Marek P.

Marek P. Browar Piwoteka!

Temat: Kto jeszcze oprócz pana Jacka?

Witam wszystkich!
W związku z niezbyt częstym ukazywaniem się nowy publikacji naszego ulubionego autora zastanawiam się, czy znacie jeszcze jakiegoś pisarza, który pisze w podobnym stylu, nawiązuje do takich samych tematów co p. Jacek? Mnie się jeszcze nie udało nikogo znaleźć, choć szukam wytrwale...
Grześ Grg H.

Grześ Grg H. jestem i będę

Temat: Kto jeszcze oprócz pana Jacka?

Marek P.:
Witam wszystkich!
W związku z niezbyt częstym ukazywaniem się nowy publikacji naszego ulubionego autora zastanawiam się, czy znacie jeszcze jakiegoś pisarza, który pisze w podobnym stylu, nawiązuje do takich samych tematów co p. Jacek? Mnie się jeszcze nie udało nikogo znaleźć, choć szukam wytrwale...
proponuje zainteresować się twórczościa
Konrad T. Lewandowski
chociaż sam w/w pisze iż Dukaj to debeściak
Marek P.

Marek P. Browar Piwoteka!

Temat: Kto jeszcze oprócz pana Jacka?

Trochę siedzę w fantastyce, więc twórczość Konrada T. Lewandowskiego znam. Ale to zupełnie inne klimaty niż p. Jacek...
Grześ Grg H.

Grześ Grg H. jestem i będę

Temat: Kto jeszcze oprócz pana Jacka?

Marek P.:
Trochę siedzę w fantastyce, więc twórczość Konrada T. Lewandowskiego znam. Ale to zupełnie inne klimaty niż p. Jacek...
przepraszam myslalem że tylko Dukaja czytasz
w polskiej F. nie ma drugiej takiej osoby, sa tylko proby nasladowania ale do tego to trzeba .....
Marek P.

Marek P. Browar Piwoteka!

Temat: Kto jeszcze oprócz pana Jacka?

Grzegorz Hajder:
Marek P.:
Trochę siedzę w fantastyce, więc twórczość Konrada T. Lewandowskiego znam. Ale to zupełnie inne klimaty niż p. Jacek...
przepraszam myslalem że tylko Dukaja czytasz
w polskiej F. nie ma drugiej takiej osoby, sa tylko proby nasladowania ale do tego to trzeba .....
A z zagranicy?
Czytałem oczywiście Williama Gibsona i Neala Stephensona, próbowałem Graga Egana (ale mi "nie podszedł"). Znasz może jeszcze jakichś twórców podobnych do p. Jacka?
Grześ Grg H.

Grześ Grg H. jestem i będę

Temat: Kto jeszcze oprócz pana Jacka?

Marek P.:
Grzegorz Hajder:
Marek P.:
Trochę siedzę w fantastyce, więc twórczość Konrada T. Lewandowskiego znam. Ale to zupełnie inne klimaty niż p. Jacek...
przepraszam myslalem że tylko Dukaja czytasz
w polskiej F. nie ma drugiej takiej osoby, sa tylko proby nasladowania ale do tego to trzeba .....
A z zagranicy?
Czytałem oczywiście Williama Gibsona i Neala Stephensona, próbowałem Graga Egana (ale mi "nie podszedł"). Znasz może jeszcze jakichś twórców podobnych do p. Jacka?

postaram sie Ci pomóc,
kupie sobie gorzka i przejrze archiwum moze cosik mi sie uda znalezc
ale JD tak jak AS sa jedynymi w swoim rodzaju
poprostu ilosc pracy wlozona w napisanie utworu przeraza innych autorow
no i skad wogole brac pomysly ? to jest ich najwiekszy problem

konto usunięte

Temat: Kto jeszcze oprócz pana Jacka?

proponuje sprobowac Philip K. Dick
pozdrawiam
Grześ Grg H.

Grześ Grg H. jestem i będę

Temat: Kto jeszcze oprócz pana Jacka?

Kamila Pietnica:
proponuje sprobowac Philip K. Dick
pozdrawiam

tez prawda
dicka umiescilismy w alternatywie sf chyba?!
pozdrawiam
fajnie ze siem grono powieksza :)
Marek P.

