konto usunięte

Temat: Umowa sprzedaży - czego się wystrzegać?

Witam serdecznie. Proszę o pomoc i wymienienie jakich klauzul unikać przy umowie sprzedaży nieruchomości. Jestem stroną sprzedającą. Z góry dziękuję i pozdrawiam
Artur R.

Artur R. Prawnik, AiM
Nieruchomości
Kancelaria Prawna

Temat: Umowa sprzedaży - czego się wystrzegać?

Adam Szatkowski:
Witam serdecznie. Proszę o pomoc i wymienienie jakich klauzul unikać przy umowie sprzedaży nieruchomości. Jestem stroną sprzedającą. Z góry dziękuję i pozdrawiam
Adam Szatkowski:
Witam serdecznie. Proszę o pomoc i wymienienie jakich klauzul unikać przy umowie sprzedaży nieruchomości. Jestem stroną sprzedającą. Z góry dziękuję i pozdrawiam

zadał Pan pytanie w stylu "co kupującemu może przyjść do głowy"?
Nie wiem czy ktoś jest w stanie w oderwaniu od całej treści umowy podać przykłady.
Umowa to całość i na jej podstawie należy oceniać klauzule w niej zawarte.

Także więc nie sposób wymienić konkretnych klauzul.

Zrobiłem już ponad 1.000 umów i nie zdarzyło mi się zrobić 2 jednakowych.

W umowie musi się znaleźć stwierdzenie Adam Szatkowski sprzedaje ....... XYowi za cenę ........ a XY ...... za ..... kupuje. Strony postanawiają, że wydanie ...... nastąpi ..... (albo jakoś podobnie).

A wszystko inne (chociaż powyższe też) jest uzależnione od przedmiotu i innych okoliczności transakcji, w tym także wynegocjowanych postanowień itp.

pozdrawiamArtur R. edytował(a) ten post dnia 21.11.12 o godzinie 16:07

konto usunięte

Temat: Umowa sprzedaży - czego się wystrzegać?

Adam Szatkowski:
Witam serdecznie. Proszę o pomoc i wymienienie jakich klauzul unikać przy umowie sprzedaży nieruchomości. Jestem stroną sprzedającą. Z góry dziękuję i pozdrawiam


Dobry Notariusz - Agent - prawdę Ci powie ... niestety, ale nie ma idealnej umowy sprzedaży - coś co będzie Tobie "przeszkadzało" inna osoba nawet na to nie spojrzy.

Przeglądam dziesiątki umów i potwierdzam jedno - słowa Artura - nie ma identycznej umowy - a już na pewno nie ma idealnej umowy u wujaszka google - bo z takimi umowami się też spotkałem (przedwstępne), które były do całkowitej poprawki w notariacie, bo bank by mi to odrzucił w sekundę.

Więc zapraszamy do Notariusza
Artur R.

Artur R. Prawnik, AiM
Nieruchomości
Kancelaria Prawna

Temat: Umowa sprzedaży - czego się wystrzegać?

Więc zapraszamy do Notariusza\

Pozwolę sobie na mały OF dotyczący planowanych zmian w notariacie, za co z góry przepraszam osoby które nie są tematem zainteresowane;))

Póki co, notariusz nie ma prawa doradzania jednej ze stron umowy co do zapisów AN.

Dlatego do notariusza idzie się zwykle z gotowymi założeniami do umowy. Jeżeli zdecydujemy się zlecić przygotowanie umowy notariuszowi, wówczas, zwykle dostajemy standardową umowę, w której notariusz zmienia jedynie podstawowe zapisy w stosunku do wypracowanego przez siebie ogólnego wzoru, a to nie zawsze spełnia oczekiwania stron. O tym czy wzór spełniał oczekiwania czy nie, zwykle dowiadujemy się dopiero po podpisaniu AN, gdy zaczynają się kłopoty, albo nieporozumienia.
Najczęstszy przykład: bank wypłaca kasę według AN, nie będą go interesować żadne inne ustalenia pomiędzy stronami, o których ktoś zapomniał napisać w AN, czy też uznał to za mało istotne na tamtą chwilę. Zdarza się.

