Michał T.

Michał T. Doradca Podatkowy,
Prezes Zarządu K&T
Sp. z o.o. SDP

Chciałbym zasięgnąć opinii bardziej doświadczonych koleżanek i kolegów. Biegam od ponad roku. Mam za sobą kilka startów w 10tkach, dwa półmaratony i maraton (czas poniżej 4h). Nic mi nie dolega, nie palę i generalnie na zdrowie nie narzekam. Wiemy jednak co się zdarzyło 6 października w Warszawie i zaczynam się zastanawiać czy są jakieś badania które może powinienem wykonać?

konto usunięte

Udaj się do kardiologa. EKG lub EKG wysiłkowe i dowiesz się czegoś o swoim sercu.
Jedyne ryzyko związane jest z sercem, więc EKG itp badania, np. wysiłkowe + wywiad lekarza. Ew. krew - z dobrą interpretacją dowiesz się dużo o możliwościach.
Michał T.

Michał T. Doradca Podatkowy,
Prezes Zarządu K&T
Sp. z o.o. SDP

Dzięki :D
Adam W.

Adam W. running machine

po tym co zdarzyło się na BW rozmawiałem ze znajomym (biegającym) lekarzem, powiedział że oprócz standardowego badania krwi, echa serca, EKG wysiłkowego na bieżni warto zrobić sobie tzw. badanie holterowskie
Arkadiusz G.

Arkadiusz G. Zrezygnować z marzeń
ze strachu przed
porażką to jak
pope...

jestem w trakcie takich badań.
W "pakiecie badań" miałem zrobic EKG, EKG wysiłkowe, echo serca, holter EKG czyli calodobowy pomiar ekg oraz calodobowy pomiar cisnienia tetniczego. Do tego badania krwi - nie standardowa morfologia tylko badania ktore robi sie osobom ktore sa w grupie ryzyka wystapienia zawalu serca.
Zostalo mi jeszcze tylko do zrobienia EKG wysilkowe do kompletu.
Co do echa serca i calodobowego pomiaru cisnienia to chyba nie jest konieczne, ale z racji tego ze zanim zaczalem biegac regularnie leczylem sie ponad 7 lat na nadcisnienie kazano mi to ponownie zrobic. Regularne bieganie sprawilo ze odstawiono mi leki bo cisnienie wrocilo do normy :)
Marcin K.

Marcin K. "Jeśli nie możesz
meczu wygrać, to go
zremisuj."

Chciałem zrobić (i zrobię) badania teraz, jeszcze przed niedzielnym startem. Zadzwoniłem na rejestracje i zaczynam wymieniać to wszystko o czym tu piszemy. Kobieta mi przerywa, i mówi, że oni wiedzą jakie maja wykonać badania. Pyta ile mam lat, 34, o to niestety już nie.
??????????? tylko do 21 roku :))))))))
Sylwia  Zajdel-Goleniows ka

Sylwia
Zajdel-Goleniows
ka
Marketing, PR,
komunikacja

Marcin, jak to???
Marcin K.

Marcin K. "Jeśli nie możesz
meczu wygrać, to go
zremisuj."

Lepiej, obdzwoniłem już trzy poradnie medycyny sportowej i wszędzie to samo.
Rozumiem, że muszę każde badanie robić gdzie indziej a potem wszystkie wyniki zebrać do kupy
i jechać do dużego miasta, aby dostać zaświadczenie. Why ? Ja zapłacę, no heloł
Piotr Leśniewski

