konto usunięte

Temat: CMS - potrzebna sugestia

Witam,

Od jakiegoś czasu prowadzę forum o egzaminach na prawo jazdy, chciałbym przejść z autorskiego skryptu opartego o zend framework na jakiś CMS, który umożliwiałby przede wszystkim:
- możliwość dodawania obiektów o zdefiniowanych wcześniej atrybutach (np. adres, numery kontaktowe) przez użytkowników (np. ośrodek kształcenia kierowców, ośrodek egzaminacyjny)
- możliwość komentowania dowolnych obiektów
- możliwość łatwego moderowania
- możliwość osadzania dokumentów
- możliwość łatwego tworzenia zestawień i podsumowań (np. zdawalność)
- możliwość filtrowania obiektów po atrybutach (nie tagach)
- forum
- w miarę łatwą migrację i inicjalne zasilenie danych

Pozdrawiam i z góry dziękuję za wszelką pomoc.

konto usunięte

Temat: CMS - potrzebna sugestia

Drupal.

konto usunięte

Temat: CMS - potrzebna sugestia

CMS Made Simple , WordPress, Joomla i wiele innych...

CMS MS jest najlżejszy z nich, (na tym samym hostingu strona ładowała się 2 razy szybciej) posiada możliwość dodawania modułów i tak dalej...

konto usunięte

Temat: CMS - potrzebna sugestia

Właściwie to tak, jak wyżej napisał Marcin - wybrać CMS-a to nie problem, problem to go dostosować albo zlecić napisanie dodatku/modułu/komponentu/itp., bo możliwe, że "z pudełka" nie będziesz miał takiej funkcjonalności, o którą Tobie chodzi.

konto usunięte

Temat: CMS - potrzebna sugestia

Andrzej Gdula:
...chciałbym przejść z autorskiego skryptu opartego o zend framework na jakiś CMS...

Nie to jest tematem ale wnioskuję, że autorski lub support autorskiego skryptu nie daje rady. Nie jestem zatem taki pewien, czy jakiś bezpłatny CMS da radę a już na pewno nie obędzie się to zupełnie bez kosztów. Zapewne po jakimś czasie zmiana wersji (aktualizacja) to też dalsze koszty.

Nie wiem co jest powodem takiej decyzji ale zmieniając na darmowy CMS być może wcale Pan sobie nie polepszy a wręcz przeciwnie.

Gdyby to było takie proste usiadłby Pan sobie sam, zainstalował i nie przychodził z pytaniem na forum.

konto usunięte

Temat: CMS - potrzebna sugestia

Faktycznie zastosowanie CMS jednak raczej pogorszyło niż polepszyło sprawę. Miałem nadzieję na polepszenie administracji i zwiększenie możliwości jego szybkiego modyfikowania. Wykorzystałem w tym celu Drupala i nawet dość szybko udało się odtworzyć bazową funkcjonalność przy wykorzystaniu może 15 modułów, które były dość łatwo dostępne.
Jednakże:
1. spadła znacznie wydajność serwisu (5 krotnie wydłużył się czas odpowiedzi) nawet pomimo zastosowania wbudowanych mechanizmów cacheowania i tuningu bazy.
2. duża liczba użytkowników była przekierowywana na wcześniej zindeksowane podstrony do których linki już nie działały i trafiali na stronę 404 co spowodowało spadek ruchu na stronie ok 5 krotnie.
Bardzo dziękuję za odpowiedzi ale musiałem wrócić do bazowej wersji strony.

konto usunięte

Temat: CMS - potrzebna sugestia

Drupal niestety podobnie jak joomla nie należy do lekkich cms-ów.
Robiłem kiedyś zupełnie prosty serwis na joomli i jakie było moje zdziwienie jak strona wczytywała się "długooo....". Z jednej strony był to problem hostingu (az.pl gdzie strona była hostowana na serwerach w Niemczech). Przeniosłem do Polski i było trochę lepiej. Najlepsze rezultaty daje VPS w Polsce, i lekki cms. Joomla do takich nie należy. Ani drupal. CMS Made Simple (nie robię tutaj kryptoreklamy) jest szybki. Sprawdzone empirycznie. Sam fakt że waży połowę tego co joomla (tylko ok 2000 plików), coś znaczy. Jak moi Klienci chcą sobie samemu obsługiwać stronę - jest idealny.