Odnosząc się do obowiązku (a w zasadzie zakazu) doradczego notariusza, to jak koledzy pośrednicy zapewne słyszeli, że coś tam próbują gmerać w przepisach, aby nałożyć na notariuszy obowiązek doradczy. Moim zdaniem nałożenie takiego obowiązku, oznaczać będzie koniec notariatu takiego jaki znamy dziś, będącego gwarantem podstawowego bezpieczeństwa dla obu stron transakcji.

Celowo piszę, że podstawowego bezpieczeństwa, bo inaczej nie można nazwać porównania ze sobą 2-3 dokumentów, a w sprawach podatkowych odesłania do US, a taka jest w praktyce najczęstsza rola notariusza.

Jeżeli notariusz miałby doradzać któreś ze stron, to moje pytanie brzmi: której i dlaczego?
a) sprzedającej - bo ryzykuje swoją nieruchomość?
b) kupującej - bo ryzykuje wielką kasą?
c) temu, który się pierwszy zgłosi po poradę?
d) temu, który za nią dodatkowo zapłaci?
e) temu który zapłaci więcej?
f) inna opcja?

Trzeba pamiętać, że interesy sprzedającego i kupującego są często sprzeczne, bo każdy chciałby się zabezpieczyć "na maksa". A tak się nie da. Prawie każde zabezpieczenie jest kosztem ograniczenia praw drugiej strony. Takie życie, każdy ciągnie w swoją stronę.

pozdr.
Marcin Zawistowski

Marcin Zawistowski W sprzedaży od
zawsze ...

Temat: Umowa sprzedaży - czego się wystrzegać?

Proponuję udać się do jakiegoś radcy prawnego lub pośrednika... Jak pisali przedmówcy nie ma jednej recepty na umowę.

konto usunięte

Temat: Umowa sprzedaży - czego się wystrzegać?

Kancelarię wybiera kupujący. Podobno przy umowie nie może być 2 notariuszy. Odpada więc pomysł że nasz notariusz przeczyta umowę zanim ją podpiszemy i wychwyci niekorzystne dla nas klauzule... Można coś na to zaradzić?
Marcin Zawistowski

Marcin Zawistowski W sprzedaży od
zawsze ...

Temat: Umowa sprzedaży - czego się wystrzegać?

Wystarczy mieć ze sobą swojego mecenasa lub pośrednika, zarówno jeden jak i drugi zna konstrukcję tego rodzaju umów i wiedząc na czym Ci zalerzy zwróci uwagę na odpowiednie zapisy.
Robert M.

Robert M. Zarządca
nieruchomości,
trener, negocjator,
handlowiec.

Temat: Umowa sprzedaży - czego się wystrzegać?

Adam Szatkowski:
Kancelarię wybiera kupujący.

Skoro pokrywa koszty transakcji jest to jak najbardziej słuszne rozwiązanie a Pan chyba nie oponował?
Podobno przy umowie nie może być 2 notariuszy.

A nie może być jako osoba prywatna? ;))
Odpada więc pomysł że nasz notariusz przeczyta umowę zanim ją podpiszemy i wychwyci niekorzystne dla nas klauzule... Można coś na to zaradzić?

Spokojnie. Rejent jest osobą zaufania publicznego i doskonale zabezpieczy obie strony transakcji. Zastawiam się jednak co Pana niepokoi? To, że Notariusz jest wybrany przez Kupującego czy raczej niewiedza co do samej procedury transakcji. To drugie raczej odpada bo myślę, że został Pan "przeszkolony" przez "swojego" Notariusza. Cóż, ja proponuję zawsze korzystać z Notariusza współpracującego na stałe z agencją, która prowadzi sprzedaż. Wówczas obie strony nie doszukują się dziury w całym :) Często też spotykam się z obawami sprzedających czy otrzymają zapłatę. Podpisują przecież (używam słów sprzedających) akt notarialny zanim otrzymają całą cenę. Nie ma pieniędzy i nieruchomości :) Na to oczywiście też jest rozwiązanie.

konto usunięte

Temat: Umowa sprzedaży - czego się wystrzegać?

