Akop Szostak

Akop Szostak Trener personalny

Temat: BCAA

Ostatnio dosyć często spotykam się z pytanie o BCAA.
W taki skrócę chciałem opisać ten suplement.

BCAA – są to trzy aminokwasy rozgałęzione (leucyna, izoleucyna, walina). Stanowią one około 35% wszystkich aminokwasów znajdujących się w mięśniach. Cel w suplementacji takim produktem może być dosyć nie jednoznaczny.
Wykazują one właściwości: anaboliczne, antykataboliczne, obniżają poziom zmęczenia, antystresowe.
W trakcie wysiłku organizm najchętniej wykorzystuje jako paliwo dla pracy mięśni glikogen. Jest on zmagazynowany w wątrobie i mięśniach. W momencie wyczerpana zapasów glikogenu organizm zaczyna szukać innych związków energetycznych, które pokryją stary w trakcie wykonywania jakie kol wiek pracy. Między innym aminokwasy z komórek mięśniowych, tym samym wprowadza organizm w stan kataboliczny (rozkład złożonych związków o organizmie na proste, prościej mówiąc rozkład).
Pewnie aminokwasy posiadają właściwości glukogenne, ich reszty węglowe mogą być wykorzystywane jako paliwo dla pracujących mięsni, oszczędzając tym samym glikogen. Podanie takiego aminokwasu z zewnątrz warunkuje ze organizm nie pobierze go z mięsni i pozwoli mi to na wykonywanie dalszej pracy. Takie aminokwas znajduje się w BCAA i jest to WALINA i IZOLEUCYNA. Aminokwasy rozgałęzione w organizmie przechodzą w przeminę w Alaninę, ta wędruje do wątroby gdzie jest przekształcana na glukozę która znów może być wykorzystana przez pracujące mięsnie. Tak jak Alanina jest również aminokwasem glukogennym. Włączenie do suplementacji BCAA warunkuje zmniejszeniem stanu katabolicznego, po przez zastopowanie pobieranych aminokwasów z komórek mięśniowych.
Dzięki duże zawartości LEUCYNY produkt ten zwiększa anabolizm komórek mięśniowych. Jak to możliwe ?
Tak jak w organizmie ludzkim za anabolizm odpowiadają hormony. Które przy odpowiedniej podąży aminokwasów tworzą nowe białka w organizmie (jedna z funkcji). Tylko te hormony potrzebują „sygnału” do pracy. Taki sygnał daje im kinaza mTOR. Kinaza ta pełni funkcję poziomu odżywienia komórki. Tak jak by białko zostało zbudowane muszą być aminokwasy i odpowiednia ilość energii (mianowicie ATP). Poziom energii jest mierzony właśnie dzięki ATP (TU NASUWA SIĘ KORZYŚĆ suplementacji kreatyną, tak jak zwiększa ona wytwarzanie ATP) a poziom aminokwasów głownie po LEUCYNIE. Czyli jak widzimy, wprowadzając dużą dawkę tego aminokwasu do organizmu dajemy sygnał hormonom do pracy (zarówno anabolicznej jak i antykataboliczne).
Wzmacnianie pracy hormonów przez LEUCYNĘ widzimy to an przykładzie INSULINY (mimo ze posługuje się Ona innym kinazami niż mTOR). To leucyna zwiększa jest działanie, beż drastycznego wyrzutu. Efekt jest taki ze transport aminokwasów i glukozy do mięsni jest znacznie szybszy, a jednocześnie dalej możemy spalać tłuszczu.

Ta metoda pływa między innymi na budowę białek oddechowych (mitochondria), czyli dodatkowo mamy więcej „fabryk” do spalanie energii, która w trakcie wysiłku tlenowego będzie pobierana z tkanki tłuszczowej !!

Dodatkowo BCAA mają właściwość do blokowania przechodzenie wolnego tryptofanu do mózgu, tym samym obniżając jego poziom. Skutkiem tego będzie zmniejszenie wytwarzania serotoniny ( neuroprzekaźnika, który częściowo jest odpowiedzialny za uczucie zmęczenia podczas długotrwałych wytrzymałościowych wysiłków o charakterze tlenowym). Nie będziemy czuć się senni i ociężali.
BCAA działa również na poziom kortyzolu (hormon stresu). Jest on również bardzo kataboliczny dla organizmu i po ciężkim wysiłku fizycznym jest podwyższony. Suplementacja BCAA uspokaja po treningu i wprowadza w stan regeneracji.

