Temat: Alternatywne źródła napędzania pojazdów
Riversimple Urban Car na ciekły wodór z silnikami w kołach:
Zaprojektowany w Wielkiej Brytanii Riversimple Urban Car może okazać się przełomem w dziedzinie ekologicznych samochodów. Urban Car o wodorowo-elektrycznym napędzie produkuje czterokrotnie mniej zanieczyszczeń dla środowiska niż najbardziej ekologiczny ze sprzedawanych obecnie samochodów.
Kluczem do sukcesu są ogniwa paliwowe nowej konstrukcji, które są tańsze i znacznie mniejsze, niż jakiekolwiek produkowane. Zamiast akumulatorów zastosowano tu superkondensatory, charakteryzujące się dużą szybkością ładowania. Magazynowana przez nie energia przekazywana jest do czterech - opracowanych na Uniwersytecie w Oxfordzie - silników elektrycznych, które są zamontowane bezpośrednio w kołach. To pozwala na obniżenie strat, które powstają w tradycyjnym układzie napędowym. Co więcej, podczas hamowania silniki energię kinetyczną zamieniają w elektryczną, dzięki czemu mogą odzyskać połowę energii rozpędzonego pojazdu. Pełne ładowanie ciekłym wodorem wystarczy na przejazd 390 km. Do poruszania auta wystarczy wytwarzana przez ogniwo moc 6 kW. Napęd samochodu pozwala na rozpędzenie go do 80 km/h i przyspieszenie do 50 km/h w mniej niż 6 sekund.
To przełom w dziedzinie ekologicznych samochodów – bo dzięki tym rozwiązaniom jest najtańszym, najszybszym i „najczystszym” samochodem na świecie. Skrajne emocje wzbudza stylistyka auta, który przypomina... odkurzacz. Riversimple Urban Car nie jest większy od Smarta, mieści również dwie osoby, a dzięki zastosowaniu nadwozia z włókien węglowych jest lżejszy od niego – waży zaledwie 350 kg.
Projekt firmy Riversimple, którą założył Sebastian Piech, wnuk Ferdinanda Porsche, doceniło jury konkursu Brit Insurance Design of the Year. Seryjna produkcja Urban Cara rozpocznie się w tym roku. Samochód najprawdopodobniej nie będzie sprzedawany, a oddawany w leasing na okres 20 lat. W Wielkiej Brytanii ma to kosztować ok. 220 funtów miesięcznie - w cenę wliczone będą koszty paliwa i tankowania. Jeśli auto okaże się hitem, na rynek sprzedaży trafi w 2013 roku.
Riversimple szuka miasta-partnera do współpracy, by wspólnie wybudować infrastrukturę wodorową.
Projekt wozu zostanie udostępniony w sieci, skąd firmy zainteresowane produkcją będą mogły pobrać go za darmo lub za symboliczną kwotę, a potem dostosować do własnych planów lub zmodyfikować.
Riversimple Urban Car
http://www.youtube.com/watch?v=gsAXqV075Ck&feature=pla...
Źródło m. in.:
http://www.tvn24.pl/12692,1691952,0,1,mikrus-na-ciekly...