Piotr Szczotka

Piotr Szczotka Dyplomowany
masażysta Bodyworker

Temat: Zdecydowanie niewykorzystane możliwości!!!

Zdecydowanie niewykorzystane możliwości.

Piszę ten temat na grupie Fizjoterapia, nie Fizjoterapeuci z oczywistych powodów. Mam trochę dosyć organizacyjno-prawnych tematów. Czas trochę podziałać w duchu uświadamiania pacjentów.

Mam do was propozycję, podzielcie się waszymi uwagami, w jakim kierunku jest mało wykorzystywana fizjoterapia. Mam na myśli zbyt mało, zwłaszcza w kierunkach o których pacjenci/klienci nie wiedzą, że tym się w ogóle fizjoterapia zajmuj.

1. Jeden z ostatnio "wrażliwych" tematów. Podologia. Jak mawia znajomy: to taka praktyka jak kowboj w rozkroku, pomost pomiędzy kosmetyką a ortopedią. No coś w tym jest:). Uważam że problematyka stóp narasta, oj narasta. Pytanie tylko jak możecie przekonać pacjentów co jesteście w staniu zaoferować jako fizjoterapeuci, masażyści, w połączeniu z innymi specjalizacjami zajmującymi się tematem od dawna.

(Tylko proszę bez dyskusji o domniemanych kompetencjach zawodowych.)

2. Następny temat coraz większe problemy z układem limfatycznym i w ogóle z problematyką krążeniową. Problematyka jak mawia inny znajomy lekarz schodzi poniżej dwudziestki. Jeśli ma na myśli nastolatki z coraz częściej pojawiającymi się obrzękami, to trafna uwaga. Niestety ich w tym wieku bardziej interesuje to co jest nad kolanami, a nie poniżej ich. Żeby było jasne o obrzękach mowa. Najczęściej dyskusja na ten temat kończy się w aspekcie predyspozycji genetycznych, tj. babcia ma problem, ja mam problem to i ja będę mieć ...

3. Paradoksalne skupienie się w zabiegach antystresowych zwłaszcza na ramionach, szyi, barkach, tak jakby inne partie ciała nie reagowały. W świetle procesów adaptacyjnych i hormonalnych zapomina się właśnie o łydkach i stopach. Można to sprawdzić chociażby zaczynając zabiegi od kilku drobnych ruchów w stawach i miękkich, ale spokojnych uciskach na stronę podeszwową stopy. Albo pacjenci powiedzą że to nieco bolesne, ale "tak mi dobrze tak mi rób", albo odpływają od razu:).

4. Zwłóknienia, coraz większy problem mało dostrzegalny, ale utrudniający skuteczne leczenie wielu dolegliwości. Czasem warto wpierw poświecić czas na uelastycznienie włókien jeśli to możliwe, chociaż tylko na poziomie powłoki wspólnej, zanim pracować będziemy głębiej. Praca warstwowa to podstawa, inaczej przypomina to uciskanie "blizną" warstw głębszych. Czyli pracujemy głęboko ale miękko. Kłania się masaż tkanki łącznej, powięziówka itd.

5. Napięcia w połączeniu z migrenami, tony leków przeciwbólowych zamiast ...

6. Wspomaganie w profilaktyce i leczeniu dolegliwości określanych jako zdrowotno-estetyczne...

7. Coraz bardziej narastający problem i pojawiające się problemy z fibromialgią.

7. Dysfunkcje stawu żuchwowo-skroniowego. Zarówno od strony psychosomatycznej jak i funkcjonalnej, urazów.

Może jakieś Państwa uwagi? Ufam, iż przeczytają to pacjenci.

(O to że koś z tego materiału wymyśli następną podyplomówkę nie ma się co martwić, podstawa to pomoc w tym i uświadomienie pacjentów co w ogóle można)

Z pozdrowieniami Piotr SzczotkaPiotr Szczotka edytował(a) ten post dnia 11.09.12 o godzinie 17:09
Maciej O.

Maciej O. Bene Curatur
fizjoterapeuta

Temat: Zdecydowanie niewykorzystane możliwości!!!

1. Jeden z ostatnio "wrażliwych" tematów. Podologia. Jak mawia znajomy: to taka praktyka jak kowboj w rozkroku, pomost pomiędzy kosmetyką a ortopedią. No coś w tym jest:). Uważam że problematyka stóp narasta, oj narasta. Pytanie tylko jak możecie przekonać pacjentów co jesteście w staniu zaoferować jako fizjoterapeuci, masażyści, w połączeniu z innymi specjalizacjami zajmującymi się tematem od dawna.
(Tylko proszę bez dyskusji o domniemanych kompetencjach zawodowych.)

