Tomasz R.

Tomasz R. Wyjątki od reguły
stanowią o uroku
życia.

Temat: art. 89.a i b i art.119.4

Art. 89a. 1. Podatnik może skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona. Korekta dotyczy również podstawy opodatkowania i kwoty podatku przypadającej na część kwoty wierzytelności, której nieściągalność została uprawdopodobniona... itd
Art. 89b. 1. W przypadku nieuregulowania należności wynikającej z faktury dokumentującej dostawę towarów lub świadczenie usług na terytorium kraju w terminie 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze, dłużnik jest obowiązany do korekty odliczonej kwoty podatku wynikającej z tej faktury, w rozliczeniu za okres, w którym upłynął 150 dzień od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze.
Art.119.4. Podatnikom, o których mowa w ust. 3, nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego od towarów i usług nabytych dla bezpośredniej korzyści turysty.
Czy wierzyciel może skorygować podatek zgodnie z art.86.a? tak.
A co ma skorygować dłużnik? może marżę? tylko na jakiej podstawie?
Może czegoś nie doczytałem :-( Czytam i już oczopląsu dostaję.
Grzegorz Krukowski

Grzegorz Krukowski Urząd Skarbowy

Temat: art. 89.a i b i art.119.4

Nie będzie korekty, gdyż nie było podatku naliczonego. Aby "coś" skorygować wydaje się, że to "coś" musi najpierwej wystąpić. Podobnie jak wykreślenie konieczności wcześniejszego wykazania podatku należnego. Wydaje się, że będzie tylko korekta należnego u dostawcy. Wydaje się, że to chyba kolejna luka w przepisach. Nie wydaje się (jest to pewne i naczytalne), że skarbówka straciła dużo w momencie gdy Pan T.S. przeniósł się do innego gmachu i już nie rozwiązuje problemów m.in. sprzedaży towarów przewłaszczonych przez najwyższy i najmniejszy skarb.....
Sławomir Janiak

Sławomir Janiak specjalista ds
podatków KR Group

Temat: art. 89.a i b i art.119.4

tylko kiedy faktycznie ktoś kto sprzedaje na zasadzie VAT marża nie otrzyma platności w 15o dni?
Tomasz Siennicki

Tomasz Siennicki Doradca podatkowy

Temat: art. 89.a i b i art.119.4

Grzegorz Krukowski:
Nie będzie korekty, gdyż nie było podatku naliczonego. Aby "coś" skorygować wydaje się, że to "coś" musi najpierwej wystąpić.

Podatek naliczony występuje. A że nie podlega korekcie to wynika z tego, że art. 89b ma zastosowanie do podatku odliczonego. Wynika to jednoznacznie z jego treści.

Podobnie jak wykreślenie konieczności
wcześniejszego wykazania podatku należnego. Wydaje się, że będzie tylko korekta należnego u dostawcy. Wydaje się, że to chyba kolejna luka w przepisach. Nie wydaje się (jest to pewne i naczytalne), że skarbówka straciła dużo w momencie gdy Pan T.S. przeniósł się do innego gmachu i już nie rozwiązuje problemów m.in. sprzedaży towarów przewłaszczonych przez najwyższy i najmniejszy skarb.....


To nie do końca wiem jak mam rozumieć (bo to o mnie i chyba też do mnie).
Prosiłbym o sprecyzowanie.
Tomasz R.

Tomasz R. Wyjątki od reguły
stanowią o uroku
życia.

Temat: art. 89.a i b i art.119.4

Sławomir Janiak:
tylko kiedy faktycznie ktoś kto sprzedaje na zasadzie VAT marża nie otrzyma platności w 15o dni?
Tu chodzi o wierzyciela który sprzedaje towary, usługi podatnikowi który rozlicza się na podstawie art.119.
Wymogi art. 89a są spełnione. Czyli można skorygować podstawę opodatkowania.
A co ma zrobić dłużnik?
Daniel Więckowski

Daniel Więckowski doradca podatkowy nr
11861

Temat: art. 89.a i b i art.119.4

To samo co w przypadku wierzyciela i dłużnika przy świadczeniu usług gastronomicznych :)
Tomasz Siennicki:
To nie do końca wiem jak mam rozumieć (bo to o mnie i chyba też do mnie).
Prosiłbym o sprecyzowanie.

