Maria Magdalena B.

Maria Magdalena B.
Poradnikautystyczny.
pl

Temat: koszty mieszkania, kredyt - osoba zameldowana

Kolejna zagwozdka dla kolegow prawnikow.


Mieszkanie ma taki status:
- zakupione na 2 osoby w 2001 roku
- wziety rowniez przez te 2 osoby kredyt bankowy solidarny, rowniez w 2001 roku.
- w 2006 roku mieszkanie zostaje przekazane w darowiznie dzieku tych osob
- w 2005 roku ojciec dziecka wyprowadza sie (nei wymeldowujac sie z mieszkania
- matka i dziecko nie sa zameldowani w mieszkaniu
- akt notarialny (potwierdzajacy darowizne) zawiera zapis (bedacy jednoczesnie warunkiem dokonania darowizny przez ojca), iz wszelkie oplaty zwiazane z mieszkaniem beda od daty dokonania darowizny na glowie matki
- do dnia dzisiejszego ojciec nie jest wymeldowany, sa proby wymeldowania administracyjnego (od lutego br)

Tearz pytania:
- czy do dnia dzisiejszego w zwiazku z zameldowaniem ojciec dziecka mial / ma obowiazek uiszczac koszty zwiazane z mieszkaniem (jesli tak: to jak to wyegzekwowac?)
- czy ocjciek dziecka w momencie przekazania w darowiznie mieszkania zrzekl sie "swojej" czesci kredytu meiszkaniowego na zrecz matki? - nie jest to zapisane w zadnej umowei, zadnym akcie notarialnym, nei zostala zmieniona umowa kredytu mieszkaniowego. Jesli nie i jest dalej obowiazany splacac solidarnie 1/2 raty to w jaki sposob wyegzekwowac te czesc?
Ew. jak wyegzekwowac czesci zalegle czyli do daty darowizny mieszkania (wszelkei potwierzdenia wplat sa dostepne).


Bede wdzieczna za wszelkei rady.
Paweł Strumiński

Paweł Strumiński Wspólnik
zarządzający,
Strumiński i
Wspólnicy Adwokaci i
...

Temat: koszty mieszkania, kredyt - osoba zameldowana

1. meldunek nie ma nic do rzeczy, jest całkowicie ambiwalentny;
2. kredyt ma obowiązek spłacić w połowie osoba spłacająca ma prawo żądać od zobowiązanego solidarnie spłaty połowy tego co spłaca więc spokojnie można to wyegzekwować....:) chyb że są w ustroju majątkowym małżeńskim co mocno komplikuje sprawę
tak to widzę....na szybciorka
Maria Magdalena B.

Maria Magdalena B.
Poradnikautystyczny.
pl

Temat: koszty mieszkania, kredyt - osoba zameldowana

A jednak chyba ma do rzeczy.

Z tego co gdzies na GL wyczytalam to osoba zameldowana ma obowiazek pokrywac koszty utrzymania mieszkania (czynsz.. itp).

To znaczy nie oczekuje konkretnej porady prawnej - raczej stwierdzenia czy mam sobie dac siana - a kwota niemala, bo czynsz 400 miesiecznie, kredyt 1000, czy tez mam jakos mozliwosc choc czesciowo na jakiej podstawie odzyskac.
Jesli mam to napewno nie zrobie tego sama. I napewno skorzystam z adwokata, ale musze miec pewnosc, ze mam po co tam isc
Paweł Strumiński

Paweł Strumiński Wspólnik
zarządzający,
Strumiński i
Wspólnicy Adwokaci i
...

Temat: koszty mieszkania, kredyt - osoba zameldowana

nie wiem na jakiej podstawie twierdzisz że osoba zameldowana.....skoro nawet nie zameldowana ma obowiązek płacić opłaty za mieszkanie np. czynsz najmu art. 699[1] o ile w nim zamieszkuje....meldunek nie jest stanem prawnym lecz faktycznym vide pewne orzeczenie TK:)i meldunek sam w sobie nie rodzi obowiązków płacenia należności za lokal:) takie jest moje zdanie i tyle jedyne co to np. może wpłynąć na wysokość opłaty za śmieci albo wodę albowiem często administracja liczy według osób zameldowanych jednak jak się zainterweniuje że dana osoba nie mieszka to to korygują mimo że meldunek jest nie zmieniony.....
Maria Magdalena B.