Moje obawy powstały z niewiedzy...nie mam doświadczenia w tego typu umowach. Doszliśmy do wniosku za 2-3 dni przed transakcją dostaniemy umowę i podeślemy ją notariuszowi do wglądu. Co do wyboru kancelarii oczywiście nie oponowałem, wiem że to kupujący wybiera. Tyle że kancelaria jest zaprzyjaźniona z kupującymi stąd obawy że za bardzo im pójdą na rękę :)
pozdrawiam

konto usunięte

Temat: Umowa sprzedaży - czego się wystrzegać?

Adam Szatkowski:
Moje obawy powstały z niewiedzy...nie mam doświadczenia w tego typu umowach. Doszliśmy do wniosku za 2-3 dni przed transakcją dostaniemy umowę i podeślemy ją notariuszowi do wglądu. Co do wyboru kancelarii oczywiście nie oponowałem, wiem że to kupujący wybiera. Tyle że kancelaria jest zaprzyjaźniona z kupującymi stąd obawy że za bardzo im pójdą na rękę :)
pozdrawiam


W umowie są ustalenia, na które się zgodziłeś w trakcie negocjacji z Kupującym - Notariusz przed podpisaniem umowy czyta ja na głos.
Masz prawo poprosić / zapoznać się z draftem przed terminem umowy - spotkałam się z kancelarią, gdzie nie przesyłają jej na @ tylko można odczytać ją na miejscu.
W trakcie umowy Notariusz ją czyta - jeśli czegoś nie rozumiesz, nie zgadzasz się informujesz o tym Notariusza / Klienta...
Bogna Węgorska

Bogna Węgorska Mistrz NLP,
Certyfikowany
ThetaHealer®DNA 3,
chirurg fant...

Temat: Umowa sprzedaży - czego się wystrzegać?

Jestem prawie tydzień po umowie kupna;) i przyznam, że jestem bardzo zadowolona z pośrednika z Gorzowa Wlkp. oraz polecanego notariusza ( a miałam 3-ch do wyboru). Miałam dość opisowy akt ze względu na zobowiązania poprzedniego właściciela w stosunku do reszty spadkobiercow kupowanej przeze mnie nieruchomości. I tu też pomogł notariusz..na bieżąco konsultowałam też (telefonicznie i mailowo)treść zapisu z moim radcą w Wawie;) Notariusz jest "osobą zaufania publicznego" i w sumie gwarantem porawności aktu a pośrednik musi mieć oc;) Obaj muszą być też profesjonalistami! Warto się też konsultować żeby obie strony transakcji były zadowolone- jak ja ;)Bogna Węgorska edytował(a) ten post dnia 02.12.12 o godzinie 18:58
Marcin Zawistowski

Marcin Zawistowski W sprzedaży od
zawsze ...

Temat: Umowa sprzedaży - czego się wystrzegać?

Bogna cieszę się że udało Ci się znaleść właściwego Pośrednika :)
Bogna Węgorska

Bogna Węgorska Mistrz NLP,
Certyfikowany
ThetaHealer®DNA 3,
chirurg fant...

Temat: Umowa sprzedaży - czego się wystrzegać?

Marcin Zawistowski:
Bogna cieszę się że udało Ci się znaleść właściwego Pośrednika :)
Jak wiesz mam wysokie wymagania dot.obsługi ( w końcu płacę za to) ale tym razem jestem zadowolona;) to są niemałe pieniądze moje i sprzedającego..tu rzeczywiście i agencja z Gorzowa Wlkp. i notariusz "dali radę"..
Marcin Zawistowski

Marcin Zawistowski W sprzedaży od
zawsze ...

Temat: Umowa sprzedaży - czego się wystrzegać?

Nie pozostaje nic innego jak cieszyć się że są na rynku tacy pośrednicy, którzy swoją pracą przyczyniają się do zadowolenia swoich klientów ;)
Janusz Karaszewski

Janusz Karaszewski Doradca ds.
nieruchomości i
działań reklamowych.

