Marcin Rafalski

Marcin Rafalski mpw 2782, cdaso

Temat: Pytania do specjalistów od ustalanie kursów!!!

przestudiowales to:
http://bossa.pl/edukacja/rynek/kurs/fixing/

konto usunięte

Temat: Pytania do specjalistów od ustalanie kursów!!!

czytam to co dałeś mi z bossy i już chyba bardziej rozumiem :)
Czyli przy tego typu zadaniach (ustalanie kursu na otwarciu) trzeba sobie zapisywać skumulowany wolumen? Przy zadaniach nr 28 i nr 110 to akurat nie problem dorysować, ale jakby na przeciwko dwa były PKC czy PCR lub PCRO to trzeba by całą tabelkę robić...
Ale w tych zadaniach chyba też lepiej rysować całe tabelki? bo np. w zad 28. muszę zapisywać limity od 2456 do 2459 żeby zobaczyć wolumen przy tych wielkościach? Nigdy nie widziałem jak ktoś robił te zadania i nie wiem jak je zapisywać...Sal Broker edytował(a) ten post dnia 05.10.12 o godzinie 14:45
Marcin Rafalski

Marcin Rafalski mpw 2782, cdaso

Temat: Pytania do specjalistów od ustalanie kursów!!!

powiem Ci tak: wszystkiego nauczylem sie z tego forum, wiec tez dasz rade.
najpierw rozpisuj tak zebys zrozumial, a jak juz zrobisz 50 takich zadan, to sam bedziesz skracal.
odnosnie tabeli, to wystarczy jak skumulujesz na poziomach zlecen. np. miedzy 2456 i 2459 nie ma co rozpisywac, bo na kazdym poziomie jest tak samo. powodzenia.
Andrzej Sętkowski

Andrzej Sętkowski Student, Szkoła
Główna Gospodarstwa
Wiejskiego w
Warszawie

Temat: Pytania do specjalistów od ustalanie kursów!!!

Marcin R:
przestudiowales to:
http://bossa.pl/edukacja/rynek/kurs/fixing/


Dobra, choć nie bardzo aktualna, ale zawierająca dużo dobrych treści nt. ustalania kursów jednolitych jest książka Rynek papierów wartościowych w Polsce. Jacek Socha str. 286-314

konto usunięte

Temat: Pytania do specjalistów od ustalanie kursów!!!

Zad 109 pażdziernik 2011 - http://www.knf.gov.pl/Images/test_MPW_23_10_2011_tcm75...
ktoś tutaj rozwiązał to zadanie już, nie mogę go znaleźć ale wydrukowałem sobie 'rozwiązanie' i nie rozumiem... Ktoś napisał tak:
1. wchodzi i czeka nieaktywne /(moje pytanie dlaczego, skoro limAkt jest niższy od kursu otwarcia?)
2. wchodzi i czeka.
3. wypada /(dlaczego wypada, a nie zrealizuje sie z drugim??)
4. wchodzi i czeka nieaktywne
5. wchodzi i czeka
6. ...
Bardzo prosiłbym o dokładne wytłumaczenie, bo nie mam co analizować dalej, skoro przy pierwszym i drugim nie rozumiem....
Piotr Cymcyk

Piotr Cymcyk Wiceprezes Zarządu -
DNA Rynków,
Wiceprezes Zarządu -
ZMID

Temat: Pytania do specjalistów od ustalanie kursów!!!

1. To zlecenie sprzedaż, nie kupna

3. Wypada bo ma warunek WuA jak było napisane w oryginalnym poście :P

konto usunięte

Temat: Pytania do specjalistów od ustalanie kursów!!!

Jak jest zlecenie sprzedaży to warunek limit aktywacji powinien być niższy od ostatniej transakcji a limit realizacji równy bądż mniejszy od LimAkt. Chyba już wiem co żle robiłem - myslałem, że zlecenia z limitem się uaktywniają od razu gdy kurs otwarcia jest odpowiedni mniejszy/większy, a to nie ma wpływu, liczy się tylko kurs ostatniej transakcji. Chyba rozumiem, pokombinuję z zadaniami jutro. dzięki w każdym razie.

konto usunięte

Temat: Pytania do specjalistów od ustalanie kursów!!!