pozdrawiamMarcin G. edytował(a) ten post dnia 20.03.13 o godzinie 14:47

konto usunięte

Temat: CMS - potrzebna sugestia

Marcin G.:
CMS Made
Simple (nie robię tutaj kryptoreklamy) jest szybki. Sprawdzone empirycznie. Sam fakt że waży połowę tego co joomla (tylko ok 2000 plików), coś znaczy. Jak moi Klienci chcą sobie samemu obsługiwać stronę - jest idealny.

CMS może mieć i milion plików tylko co to ma do jego wydajności? Przecież aby wygenerować stronkę nie korzysta z tych miliona plików.

A ten CMS Made Simple to simple to chyba jest tylko z nazwy. Pomijam już kwestię, że wczoraj go testowałem na stronie autorów i nie działał.

Czasami zastanawiam się dlaczego jak ktoś na tym portalu zadaje pytanie odnośnie prostego w użyciu cms'a padają generalnie tylko odpowiedzi typu Joomla, WP itp, a nie padają np nazwy cmsów działających w chmurach, które pod względem prostoty użytkowania biją wyżej wymienione w każdym aspekcie. Po zastanowieniu się olśniło mnie. Otóż ci którzy odpowiadają żyją z Joomli, WP itd, więc polecają to z czego żyją. Jak mogą polecić Vix, Concrete czy coś podobnego, skoro jeśli ktoś wybierze takie coś to dla nich nie będzie nic do roboty i zarobienia. Bo instalować tego nie trzeba, nie trzeba konfigurować itd.

Bardzo mnie też o uśmiech przyprawiają argumenty typu do Joomli masz tysiące pluginów (i tu oczywiście znowu robota dla polecających :)). Po co komu tysiące pluginów? Zabawny też jest argument darmowości. Owszem sam produkt jest darmowy ale żaden zwykły użytkownik nie będący informatykiem albo chociaż obeznanym w temacie osobnikiem nie zainstaluje tego na serwerze, nie skonfiguruje, nie załaduje sobie tych tysiąca pluginów, a w razie kłopotów zostaje sam ze swoimi problemami, no oczywiście nie sam, bo ci polecający już na niego czekają :).

Poza tym jeśli ktoś twierdzi, że np Joomla jest przyjazna użytkownikowi to chyba nic poza Joomlą nie widział i chyba nie widział solidnych cmsów typu dotCms, OpenText, Sitefinity, Kentico itd. Owszem są to cmsy komercyjne ale niektóre z nich darmowe wersje też mają.

To była mała dygresja do dyskusji odbywających się na tym portalu.

konto usunięte

Temat: CMS - potrzebna sugestia

CMS w chmurach, w sensie SaaS?
Ale po co?

Padają Joomla, WP, Drupal, bo to bardzo popularne, open source'owe, dobre CMS-y. W zależności od potrzeb, wybierasz. Ludzie żyją z różnych rzeczy - a to jest logiczne (i o co mieć pretensje?), że polecają, co znają.

Acha i jeszcze jedno... CMS Made Simple istotnie jest prosty. Dlaczego, to nie będę offtopował.

Tysiące pluginów po to, że jak szukasz jednego jedynego, to wybierasz sobie taki, jaki tobie pasuje, do tego jest większe prawdopodobieństwo, że z 200 pluginów w jednym temacie masz 3-5 komercyjne, solidne, updatowane rozwiązania, a kolejne 5 będzie popularnymi zamiennikami. Testujesz, wybierasz, płacisz albo i nie, konfigurujesz, masz. Narzekać na różnorodność wyboru? WTF? Gorszy dzień?

No a skoro ktoś nie umie, to płaci temu, kto umie... a jak pan to sobie wyobraża? Właśnie o to chodzi, że deweloperka JEST trudna, a nie, że kupią Komputer Świat z poradnikiem i już każdy jest webmasta.