Maria Magdalena B.
Poradnikautystyczny.
pl

Temat: koszty mieszkania, kredyt - osoba zameldowana

Ale meldunek potwierdza z tego co wiem fakt przebywania prawda?
I zgodnei z ustawa osoba nie przebywajaca w lokalu ma obowiazek sie wymeldowac.
Czyli jesli tego eni zrobila to mozna domniemywac, ze nadal przebywa???

Czy jest to nadinterpretacja???
Paweł Strumiński

Paweł Strumiński Wspólnik
zarządzający,
Strumiński i
Wspólnicy Adwokaci i
...

Temat: koszty mieszkania, kredyt - osoba zameldowana

domniemania łatwo obalić moim zdaniem gość się będzie bronił że nie mieszka i koniec.....z to że się nie wymeldował to trudno nie mylmy prawa administracyjnego z prawem cywilnym:) wystarczy że wykaże że przebywał w okresie 2005 do teraz w innym miejscu i kiszka:)
Maria Magdalena B.

Maria Magdalena B.
Poradnikautystyczny.
pl

Temat: koszty mieszkania, kredyt - osoba zameldowana

Jak wykaze?
Przeszlosci nie da rady wykazac.

Wiem, ze nei da rady mylic 2 galezi prawa, ale ostatnio na podstawie zasiwadczenia, ze nadal jest zameldowany zalawtilam cos w prawie rodzinnym - wniosek: da sie.

Oczywiscie: moze powolac swiadka, osobe, z ktora mieszka, ale.. Pytanie wiec: dlaczego korespondencja nadal przychodzi na moj adres? (w tym urzedowa, gdzie mozna zmienic adres do korespondencji).
Ja wiem, moze to wyglada na czepianie sie, ale wiem, ze sprawa jest ciezka i bedzie trudno i nie wiem wiec jak moge sprawe ugryzc, a bardzi mi zalezy. (jak pisalam w gre wchodzi dosc duza ilosc pieniedzy)
Paweł Strumiński

Paweł Strumiński Wspólnik
zarządzający,
Strumiński i
Wspólnicy Adwokaci i
...

Temat: koszty mieszkania, kredyt - osoba zameldowana

Magdalena B.:
Jak wykaze?
Przeszlosci nie da rady wykazac.

Wiem, ze nei da rady mylic 2 galezi prawa, ale ostatnio na podstawie zasiwadczenia, ze nadal jest zameldowany zalawtilam cos w prawie rodzinnym - wniosek: da sie.

Oczywiscie: moze powolac swiadka, osobe, z ktora mieszka, ale.. Pytanie wiec: dlaczego korespondencja nadal przychodzi na moj adres? (w tym urzedowa, gdzie mozna zmienic adres do korespondencji).
Ja wiem, moze to wyglada na czepianie sie, ale wiem, ze sprawa jest ciezka i bedzie trudno i nie wiem wiec jak moge sprawe ugryzc, a bardzi mi zalezy. (jak pisalam w gre wchodzi dosc duza ilosc pieniedzy)
1. ja bym się bronił przed zapłatą że nie mieszkam i że moje centrum życiowe jest gdzie indziej...a tak na marginesie zastanawiam się po czyjej stronie jesteś bo w sumie uważam że gość ma obronę łatwiejszą przed rachunkami:) kredyt to co innego bo zobowiązanie zaciągnął wspólnie i ponosi za to odpowiedzialność:) a co do rodzinnego to nie znam sprawy ale złożony wnisoek z adresem zameldowania tak jak pozew i wydane orzeczenie będzie miłym zaskoczeniem dla gościa jak się nie wymeldował a podałaś adres zameldowania...dwukrotne awizo i cześć jak czapka:)
Maria Magdalena B.

Maria Magdalena B.
Poradnikautystyczny.
pl

Temat: koszty mieszkania, kredyt - osoba zameldowana

Jak to po czyjej jestem?

