludzi którzy wiedzą jak to zrobić.
To jeden z argumentów, że zarząd PZŁ niewiele się różni od zarządów PZPN i podobnym. Relikt komunizmu, który we władzy upartuje źródło korzyści wszelkiej maści. Czyżby oni nie mieli funduszy z naszych składek na opłacenie kilku specjalistów od PR?

A swoją drogą to my myśliwi powiniśmy wywierać wpływ na polityków. W końcu wraz z rodzinami stanowimy prawie pól miliona wyborców, unia sypie naszymi pieniedzmi na lewo i prawo więc i myśliwym może by coś skapło.
Juliusz Grzegorz Sumorok

Juliusz Grzegorz Sumorok Właściciel, P.P.H.U.
Biolinija

Temat: Szczukanie Kazi

Sławomir Kuziak:
Juliusz Grzegorz Sumorok:
No nie bez przesady, zwierzęta padłyby ze śmiechu. Jednak w tych pięknych czasach jak słusznie Pan zauważył nawet g.... musi być odpowiednio opakowane i podane ( to dotyczy polityki), a zmiana czarnego PR myślistwa wymaga pracy i to wykonanej przez ludzi którzy wiedzą jak to zrobić.
To jeden z argumentów, że zarząd PZŁ niewiele się różni od zarządów PZPN i podobnym. Relikt komunizmu, który we władzy upartuje źródło korzyści wszelkiej maści. Czyżby oni nie mieli funduszy z naszych składek na opłacenie kilku specjalistów od PR?

A swoją drogą to my myśliwi powiniśmy wywierać wpływ na polityków. W końcu wraz z rodzinami stanowimy prawie pól miliona wyborców, unia sypie naszymi pieniedzmi na lewo i prawo więc i myśliwym może by coś skapło.


Ma Pan rację, myślę, że jakiś projekt szkoleniowo - edukacyjny z POKL dąłoby sie zrobić. Tylko trzeba chcieć.
Piotr Brejwo

Piotr Brejwo manager o
sprzedażowej
prowiniencji

Temat: Szczukanie Kazi

A ja myślę, że powinniście też w kołach położyć nacisk na promowanie "mądrego" łowiectwa: zapraszajcie dziennikarzy lokalnych, nawiązujcie współpracę ze szkołami...
Wiem, wiem: to wymaga zaangażowania. Ale skoro nie macie góry dolarów i mądrych zarządców tej góry to tylko "cepelia" została.
Andrzej Wolańczyk

Andrzej Wolańczyk Właściciel lek.wet.,
Lecznica dla
zwierząt WOL-WET /
V-c...

Temat: Szczukanie Kazi

Piotr to się łatwo pisze. Trudniej pewne stereotypy w Kołach przełamać. Zarządy PZŁ nie są czymś innym niż zarządy kół. W wielu jest też skostniały układ. Chociaż mamy kontakty ze szkołami i lokalnymi mediami. Zbyt mały zasięg a ogólnopolskie media nakręcają opinię. To wymaga tak jak koledzy piszą przede wszystkim pracy na samej górze. A tam żyją swoim życiem w oderwaniu od dnia dzisiejszego. Uważają, ze obraz łowiectwa sam się obroni. I po sprawie. A wybory i dostęp młodych ludzi do władz PZŁ jest zerowy. Zbyt ambitnych i mądrych się usadza na poziomie kół bo na delegatów wybiera się "doświadczonych" myśliwych, zasłużonych - mówiąc młodym "wy macie jeszcze czas, możecie poczekać". Potem młodzi się starzeją i dalej jest tak jak jest.
Piotr Brejwo

Piotr Brejwo manager o
sprzedażowej
prowiniencji

Temat: Szczukanie Kazi

Andrzej, mi nie chodzi o koła tylko o Was jako jednostki. Jeśli każdy myśliwy poczuje się ambasadorem wśród niemyśliwych, opowie, wyjaśni (choćby tak, jak Ty mi wyklarowałeś), z pewnością odbiór społeczny się poprawi. A taki profesjonalny PR jest drogi i niestety wrażliwy bardzo - jedna "wtopa" potrafi zniweczyć miesiące ciężkiej pracy...
Wiesz, należę do pewnego związku sportowego, o jego władzach słyszy się różne opinie, często niepochlebne. Ale WSZYSCY moi znajomi wiedzą, że łucznictwo jest najlepszym sportem na świecie! Naturalnie wiedzą ode mnie. :)
Pozdrawiam!
Andrzej Wolańczyk

Andrzej Wolańczyk Właściciel lek.wet.,
Lecznica dla
zwierząt WOL-WET /
V-c...

Temat: Szczukanie Kazi

Hmmm w swoim otoczeniu wiele osób przekonałem do innego spojrzenia na ŁOWIECTWO. Dla wielu było szokiem co usłyszeli a część osób, które zabrałem na polowanie czy na dokarmianie ze zdziwieniem stwierdziły, że przeżyli wspaniałe chwile. Natomiast będąc trzy tygodnie w Kudowie Zdroju miałem możliwość oglądania czeskiej TV i tam bardzo często są programy o łowiectwie i to pokazywane w bardzo pozytywnym świetle. O sile TV może np. świadczyć fakt z mojej działki. Mam od wielu lat w sprzedaży preparat o nazwie Frontline ale od momentu pojawienia się reklamy w tv idzie jak świeże bułeczki.
Sławomir Kuziak

Sławomir Kuziak I feel you...

Temat: Szczukanie Kazi

Tak, to prawda. TV ma wielką moc. Mawiają w końcu że to piąta władza, chodź ja uważam że pierwsza.
Problem polega na tym, że w naszej tv jeśli już pojawia się cokolwiek o łowiectwie to tylko w negatywnej formie:
"myśliwy zastrzelił żonę/włamywacza" "postrzelono grzybarza/naganiacza" "bestialski myśliwy zastrzelił azorka" "szczukanie kazi" itp.
A jeśli już puszczą program dokumentalny, to w takich godzinach że i tak nikt tego nie ogląda.

Popatrzcie na skróty myślowe.
Odpowiedzcie sami jednym prostym zdaniem na pytanie - co robi myśliwy?
Większość odpowie - zabija zwierzeta!
Taka sama odpowiedź złożona - piją i walą do wszystkiego co żyje.

Następna dyskusja:

dzis godz.11 audycja Kazi S...




Wyślij zaproszenie do