Robert Adam Okulski

Robert Adam Okulski Doradca Podatkowy
lic. 1030

Temat: OPTYMALIZACJA SKŁADKI ZUS!

Tomasz W.:
jeśłi mamy analizować poważnie odpuśćmy tych co nie pojechali bo się im nie chciało, bo w tym przypadku ewidentnie obowiązek ZUS jest w polsce więc "dołożyli" 500 za "j. angielski" a ZUS prędzej czy później ich dorwie wraz z karami i odsetkami.

pomińmy też milczeniem fakt że biznes w którym ktoś ci sprzedaje złoty zegarek po okazyjnej cenie ale wystawia fakturę za pęczek marchewki śmierdzi na odległość - co już Marta zdążyła wywąchać :)

Pozostaje :

1.
Płacę abonament /.../(koszt 500zł/mc usługa zw z VAT, dostaje fakturę),
raczej nie do zweryfikowania czy się nauczyłeś więc idzie w koszty

2.
z tytułu umowy o pracę co mc na konto przelewają mi 150zł.
ale pracowałeś te 12h = 4/m-c i za to dostałeś 150 = ok 38 zł/h - przyjmijmy kontrolnie że to godna stawka jak dla biznesmena który
czasem mam w mc przychód na poziomie 100 tys
a nawet jeśli nie pracowałeś (= jak już wiemy ZUS w kraju, ale to już będzie ciężej sprawdzić mając potwierdzenia wyjazdu) to nie zarobiłeś w kraju więc zawsze na jedno wyjdzie.

3.
wyjazd zamknął się w 400zł:)
kwartalny czyli 125 zł/m-c, oczywiście jadąc sam np. z centralnej polski nie zmieścisz się w tym koszcie nijak. Oczywiście o zaliczeniu wyjazdu w koszty d.g. mowy nie ma.

RAZEM KOSZT = (500 - 19%) + 125 = 530 zł

koszt "dużego" ZUSu liczyłem tu nieraz : 51+53 = (674,88 - 19%) + nieodliczone 52 = 35,36

RAZEM = 582,00 zł

REASUMUJĄC - przy założeniach, że :

1. łączny koszt wyjazdu nie przekroczy 125 zł (to np. przejazd w 1 stronę z W-wy do Poznania)
2. zmarnowany dzień pracy nie przyniósłby dochodu wyższego niż 150 zł
3. żadna "kontrol" nie wykaże że lekcje angielskiego były lipne (np. brak umów z lektorami, materiałów, sal wykładowych itp u wystawcy faktury)
4. w przypadku (nieuchronnej) kontroli ZUS wykażesz, że rzeczywiście wykonałeś jakąś pracę na słowacji
5. sprawa nie padnie w NSA tak jak np. kwestia pracy nakładczej

GRATULUJĘ !!! zaoszczędziłeś na ZUS 50 zł, tj. od 1% do 0,05% swojego dochodu miesięcznie !!!!!Robert Adam Okulski edytował(a) ten post dnia 28.06.12 o godzinie 13:07

konto usunięte

Temat: OPTYMALIZACJA SKŁADKI ZUS!

1.
Płacę abonament /.../(koszt 500zł/mc usługa zw z VAT, dostaje fakturę),
raczej nie do zweryfikowania czy się nauczyłeś więc idzie w koszty

Dodam dużym plusem jest to że firma u której kupuje angielski to polska firma:) i nie jest w żaden sposób powiązana ze Słowacką spółką w której mam umowę o pracę.

2.
z tytułu umowy o pracę co mc na konto przelewają mi 150zł.
ale pracowałeś te 12h = 4/m-c i za to dostałeś 150 = ok 38 zł/h - przyjmijmy kontrolnie że to godna stawka jak dla biznesmena który
czasem mam w mc przychód na poziomie 100 tys
a nawet jeśli nie pracowałeś (= jak już wiemy ZUS w kraju, ale to już będzie ciężej sprawdzić mając potwierdzenia wyjazdu) to nie zarobiłeś w kraju więc zawsze na jedno wyjdzie.