W momencie wprowadzania zlecenia sprzedaży, limit aktywacji musi być też mniejszy od kursu odniesienia. Dla kupna odpowiednio większy. Także nie mogłoby być sytuacji, w której zlecenie aktywuje się od razu, bo po prostu zlecenie o takim lim.akt nie może zostać wprowadzone.

Temat: Pytania do specjalistów od ustalanie kursów!!!

zad. 7. marzec 2012
zad. 19. marzec 2012
http://www.knf.gov.pl/Images/test_MPW_25_03_2012_tcm75...

zad. 7. Czwarte zlecenie znika, szóste znika
Transakcja 1: 400 akcji po 7,10
Transakcja 2: 20 akcji po 6,85 (aktywuje się zlecenie 2 z L.A.)

i teraz nie powinno zejść 280 akcji po 6,85 a potem zawieszenie ?

zad. 19. Wsteczny wskaźnik c/z to D(1+g)/r-g
Wyprzedzający wskaźnik c/z to D/r-g tak ?
Marek Mazur

Marek Mazur Starszy kontroler
skarbowy ds.
egzekucji, Urząd
Skarbowy ...

Temat: Pytania do specjalistów od ustalanie kursów!!!

Czy mógłbym prosić o rozpisanie zadania 66 i 89 test 25 marca 2012 r. ?
http://www.knf.gov.pl/Images/test_MPW_25_03_2012_tcm75...

konto usunięte

Temat: Pytania do specjalistów od ustalanie kursów!!!

Michał Kowalski:
zad. 7. marzec 2012
zad. 19. marzec 2012
http://www.knf.gov.pl/Images/test_MPW_25_03_2012_tcm75...

zad. 7. Czwarte zlecenie znika, szóste znika
Transakcja 1: 400 akcji po 7,10
Transakcja 2: 20 akcji po 6,85 (aktywuje się zlecenie 2 z L.A.)

i teraz nie powinno zejść 280 akcji po 6,85 a potem zawieszenie ?

zad. 19. Wsteczny wskaźnik c/z to D(1+g)/r-g
Wyprzedzający wskaźnik c/z to D/r-g tak ?

Wydaje mi się, że w momencie kiedy aktywuje się zlecenie 2, notowania już ulegają zawieszeniu, ponieważ nie jest możliwa jego całkowita realizacja, stąd odp D, 7,10;6,85.

Nie napisałeś indeksów przy D, a to najważniejsza część tego wzoru:)
I trochę nie do końca wzór jest przekształcony, nie podzieliłeś prawych stron przez zysk. Dzieląc prawe strony przez zysk mamy już nie same dywidendy, ale wskaźniki DPS(dividend per share).

Wszystko zależy od tego, jakie masz dane w zadaniu. Jeżeli jest mowa o dywidendzie za rok ubiegły/bieżący, to przemnażamy jeszcze przez 1+g. Jeżeli chodzi o dywidendę przyszłą/przewidywaną wtedy już się tego nie mnoży.

konto usunięte

Temat: Pytania do specjalistów od ustalanie kursów!!!

Marek Mazur:
Czy mógłbym prosić o rozpisanie zadania 66 i 89 test 25 marca 2012 r. ?
http://www.knf.gov.pl/Images/test_MPW_25_03_2012_tcm75...

Zad 66: Kontrakty na walutę, widełki -/+ 3% (od kursu odniesienia, tutaj otwarcie 420,13) =>(407,5261 , 432,7339). Max wielkość kontraktu teraz 1000, wtedy jeszcze 100.

Zlecenie 2 od razu wypada ze względu na WuA.