Jak to bez kompetencji ?:P
Proponuje zespół: chirurg-fizjoterapeuta-kosmetyczka. Z mojej strony - praca "miękkka", terapia manualna, wspomaganie tapingiem oraz wkładkami (ale tylko w sprawach "nieodwracalnych" lub okresowo - na ten temat nie mam zdania jeszcze; szczególnie, że na rynku warszawskim zrobienie wkładki czasami kosztuje więcej niż wizyta u renomowanego lekarza)
2. Następny temat coraz większe problemy z układem limfatycznym i w ogóle z problematyką krążeniową. Problematyka jak mawia inny znajomy lekarz schodzi poniżej dwudziestki. Jeśli ma na myśli nastolatki z coraz częściej pojawiającymi się obrzękami, to trafna uwaga. Niestety ich w tym wieku bardziej interesuje to co jest nad kolanami, a nie poniżej ich. Żeby było jasne o obrzękach mowa. Najczęściej dyskusja na ten temat kończy się w aspekcie predyspozycji genetycznych, tj. babcia ma problem, ja mam problem to i ja będę mieć ...

Jeśli wnuczka ogląda babcie w wieku 70-80 lat to nie dziwie się, że szuka problemu w powiązaniach genetycznych :P Żeby odpowiedzieć na to pytanie potrzeba mi wnikliwej diagnozy lekarskiej. Ludzie mylą cellulitis z cellulitem czy obrzękiem o innym podłożu. Na ten czas drenuje w koncepcji Foldiego obrzęki pourazowe oraz w stanach po-nowotworowych.
3. Paradoksalne skupienie się w zabiegach antystresowych zwłaszcza na ramionach, szyi, barkach, tak jakby inne partie ciała nie reagowały. W świetle procesów adaptacyjnych i hormonalnych zapomina się właśnie o łydkach i stopach. Można to sprawdzić chociażby zaczynając zabiegi od kilku drobnych ruchów w stawach i miękkich, ale spokojnych uciskach na stronę podeszwową stopy. Albo pacjenci powiedzą że to nieco bolesne, ale "tak mi dobrze tak mi rób", albo odpływają od razu:).

Dodam dłonie. Zwykłe techniki z "klasyka" rozcieranie, ugniatanie działają cuda ;)
4. Zwłóknienia, coraz większy problem mało dostrzegalny, ale utrudniający skuteczne leczenie wielu dolegliwości. Czasem warto wpierw poświecić czas na uelastycznienie włókien jeśli to możliwe, chociaż tylko na poziomie powłoki wspólnej, zanim pracować będziemy głębiej. Praca warstwowa to podstawa, inaczej przypomina to uciskanie "blizną" warstw głębszych. Czyli pracujemy głęboko ale miękko. Kłania się masaż tkanki łącznej, powięziówka itd.

Chyba sporo w temacie ;)
5. Napięcia w połączeniu z migrenami, tony leków przeciwbólowych zamiast ...

Z mojej strony terapia manualna (szczególnie patrz punkt 7), praca "miękka" oraz współpracą lekarza, psychologa/psychoterapeuty oraz dietetyka. Zapomniałbym o pracy z oddechem, ćwiczeniami relaksacyjnymi oraz reedukacją postawy.
6. Wspomaganie w profilaktyce i leczeniu dolegliwości określanych jako zdrowotno-estetyczne...

hmm przykłady ?
7. Coraz bardziej narastający problem i pojawiające się problemy z fibromialgią.

Praca "miękka" z zastrzeżeniem do technik na które pacjent reaguje źle....
7. Dysfunkcje stawu żuchwowo-skroniowego. Zarówno od strony psychosomatycznej jak i funkcjonalnej, urazów.

Terapia manualna. Ścisła współpraca z psychologiem/psychoterapeuta oraz wspomaganie farmakologiczne ze strony psychiatry przy problemach psychosomatycznych (jeśli określi wskazania)
Piotr Szczotka

Piotr Szczotka Dyplomowany
masażysta Bodyworker

Temat: Zdecydowanie niewykorzystane możliwości!!!