Marek P. Browar Piwoteka!

Temat: Kto jeszcze oprócz pana Jacka?

Dzięki za podpowiedzi :-)
Niestety Dicka większość utworów przeczytałem... :-)

konto usunięte

Temat: Kto jeszcze oprócz pana Jacka?

wiedziałam, że mogło to być za proste ;)
to może Jean Baudrillard "Symulakry i Symulacja"
Grześ Grg H.

Grześ Grg H. jestem i będę

Temat: Kto jeszcze oprócz pana Jacka?

wow Kamila
a cio to ?
juz zapisalem i przeczytam
Marek P.

Marek P. Browar Piwoteka!

Temat: Kto jeszcze oprócz pana Jacka?

Kamila Pietnica:
wiedziałam, że mogło to być za proste ;)
to może Jean Baudrillard "Symulakry i Symulacja"
O, tego nie znam. W takim razie rozpoczynam poszukiwania. Dzięki za informację :-)

konto usunięte

Temat: Kto jeszcze oprócz pana Jacka?

hehe..to moi drodzy Panowie przeczytam jak tylko skończe "Lód", ale nie polecam wam tego oczywiście w ciemno; 'Symulakry...' czytał mój chłopak i stwierdził że są Ok..książka zapowiada się nieźle..z opisu wynika że 'rzeczywistość nie istnieje' - a skoro tak, to już jest całkiem nieźle :)

konto usunięte

Temat: Kto jeszcze oprócz pana Jacka?

Jean Baudrillard
Symulakry i symulacja

Najbardziej znana książka głośnego francuskiego filozofa, wydana po raz pierwszy w 1981 roku i przetłumaczona na kilkanaście języków.

Autor rozpoczyna w niej wywód od przywołania opowieści Borgesa, w której kartografowie Cesarstwa przygotowują mapę tak dokładną, że pokrywa szczelnie całe terytorium, a potem rozpada się wraz z Cesarstwem. Baudrillard uważa jednak, że sprawy zaszły znacznie dalej niż w tej opowieści – „rzeczywistość nie istnieje”, nie ma już mapy i terytorium, znikła też sama różnica między tym, co rzeczywiste i tym, co wyobrażone: istnieją jedynie hiperrzeczywiste znaki podające się za rzeczywistość. Autor zapoznaje nas z różnymi aspektami destrukcyjnego procesu zamiany rzeczywistości w pustynię hiperrzeczywistości w błyskotliwych analizach dzieł literackich (Philip K. Dick, J.L. Borges, J.G. Ballard) i filmowych (Czas apokalipsy, Chiński syndrom), a także wydarzeń historycznych (Holokaust, wojna w Wietnamie, Maj 1968) i wybranych aspektów życia społecznego (środki masowego przekazu, zjawisko hipermarketów, życie akademickie, obrona praw zwierząt). Książkę zamyka manifest O nihilizmie, w którym czytamy m.in.: „Jeśli być nihilistą oznacza niesienie na sobie […] radykalnego śladu szyderstwa i przemocy, owego wyzwania, na które system zmuszony jest odpowiedzieć własną śmiercią, to jestem terrorystą i nihilistą w teorii, tak jak inni są terrorystami i nihilistami z bronią w ręku”.

Wiele odwołań do Symulakrów i symulacji zawiera film braci Wachowskich Matrix – główny bohater trylogii, Neo, w jednej ze scen czyta książkę Baudrillarda, zaś inny z bohaterów, Morfeusz, wprost cytuje Symulakry, nazywając zewnętrzny świat „pustynią rzeczywistości”. Sam Baudrillard powiedział w jednym z wywiadów, że Matrix nie ma z jego książką nic wspólnego.

konto usunięte

Temat: Kto jeszcze oprócz pana Jacka?

Marek P.:
Witam wszystkich!
W związku z niezbyt częstym ukazywaniem się nowy publikacji naszego ulubionego autora zastanawiam się, czy znacie jeszcze jakiegoś pisarza, który pisze w podobnym stylu, nawiązuje do takich samych tematów co p. Jacek? Mnie się jeszcze nie udało nikogo znaleźć, choć szukam wytrwale...

