Paweł Kornaś

Paweł Kornaś Starszy
Administrator
Systemów
Informatycznych,
Żabka Polska

Temat: Samba jako PDC - jakość/wydajność/awaryjność

Witam,
Jak w temacie interesuje mnie wydajność tego tworu w srodowisku produkcyjnym. Czy ktoś ma jakieś złe/dobre doświadczenia z nią związane ??

konto usunięte

Temat: Samba jako PDC - jakość/wydajność/awaryjność

W grupie do 50 userów - bardzo dobrze i fajnie. Natomiast widziałem iż powoli zdobywa popularnośc wersja 4.0
Paweł Kornaś

Paweł Kornaś Starszy
Administrator
Systemów
Informatycznych,
Żabka Polska

Temat: Samba jako PDC - jakość/wydajność/awaryjność

hmmm .... planuje aby na tym pracowało ok 100-120, więc nic z teg o nie wyjdzie chyba :(

konto usunięte

Temat: Samba jako PDC - jakość/wydajność/awaryjność

Poczekaj aż wypowie sie ktoś kto miał ponad 100 osób. Ja niestety do tylu nie dociagnałem.
Adam Aniołek

Adam Aniołek inż informatyk
specjalność systemy
informatyczne w
zarząd...

Temat: Samba jako PDC - jakość/wydajność/awaryjność

Hej, Ja miałem w poprzedniej firmie ok 90 userów. Maszyna robiła za serwer plików i aplikacji, Athlon 1,8 1GB ramu, dyski w raid 1, dystrybucja redhat 9, Samba 3.0 i nie było żadnych problemów. Klienci to głównie WIN 2000, win XP i win 98. Wiem gdzie było ponad 200 userów na takiej samej maszynie i nie było problemów z wydjnościa.
Adam Humienny

Adam Humienny szukam pracy

Temat: Samba jako PDC - jakość/wydajność/awaryjność

u nie w firmie chodziła samba na 140 userów . Chodziło to nieźle , ale musiałem zrezygnować z latających profili bo użytkownicy nie mieli umiaru i zapychali moje dokumenty i pulpit śmieciami, więc rano gdy się wszyscy logowali sieć stawała dęba. Funkcjonalności z których korzystałem to : - wymuszanie zmiany haseł , logonskrypty, zasoby i drukarki na grupy i użytkowników .
Generalnie nie widzę problemów w tym aby samba obsługiwała większe grupy, odciążenie procesorów jest nieporównywalnie mniejsza niż dla podobnej instalacji na windowsie , natomiast obciążenie sieci się nie zmieni , ale trzeba przemyśleć i rozważyć kilka rzeczy wcześniej np:
wykluczenie latających katalogów , w profilu sa np tempy z ie i firefoksa - to możesz wykluczyć od razu , dane aplikacji , pulpit i inne lub wcale nie przepychać profili przez sieć.
Przy tej skali gdy aplikacje z serwera otwierają po kilkanaście kilkadziesiąt plików zachodzi potrzeba eleganckiego przeglądania otwartych zasobów i smbstatus | grep user może nie wystarczyć. Wdrażając taką instalację zaopatrz się i opanuj w kilka graficznych narzędzi wspomagających np webmin, swat.
Awaryjność - uważaj na apdejty , raz sie przejechałem - przestały sie logować kompy z 98
Teraz administruje win2003 i prawie strzelam sobie w kolano tak niewygodny i pokrętny jest to system w administracji
Paweł Kornaś

Paweł Kornaś Starszy
Administrator
Systemów
Informatycznych,
Żabka Polska

Temat: Samba jako PDC - jakość/wydajność/awaryjność

Hej ...
Aktualnie uruchomiłęm ją z kolegami na ok 50 userach, działa całkiem nieźle, utylizacaja zasobów praktycznie żadna !!!
Jedyne problemy na jakie napotkałem to zrzucanie cora w bliżej nie określonych momentach, jendak mimo to działa :D.
W przyszłym tygodniu dojdzie jeszcze kolejne 20 userow i nie zakładam żadnych problemów.
Co do swat i webmina, starałem się tego używać przy pierwszych próbach konfigurowania, efekty były marne i nie działało tak jak chciałem.
Napisaliśmy kilka skryptów do zarządzania userami z konsoli(dodawanie, blokowanie/odblokowywanie, zmiana hasla itp), które przekształciły się już w intefejs www (apache,php,mysql,bash).
Co do profili mobilnych, jest to bardzo ciekawe bo w konfigu mam zakomentowane ich wpisy a działają :/ ... jeśli chodzi o ich wagę ... to widzę jedno roziwązanie quota - sprawdziłem i działa zjefajnie.