Saturday night fever...
oby.
Sławomir Janiak

Sławomir Janiak specjalista ds
podatków KR Group

Temat: art. 89.a i b i art.119.4

Daniel Więckowski:
To samo co w przypadku wierzyciela i dłużnika przy świadczeniu usług gastronomicznych :)
ale akademizujemy - w życiu takich przypadków nie ma zasadniczo.
Urządzam przyjęcie - gastronomia. I co 150 dni nie płaci dlużnik, gdzie takie przypadki występują, odrywamy się od rzeczywistości
Tomasz Siennicki:
To nie do końca wiem jak mam rozumieć (bo to o mnie i chyba też do mnie).
Prosiłbym o sprecyzowanie.

Saturday night fever...
oby.
Tomasz R.

Tomasz R. Wyjątki od reguły
stanowią o uroku
życia.

Temat: art. 89.a i b i art.119.4

Sławomir Janiak:
ale akademizujemy - w życiu takich przypadków nie ma zasadniczo.
Urządzam przyjęcie - gastronomia. I co 150 dni nie płaci dlużnik, gdzie takie przypadki występują, odrywamy się od rzeczywistości
a czy tylko może występować w tym przypadku gastronomia? Znam przypadki że dokonano zakupu towarów i nie dokonano zapłaty za nie. Katalog który został wyszczególniony w art. 119.2 nie jest katalogiem zamknietym.
Wierzyciel nie wie czy dłużnik nie rozlicza się zgodnie z art.119.
Wierzyciel dokona korekty, złoży "donos" i co dalej?
Co musi zrobić dłużnik?
Grzegorz Krukowski

Grzegorz Krukowski Urząd Skarbowy

Temat: art. 89.a i b i art.119.4

Tomasz Siennicki:
Grzegorz Krukowski:
Nie będzie korekty, gdyż nie było podatku naliczonego. Aby "coś" skorygować wydaje się, że to "coś" musi najpierwej wystąpić.

Podatek naliczony występuje. A że nie podlega korekcie to wynika z tego, że art. 89b ma zastosowanie do podatku odliczonego. Wynika to jednoznacznie z jego treści.
No tak chyba to ta gorączka sobotniej nocy. Nie doczytałem, że dostawa dla podatnika z 119.
Podobnie jak wykreślenie konieczności
wcześniejszego wykazania podatku należnego. Wydaje się, że będzie tylko korekta należnego u dostawcy. Wydaje się, że to chyba kolejna luka w przepisach. Nie wydaje się (jest to pewne i naczytalne), że skarbówka straciła dużo w momencie gdy Pan T.S. przeniósł się do innego gmachu i już nie rozwiązuje problemów m.in. sprzedaży towarów przewłaszczonych przez najwyższy i najmniejszy skarb.....


To nie do końca wiem jak mam rozumieć (bo to o mnie i chyba też do mnie).
Prosiłbym o sprecyzowanie.
To już nawet pokadzić nie wolno? Napisane, co napisane, lepiej byłoby gdyby Pan T.S. był np. w gmachu naczelnego skarbowca (może nie dla samego Pana T.S.) bo ludziom by się lepiej żyło i może nie byłoby tere-fere, czy jak to Pan Adam nazwał itp. A przy okazji co to są faktury wystawione expost i exante (jeśli dobrze piszę), może minie ktoś oświecić?
Adam Bartosiewicz

Adam Bartosiewicz Tax Adviser ;
Solicitor

Temat: art. 89.a i b i art.119.4

Grzegorz Krukowski:
A przy okazji co to są faktury wystawione expost i exante (jeśli dobrze piszę), może minie ktoś oświecić?

może to po zmianach od 1.1.2014 ?
kiedy będzie można wystawiać FV na 30.dni przed wykonaniem czynności (może to są ex ante) ?
Grzegorz Krukowski