Albo zły dzień pan ma, albo jest wkurzony, że nie potrafi sobie poradzić z jakimiś problemami technicznymi. Tylko po co od razu takie rzeczy wypisywać? Boooszz...

konto usunięte

Temat: CMS - potrzebna sugestia

Ja wkurzony? :). Na twoje argumenty ja zapodam właściwie jeden. Poproś kogoś kto się nie zna na developerce o przetestowanie Joomli i chociażby dotCMS. Ale takiego co żadnego z tych rozwiązań na oczy nie widział. Potem zapytaj co wybiera :) i wszystko w tym temacie.

Co do CMS'a w chmurze, na pytanie po co? odpowiem tak. Czy chcąc posiadać konto pocztowe, wykupujesz hosting, instalujesz serwer smtp, konfigurujesz go itd? Na zarzut, że to coś innego odpowiadam z góry, dokładnie to samo.

Rozumiem jednak, że ty żyjesz z instalowania innym Joomli stąd twoje opinie. Ja to rozumiem aczkolwiek nijak nie mogę doszukać się korzyści z takiego modelu dla użytkownika końcowego.

CMS w chmurze ma dokładnie takie same zalety jak poczta, zakładasz konto i używasz. Nie interesuje cię nic oprócz korzystania z rozwiązania i masz to wszystko w dwie minuty. I naprawdę w cmsach które zapodałem nie trzeba być dosłownie żadnym webmasterem. Rozumiem, że boli cię to, że istnieją rozwiązania, które wykluczają cię z zarabiania ale cóż, życie jest brutalne ;).

Nie słyszałem jeszcze aby ktoś wynajmował kogoś kto umie do obsługi gmaila, a cmsy które wymieniłem praktycznie są tego samego stopnia trudności.

konto usunięte

Temat: CMS - potrzebna sugestia

Od strony użytkownika? Nie ma problemu, edukowałem wielu laików. Z powodzeniem. Kwestia sposobu dojścia do osoby i tego, co i w jaki sposób ta osoba może sobie wyobrazić.
A jak ktoś się nie zna na deweloperce, to się za to nie zabiera.

No wiesz, wolisz CMS-a w chmurze, ja powiem tylko tyle, że chmura jako w ogóle środowisko hostingowe mnie nie interesuje. No i temat zamknięty. Co więcej, taki temat wcale nie ma sensu, tym bardziej w temacie "CMS - potrzebna sugestia".

Jeśli naprawdę nie wiesz o czym mówisz, a wszystko na to wskazuje - i być może nieświadomie chcesz mnie obrazić - to OK, niech będzie: żyję z "instalowania komuś Joomli". A to cwaniak ze mnie, nie? Zamiast oni zrobić tą Joomlę taką, że każde dziecko sobie postawi drugi Onet, to oni to tak komplikują, że inne cwaniaki biorą kasę za okiełznanie tych systemów. Skandal, nie?

No widzisz, mi nie odpowiada "zakładasz i używasz". Wolę testować, próbować, używać, przerabiać, poprawiać, dorabiać i kilka innych rzeczy.

Taak, definitywnie gorszy dzień, bo w ogóle bez sensu dyskusja się robi. Każdy robi co chce, co lubi, co potrafi.

No widzisz, mnie wynajmowano (dawno temu, ale jednak) do instalacji Windowsa i konfiguracji Outlooka. Niesamowite, nie? Był to gościu z doktoratem z kardiologii, chirurg. Kasa na godzinę wychodziła lepsza niż deweloperka w Joomli. To się nazywa kapitalizm. Tak, wiem, mało tego w Polsce...

Jakby co: koniec dyskusji, bo nie o tym temat.

konto usunięte

Temat: CMS - potrzebna sugestia

Jan Nowak:
Marcin G.:
CMS Made
Simple (nie robię tutaj kryptoreklamy) jest szybki. Sprawdzone empirycznie. Sam fakt że waży połowę tego co joomla (tylko ok 2000 plików), coś znaczy. Jak moi Klienci chcą sobie samemu obsługiwać stronę - jest idealny.

CMS może mieć i milion plików tylko co to ma do jego wydajności? Przecież aby wygenerować stronkę nie korzysta z tych miliona plików.
a owszem i ma... zależy od tego co ta strona zawiera, bo jak moduł płatności, reklam, tagów, drzewo kategorii, to żeby ją wygenerować musi "przetworzyć" ten tysiąc plików przysłowiowo.