konto usunięte

Temat: Samba jako PDC - jakość/wydajność/awaryjność

Powiedz: jaka maszyna, jaki OS, jak wygląda performance?
Paweł Kornaś

Paweł Kornaś Starszy
Administrator
Systemów
Informatycznych,
Żabka Polska

Temat: Samba jako PDC - jakość/wydajność/awaryjność

Maszyna to serwer IBM x235 lub x236 (nie pamiętam dokładnie modelu), jego konfiguracja jest następująca:
2x Intel(R) Xeon(TM) CPU 3.20GHz
8GB RAM
293.6 GB HDD (raid 5)

Sprzęt jest częściowo z odzysku, jednak wydaje mi się że to dość mocna maszyna. Aktualnie po za SAMBĄ działa na nim dodatkowo squid, dhcpd oraz bind.

OS: SUSE Linux Enterprise Server 10 SP1 (i586)
kernerl: 2.6.16.46-0.12-bigsmp
samba: 3.0.24-2.23-1296-SUSE-CODE10

Co do statystyk wypowiem się dokładnie jak ruszy w 100% monitoring serwera, aktualnie budujemy go od podstaw.Paweł Kornaś edytował(a) ten post dnia 01.06.09 o godzinie 14:58

konto usunięte

Temat: Samba jako PDC - jakość/wydajność/awaryjność

Sam squid jest zasobożerny, natomiast w konfigu chyba najsłabszym ogniwem będzie starszy kernel.
Nie ma szans na SLES11 lub przynajmniej 64bitowa wersję 10 SP2 ?
Paweł Kornaś

Paweł Kornaś Starszy
Administrator
Systemów
Informatycznych,
Żabka Polska

Temat: Samba jako PDC - jakość/wydajność/awaryjność

Raczej nie bardzo, system działa już produkcyjnie i nie chciał bym w tym momencie mieć z nim więcej problemów.

Pomyślę nad nowszymi wersjami w momencie stawiania kolejnej instancji w innej lokalizacji. Ta póki co w pewnym sensie jest (bardziej była) poligonem doświadczalno-szkoleniowym .
Dariusz J.

Dariusz J. Security Consultant
at F-Secure
Corporation

Temat: Samba jako PDC - jakość/wydajność/awaryjność

Paweł Kornaś:
Hej ...
Aktualnie uruchomiłęm ją z kolegami na ok 50 userach, działa całkiem nieźle, utylizacaja zasobów praktycznie żadna !!!
Jedyne problemy na jakie napotkałem to zrzucanie cora w bliżej nie określonych momentach, jendak mimo to działa :D.

Pobaw się gdb i zobacz co Ci robi zrzuty.
Michał Panasiewicz

Michał Panasiewicz Administrator
systemów, sieci i
aplikacji.

Temat: Samba jako PDC - jakość/wydajność/awaryjność

jeśli chodzi o profile mobilne to ich rozrost można latwo powstrzymać przez podmontowanie użytkownikom udziału [home] jako dysk sieciowy i zrzucenie tam poczty (np: profil thunderbirda,outlook-a), moich dokumentów i pozostałych folderów + quota na profil (ale uwaga quota na profil lokalnie na stacji, na serwerze spowodować może problem z zapisem profilu przy wylogowaniu).

do tego WPKG (http://wpkg.org) i mamy bardzo piekną domenę NT, z zarządzaniem stacjami, jeśli do tego dodamy jeszcze winexe (http://eol.ovh.org/winexe/)to mamy pełną kontrole z poziomu serwera nad stacjami.

Są tu może osoby które testowały już Sambę 4.0 ???Michał P. edytował(a) ten post dnia 08.07.09 o godzinie 22:54
Wojtek K.