Grzegorz Krukowski Urząd Skarbowy

Temat: art. 89.a i b i art.119.4

Właśnie nie wiem. Spotkałem się z tym w programie szkolenia. Szkolenie miał prowadzić doradca nr 1, ale coś tam coś tam i nie mógł przyjechać, więc firma zadzwoniła i zaproponowała przeprowadzenie to im powiedziałem, że OK, ale nie wiem o co kaman z tymi fakturami (na szczęście nikt się nie pytał), ale jakoś tak głupio nie wiedzieć. Szkolenie dotyczyło zmian, deklaracji itp. od 01.01.2013 r. Ale jeśli dobrze rozumiem to chodzi o faktury wystawiane przed i/ po powstaniu obowiązku?
A z ciekawości co Panowie (doradcy) mówicie klientom w temacie faktur proforma? My mówimy aby z ostrożności na razie starać się wykreślić słowo faktura lub nie wykazywać w nich kwoty podatku.Grzegorz Krukowski edytował(a) ten post dnia 24.02.13 o godzinie 18:22

Temat: art. 89.a i b i art.119.4

My mówimy aby z ostrożności na razie starać
się wykreślić słowo faktura lub nie wykazywać w nich kwoty podatku.
Okiem osoby która obsługuje program handlowy i wprowadza faktury zakupowe. Wykreślenie słowa faktura nic nie da jeśli reszta dokumentu będzie zawierała elementy wymagane przez fakturę zgodnie z rozporządzeniem. Ktoś zaksięguje myśląc że to była faktura VAT bo był numer dokumentu i cała reszta i będzie miał kłopot. Tym bardziej, że jeśli mam kilka faktur dziennie do zaksięgowania to mogę sprawdzać co jest grane ale jeśli tych faktur jest więcej albo są księgowane przez system automatem to jest to nie do ogarnięcia. Moim skromnym zdaniem bezpieczniejsze jest niewykazywanie kwot podatku. Takie coś od razu daje wskazówkę, że coś jest nie tak z tym dokumentem.Aleksander Kuzniar edytował(a) ten post dnia 24.02.13 o godzinie 18:54
Marek Gorzycki

Marek Gorzycki przedsiębiorca

Temat: art. 89.a i b i art.119.4

Nigdy dosyć ostrożności - mawiała pewna babcia.
Codziennie chodziła do banku, wypłacała wszystkie oszczędności, przeliczała i wpłacała z powrotem.

;-)

.......................................

Polecam:
Dawid Milczarek:
Zbigniew Miernik:
Ale tak na marginesie.
Co myślicie o wystawianych uprzednio fakturach pro-forma lub o specyfikacjach dostawy.
W 2012 jako że te dokumenty nie posiadały oznaczenia Faktura VAT nie miały takiego ciężaru gatunkowego. Traktowane były jako żądanie zapłaty przed czynnością.
Sam dostałem już w 2013 roku taką specyfikację dostawy. Jak się na nią popatrzę to zawiera wszystkie elementy które są niezbędne i które winna zawierać faktura.
Po staremu to nie była faktura a po nowemu?.
Ktoś by powiedziqał że czepiam się ale jest to specyfikacja (nie wiadomo czy to nie faktura) na czasopismo. Czy u wystawcy poprzez wystawienie tego dokumentu (celowo nie używam słowa faktura) powstaje obowiązek podatkowy VAT - bo przy sprzedaży czasopism powstaje z chwilą wystawienia faktury. A czy ja mam prawo do naliczonego - nie mam wprawdzie towaru ale u wystawcy jest wymagalność podatku (art. 167 Dyrektywy).

Zdaniem moim wprowadzanie do obrotu takich dokumentów (faktur pro forma, specyfikacji dostawy) może być poczytywane za wystaiwenie faktury z pełnymi konsekwencjami.
Zdaniem moim dokumenty te winny posiadać w 2013 roku adnotacje " niniejszy dokument nie jest fakturą o której mowa w art. 106 ustawy".


Moim zdaniem nic w kwestii faktur pro forma się nie zmienia, to nadal nie są faktury, o których mowa jest w przepisach podatkowych (czyt. "to w ogóle nie są faktury) i w związku z tym nie wywołują zasadniczo zwykłych podatkowych skutków.

Teraz ciekawostka - pokażę Wam do czego przydaje się w dociekaniach prawniczych teoria i filozofia prawa, a właściwie filozofia analityczna:

Należy odróżnić wyróżniki (np. przymiotniki), które pełnią funkcję determinującą i takie, które pełnią funkcję modyfikującą. Przykładowo w wyrażeniach "białe złoto" czy "żółte złoto" określenia "białe", "żółte" są determinatorami, bo wyróżniają z klasy złoto ten rodzaj złota, który ma "żółte"zabarwienie lub "białe" zabarwienie. Z kolei gdy używamy wyrażenia "sztuczne złoto", użyte w nim określenie "sztuczne" pełni rolę modyfikatora, gdyż sztuczne złoto nie jest w ogóle złotem.