Po swojej ;)))
Jestem osoba, zostawiona z mieszkaniem, kredytem i tyle. Gosc narazie wypina sie na splate kredytu i nie wiem jak to ugryzc.
Ja placilam zawsze czynsz i wszystkie oplaty.
I powiem tak: przestalo mi sie to podobac, bo okazuje sie, ze ja musze prawei "drukowac" pieniadze i posiadac ksiegowosc a'la nowoczesne firmy doradcze, a tamten nei poczuwa sie w ogole.
Zreszta nie poczuwal sie nigdy. Po czym sie wyprowadzil.

Stad moje pytanie, czy temat jest w ogole do ugryzienia czy nie.
Paweł Strumiński

Paweł Strumiński Wspólnik
zarządzający,
Strumiński i
Wspólnicy Adwokaci i
...

Temat: koszty mieszkania, kredyt - osoba zameldowana

co do kredytu to na pewno będziesz mogła go ścignąć co do opłat to uważam że nie:)
Maria Magdalena B.

Maria Magdalena B.
Poradnikautystyczny.
pl

Temat: koszty mieszkania, kredyt - osoba zameldowana

A czy cos to pomoze jesli caly czas ma tu zarejestrowana firme?

PS
Uwazam, ze bede mogla scignac go o polowe kosztow uzytkowania mieszkania (czynsz napewno) w czasie, gdy byl wlascicielem, gdyz byl podobnie jak ja zobowiazany do jego zaplaty.
Jesli ja placilam calosc to na moj chlopski rozum - on jest mi polowe winien prawda?Magdalena B. edytował(a) ten post dnia 24.04.08 o godzinie 15:49
Paweł Strumiński

Paweł Strumiński Wspólnik
zarządzający,
Strumiński i
Wspólnicy Adwokaci i
...

Temat: koszty mieszkania, kredyt - osoba zameldowana

zarejestrowna firma zmienia trochę optyke w końcu możesz naliczyć mu za bezumowne korzystanie z lokalu:)
Maria Magdalena B.

Maria Magdalena B.
Poradnikautystyczny.
pl

Temat: koszty mieszkania, kredyt - osoba zameldowana

dzieki za pomoc ;)

Bardzo mi to rozjasnilo sprawe i widze, ze moge cos wymyslic i odzyskac sporo pieniedzy.
Katarzyna P.

Katarzyna P. radca prawny -
TemidaJestKobieta.p
i MedycznePrawo.pl

Temat: koszty mieszkania, kredyt - osoba zameldowana

to tak jeszcze do polemiki o zameldowaniu.
Moim zdaniem zameldowanie a miejsce zamieszkania to dwie różne instytucje, tym bardziej że istnieje coś takiego jak zameldowanie stałe oraz tymczasowe.
Obowiązek ponoszenia opłat mieszkaniowych spoczywa na osobie tam mieszkającej niezależnie od tego czy jest tam zameldowana czy też nie.
Zameldowanie samo w sobie ma raczej charakter ewidencyjny (ewidencja ludności) i na gruncie prawa cywilnego nie ma dużego znaczenia.
Co więcej niebawem meldunek ma przestać być nam potrzebny ;)
Maria Magdalena B.

Maria Magdalena B.
Poradnikautystyczny.
pl

Temat: koszty mieszkania, kredyt - osoba zameldowana

Osoba ta ma tylko meldunek staly i nei miala nigdy meldunku czasowego, potwierdzajacego jej przebywanie w innym miejscu
Izabela Ewa Pastula

Izabela Ewa Pastula
Prawnik-Legal/Notari
al Assistent, London
Notaries by Soni...

Temat: koszty mieszkania, kredyt - osoba zameldowana

ale np osoba moze byc zameldowana w PL ja takjestem a mieszkac od parunastu lat nie w PL w kraju gdzie nie ma czegos takiego jak meldunek
Maria Magdalena B.

Maria Magdalena B.
Poradnikautystyczny.
pl

Temat: koszty mieszkania, kredyt - osoba zameldowana

Dlatego napisalam: osoba prowadzi dzialalnosc gospodarcza w mieszkaniu, w ktorym jest zameldowana.
Ja tej osoby od 3 lat nie widzialam ;)

A osoba ma meldunek...