A ten CMS Made Simple to simple to chyba jest tylko z nazwy.

jest simple i nie z nazwy.
zainstalowanie modułu oczywiście jak się ma podstawowe pojęcie o tym - to dwa kliknięcia myszką, jeden wybór modułu, drugi w link ściągnij i zainstaluj i wszystko.
Pomijam już kwestię, że wczoraj go testowałem na stronie autorów i nie działał.

bez komentarza, to tylko soft i hardware.... nie wiedziałem nawet że mają tam testową wersję ;-)

Czasami zastanawiam się dlaczego jak ktoś na tym portalu zadaje pytanie odnośnie prostego w użyciu cms'a padają generalnie tylko odpowiedzi typu Joomla, WP itp, a nie padają np nazwy cmsów działających w chmurach, które pod względem prostoty użytkowania biją wyżej wymienione w każdym aspekcie.

dla mnie osobiście nie ma znaczenia w czym to działa - może nawet w kosmosie - tylko ile to kosztuje, i jaki mam na to wpływ. Jak ktoś chce tanio, to hosting za 50 zł + cms-a i ma.
A jak ktoś chce stabilnie to dedyka, i tez mu działa.
Można i chmurę jak ktoś ma na to i kasę i ludzi i zasoby...
tylko powyższe rozwiązania mają jedną wadę: bezpieczeństwo.
Osobiście od chmury czy innego hostingu wolałbym własny serwer z własnym os-em.

Po
zastanowieniu się olśniło mnie. Otóż ci którzy odpowiadają żyją z Joomli, WP itd, więc polecają to z czego żyją.

Coś co jest darmowe? W jakim celu? Pluginy do CMS MS (jak do tej pory) widziałem tylko darmowe, ale oczywiście nie robiłem wszystkiego na tym... choć z manuali wynika że i sklep da się na tym zrobić....

Jak
mogą polecić Vix, Concrete czy coś podobnego, skoro jeśli ktoś wybierze takie coś to dla nich nie będzie nic do roboty i zarobienia. Bo instalować tego nie trzeba, nie trzeba konfigurować itd.

Bardzo mnie też o uśmiech przyprawiają argumenty typu do Joomli masz tysiące pluginów (i tu oczywiście znowu robota dla polecających :)). Po co komu tysiące pluginów?

Po to, że cmsy (a widziałem już parę ) upps, mogę tylko na przykładzie joomli bo takie widziałem robią webmasterzy? lub inni (czasami poprawiam po nich)- całkiem wąskiej specjalności serwisy... nie tylko stronki firmowe, ale i zakłady bukmacherskie na przykład...i portale społecznościowe też....

Zabawny też
jest argument darmowości. Owszem sam produkt jest darmowy ale żaden zwykły użytkownik nie będący informatykiem albo chociaż obeznanym w temacie osobnikiem nie zainstaluje tego na serwerze, nie skonfiguruje, nie załaduje sobie tych tysiąca pluginów, a w razie kłopotów zostaje sam ze swoimi problemami, no oczywiście nie sam, bo ci polecający już na niego czekają :).

hmmm ciekawa teoria. Shoper.pl - produkuje oprogramowanie do sklepów - cos koło 1400 zł jak dobrze pamiętam. Jest też Prestashop - za free (mówimy tu o podstawowej konfiguracji bez żadnych dodatków) i to sklep i to sklep. Inwestor ma do wyboru - shopera czy preste - a nie każdy kto chce mieć sklep ma do dyspozycji 20 tys. PLN na początek... więc tak naprawdę nie obchodzi go na czym to będzie, aby wyglądało tak jak chce i działało tak jak chce. Jeśli ktoś da mu ofertę o 1400 zł tańszą to tym bardziej.
Oczywiście, może być sklep np w home.pl za jakieś śmieszne pieniądze (mnóstwo promocji mają), ale życzę powodzenia w zmianie grafiki w tym sklepie, gdzie nie ma dostępu do ftp.... plików tego sklepu.
Albo przenieść sklep shopera na inną domenę .... przerabiałem i jedno i drugie.... tragedia. Nie z własnego wyboru - tylko te sklepy były już u moich klientów... niestety.
Poza tym jeśli ktoś twierdzi, że np Joomla jest przyjazna użytkownikowi to chyba nic poza Joomlą nie widział i chyba nie widział solidnych cmsów typu dotCms, OpenText, Sitefinity, Kentico itd. Owszem są to cmsy komercyjne ale niektóre z nich darmowe wersje też mają.