Podobnie jest z fakturami. W wyrażeniach "faktura - metoda kasowa", "faktura - procedura marży dla biur podróży" itp. określenia "metoda kasowa" czy "procedura marży dla biur podróży" pełnią rolę determinatorów, gdyż spośród klasy wszystkich faktur wskazują ich poszczególne rodzaje (podklasy). Natomiast w wyrażeniu "faktura pro forma" sformułowanie "pro forma" jest modyfikatorem, gdyż "faktura pro forma" to w ogóle nie jest faktura. Oczywiście zaproponowane przez Zbigniewa sformułowanie "niniejszy dokument nie jest fakturą o której mowa w art. 106 ustawy" również mogłoby pełnić rolę takiego modyfikatora, ale moim zdaniem nie jest to konieczne, bo wyrażenie "pro forma" pełni dokładnie tę samą funkcję.

***
W oparciu o rozróżnienie modyfikatorów i determinatorów wybitny polski filozof K. Twardowski analizował zagadnienie rozróżniania treści i przedmiotu przedstawienia (można na ten temat trochę pogooglać ;).Marek G. edytował(a) ten post dnia 24.02.13 o godzinie 21:20
Paweł Ziółkowski

Paweł Ziółkowski Wykładowca,
Publicysta,
Właściciel Biura
Doradztwa Gospod...

Temat: art. 89.a i b i art.119.4

Z ostrożności radzimy klientom, żeby proformy nie zawierały wszystkich wymaganych danych (np.tylko kwotę do zapłaty albo brak nr NIP), a przy okazji dopisem "Dokument nie jest fakturą" lub równoważny.
Tomasz Siennicki

Tomasz Siennicki Doradca podatkowy

Temat: art. 89.a i b i art.119.4

Grzegorz Krukowski:
Tomasz Siennicki:
Grzegorz Krukowski:
Nie będzie korekty, gdyż nie było podatku naliczonego. Aby "coś" skorygować wydaje się, że to "coś" musi najpierwej wystąpić.

Podatek naliczony występuje. A że nie podlega korekcie to wynika z tego, że art. 89b ma zastosowanie do podatku odliczonego. Wynika to jednoznacznie z jego treści.
No tak chyba to ta gorączka sobotniej nocy. Nie doczytałem, że dostawa dla podatnika z 119.
Podobnie jak wykreślenie konieczności
wcześniejszego wykazania podatku należnego. Wydaje się, że będzie tylko korekta należnego u dostawcy. Wydaje się, że to chyba kolejna luka w przepisach. Nie wydaje się (jest to pewne i naczytalne), że skarbówka straciła dużo w momencie gdy Pan T.S. przeniósł się do innego gmachu i już nie rozwiązuje problemów m.in. sprzedaży towarów przewłaszczonych przez najwyższy i najmniejszy skarb.....


To nie do końca wiem jak mam rozumieć (bo to o mnie i chyba też do mnie).
Prosiłbym o sprecyzowanie.
To już nawet pokadzić nie wolno? Napisane, co napisane, lepiej byłoby gdyby Pan T.S. był np. w gmachu naczelnego skarbowca (może nie dla samego Pana T.S.) bo ludziom by się lepiej żyło i może nie byłoby tere-fere, czy jak to Pan Adam nazwał itp. A przy okazji co to są faktury wystawione expost i exante (jeśli dobrze piszę), może minie ktoś oświecić?