Ten suplement porównuje się często do HMB, jest to jeden z metabolitów leucyny. Posiada od podobne właściwości do tego aminokwasu, ale do izoleucyny i waliny już nie !! Dla tego uważam ze suplementacja BCAA jest korzystniejsza niż HMB.
Sposób na suplementację tym preparatem powinien być również dopasowany do naszych potrzeb.
Ogólne zalecenia to 1g na każde 10 kg masy ciała. W kilku porcjach dziennie.

Moim zdaniem dawkowanie powinno być uzależnione od naszej dietę.
Pokażę to na przykładzie.
Pod czas budowania masy mięśniowej najlepiej stosować przed i po treningu. Tak jak zawarta tu leucyna wprowadza organizm w stan anaboliczny (rozwój masy mięśniowej), tym samym obniży katabolizm (organizm nie będzie musiał pobierać aminokwasów z mięśni) i nasili transport składników odżywczych do mięsni (po przez wpływ na insulinę), proces odnowy będzie znacznie szybszy. Również pomoże nam oszczędzić glikogen w mięśniach. W innych porach dnia, bądź w dni bez treningu nie widzę sensu większego (oczywiście można). Tak jak przy spożyciu większej ilości węglowodanów w diecie organizm nie jest narażony na stan kataboliczny, wywołany brakiem związków energetycznych.
W okresie redukcji korzystanie jest wziąć porcję przed snem, tak jak zabezpieczy to mięśnie przed utratą glikogenu (w nocy również wykorzystywanego). Porcja rano również ma tu sens, tak jak przy dietach redukcyjnych organizm jest w stanie katabolicznym po przez ujemny bilans energetyczny (małą ilość kalorii), a nam przecież zależy na spaleniu tłuszczu ale jednocześnie utrzymaniu jak największej ilości mięśni.

Suplement można ten łączyć z innym preparatami jak również stosować samemu.
Lecz przed suplementacją zastanów my się dokładnie co chcemy uzyskać dzięki niemu. Bo możliwe ze spożywać go będziemy za dużo bądź mało.
Mam nadzieje ze komuś się przyda :)
Akop.Akop Szostak edytował(a) ten post dnia 15.02.09 o godzinie 10:29
Łukasz Tigy P.

Łukasz Tigy P. www.tigy.pl,
instruktor fitness,
trener personalny,
manager

Temat: BCAA

wg mnie dobrze jest kierować takie wypowiedzi do ludzi nie mających większego pojęcia o procesach zachodzących w organizmie, czyli opisać działanie, znaczenie, itd w sposób prosty i obrazowy - wiekszość ludzi po przeczytaniu tej wypowiedzi do końca nie bedzie wiedzieć o co chodzi a zapamięta może jedno zdanie - to tak ode mnie.
Magda Sanchez

Magda Sanchez Trener Kulturystyki,
Trener Personalny,
Instruktor Fitnes...

Temat: BCAA

A mnie naprawdę bardzo interesuje jak RZECZYWIŚCIE działa ten mechanizm, kto, kiedy i gdzie (konkretne źródła)prowadził badania mające na celu udowodnienie, że "łykanie" takiego czy innego suplementu faktycznie odziaływuje na organizm? A może jest to maszyna samonapędzająca się, czyt. dobry marketing i chęć wyzysku klientów na zasadzie placebo i psychicznego uzależnienia, a kasa leci? Mogło by się okazać się, że takie BCAA może i na logikę jak pisze Akop daje skuteczną odpowiedź na moje pytanie, ale po przeczytaniu 3/4 postu, nagle znowu się okazuje, że samo BCAA nie wystarczy i że dobrze było by wesprzeć się kreatyną. Jak to jest kurcze blade? Potem się okaże, że warto jednak jeszcze COŚ dodać, bo samo B i K jednak po przemyśleniu nie dadzą zamierzonego efektu jaki chcemy osiągnąć itd itp. Dla mnie to trochę (sorry za porównanie), ale jak ktoś mówi, że rano na kaca pije piwo. Dla mnie to jakiś kosmos, ale być może na niektórych działa?
Magda Sanchez

Magda Sanchez Trener Kulturystyki,
Trener Personalny,
Instruktor Fitnes...