A, doszłoby do zawarcia transakcji ze zleceniem 1 i wyjściem poza widełki.
B, z dzisiejszego punktu widzenia wszystko w porządku, ale kiedyś max kontraktów na waluty = 100.
C, nie można łączyć warunków WuA i Wmin
D, nie zawiesi notowań, zrealizuje się w całości zlecenie 3 po 430,52 i 1 sztuka z 4 za 430,55.

Zad 89: Wchodzą pierwsze cztery zlecenia i sobie czekają.
Wchodzi 5, realizuje się z 3 po 12,58. W 3 zostaje 100 sztuk.
Aktywuje się zlecenie 2.
100 sztuk z 2 i 100 z 3 po 12,58.
100 sztuk z 2 i 100 z 4 po 12,68.
Aktywuje się zlecenie 1.
100 sztuk z 1 i 100 z 4 po 12,68.

konto usunięte

Temat: Pytania do specjalistów od ustalanie kursów!!!

Kamil Nowak:
C, nie można łączyć warunków WuA i Wmin


Zgodnie z tablą na stronie 55 SZGOu warunki te wolno łączyć. Zgodnie SZOGiem rozdział VI oddział 1 § 12 ust. 4 "Zlecenia z oznaczeniem ważności wykonaj lub anuluj i z warunkiem minimalnej wielkości wykonania jednocześnie, realizowane są jak zlecenia z oznaczeniem ważności wykonaj lub anuluj." Zlecenie to wypada, bo do sprzedaży jest tylko 50 kontraktów z tym limitem, a zlecenie opiewa na 51.Krzysztof Biel edytował(a) ten post dnia 12.10.12 o godzinie 23:48
Marcin Rafalski

Marcin Rafalski mpw 2782, cdaso

Temat: Pytania do specjalistów od ustalanie kursów!!!

Kamil Nowak:
Zad 66: Kontrakty na walutę, widełki -/+ 3% (od kursu odniesienia, tutaj otwarcie 420,13) =>(407,5261 , 432,7339). Max wielkość kontraktu teraz 1000, wtedy jeszcze 100.

Zlecenie 2 od razu wypada ze względu na WuA.

A, doszłoby do zawarcia transakcji ze zleceniem 1 i wyjściem poza widełki.
B, z dzisiejszego punktu widzenia wszystko w porządku, ale kiedyś max kontraktów na waluty = 100.
nie wiem kiedy sie zmienily przepisy, ale nawet jakby byly dzisiejsze, to by nie zawiesilo, bo by "zjadlo" 3 i 4, a potem zlec. z limitem by sobie czekalo.
C, nie można łączyć warunków WuA i Wmin
szog na stronie 57 par. 12 ust. 4 uważa innaczej.
D, nie zawiesi notowań, zrealizuje się w całości zlecenie 3 po 430,52 i 1 sztuka z 4 za 430,55.

konto usunięte

Temat: Pytania do specjalistów od ustalanie kursów!!!

Tak tak, przepraszam, mój błąd. Pomyliłem z WiN.

A standard kontraktów zmienił się 1 maja 2012: http://www.gpw.pl/zmiany_standardyKamil Nowak edytował(a) ten post dnia 13.10.12 o godzinie 06:30

Temat: Pytania do specjalistów od ustalanie kursów!!!

marzec.2012 http://www.knf.gov.pl/Images/test_MPW_25_03_2012_tcm75...

kursy:

zad. 94.

By to zadanie wyszło najpierw musi zrealizować się zlecenie piąte WUJ 200 a nie pierwsze WUJ100.

SZOG rozdział VI paragraf 14 punkt 3 mówi, że przy zleceniach z tym samym limitem decyduje czas ujawnienia wielkości zlecenia. Widzę więc sprzeczność.
Czy ktoś może podać właściwy przepis gdzie można znaleźć jasne uregulowanie kolejności realizacji tych zleceń ?

zad. 85. jak dokładnie rozpisać to zadanie ?

zad. 76. Chyba coś przeoczyłem. Animator może zmniejszać wolumen. A moze zmieniać limit sprzedaży na większy, a kupna na mniejszy ? Kiedy to się zmieniło ?

zad. 66.Rozumiem tak, że C jest odpowiedzią błędną ponieważ WuA nie zrealizuje się w całości (w tym wypadku WMin jest tylko by pomieszać.