Temat: Umowa sprzedaży - czego się wystrzegać?

Adam nie żyduj - wieź posrednika i zapłać mu, a zostaniesz profesjonalnie obsłużony. Tak to jest jak Sprzedający skneruje parę złotych na fachowca i skamle o pomoc na forum.
Marcin Lipowski

Marcin Lipowski
http://www.cyklopedi
a.mazoviamtb.pl/Marc
in_Lipowski_3050 ...

Temat: Umowa sprzedaży - czego się wystrzegać?

notariusz to tylko osoba stemplująca umowę. wcześniej musisz tą umowę uzgodnić z kupującym (możesz, a właściwie wskazane jest skorzystać z pomocy prawników aby zminimalizować wszystkie ryzyka).
Bogna Węgorska

Bogna Węgorska Mistrz NLP,
Certyfikowany
ThetaHealer®DNA 3,
chirurg fant...

Temat: Umowa sprzedaży - czego się wystrzegać?

Janusz Karaszewski:
Adam nie żyduj - wieź posrednika i zapłać mu, a zostaniesz profesjonalnie obsłużony. Tak to jest jak Sprzedający skneruje parę złotych na fachowca i skamle o pomoc na forum.
Co do "profesjonalnej" obsługi pośrednika to już się wielokrotnie wypowiadałam...nie dam prawie 4% pajacowi, który mnie tylko zawiezie pod pokazywany dom i nie raczy wyjść z samochodu twierdząc "ja już to widziałem"... albo pośredniczka umawia mnie z oglądającym co weekend przez 3 miesiące , nie przyjeżdżają... A jak mam pretensje, że mogła mnie zawiadomić to mi strzela focha jak małolata...
Janusz Karaszewski

Janusz Karaszewski Doradca ds.
nieruchomości i
działań reklamowych.

Temat: Umowa sprzedaży - czego się wystrzegać?

Ponieważ są "pośrednicy" i pośrednicy. Jeśli trafisz na takiego jak ja to gwarantuję pełen profesjonalizm. Pseudo pośredników jest bez liku, a nowa deregulacyjna ustawa Gowina jeszcze bardziej przyczyni się do tego, że chcąc sprzedać czy kupić nieruchomość trzeba będzie zasięgać porady radcy prawnego, bo nowo otwarte biura nie będą gwarantowały bezpiecznej transakcji.
Bogna Węgorska

Bogna Węgorska Mistrz NLP,
Certyfikowany
ThetaHealer®DNA 3,
chirurg fant...

Temat: Umowa sprzedaży - czego się wystrzegać?

Janusz Karaszewski:
Ponieważ są "pośrednicy" i pośrednicy. Jeśli trafisz na takiego jak ja to gwarantuję pełen profesjonalizm. Pseudo pośredników jest bez liku, a nowa deregulacyjna ustawa Gowina jeszcze bardziej przyczyni się do tego, że chcąc sprzedać czy kupić nieruchomość trzeba będzie zasięgać porady radcy prawnego, bo nowo otwarte biura nie będą gwarantowały bezpiecznej transakcji.
Też racja ale tak naprawdę na szybko nie można zweryfikować kto się do sprzedającego/kupującego zgłasza...a potem jest albo zadowolenie albo nerwica lękowa ;) Pośrednika z polecenia też miałam (i to dwoch)...do niczego... dlatego profilaktycznie przed aktem notarialnym byłam w kontakcie ze swoim radcą.

konto usunięte

Temat: Umowa sprzedaży - czego się wystrzegać?

Januszu, "nie żyduję" jak to ująłeś. Reprezentował mnie agent (tak samo jak kupującego). Powiedzmy że agentowi zależało tylko na zgarnięciu prowizji dlatego "skomlę" o poradę na forum. A tak swoją drogą daruj sobie twoje złote myśli i jeśli nie masz nic ciekawego do napisania nie wcinaj się z wypowiedziami z których jedyny wniosek który się nasuwa to ten że jesteś zwykłym burakiem...



Wyślij zaproszenie do