Temat: BCAA

Chodzi mi rzecz jasna o konkrety względem tylko i wyłącznie odżywek i jej pochodnych w sensie suplementacji wspomagającej żeby znowu nie dorabiać ideologii rozwijając wątek "witaminy C", bo nie mylmy tu pojęć. Pewne sprawy dietetyczne są oczywiste, przynajmniej dla mnie. Przykładowo spożycie produktów zawierających wapń, takich jak chudy nabiał, ciemnozielone liściaste warzywa (szpinak, rzepa), czy konserwy rybne z miękkimi ośćmi (łosoś, sardynki). Warto połączyć te produkty z takimi, które korzystnie wpływają na przyswajanie wapnia przez organizm. Zaliczyć tu możemy posiłki bogate w fosfor (ryby, pieczywo razowe, żółtko jaja) i w witaminę D (tłuste ryby, tran i oleje rybne, mleko). To jest taki typowy łańcuszek, ale nie jest powiedziane, że nie zażywając wit. D czy fosforu ten wapń się wcale nie wchłonie.
Akop Szostak

Akop Szostak Trener personalny

Temat: BCAA

Magdo,
suplementy można łączyć b potęgować ich działanie. Oczywiście nie jest to konieczne, ale dla spotęgowanie efektu można.

Moje wypowiedzi kieruje do osób aktywnych fizycznie i z pożywienia nie ma możliwości dostarczenia odpowiedniej ilości składników.
osoba nie trenująca nie musi używać tego typu suplementu.

Nie pisałem ze BCAA nie starczy, tylko ze z kreatyną działa mocnej. Na szczęście kreatynę również wytworzymy naturalnie, tylko ze dla aktywnych ludzi nie jest to wystarczająca ilość. Tak jak dzięki nie wytwarzamy ATP (paliwo). Osoba nie aktywna albo mało aktywna nie ma takiego zapotrzebowania, więc funkcjonuje dobrze beż tego suplementu. Ale czym więcej i czym cięższe są treningi tym bardzie odczuwamy skutki braków energetycznych. I w tedy właśnie można dołączyć ten suplement diety. można próbować dostarczyć ją z pożywienia (np mięso wołowe), ale pytanie czy taką ilość kg tego mięs nasz organizm przyswoi ? Braki energetyczne występują również przy odchudzaniu, bo obcinamy drastycznie dużą ilość KCAL,a dalej ćwiczymy. Tak część energii pójdzie z tłuszczu,a le duża część z aminokwasów z mięśni.
Braki związków energetycznych powodują senność, zmęczenie, nadwrażliwość, nerwice i tp. Aby tego uniknąć można wspomóc sie suplementem.

Nikt nie pisze ze suple to podstawa, to tylko UZUPEŁNIENIE DO DIETY ! :)

Co do badań były ich ogromne ilości, i myślę ze jak ktoś poszuka to napewno znajdzie.Akop Szostak edytował(a) ten post dnia 13.02.09 o godzinie 14:14

konto usunięte

Temat: BCAA

Magda uważaj, bo zaczynam się gotować... ;]
Magda Sanchez

Magda Sanchez Trener Kulturystyki,
Trener Personalny,
Instruktor Fitnes...

Temat: BCAA

Jajka sobie ugotuj, najlepiej na twardo, zawsze trochę białeczka i się rozluźnisz psychicznie. Pozdrówka:)

konto usunięte

Temat: BCAA

Magda K.:
Jajka sobie ugotuj, najlepiej na twardo, zawsze trochę białeczka i się rozluźnisz psychicznie. Pozdrówka:)

:)

konto usunięte

Temat: BCAA

Akop Szostak:

[...]
Pod czas budowania masy misiowej najlepiej stosować przed i po treningu.