Gdzie znaleźć informacje na temat technik strategii aktywnego zarządzania portfelem , o efekcie doboru/obrotu/alokacji/rotacji gałęzi ?
Piotr Cymcyk

Piotr Cymcyk Wiceprezes Zarządu -
DNA Rynków,
Wiceprezes Zarządu -
ZMID

Temat: Pytania do specjalistów od ustalanie kursów!!!

94 Wszystko wychodzi tak jak powinno, rozrysuj jeszcze raz

85 zrób sobie z tego tabelkę do określania kursu otwarcia

76 Nie rozumiem pytania, kiedy co się zmieniło?

66 tak

Reilly str 704

Temat: Pytania do specjalistów od ustalanie kursów!!!

94.

kolejność złożenia rodzaj zlecenia ilość limit ceny warunek dod. oznaczenie ważności

Pierwsze K 250 2,411 wuj100 dom - czeka

Drugie k 100 2,412 ---- Wua - wylatuje

Trzecie s 400 2,412 ----- dom - czeka

Czwarte k 350 2,412 wmin100 win -

Czwarte realizuje się w całości i znika z trzeciego zostaje s50

piąte k 300 2,411 wuj200 dom

szóste s 500 2,411 ------- dzien

Przechodzimy to rzeczy. Szóste teraz wedle mojej wiedzy powinno realizować się po 2,411 z pierwszym wolumen 250. potem z piątym wolumen również 250 limit 2,411. z piątego zostaje 50.

Ale wtedy wychodzi niepoprawna odpowiedź. Czy ktoś wie dlaczego szóste realizuje się najpierw z piątym a dopiero później z pierwszym ? (wtedy wychodzi dobra odpowiedź.)

76. Animator, gdy się uczyłem wcześniej, mógł tylko zwiększać wolumen, zmniejszać cenę w zleceniach sprzedaży i zwiększać w zleceniach kupna. w cytowanym zadaniu zmniejszył wolumen. Michał Kowalski edytował(a) ten post dnia 13.10.12 o godzinie 16:27

konto usunięte

Temat: Pytania do specjalistów od ustalanie kursów!!!

Michał, do momentu kiedy wchodzi 6 wszystko jest tak jak u Ciebie, ale potem:
6 realizuje się z 1 (100 sztuk)
6 realizuje się z 5 (200 sztuk)
6 realizuje się z 1 (100 sztuk)
6 realizuje się z 5 (100 sztuk)
W arkuszu zostaje 50 sztuk z 1 i 50 sztuk z 3.

Spowodował to warunek WuJ. Kiedy pierwsze 100 sztuk zlecenia pierwszego się zrealizowało, w arkuszu ujawnia się kolejne 100 sztuk z tego zlecenia, ale traci już ono jednak priorytet. Dlatego 6 realizuje się z 1 i 5 na zmianę.
Piotr Cymcyk

Piotr Cymcyk Wiceprezes Zarządu -
DNA Rynków,
Wiceprezes Zarządu -
ZMID

Temat: Pytania do specjalistów od ustalanie kursów!!!

Michał Kowalski:
76. Animator, gdy się uczyłem wcześniej, mógł tylko zwiększać wolumen, zmniejszać cenę w zleceniach sprzedaży i zwiększać w zleceniach kupna. w cytowanym zadaniu zmniejszył wolumen.


Mylisz animatorów. To o czym piszesz dotyczy animacji w fazie interwencji. W każdej innej fazie animator może sobie zwiększać, zmniejszać i zmieniać ceny jak mu się podoba z takimi ograniczeniami:

nie może dojść do sytuacji że będzie on jednocześnie kupującym i sprzedającym, nie może składać zleceń PKC, PCR, PCRO, jego zlecenie nie może zawierać limitu aktywacji.

Następna dyskusja:

Pytania z egzaminu i klucze...




Wyślij zaproszenie do