Wojtek K. brakujące ogniwo
tego całego bajzlu

Temat: Samba jako PDC - jakość/wydajność/awaryjność

Michał P.:
Są tu może osoby które testowały już Sambę 4.0 ???
testowałem, niedawno w innym wątku pisałem:
"Samba 4 ze zintegrowanym LDAP - uruchamiałem testowo, nawet chodzi, zarządzanie narzędziami od Win 2k oczywiście w okrojonej funkcjonalności, ale na początek na pewno wystarczającej (polisy działają bez problemu). Jak w końcu zostanie wydana stabilna Samba 4 to na pewno warto wdrożyć."
Paczka była z Debiana z gałęzi experimental
Paweł Kornaś

Paweł Kornaś Starszy
Administrator
Systemów
Informatycznych,
Żabka Polska

Temat: Samba jako PDC - jakość/wydajność/awaryjność

@ winexe ... dzięki temu narzędziu ograniczyliśmy "bieganie" po stacjach i kontakt z userami
Michał Panasiewicz

Michał Panasiewicz Administrator
systemów, sieci i
aplikacji.

Temat: Samba jako PDC - jakość/wydajność/awaryjność

Paweł Kornaś:
@ winexe ... dzięki temu narzędziu ograniczyliśmy "bieganie" po stacjach i kontakt z userami
zerknij jeszcze na
http://www.wpkg.org
, łącznie z
http://wpkg.linuxkidd.com/ lub http://code.google.com/p/wpkgexpress/
lub wersja full wypas:
http://unattended.sourceforge.net/Michał P. edytował(a) ten post dnia 08.07.09 o godzinie 22:52

konto usunięte

Temat: Samba jako PDC - jakość/wydajność/awaryjność

unattendted mam u siebie wdrożony. Kombajn niesamowity, nawet za dużo nie trzeba posiedzieć aby ruszył.
NIC nie robi takiego wrażenia na audytorium jak pokazanie iż pierwszy etap instalacji toczy się pod kontrolą Linuxa i QEMU ;)
Michał Panasiewicz

Michał Panasiewicz Administrator
systemów, sieci i
aplikacji.

Temat: Samba jako PDC - jakość/wydajność/awaryjność

Paweł Kornaś:
...
Co do profili mobilnych, jest to bardzo ciekawe bo w konfigu mam zakomentowane ich wpisy a działają :/ ...

ano pewnie dlatego że standardowo profile mobilne są włączone w Sambie, wartości domyślne dla tych opcji to:

logon home = \\%N\%U (dla Windows 95/98/98SE/Me)
logon path = \\%N\%U\profile (dla Windows NT4/2000/XP/2003)

aby je wyłączyć musisz dać:

logon home =
logon path =Michał Panasiewicz edytował(a) ten post dnia 14.08.09 o godzinie 22:47

konto usunięte

Temat: Samba jako PDC - jakość/wydajność/awaryjność

Witajcie z samba mam do czynienia od 2 tygodni.
Zamienilem server win 2kserver z AD na samba 3.3.7 przez te 2 tygodnie sleczalem w necie aby znalezc jak to wsio zrobic zeby dzialalo.
Ale mam teraz maly problemik jesli chodzi o dysk o miejsce na dysku to no problemo mam na raidzie w miroringu 2x1 TB danych. Chodzi mi o to ze u mnie userzy na pulpitach trzymaja megabajty a nawet GB danych, tysiace razy mowilem tlumaczylem ze tak nie mozna ale to gadanie jak kula w plot, mam w firmie iso 9001, wszelkie procedury sa przestrzegane oprocz tych ktore zrobilem ja dotyczace bezpieczenstwa danych wiec kazdy kto ma cos waznego trzyma na pulpicie bo musi miec pod reka :).
Tak rozpisalem sie ale chodzi mi oto ze chcialbym niemiec profilimobilnych ale jednoczesnie chcialbym aby podmontowywal mi sie zasob uzytkownika (glownie ze wzgledu na quoty) czy jest jakas mozliwosc zeby miec jaskolke na daczu i jednoczesnie wrobla w garsci?
Michał Panasiewicz

Michał Panasiewicz Administrator
systemów, sieci i
aplikacji.

Temat: Samba jako PDC - jakość/wydajność/awaryjność

Rafał Włodarczyk:
...
Tak rozpisalem sie ale chodzi mi oto ze chcialbym niemiec profilimobilnych ale jednoczesnie chcialbym aby podmontowywal mi sie zasob uzytkownika (glownie ze wzgledu na quoty) czy jest jakas mozliwosc zeby miec jaskolke na daczu i jednoczesnie wrobla w garsci?

udziały home i netlogon , jak jeszcze dasz by foldery typu "moje dokumenty" itp. były na udziale home to ograniczysz problem z wielkością profilu mobilnego, plus lokalnie quota na usera na stacjach roboczych.

Następna dyskusja:

samba 4




Wyślij zaproszenie do