:)
3.
wyjazd zamknął się w 400zł:)
kwartalny czyli 125 zł/m-c, oczywiście jadąc sam np. z centralnej polski nie zmieścisz się w tym koszcie nijak. Oczywiście o zaliczeniu wyjazdu w koszty d.g. mowy nie ma.

RAZEM KOSZT = (500 - 19%) + 125 = 530 zł

koszt "dużego" ZUSu liczyłem tu nieraz : 51+53 = (674,88 - 19%) + nieodliczone 52 = 35,36

RAZEM = 582,00 zł

REASUMUJĄC - przy założeniach, że :

1. łączny koszt wyjazdu nie przekroczy 125 zł (to np. przejazd w 1 stronę z W-wy do Poznania)
2. zmarnowany dzień pracy nie przyniósłby dochodu wyższego niż 150 zł

Ja jadę tam na weekend i miło spędzam czas:)
3. żadna "kontrol" nie wykaże że lekcje angielskiego były lipne (np. brak umów z lektorami, materiałów, sal wykładowych itp u wystawcy faktury)

jest to kurs online i jest dostępny wersja multimedialna a firma zajmuje się tworzeniem i nauką tego języka.
4. w przypadku (nieuchronnej) kontroli ZUS wykażesz, że rzeczywiście wykonałeś jakąś pracę na słowacji

Tak wykaże, ps na jakiej podstawie ZUS polski może Cie skontrolować, wyrejestrowałeś się z ZUSu i nie mają żadnej podstawy żeby nawet do Ciebie dzwonić i o cokolwiek pytać:D
5. sprawa nie padnie w NSA tak jak np. kwestia pracy nakładczej

GRATULUJĘ !!! zaoszczędziłeś na ZUS 50 zł, tj. od 1% do 0,05% swojego dochodu miesięcznie !!!!!

Trochę słabo to policzyłeś:)

Spójrz na to z innej perspektywy:)

ZUS w POLSCE po odliczeniach 582zł (wg Twoich wyliczeń)

Po optymalizacji
j.ang - 500zł - 19% doch = 405zł
wypłata na konto = 150zł

405zł - 150 zł = 255zł:)

POLSKA vs SŁOWACJA na Słowacji oszczędzam 327zł/mc co rocznie daje mi blisko 4000zł oszczędności a za te pieniądze mogę jechać tam 4 razy do roku ze znajomymi i spędzić miły weekend:D

Ja patrze na to z tej strony:) ale każdy ma prawo wyboru.
Robert Adam Okulski

Robert Adam Okulski Doradca Podatkowy
lic. 1030

Temat: OPTYMALIZACJA SKŁADKI ZUS!

Tomasz W.:
... Ja patrze na to z tej strony:)
Tomku, próbowałem podejść do sprawy poważnie, bo jak mi się wydawało rozmawiamy o biznesie nie o przyjemności ?? Było się spytać o poradę w wyborze kraju na wakacje to byśmy se podyskutowali... lubię Słowację turystycznie.

Na wekend to sobie można jeździć po pracy, a jak wspomniałem to ZUS a później sąd będzie decydował czy podlegasz pod polski czy nie, skoro wykonujesz w Polsce d.g.

Ja się mogę wyrejestrować z ZUS jutro bo powiem że mi się nie chce płacić, a ZUS niech do mnie nie przychodzi bo się wyrejestrowałem ??? Jeśli się rozumuje jak przedszkolak to po co płacić abonament i jechać na słowację - dwa kliknięcia w komputer i po sprawie ;)

Ale jeśli jednak mówimy o biznesie to koszty przejazdu i utracone korzyści trzeba doliczyć.... i tu jak rozumiem uważasz, że twój czas biznesowy jest g.. warty :)))

Mój jest wart kilkukrotnie więcej niż 38zł/h ...
ale każdy ma prawo wyboru.
; )Robert Adam Okulski edytował(a) ten post dnia 28.06.12 o godzinie 14:30

konto usunięte

Temat: OPTYMALIZACJA SKŁADKI ZUS!