Piotr Leśniewski Sprzedaż,
zarządzanie zespołem

Dawno temu kiedy ścigałem się jako junior, Pan doktor zabronił mi uprawiania sportu z uwagi na nadcisnienie. Powiedział równiez że wg niego, nie mam co myśleć o tym że cokolwiek sie w tej kwestii zmieni. Dodam że był to Pan doktor z uznanej przychodni sportowej co badał również kadrowiczów.
No ale ja jakoś nie umiałem przestać jeździć na rowerze. Przez wiele lat się nie ścigałem ale trenowałem w naprawdę ekstremalnych warunkach jak na "gówniany organizm". Dziś się ścigam i nawet z nie najgorszymi wynikami. Efekt jest taki że dziś nie mam problemu z ciśnieniem, holtery, echa serca, ekg itp. zrobione, badania krwi ok więc pozostaje pytanie jakie mam szanse że wykituję na treningu lub wyścigu. Myślę ża szanse mam duże. Nie piszę o tym po to żeby deprecjonować zasadność badań lekarskich ale bardziej jako namawianie do zdrowego rozsądku. Jak chcesz biegać to biegaj. Zrób badania. Jak coś nie tak to skonsultuj z lekarzem. Mimo to i tak wielu lekarzy poleca ruch jako sensowną metodę na utrzymanie organizmu w należytej kondycji. Ważne żeby nie przegiąc, a jak przeginasz to miej świadomość że konsekwencje mogą być różne więc się ubezpiecz od NW. Ja się ubezpieczyłem.
Jak spojrzymy na wielu sportowców czy tez alpinistów co zakończyli żywot uprawiając swój sport to chyba mieli radość że do końca robili to co kochali w życiu.
Hanna Sypniewska

Hanna Sypniewska właściciel, FH

Arkadiusz G.:
jestem w trakcie takich badań.
W "pakiecie badań" miałem zrobic EKG, EKG wysiłkowe, echo serca, holter EKG czyli calodobowy pomiar ekg oraz calodobowy pomiar cisnienia tetniczego. Do tego badania krwi - nie standardowa morfologia tylko badania ktore robi sie osobom ktore sa w grupie ryzyka wystapienia zawalu serca.
Zostalo mi jeszcze tylko do zrobienia EKG wysilkowe do kompletu.
Co do echa serca i calodobowego pomiaru cisnienia to chyba nie jest konieczne, ale z racji tego ze zanim zaczalem biegac regularnie leczylem sie ponad 7 lat na nadcisnienie kazano mi to ponownie zrobic. Regularne bieganie sprawilo ze odstawiono mi leki bo cisnienie wrocilo do normy :)


Arek, mam dokładnie tak samo. Odstawilam tabletki na nadciśnienie, echo serca robię regularnie co rok i każdy wynik jest lepszy od poprzedniego. Próba wysiłkowa- przy pulsie 120 pani hamowała rowerek cobym krzywdy sobie nie zrobiła (!!!), więc to badanie było bez sensu. Ciśnienie ( warto mieć ciśnieniomierz w domu), morfologia, w tym elektrolity, EKG, od czasu do czasu cukier i cholesterol. Wystarczy do amatorskiego sportu. W miarę odpowiedni jadłospis, ale bez przesady, ja jem wszystko i to dużo (!), warzywa, owoce.
Na zawodach mam taką zasadę- nigdy nie przyspieszam przed metą, nie zbawi mnie wynik o kilka sekund lepszy, natomiast mocno może się to odbić na układzie krążenia i oddechowym.
Rozsądek, to najważniejszy lek.
Marcin K.

Marcin K. "Jeśli nie możesz
meczu wygrać, to go
zremisuj."

Zgadzam się i ja, że zdrowego rozsądku nigdy za wiele.
Obdzwoniłem kilka "punktów medycznych" i teraz wiem co nieco więcej.
EKG + opis 10+70
UKG + opis 100 + 50
holter EKG + ciśnieniowy 80+80
test wysiłkowy 90
TOTAL 480 plus badanie krwi, czyli 5 stówek.
Poradźcie co zrobić a czego nie. Wydaje mi się, że wszystkie te badania są potrzebne.
Mogę co najwyżej zrobić EKG i UKG bez opisu lekarza, ale ktoś powinien chyba te wyniki zobaczyć,
bo ich analiza z google może mijać się z celem.
Hanna Sypniewska

Hanna Sypniewska właściciel, FH

Arek, idz do lekarza rodzinnego, powiedz, że biegasz, niech Ci da full skierowań, w końcu za coś to zdrowotne płacimy, z wynikami do tego lekarza wróć, potrafi odczytać EKG i resztę, a przynajmniej stwierdzić, czy wyniki od normy nie odbiegają.
Arkadiusz G.