To była mała dygresja do dyskusji odbywających się na tym portalu.
oczywiście, każdy ma swoje preferencje. Mnie jak na razie wystarcza cms ms , a ze sklepów prestashop, chociażby właśnie z wyboru pluginów, i szybkości działania (oj, presta tutaj kuleje trochę)... jak znajdę coś lepszego i rozwijanego, nie omieszkam przetestować.
Jak będę miał czystego cms ms na pewno podeślę linka, teraz robię stronkę ale do zaplecza dostępu dać nie mogę... ;-)

pozdrawiam
sory za offa...Marcin G. edytował(a) ten post dnia 20.03.13 o godzinie 22:56

konto usunięte

Temat: CMS - potrzebna sugestia

Miłosz Wojaczek:
CMS w chmurach, w sensie SaaS?
Ale po co?

Padają Joomla, WP, Drupal, bo to bardzo popularne, open source'owe, dobre CMS-y. W zależności od potrzeb, wybierasz. Ludzie żyją z różnych rzeczy - a to jest logiczne (i o co mieć pretensje?), że polecają, co znają.

Acha i jeszcze jedno... CMS Made Simple istotnie jest prosty. Dlaczego, to nie będę offtopował.

Tysiące pluginów po to, że jak szukasz jednego jedynego, to wybierasz sobie taki, jaki tobie pasuje, do tego jest większe prawdopodobieństwo, że z 200 pluginów w jednym temacie masz 3-5 komercyjne, solidne, updatowane rozwiązania, a kolejne 5 będzie popularnymi zamiennikami. Testujesz, wybierasz, płacisz albo i nie, konfigurujesz, masz. Narzekać na różnorodność wyboru? WTF? Gorszy dzień?

No a skoro ktoś nie umie, to płaci temu, kto umie... a jak pan to sobie wyobraża? Właśnie o to chodzi, że deweloperka JEST trudna, a nie, że kupią Komputer Świat z poradnikiem i już każdy jest webmasta.

Albo zły dzień pan ma, albo jest wkurzony, że nie potrafi sobie poradzić z jakimiś problemami technicznymi. Tylko po co od razu takie rzeczy wypisywać? Boooszz...

hehe, dobre...nie przeczytałem wcześniej...

konto usunięte

Temat: CMS - potrzebna sugestia

Miłosz Wojaczek:
Od strony użytkownika? Nie ma problemu, edukowałem wielu laików. Z powodzeniem. Kwestia sposobu dojścia do osoby i tego, co i w jaki sposób ta osoba może sobie wyobrazić.
A jak ktoś się nie zna na deweloperce, to się za to nie zabiera.

W tym rzecz, że w porządnych cmsach nie trzeba nikogo edukować.

No wiesz, wolisz CMS-a w chmurze, ja powiem tylko tyle, że chmura jako w ogóle środowisko hostingowe mnie nie interesuje. No i temat zamknięty.

Rozumiem, że stawiając stronkę komuś lokujesz w jakimś data center swój serwer, na którym instalujesz własnoręcznie OS, bazę danych, serwery pocztowe i www, ftp, pleska, potem np tę super Joomle, a na koniec stronkę na tej Joomli. Domyślam się jednak, że 90% z tych elementów jednak sam nie robisz, a jeśli tak to korzystasz pełną gębą z chmury tak bardzo jej nienawidząc :).

Co więcej, taki temat wcale nie ma sensu, tym
bardziej w temacie "CMS - potrzebna sugestia".

Ależ jak najbardziej ma, bo uświadamia klientom, że istnieją rozwiązania, szybsze, lepsze, tańsze, które się nie posypią i są proste w użyciu jak widelec i nóż. To są te sugestie.