Robert Adam Okulski:
Tomasz W.:
... Ja patrze na to z tej strony:)
Tomku, próbowałem podejść do sprawy poważnie, bo jak mi się wydawało rozmawiamy o biznesie nie o przyjemności ?? Było się spytać o poradę w wyborze kraju na wakacje to byśmy se podyskutowali... lubię Słowację turystycznie.

Na wekend to sobie można jeździć po pracy, a jak wspomniałem to ZUS a później sąd będzie decydował czy podlegasz pod polski czy nie, skoro wykonujesz w Polsce d.g.

Ja się mogę wyrejestrować z ZUS jutro bo powiem że mi się nie chce płacić, a ZUS niech do mnie nie przychodzi bo się wyrejestrowałem ??? Jeśli się rozumuje jak przedszkolak to po co płacić abonament i jechać na słowację - dwa kliknięcia w komputer i po sprawie ;)

Ale jeśli jednak mówimy o biznesie to koszty przejazdu i utracone korzyści trzeba doliczyć.... i tu jak rozumiem uważasz, że twój czas biznesowy jest g.. warty :)))

Mój jest wart kilkukrotnie więcej niż 38zł/h ...
ale każdy ma prawo wyboru.
; )

Robercie koszty kosztami, niektórzy potrafią łączyć przyjemne z pożytecznym. Z ZUSu wyrejestrować możesz się w każdej chwili, tylko jak ja wyrejestrowałem DG z ZUS to zaniosłem im ksero umowy o pracę, formularz A1 (potwierdzający zatrudnienie za granicą) a w odpowiedzi dali mi interpretację że faktycznie w Polsce nie muszę płacić składek na ZUS.

Widzisz nie pytam tyle o zyskowność tej zmiany bo jeden może przeliczyć to sobie w taki sposób jak Ty, a drugi w taki jak ja:)
Pytam o to co w tym może być nie tak czy jest to w pełni legalne, dla mnie TAK dla osób z którymi rozmawiałem również, rzuciłem temat na forum żeby posłuchać ewentualnych obiekcji innych i może je zbić albo przyjąć.

PS. W dzieńdobry TVN jakiś czas temu był Pan z ZUSu i sam przyznał że to legalne :)
Marta C.

Marta C. Radca prawny -
Doradca Podatkowy,
Kancelaria LEX-TAX

Temat: OPTYMALIZACJA SKŁADKI ZUS!

niestety , Pana wyliczenia się nie zgadzają

bowiem zapomniał Pan doliczyć kosztów dojazdu oraz swojego czasu pracy :))))

proszę tak zupełnie bez emocji popatrzeć na wyliczenia i serio się zastanowić , czy na pewno się to Panu opłaca

dodać do tego wątpliwą sprawę "abonamentu "
rzetelnośc firm które oferują te usługi
oraz ten nieszczęsny art 58 kc
konieczność wykonywania pracy
koszty wyjazdu, noclegów
stracony własny czas
to naprawdę się opłaca ?

poza tym
proponuję :

- zmienić prawnika ...a raczej udać się do radcy prawnego lub adwokata i zasięgnąć opinii ludzi z doświadczeniem i przebytą aplikacją, bowiem trudno mi sobie wyobrazić ( a wyobraźnię mam ogromną !! ), że rp lub adwokat ładuje Pana na taką minę...mogę ewentualnie rozgrzeszyć mgr prawa zaraz po studiach...ale i taki ktoś powinien wiedzieć co mówi i komu .

- wyrzuć księgową - liczyć chyba nie umie, albo nie zna się na podatkach i zus...ma jedno wychodzi- księgowa out !

- nie ma radców podatkowych - a mi trudno mi też uwierzyć, że doradca podatkowy przyklasnął takiemu rozwiązaniu

to żadna optymalizacja tylko naciąganie
wątpliwe pod względem prawnym i niekorzystne pod względem finansowym

od miesięcy obserwuję ten temat
i z przykrosćią stwierdzam , że łowy na łosi....ciągletrwają i są skuteczne :DDDDDDMarta Czternastek edytował(a) ten post dnia 28.06.12 o godzinie 15:04
Marcin Kubiesa

Marcin Kubiesa Zasłuż na
Zwyciestwo:)

Temat: OPTYMALIZACJA SKŁADKI ZUS!