Maciej Okoń:
6. Wspomaganie w profilaktyce i leczeniu dolegliwości określanych jako zdrowotno-estetyczne...

hmm przykłady ?
Tu już od lat ścisła współpraca z lekarzami specjalizującymi się w medycynie estetycznej i chirurgii plastycznej, zwłaszcza rekonstrukcyjnej. Wspomniałeś o cellulicie (PEFS) ale u wielu osób nakładają się problemy: lokalnej akumulacji tkanki tłuszczowej, miejscowe zwiotczenie skóry, obrzęki, no i właściwy cellulit. Pomijając różnicowanie tych problemów można tak samo pogorszyć stan pakując np bezmyślnie klientki w różne urządzenia bez manualnego wsparcia. Jednym z bardziej spektakularnych przykładów są popękane po zabiegach naczynka. Aby tego uniknąć warto właśnie rozpocząć profilaktykę i terapię cellulitu od manualnego drenażu limfatycznego. Rozpocząć ale później przejść do innych rozwiązań zwłaszcza kiedy pojawiają się już zgrubienia, zwłóknienia drenaż "traci swą moc":).

Praca z bliznami, cesarka, blizny pourazowe i pooparzeniowe. Temat rzeka. Tylko trochę ostatnio przyprószony reklamami cudownego sprzętu od wszystkiego. Jak mawiał jeden z wykładowców w temacie, "nie dotkniesz problemu, to nie zrozumiesz".

Masaż i praca z tkankami miękkimi ma szerokie zastosowanie w tzw problemach zdrowotno-estetycznych, tj. zaburzeniach organizmu objawiających się problemami estetycznymi.
Tu można dodać współpracę z ginekologami, temat bardzo mało znany jeszcze u nas.

Wsparcie masażem i drenażem po drobnych zabiegach ginekologicznych. Temat tak dla pacjentów jak i niestety dla wielu ginekologów tabu. Lekarze z którymi rozmawiałem a zajmują się jednocześnie medycyną estetyczną wiedzą i promują, bo są do tego przekonani.
7. Coraz bardziej narastający problem i pojawiające się problemy z fibromialgią.

Praca "miękka" z zastrzeżeniem do technik na które pacjent reaguje źle....
7. Dysfunkcje stawu żuchwowo-skroniowego. Zarówno od strony psychosomatycznej jak i funkcjonalnej, urazów.
stomatolog, stomatolog. Także wystarczy dłuższy zabieg w obrębie uzębienia aby fizjoterapeuta miał co robić, zresztą dłuższa ekstrakcja zęba, może na jakiś czas zmienić mimikę twarzy:)
Terapia manualna. Ścisła współpraca z psychologiem/psychoterapeuta oraz wspomaganie farmakologiczne ze strony psychiatry przy problemach psychosomatycznych (jeśli określi wskazania)

Tak sporo można i piszemy tu o stanie faktycznym (mniejsza o skalę) a nie o marzeniach :)
Ewa Kilian

Ewa Kilian Symbiosis Centrum
Dermatologii

Temat: Zdecydowanie niewykorzystane możliwości!!!

Jako fizjoterapeuta w tzw. podologii wykorzystuję laserowe usuwanie wszystkich hiperkeratotycznych zmian (czyli "odciski" i brodawki wirusowe").

W przypadku zaburzeń ze strony naczyń krwionośnych kkd. jako fizjoterapeuta zamykam tzw. "popękane naczynka" po dokładnym rozpoznaniu przyczyny owego "pękania"

Efektywność jest natychmiastowa, natomiast utrzymanie efektów zależy od dokładnej diagnostyki odpowiednich zaleceń po, co wiąże się z koniecznością współpracy ze specjalistami różnych dziedzin.
Dziedzina podologii powinna skupić się na integrowaniu poszczególnych zawodów, a nie kształceniu samowystarczalnych podologów
Podobnie jest z dziedziną medycyny estetycznej...

konto usunięte

Temat: Zdecydowanie niewykorzystane możliwości!!!

Rehabilitacja dna miednicy: u kobiet i przede wszystkim u mężczyzn, którzy "nie mają kontaktu" z własną miednicą.

konto usunięte

Temat: Zdecydowanie niewykorzystane możliwości!!!

Piotr Szczotka:
Anno (jeśli tak mogę:) to jest Twój tekst:
Rehabilitacja dna miednicy: u kobiet i przede wszystkim u mężczyzn, którzy "nie mają kontaktu" z własną miednicą...

Rozumiem, ale w tym kraju są niektóre środowiska w stanie ukrzyżować cię za takie hasła jako fizjoterapeutki :) Pomimo że min rehabilitacja w seksuologi i psychiatrii w dalszym ciągu w powijakach:) Jakiś czas temu na ten temat rozmawiałem z L S juniorem. [...]
Piotr Szczotka.

Ja miałam bardziej myśl ortopedyczno-onkologiczno-moczową ;) Bo seksuologia i psychiatria to najwyższy stopień wtajemniczenia!Anna S. edytował(a) ten post dnia 14.09.12 o godzinie 17:05



Wyślij zaproszenie do