Jeśli naprawdę nie wiesz o czym mówisz, a wszystko na to wskazuje - i być może nieświadomie chcesz mnie obrazić - to OK, niech będzie: żyję z "instalowania komuś Joomli". A to cwaniak ze mnie, nie? Zamiast oni zrobić tą Joomlę taką, że każde dziecko sobie postawi drugi Onet, to oni to tak komplikują, że inne cwaniaki biorą kasę za okiełznanie tych systemów. Skandal, nie?

Nie mam ci za złe tego. Każdy orze jak może ale nie próbuj wciskać kitu, że to co robisz jest lepsze niż rozwiązanie w chmurze, które ma klient za grosze i działające od ręki.

No widzisz, mi nie odpowiada "zakładasz i używasz". Wolę testować, próbować, używać, przerabiać, poprawiać, dorabiać i kilka innych rzeczy.

Przecież w temacie nie jest co ci odpowiada tylko co klientowi ma odpowiadać. I cały czas dochodzimy do jednego, większość polecających tak jak pisałem poleca ze względu na siebie nie klienta ;). Prost co? Panie skorzystaj pan z tego cmsa, bo ja lubię sobie grzebać i poprawiać i kilka innych rzeczy. Brzmi zabawnie, prawda?

Taak, definitywnie gorszy dzień, bo w ogóle bez sensu dyskusja się robi. Każdy robi co chce, co lubi, co potrafi.
Dyskusja nie jest bez sensu, tylko na siłę próbujesz bronić tez, które są nie do obronienia.
No widzisz, mnie wynajmowano (dawno temu, ale jednak) do instalacji Windowsa i konfiguracji Outlooka. Niesamowite, nie? Był to gościu z doktoratem z kardiologii, chirurg. Kasa na godzinę wychodziła lepsza niż deweloperka w Joomli. To się nazywa kapitalizm. Tak, wiem, mało tego w Polsce...

Zgadza się to jest kapitalizm. Przychodzi klient do mnie i do ciebie, ja mu pokazuje, że mam dla niego rozwiązanie w 5 minut, a ty będziesz mu opowiadać o developerce w Joomli. To tak jakbyś był sprzedawcą samochodów i sprzedawał je na zasadzie, nie ma kół, nie ma siedzeń ale ty się znasz na mechanice i zaraz klientowi poskładasz auto, pytanie czy klient wybierze twój salon czy salon do którego wejdzie i 5 minut później odjedzie z niego autem. Ja wiem, że ty zaczniesz opowiadać żeś świetny mechanik i lepiej poskładasz niż w fabryce, no dobra dość tego sarkazmu :).
Jakby co: koniec dyskusji, bo nie o tym temat.

Nie denerwuj się.

konto usunięte

Temat: CMS - potrzebna sugestia

Oj panie Jan Nowak...

Tak, mam gotowe odpowiedzi miażdżące to, co pan tu odpisuje cytując mnie nagminnie, ale nie mam czasu ani ochoty na takie wymiany. Generalnie rozmowa przypomina rozmowę kobiety, która spiera się z mechanikiem, czy wymiana opon Pirelli czy Michelin jest prostsza.

Pociągnąłem "dyskusję", bo w pewnej chwili to, co pan Jan Nowak wypisywał tak mnie rozbawiło, że pomyślałem, że pokarmię trola. Teraz jedzonko się skończyło, na więcej tekstów bazowanych na błędnych wyobrażeniach i braku wiedzy nie będę odpisywał. Życzę lepszego dnia niż wczorajszy.
Panie Jan Nowak, nie ten temat, nie ten poziom dyskusji, abyśmy go dalej prowadzili. Troszkę jeszcze wiedzy panu brakuje, obycia, doświadczenia.

I proszę mi nie wmawiać, że ja się tu zdenerwowałem. Głupota ludzka mnie nie denerwuje.Miłosz Wojaczek edytował(a) ten post dnia 21.03.13 o godzinie 07:55

konto usunięte

Temat: CMS - potrzebna sugestia

Panie Miłoszu, zmiażdżył pan ale sam siebie :). Gratuluję.

Adrian Stolarski

Wypowiedzi autora zostały ukryte. Pokaż autora

Następna dyskusja:

Strona w CMS potrzebna




Wyślij zaproszenie do