Jarosław Żeliński

Jarosław Żeliński Analityk i
Projektant Systemów

Temat: Analityk Biznesowy to...

To jak już mamy kategoryzować, to może zrobić tak, że BA robi PIM, a Architect PSM? ;-)

to akurat "napisano" w modelu kompetencyjnym dla BA na stronach IIBA :)) i ja osobiście także trzymam się tej tezy :), tylko jeżeli w windzie powiem "mogę zrobić Panu/Pani PIM" to ryzykuje "w ryja" ... :)

konto usunięte

Temat: Analityk Biznesowy to...

bo co jest produktem ich pracy?

To zdaje się być kluczowe pytanie w temacie "mowy windowej" analityka biznesowego i jego klienta.
Jarosław Żeliński

Jarosław Żeliński Analityk i
Projektant Systemów

Temat: Analityk Biznesowy to...

ja czasami (jak rozmówca kuma) odpowiadam:

"celem i efektem mojej pracy jest obniżenie ryzyka projektu wdrożenia zmian...."
Bartosz Andrzejewski

Bartosz Andrzejewski Analityk systemowy i
biznesowy, REQB
CPRE, IPMA. Ekspert
...

Temat: Analityk Biznesowy to...

Jarek Żeliński:
ja czasami (jak rozmówca kuma) odpowiadam:

"celem i efektem mojej pracy jest obniżenie ryzyka projektu wdrożenia zmian...."
"...na lepsze" :)
Bartosz Andrzejewski

Bartosz Andrzejewski Analityk systemowy i
biznesowy, REQB
CPRE, IPMA. Ekspert
...

Temat: Analityk Biznesowy to...

Jarek Żeliński:
To jak już mamy kategoryzować, to może zrobić tak, że BA robi PIM, a Architect PSM? ;-)

to akurat "napisano" w modelu kompetencyjnym dla BA na stronach IIBA :)) i ja osobiście także trzymam się tej tezy :)

Przejrzałeś mnie :)

Ale to jest trochę zawoalowane w tym dokumencie. Mówię o stronie 25, sekcja "Solutions Architect":
ensures that the solution options are feasible

No ale ciężko jest zdecydować "To jest (nie)wykonalne" nie znając specyfiki platformy...

Lekki off-topic tej windzianej rozmowy, nastrój długoweekendowy się wkrada :)
Jarosław Żeliński

Jarosław Żeliński Analityk i
Projektant Systemów

Temat: Analityk Biznesowy to...

"celem i efektem mojej pracy jest obniżenie ryzyka projektu wdrożenia zmian...."
"...na lepsze" :)

o tym decyduje sponsor ;)
Jarosław Żeliński

Jarosław Żeliński Analityk i
Projektant Systemów

Temat: Analityk Biznesowy to...

Ale to jest trochę zawoalowane w tym dokumencie. Mówię o stronie 25, sekcja "Solutions Architect":
ensures that the solution options are feasible

No ale ciężko jest zdecydować "To jest (nie)wykonalne" nie znając specyfiki platformy...

wydaje mi się, że
- jeżeli "solution" to rekomendowana architektura (podział na logiczne komponenty, ich interfejsy itp.) to jest to robota BA i model PIM
- jeżeli "solution" to rekomendowana architektura sprzętowo-platformowa to jest to PSM i implementacja
Lekki off-topic tej windzianej rozmowy, nastrój długoweekendowy się wkrada :)

można też tak:

Analityk Biznesowy to osoba, która kończy prace na moment przed rozpoczęciem wdrażania zmian.

Wojciech Gardziński

Wypowiedzi autora zostały ukryte. Pokaż autora

konto usunięte

Temat: Analityk Biznesowy to...

Analityk Biznesowy to osoba, która kończy prace na moment przed rozpoczęciem wdrażania zmian.

Ooooo tu bym dyskutował :-) . Szczerze mówiąc widzę bardzo poważny potencjał wykorzystania wiedzy analityka biznesowego także w procesie zmian. Być może zaryzykowałbym nawet twierdzenie, że jest ona niezbędna w zmianach.
Bartosz Andrzejewski

Bartosz Andrzejewski Analityk systemowy i
biznesowy, REQB
CPRE, IPMA. Ekspert
...

Temat: Analityk Biznesowy to...

Wojciech Gardziński:

Co wygrałem? (w temacie konkursu)
Dobre! Oplułem monitor...

Ciekaw jestem, na ile Rewiński alias Siara wycenił zgolenie swojej 40-letniej brody i jak długo zobowiązał się w kontrakcie utrzymać ten status quo :-)
Jarosław Żeliński

Jarosław Żeliński Analityk i
Projektant Systemów

Temat: Analityk Biznesowy to...

Marek Kuszneruk:
Analityk Biznesowy to osoba, która kończy prace na moment przed rozpoczęciem wdrażania zmian.

Ooooo tu bym dyskutował :-) . Szczerze mówiąc widzę bardzo poważny potencjał wykorzystania wiedzy analityka biznesowego także w procesie zmian. Być może zaryzykowałbym nawet twierdzenie, że jest ona niezbędna w zmianach.

Masz rację, zapomniałem o nadzorze autorskim, jeżeli udział AB jest nadal "czynny" to chyba już w innej roli. Nie mam tu na myśli kolejnych iteracji procesu analizy, to po prostu kolejne podprojekty, i tu w zasadzie wszyscy mają robotę permanentnie :) co potwierdza fakt istnienia działów developmentu w wielu firmach.
Jarosław Żeliński

Jarosław Żeliński Analityk i
Projektant Systemów

Temat: Analityk Biznesowy to...