Jednego nie rozumiem.
Dlaczego admin strony nie wyrzuci tych oszustów. Przecież oni działają na szkodę użytkowników.
Ten cały Optigen to zwykłe naciągactwo, bo do każdego przedsiębiorcy w końcu zgłosi się ZUS i już tak fajnie nie będzie.
A dla tych, którzy chcą tanio załatwić sprawę proponuję znalezienie sobie pracy wykonywanej oprócz prowadzenia firmy. Wtedy płaci się tylko zdrowotne 250zł, z czego ponad 90% odpisuje się bezpośrednio od podatku. Toż to prawie darmocha jest!

konto usunięte

Temat: OPTYMALIZACJA SKŁADKI ZUS!

Puściłem ten temat aby dowiedzieć się co w tym rozwiązaniu może być nie tak, żeby znaleźć coś do czego mogą się przyczepić.

Poza Robertem który podaje jakieś konkrety reszta pisze że to ściema, bez urazy, tacy internetowi opiniodawcy którzy wszystko negują ale nie potrafią podać czemu to jest złe.

Złe bo złe i tyle z ich wypowiedzi:)

Pozdrawiam i dzięki Robert za dyskusje:)
Dariusz T.

Dariusz T. DariuszTryba.pl

Temat: OPTYMALIZACJA SKŁADKI ZUS!

Marcin Kubiesa:
Dlaczego admin strony nie wyrzuci tych oszustów. Przecież oni działają na szkodę użytkowników.

Każdy ma swój rozum, wątek nie jest tablicą ogłoszeń Optigenu, lecz zawiera również wiele krytycznych spojrzeń na temat, więc w celach edukacyjnych jest on pozostawiony, a nawet przyklejony z uwagi na dużą popularność tematu "optymalizacji".

konto usunięte

Temat: OPTYMALIZACJA SKŁADKI ZUS!

Robert Adam Okulski:
Na wekend to sobie można jeździć po pracy, a jak wspomniałem to ZUS a później sąd będzie decydował czy podlegasz pod polski czy nie, skoro wykonujesz w Polsce d.g.

Sądem właściwym dla mieszkańca Słowacji jest...
I dlatego właśnie polski ZUS nie będzie o czymkolwiek decydował.

Kolego Robercie, ZUSu nie płacimy z tego samego powodu dla którego nie płacimy składek na Hamas.
To kwestia ideologiczna, nie fiskalna. Zyski z optymalizacji są dopiero na podatkach.

Nie powołuj się na "prawo" ponieważ żaden z nas nie traktuje tego steku bzdur z warsiawki poważnie jako prawa. To jest uzurpacja bez naszej legitmizacji, takie praktyki prowadzą do tego co uzyskał Chavez - przedsiębiorcy dokonali secesji kilku ośrodków przemysłowych i zabezpieczyli swoje interesy czołgami.
Więc bez takiej pompy że jakieś sądy, jakieś prawo, jakieś urzędy. Przedsiębiorca ma do wyboru nakarmić rodzinę swoją, albo urzędasa.

Jeśli robimy konstrukcje której nikt jeszcze nic nie zarzucił, a uważasz że jest wadliwa - zgłoś do Twojego ukochanego "urzędu".

W gospodarce funkcjonują większe bzdury niż te związane ze Słowacją, a setka najbogatszych porobiła na tym swoją pozycję. Wolno im - wolno każdemu.
Robert Adam Okulski

Robert Adam Okulski Doradca Podatkowy
lic. 1030

Temat: OPTYMALIZACJA SKŁADKI ZUS!

Tomasz W.:
Z ZUSu wyrejestrować możesz się w każdej chwili,
no pisałem - mogę i to bez Słowacji, tylko w każdej chwili ZUS, a w dalszej kolejności sąd może zakwestionować prawdziwość dowodów i zarejestrować mnie z urzędu. Każdy coś może - na tym polega równowaga.
... niektórzy potrafią łączyć przyjemne z pożytecznym.
i to jest różnica między nami, ja staram się łączyć pożyteczne z bezpiecznym :)
na przyjemności mam czas po pracy.

dyskusję rzeczywiście czas kończyć bo się Przemek rozkręca....