[...]

masy misiowej? :-)

Przepraszam, nie mogłem się powstrzymać :-)

Post bardzo ciekawy. Z resztą, któryś z kolei Akopa.

Pozdrowienia dla wszystkich "misiów" :D
Akop Szostak

Akop Szostak Trener personalny

Temat: BCAA

HE HE :P sorka :P pisałem ze słownikiem :P

dzięki ;]

konto usunięte

Temat: BCAA

Grzegorz K.:
Akop Szostak:

[...]
Pod czas budowania masy misiowej najlepiej stosować przed i po treningu.

[...]

masy misiowej? :-)

Przepraszam, nie mogłem się powstrzymać :-)

Post bardzo ciekawy. Z resztą, któryś z kolei Akopa.

Pozdrowienia dla wszystkich "misiów" :D

zdaje mi-sie :P że masa misiowa jest nawet bardziej konkretna bo mięśniowa może być sucha

:) pozdr
Magda Sanchez

Magda Sanchez Trener Kulturystyki,
Trener Personalny,
Instruktor Fitnes...

Temat: BCAA

Misiowa niestety częściej spotykana na ulicach i nie ma na kim oka zawiesić więc kończy się na patrzeniu w lustro:)))
Magda Sanchez

Magda Sanchez Trener Kulturystyki,
Trener Personalny,
Instruktor Fitnes...

Temat: BCAA

Ewentualnie na ścianę...

konto usunięte

Temat: BCAA

Magda K.:
Jajka sobie ugotuj, najlepiej na twardo, zawsze trochę białeczka i się rozluźnisz psychicznie. Pozdrówka:)

Dzięki, wole jajecznicę, a o ilość białka w mojej diecie nie musisz sie martwić.

Ty natomiast zanim coś napiszesz o sardynkach, wit. C, łososiu, szpinaku i rzepie to wpisz sobie w google np. badania nad działaniem BCAA i poczytaj o tym podstawowym suplemencie.

Żeby było Ci łatwiej - podsyłam linka http://kif.pl/www/artykuly/2538,bcaa___akcelerator_wzr...
Joanna H.

Joanna H. Duńszczyzna!

Temat: BCAA

Mam pytanie co do tego BCAA. Trenuję ok. 3 razy w tygodniu - po 1,5-2 godziny, pół na pół siłownia na "górę" i steper/intensywny marszobieg. Trzeba zaznaczyć, że zapasy z zaniedbaną kondycją, zwiotczałymi mięśniami i kilkoma nadprogramowymi kilogramami zaczęłam pod koniec grudnia i właściwie teraz zaczynam wchodzić w fazę prawdziwie intensywnego treningu tak siłowego, jak i aerobowego.

Przed treningiem biorę porcję FitMax BCAA Pro, czyli 4200mg, do tego dochodzi l-karnityna i na dobranoc szejk białkowy (oczywiście multiwitaminki do śniadanka obowiązkowo). Nie stosuję drakońskiej diety, raczej taką w miarę rozsądną, jednak bez zbyt dużej ilości mięsa, za to dużo owoców, warzyw i jak najmniej tłuszczu.

Czy wystarczy mi suplementacja BCAA w dni treningowe, czy też warto jakąś mniejszą dawkę dać też w dni nietreningowe? Czy rację ma producent proponując BCAA przed treningiem, ale po już nie?
Nie ukrywam, zależy mi na tym, żeby nic nie uronić z mięśni i ładnie je rzeźbić.

Trzeba dodać, że jestem dość niska, więc moja waga kręci się w okolicach 50kg, co myślę, może mieć znaczenie dla ilości BCAA, które jest dla mnie odpowiednie.

konto usunięte

Temat: BCAA

Bierz sobie 2 tabletki przed treningiem i 2 po treningu, wyjdzie Ci wtedy 5,6 g dawki dziennej, co przy Twojej wadze będzie ok (powinno się brać 1-2g na każde 10 kg wagi). Przy takim dawkowaniu starczy Ci tego suplementu na 30 dni. W dni nietreningowe bierz jedną porcję rano, a drugą po południu między posiłkami.Witold Rogalski edytował(a) ten post dnia 19.02.09 o godzinie 07:50
Akop Szostak

Akop Szostak Trener personalny

Temat: BCAA

Jeżeli chodzi o dawkowanie BCAA zaproponował bym zrobić jak robie sam. Sytuacja podobna, bo również robie trening aerobowy, czasem HIIT .