Aaaa...
To ja to zupełnie na opak zrozumiałem :-)

Temat: art. 89.a i b i art.119.4

Paweł Ziółkowski:
Z ostrożności radzimy klientom, żeby proformy nie zawierały wszystkich wymaganych danych (np.tylko kwotę do zapłaty albo brak nr NIP), a przy okazji dopisem "Dokument nie jest fakturą" lub równoważny.
Tak w formie ciekawostki. W Dzienniku Gazecie Prawnej jest dziś artykuł na temat problemów firm z fakturami proforma. W skrócie wyszło, że US-y traktują proformy jak fakturę i żądają zapłaty VAT-u należnego z tej faktury.
Link do artykułu poniżej
http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/687630,podwojn...
Sławomir Janiak

Sławomir Janiak specjalista ds
podatków KR Group

Temat: art. 89.a i b i art.119.4

Aleksander Kuzniar:
Paweł Ziółkowski:
Z ostrożności radzimy klientom, żeby proformy nie zawierały wszystkich wymaganych danych (np.tylko kwotę do zapłaty albo brak nr NIP), a przy okazji dopisem "Dokument nie jest fakturą" lub równoważny.
Tak w formie ciekawostki. W Dzienniku Gazecie Prawnej jest dziś artykuł na temat problemów firm z fakturami proforma. W skrócie wyszło, że US-y traktują proformy jak fakturę i żądają zapłaty VAT-u należnego z tej faktury.
Link do artykułu poniżej
http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/687630,podwojn...
szum mediów trochę przesadzony i nie do końca prawdziwy - Alek wiesz o czym mówię

Temat: art. 89.a i b i art.119.4

szum mediów trochę przesadzony i nie do końca prawdziwy - Alek wiesz o czym mówię
Wiem. Cóż dziennikarz też człowiek na chleb chce zarobić a że nie zna się na podatkach nie jego wina. Umie za to pisać choć też nie zawsze. Ale tego dokładnie się obawiałem, że nadgorliwi urzędnicy mogą twierdzić, że proforma spełniająca wymogi faktury z rozporządzenia fakturowego jest fakturą z wszystkimi tego faktu skutkami . Że takie twierdzenie nadgorliwego urzędnika byłoby bzdurą to swoją drogą. Jak już wcześniej na forum CIT napisałem to nie ja przyłożyłem rękę do tego artykułu choć podzielał moje obawy. Ale w przypadku tego artykułu kontrola US musiałaby dotyczyć stycznia br. a wnioski i zalecenia pokontrolne US powinny być już sporządzone. Czyli co najmniej dziwne. Stawiam, że to typowy artykuł na zamówienie.Możliwe za to, że pismaki przeglądają zacne forum i co ciekawsze kwiatki wyciągają aby później mieć o czym pisać (to dygresja pół żartem pół serio) .Aleksander Kuzniar edytował(a) ten post dnia 07.03.13 o godzinie 19:52
Grzegorz Pelc

Grzegorz Pelc radca prawny

Temat: art. 89.a i b i art.119.4

Aleksander Kuzniar:
Możliwe za to, że pismaki przeglądają zacne forum i co ciekawsze kwiatki wyciągają aby później mieć o czym pisać (to dygresja pół żartem pół serio).

A tam żartem...
Sławomir Janiak

Sławomir Janiak specjalista ds
podatków KR Group

Temat: art. 89.a i b i art.119.4

Aleksander Kuzniar:
szum mediów trochę przesadzony i nie do końca prawdziwy - Alek wiesz o czym mówię
Wiem. Cóż dziennikarz też człowiek na chleb chce zarobić a że nie zna się na podatkach nie jego wina. Umie za to pisać choć też nie zawsze. Ale tego dokładnie się obawiałem, że nadgorliwi urzędnicy mogą twierdzić, że proforma spełniająca wymogi faktury z rozporządzenia fakturowego jest fakturą z wszystkimi tego faktu skutkami . Że takie twierdzenie nadgorliwego urzędnika byłoby bzdurą to swoją drogą. Jak już wcześniej na forum CIT napisałem to nie ja przyłożyłem rękę do tego artykułu choć podzielał moje obawy. Ale w przypadku tego artykułu kontrola US musiałaby dotyczyć stycznia br. a wnioski i zalecenia pokontrolne US powinny być już sporządzone. Czyli co najmniej dziwne. Stawiam, że to typowy artykuł na zamówienie.Możliwe za to, że pismaki przeglądają zacne forum i co ciekawsze kwiatki wyciągają aby później mieć o czym pisać (to dygresja pół żartem pół serio) .
ups, uważaj Alek pisząc PISMAKI, wielu z tego forum pisze w gazetach i przeważnie całkiem do rzeczy



Wyślij zaproszenie do