Arkadiusz G. Zrezygnować z marzeń
ze strachu przed
porażką to jak
pope...

a ja zawsze przyspieszam przed meta :)

konto usunięte

Michał T.:
Chciałbym zasięgnąć opinii bardziej doświadczonych koleżanek i kolegów. Biegam od ponad roku. Mam za sobą kilka startów w 10tkach, dwa półmaratony i maraton (czas poniżej 4h). Nic mi nie dolega, nie palę i generalnie na zdrowie nie narzekam. Wiemy jednak co się zdarzyło 6 października w Warszawie i zaczynam się zastanawiać czy są jakieś badania które może powinienem wykonać?

Ekg serca, usg serca się przyda. Ja zrobiłem oba, a teraz raz, dwa razy na rok robię EKG.
Morfologia krwi, bo to chyba Robert miał na myśli, także.
Swoją drogą, to niedługo napiszę post o badaniach na blog.

pozdrawiam :)
Aleksandra M.

Aleksandra M. Specjalista ds.
testów

ja właśnie odebrałam wyniki ogóle - zostaje mi EKG ale to w sobotę u lekarza będe więc poproszę o skierowanie;
niestety nas biegaczy choroby nie omijają :) życie traktuje sprawiedliwie :D
Mariusz Czerwiński

Mariusz Czerwiński Szukam pracy:
Diagnozy nadużyć
kredytowych, Audyty
umów k...

Na pewno przy sportowym sposobie na życie badania należy wykonać. Często lekarze podchodzą bardzo zachowawczo do wskazań/przeciwskazań do każdego większego wysiłku. Medycyna w ostatnich 20-30 latach zrobiła naprawde milowy krok w postępach.

Nadciśnienie jest tego przykładem, zwłaszcza nadciśnienie połączone z otyłością, która do niedawna nie była traktowana jako choroba. Poznałem ludzi, u których problemy z nadciśnieniem ustąpiły po wysiłku.

A medycyna? Dawniej po zawale, czy po w sumie nawet nieskomplikowanej operacji, pacjent leżał na łóżku, a gdy sam podreptał na drugi dzień do kibla to otrzymywał od lekarzy i /lub pielęgniarek OPR. Dziś na drugi dzień po zawale lub operacji wypisują ze szpitala.

Na pewno jeśli jakiś konował powie, że nie wolno - trzeba iść do innego, specjalisty i skonsultować jeszcze raz. Lekarz internista, niekoniecznie musi się znać na wszystkim i z reguły się nie zna.
Adam W.

Adam W. running machine

Mariusz C.:
im więcej Cię tu czytam tym bardziej się przekonuję że oprócz Ciebie to niewiele jest osób na świecie które znają się na czymkolwiek... skąd tyle pogardy dla ludzi? "konowały" "platfusy" itp..
Arkadiusz S.

Arkadiusz S. Think training's
hard? Try losing.

Adam W.:
Mariusz C.:
im więcej Cię tu czytam tym bardziej się przekonuję że oprócz Ciebie to niewiele jest osób na świecie które znają się na czymkolwiek... skąd tyle pogardy dla ludzi? "konowały" "platfusy" itp..
Wiesz, jakbyś robił w konsultingu i podpierając się wiedzą z googli był w stanie ogarnąć każdy temat, branżę i specyfikę, to kto by ci podskoczył i był w stanie udowodnić żeś indolent potrafiący jedynie słone rachunki wystawiać?
I nie mówię tego na podstawie lektury forum onetu, tylko mając doświadczenie np. w kontaktach z firmą z wielkiej 5, która do nas (dużej grupy kapitałowej o charakterystyce nieporównywalnej z niczym innym) przyjechała kiedyś by nam plan 10-cio letni opracować...Ten post został edytowany przez Autora dnia 11.11.13 o godzinie 22:13

Następna dyskusja:

Badanie przed maratonem


Wyślij zaproszenie do