- w dzień treningowy biorę BCAA (1g na każde 10kg masy ciała) i dziele na dwie porcje. 1 przed siłowym a druga po siłowym/przed aerobowym. Jeżeli wykonuje HIIT, a jest to trening o cechach anaerobowych. To z BCAA zawsze musi być carbo, bo ten rodzaj treningu wykorzystuje jako paliwo glikogen. Tłuszcz jest spalany po wysiłku ! Po przez znacznie przyspieszenie przemiany materii.

- w dzień samych aerobów, biorę połowę dawki (czyli 05,g na kazde 10kg) przed aerobowym.

-w dni wolne nie stosuje. Chyba ze jestem na dużym deficycie węglowodanów. w tedy połowę porcji biorą z rana. :)

Co do diety, postaraj się troszkę OGRANICZYĆ owoce na rzecz węglowodanów złożonych (np ryż brązowy, płatki owsiane górskie, kasa gryczana). Są one źródłem energii które wystarczy an dłuższy czas. Mimo ze fruktoza (cukier w owocach) ma niski IG, to jednak nie jest tak korzystny jak polisacharydu (węglowodany złożone). Dodatkowo nadmiar fruktozy w diecie może powodować dny moczanowe (artretyzmu - jest to choroba która powoduje odkładanie kwasu moczowego w stawach, następstwem tego jest stan zapalny !)

Pozdrawiam,
Akop :)
Joanna H.

Joanna H. Duńszczyzna!

Temat: BCAA

OK, dzięki, obu doradcom. I Akopowi za poradę z dietą.

Jeszcze tylko małe pytanie - co sądzicie o kolacji złożonej z sałatki pomidorowo-ogórkowej, a do tego mix twarożku 0% z tuńczykiem z wody? Jak na mój rozum jest to rozsądny ostatni posiłek - mało węglowodanów, tłuszczu, a dużo białka i witamin. Oczywiście przed samym snem szejk proteinowy.
Akop Szostak

Akop Szostak Trener personalny

Temat: BCAA

no w takim razie kolacja to właśnie ta protein jaką masz.
O której masz ten posiłek z tuńczykiem ? Taki posiłek może być zamiast miksu białkowego. Nadmiar białka również nie jest korzystny !

Z węglowodanami powinno być tak (moje zdanie) - około 3-4h przed snem. Oczywiście nie duża ilość (ale to nie wyklucza np zjedzenia trochę ryż - porcja zależy do osoby).
A posiłek czysto białkowy (z warzywami bo mamy raptem 3g na 100g.) Można tuż przed snem (nawet trzeba). Zamiast może być szejk białkowy.

- chyba ze mamy trening wieczorem w tedy zasada jest inna :)Akop Szostak edytował(a) ten post dnia 19.02.09 o godzinie 11:31
Łukasz Tigy P.

Łukasz Tigy P. www.tigy.pl,
instruktor fitness,
trener personalny,
manager

Temat: BCAA

Ogórek + pomidor = utrata witaminy C
Ogórek zawiera minimalne ilości witamin, minerałów i… kalorii. Można więc objadać się nim bezkarnie. Nie stanowi on zagrożenia ani dla wątroby, ani dla figury. Na pozór – idealny składnik sałatek. A jednak tak nie jest! Wszystko za sprawą jednego z jego specyficznych składników – askorbinazy, enzymu utleniającego witaminę C. Łyżeczka soku z ogórków zniszczy całą witaminę C w 3 litrach soku z pomidorów. Kilka plasterków ogórka, dodanych do sałatki z pomidorów, papryki i natki pietruszki (bogactwo witaminy C), pozbawi całą sałatkę tej witaminy. Dietetycy radzą: ogórki jadaj, ale bez innych warzyw.

źródło: poradnikzdrowie.pl

Następna dyskusja:

BCAA




Wyślij zaproszenie do