Styl jest zupełnie inny, ale niektóre idee i ogólnie poziom (IMO) są wspólne: Żerdziński, tom opowiadań "Korporacja Wars'n'Guns". Pewnie będzie problem z zakupem, bo to stare, ale biblioteki powinny mieć.

konto usunięte

Temat: Kto jeszcze oprócz pana Jacka?

Kamila Pietnica:
wiedziałam, że mogło to być za proste ;)
to może Jean Baudrillard "Symulakry i Symulacja"

Ooooo! Taki hardkor? Za co? Baudrillard to obok Rorty'ego największy postmodernistyczny ściemniacz wychodzący z założenia, że pseudonaukowo-erudycyjny bełkot wpędzi czytelnika w kompleks niższości czyniąc go bezmyślnym wielbicielem i ortodoksyjnym cytowaczem.

Tłumacząc w/w na ludzki: rzeczywistość nie istnieje. Ok, zgoda. Siedzimy sobie w jaskini u wujka Platona, oglądamy cienie na ścianie przeciwległej do otworu, którym do jaskini wpada światło i oszukujemy się, że te marne odbicia są rzeczywistością. Owszem, nie są - to już orzekł Platon. Baudrillard dodaje, że sami sobie puszczamy te cienie. Eureka, oklaski, kurtyna.

Inspiracja dla Matrixa powstała nieco wcześniej:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kongres_futurologiczny
Wojciech Woźniak

Wojciech Woźniak NAC - Narodowe
Archiwum Cyfrowe

Temat: Kto jeszcze oprócz pana Jacka?

Marek S. Huberath - "Miasta pod skałą" i "Gniazdo światów". Miasta dorównują erudycyjnie i nowatorsko Dukajowi, a "Gniazdo" kręci się w podobnych do "Czarnych oceanów" klimatach.
Robert Kubicki

Robert Kubicki honorowy obywatel
Ingolstadt

Temat: Kto jeszcze oprócz pana Jacka?

Dukaj pisał kiedyś w recenzji, że złości go zastanie świata fantasy w literaturze anglosaskiej (sam przełamał ten schemat w "Ruchu Generała") Dlatego chwalił China Mieville za podobne przełamanie konwencji i stworzenie świata totalnego: nowego, świeżego, przemyślanego, wciągającego, wszechogarniającego. Jeśli komuś podobał się "Ruch Generała" lub "Inne pieśni", to te książki poniżej też mu podejdą.

China Mieville:
"Dworzec Perdido"
"Blizna"
Marek P.

Marek P. Browar Piwoteka!

Temat: Kto jeszcze oprócz pana Jacka?

Robert Kubicki:
Dukaj pisał kiedyś w recenzji, że złości go zastanie świata fantasy w literaturze anglosaskiej (sam przełamał ten schemat w "Ruchu Generała") Dlatego chwalił China Mieville za podobne przełamanie konwencji i stworzenie świata totalnego: nowego, świeżego, przemyślanego, wciągającego, wszechogarniającego. Jeśli komuś podobał się "Ruch Generała" lub "Inne pieśni", to te książki poniżej też mu podejdą.

China Mieville:
"Dworzec Perdido"
"Blizna"

"Dworzec Perdido" znam, "Blizny" jeszcze nie dorwałem. Bardzo oryginalne fantasy, ale niestety do czegokolwiek z twórczości Dukaja się nie umywa...
Emilian S.

Emilian S. Starszy Inżynier
Oprogramowania,
Teleca Poland

Temat: Kto jeszcze oprócz pana Jacka?

Wydaje mi się (książki nie czytałem więc to opinia na podstawie recenzji) że jeśli chodzi o sf opisujące czasy postludzkie - czyli klimat Perfekcyjnej Niedoskonałości - to podobną tematyke prezentuje powieść "Accelerando Charlsa" Strossa.

Jeśli chodzi zaś o sofia fiction albo historiozofia fiction to Dukaj jest chyba unikatem na skalę światową :)

Następna dyskusja:

Euro[ejska Nagroda Literack...




Wyślij zaproszenie do