Temat: koszty mieszkania, kredyt - osoba zameldowana

Magdalena B.:
Kolejna zagwozdka dla kolegow prawnikow.
Mieszkanie ma taki status:
- zakupione na 2 osoby w 2001 roku
- wziety rowniez przez te 2 osoby kredyt bankowy solidarny, rowniez w 2001 roku.
- w 2006 roku mieszkanie zostaje przekazane w darowiznie dzieku tych osob
- w 2005 roku ojciec dziecka wyprowadza sie (nei wymeldowujac sie
z mieszkania
- matka i dziecko nie sa zameldowani w mieszkaniu
- akt notarialny (potwierdzajacy darowizne) zawiera zapis (bedacy > jednoczesnie warunkiem dokonania darowizny przez ojca), iz wszelkie oplaty zwiazane z mieszkaniem beda od daty dokonania darowizny na glowie matki
- do dnia dzisiejszego ojciec nie jest wymeldowany, sa proby wymeldowania administracyjnego (od lutego br)

Tearz pytania:
- czy do dnia dzisiejszego w zwiazku z zameldowaniem ojciec dziecka mial / ma obowiazek uiszczac koszty zwiazane z mieszkaniem

jeśli tam nie mieszkał? nie
- czy ocjciek dziecka w momencie przekazania w darowiznie mieszkania zrzekl sie "swojej" czesci kredytu meiszkaniowego na zrecz matki? - nie jest to zapisane w zadnej umowei, zadnym akcie > notarialnym, nei zostala zmieniona umowa kredytu mieszkaniowego. Jesli nie i jest dalej obowiazany splacac solidarnie 1/2 raty to > w jaki sposob wyegzekwowac te czesc?

nie zrzekł się. dalej jest kredytobiorcą.
Ew. jak wyegzekwowac czesci zalegle czyli do daty darowizny mieszkania (wszelkei potwierzdenia wplat sa dostepne).

ale co chcesz egzekwować? raty kredytu? musisz wykazać, że je spłaciłaś i masz roszczenie o ich zwrot (trzeba go pozwać)
Maria Magdalena B.

Maria Magdalena B.
Poradnikautystyczny.
pl

Temat: koszty mieszkania, kredyt - osoba zameldowana

A jak on moze udowodnic, ze nie mieszkal?

Tu wlasnie moja nadzieja w tym nieszczesnym "meldunku", ktory wyraznie poakzuje, ze mamy obowiazek nawet czasowo zameldowac sie gdzie indziej..
On tego nei zrobil. Czy wystepuje wiec domniemanie, ze nadal mieszkal tu, w tym mieszkaniu, szczegolnie, ze jest ta zarejestrowana firma (nadal...).

Kredyt place, mam potwierdzenia. Na wszystko.

konto usunięte

Temat: koszty mieszkania, kredyt - osoba zameldowana

Katarzyna P.:
to tak jeszcze do polemiki o zameldowaniu.
Moim zdaniem zameldowanie a miejsce zamieszkania to dwie różne instytucje, tym bardziej że istnieje coś takiego jak zameldowanie stałe oraz tymczasowe.
Obowiązek ponoszenia opłat mieszkaniowych spoczywa na osobie tam mieszkającej niezależnie od tego czy jest tam zameldowana czy też nie.
Zameldowanie samo w sobie ma raczej charakter ewidencyjny (ewidencja ludności) i na gruncie prawa cywilnego nie ma dużego znaczenia.
Co więcej niebawem meldunek ma przestać być nam potrzebny ;)

Właśnie, od 1.01.2014 zniknie obowiązek meldunku.
Zatem, jaki adres będzie można podać do dowodu osobistego?

Nie jestem prawnikiem i lekko się gubię w temacie :( stąd moja prośba o pomoc :)

Obecnie mam meldunek stały lecz faktycznie mieszkam pod innym adresem gdzie nie jestem zameldowany nawet czasowo. /Wiem, wiem - mam obowiązek zgłosić meldunek czasowy (ale od 1.01.2014 chyba już nie?)

Zatem,
- czy po 1.01.2014 będę mógł mieć w dowodzie faktyczny adres zamieszkania, nie meldując się nigdzie?
- czy po 1.01.2014 zostanę, niejako z automatu, wymeldowany z mojego dotyczasowego miejsca stałego meldunku? czy będę to musiał gdzieś zgłosić?

Następna dyskusja:

Porzucenie kredyt i jego sk...




Wyślij zaproszenie do