Bartosz Andrzejewski:
Ciekaw jestem, na ile Rewiński alias Siara wycenił zgolenie swojej 40-letniej brody i jak długo zobowiązał się w kontrakcie utrzymać ten status quo :-)

tu potrzebna wiedza jak Rewiński zdefiniował zmianę i jakie rekomendacje implementacji wskazał AB ;), co do wyceny zapewne "umowna" :)
Katarzyna Korcewicz

Katarzyna Korcewicz Business Systems
Analyst, SII

Temat: Analityk Biznesowy to...

Bartosz Andrzejewski:
BA robi PIM, a Architect PSM?

od architekta oczekiwać będę projektu, nie modelu.
Katarzyna Korcewicz

Katarzyna Korcewicz Business Systems
Analyst, SII

Temat: Analityk Biznesowy to...


Obrazek
Jarosław Żeliński

Jarosław Żeliński Analityk i
Projektant Systemów

Temat: Analityk Biznesowy to...

od architekta oczekiwać będę projektu, nie modelu.

a czym to się różni ???:)Jarek Żeliński edytował(a) ten post dnia 06.06.12 o godzinie 22:44
Wojciech Kroczak

Wojciech Kroczak DYSANT Software Sp.
z o.o.

Temat: Analityk Biznesowy to...

strategiczna analiza rzeczywistości, twórcza analiza celu, taktyka działań operacyjnych,
... faktura (tfu ... unikalna przewaga konkurencyjna)Wojciech Kroczak edytował(a) ten post dnia 07.06.12 o godzinie 00:00
Marcin G.

Marcin G. Freelancer

Temat: Analityk Biznesowy to...

Komunikowaniem IT potrzeb Biznesu i tłumaczeniem Biznesowi o co chodzi IT. Wypracowaniem rozwiązań które uwzględniają uwarunkowania występujące w obu obszarach. To tak w dwóch zdaniach ;)

konto usunięte

Temat: Analityk Biznesowy to...

Ja sobie piszę tak:

Spełniam potrzeby HR w języku i obszarze IT.

z ew. dopowiedzeniem:

Tworzę systemy i metody diagnozy z obszaru kapitału ludzkiego.Michał K. edytował(a) ten post dnia 07.06.12 o godzinie 19:09

konto usunięte

Temat: Analityk Biznesowy to...

Marcin Gołębiowski :
Komunikowaniem IT potrzeb Biznesu i tłumaczeniem Biznesowi o co chodzi IT.
Wypracowaniem rozwiązań które uwzględniają uwarunkowania występujące
w obu obszarach. To tak w dwóch zdaniach ;)

+1Dariusz Kiełbasa edytował(a) ten post dnia 10.06.12 o godzinie 11:45
Katarzyna Korcewicz

Katarzyna Korcewicz Business Systems
Analyst, SII

Temat: Analityk Biznesowy to...

Jarek Żeliński:
od architekta oczekiwać będę projektu, nie modelu.
a czym to się różni ???:)

nie będę porywać wątku na bocznicę, krótko - modele mogą być dowolnie graniczone do wybranych aspektów, modeluje się koncepcje nie będące rozwiązaniami stricte (w rozumieniu wytwórczym). Projekt powinien być wystarczającą podstawą wykonania czegoś (a walidacja efektu wykonania z projektem powinna być wykonalna właśnie na podstawie projektu).

Zamodeluję sobie szafę w Sketchup'ie, i jakby wykonać ją domowym sumptem, to zupełnie wystarczy (jeśli oznaczę wymiary) ale zlecić do warsztatu może sie okazać, że jakiś kwestii nie sprecyzowano (albo pewne wymiary się nie składają dlatego że notacja nie wymusza zgodności). W projektch używamy notacji restrykcyjnie/konsekwentnie (często są to _te _same notacje), podczas gdy w modelach 'wystarczy to co wystarczy'. (Są też notacje stricte do projektowania systemów (choć do modleowania nie ma żadnego przeciwskazania ich użyć - jeśli ktoś zjadzie zastosowanie).

Dokładnie ten sam 'utwór' (np w UML) może być przekazany jako logiczny model danych od analityka albo jako projekt od bazodanowca. W drugim przypadku przeznaczenie jest zakodować jak podano, w pierwszym - powinny zostać spełnione postulaty, ale same klasy reprezntujące obiekty danych moga być zrealizowane wg projektu utworzonego na podstawie modelu danych.

np. "Design Patterns" (http://en.wikipedia.org/wiki/Design_Patterns) jena z fantastycznych książek o projektowaniu - acz niektórych rzeczy nie wykorzysta analityk (wprost, bo napewno nabierze kolejnych pułapów biegłości w modelowaniu). Wzorce _projektowania_ są wybitnie przydatne również w modelowaniu na poziomie wysokiej abstrakcji - prowadzą do prostszych i bardziej jednoznacznych modeli, wzorce _projektowe_ - mają jużbardziej 'sfokusowane' zastosowanie. Projektant musi znać trochę inny wycinek tego tortu.

(Miało być krótko a wyszło jak zawsze :) ). Pozdrawiam.

Następna dyskusja:

Analityk biznesowy - Lublin




Wyślij zaproszenie do