> Przemyslaw Kowalski:
... Nie powołuj się na "prawo" ponieważ żaden z nas nie traktuje tego steku bzdur z warsiawki poważnie jako prawa...
nie gniewaj się Przemku, ale Twoje wypowiedzi tez mało kto traktuje poważnie :D
A już z tym że jak się pojedzie na weekend na słowację podlega się pod słowackie prawodawstwo to przeszedłeś sam siebie ;)

p.s.

w jednym jesteśmy zgodni, mieszkasz w Palestynie - musisz płacić na Hamas, mieszkasz w Polsce - na ZUS. Bo tak wybrała większość i to właśnie się nazywa demokracja, Nie podobało ci się - zwiałeś - twój wybór to też demokracja.Robert Adam Okulski edytował(a) ten post dnia 29.06.12 o godzinie 09:08

konto usunięte

Temat: OPTYMALIZACJA SKŁADKI ZUS!

Tomasz W.:
Robercie koszty kosztami, niektórzy potrafią łączyć przyjemne z pożytecznym. Z ZUSu wyrejestrować możesz się w każdej chwili, tylko jak ja wyrejestrowałem DG z ZUS to zaniosłem im ksero umowy o pracę, formularz A1 (potwierdzający zatrudnienie za granicą) a w odpowiedzi dali mi interpretację że faktycznie w Polsce nie muszę płacić składek na ZUS.

Oczywiście wiesz, że po zakończeniu roku podatkowego będziesz musiał złożyć PIT z deklaracją zagranicznych dochodów w skarbowym (bo przecież uzyskujesz dochód z tego zatrudnienia). No i nawet jeśli umowa z krajem, w którym pracujesz ma z polską 'wyłączenie z progresją', to tracisz w polsce kwotę wolną. No, ale Twoja firma dużo zarabia więc pewnie od dawna jesteś na liniowym i w tym przypadku nie stracisz 560zł w skali roku.

Ah, zaraz zaraz... Robertowi wyszło że różnica między ZUSem w polsce a usługami tamtej firmy wynosi 50zł/mieś. Ale Robert nie policzył "strat" z tytułu kwoty wolnej. Po uwzględnieniu tej kwestii, wychodzi prawie na zero ;)

konto usunięte

Temat: OPTYMALIZACJA SKŁADKI ZUS!

Wojtek Bojdoł:
Oczywiście wiesz, że po zakończeniu roku podatkowego będziesz musiał złożyć PIT z deklaracją zagranicznych dochodów w skarbowym (bo przecież uzyskujesz dochód z tego zatrudnienia).

Odwrotnie.
Składa się PIT i zaświadczenie o zmianie rezydencji podatkowej z nowej skarbówki. Tym samym kończymy rozliczanie podatków od dochodów osobistych w danej jurysdykcji.
Tak to wygląda w praktyce.

W praktyce również pierwsze 185 dni (do uzyskania rezydencji) rozliczasz w starej jurysdykcji, od 186 dnia w nowej.
Dla osób pracujących na umowę o pracę oznacza to pobranie kwitu o nowej rezydencji jakoś ostatniego dnia czerwca i wysłanie go razem z PITem zerowym, za potwierdzeniem odbioru do US w Polsce co kończy jakiekolwiek dalsze działania administracji tego urzędu wobec osoby i jej dochodów.

Różnica taka że przedsiębiorcy składają to na przełomie grudnia/stycznia.

konto usunięte

Temat: OPTYMALIZACJA SKŁADKI ZUS!

Przemyslaw Kowalski:
Wojtek Bojdoł:
Oczywiście wiesz, że po zakończeniu roku podatkowego będziesz musiał złożyć PIT z deklaracją zagranicznych dochodów w skarbowym (bo przecież uzyskujesz dochód z tego zatrudnienia).

Odwrotnie.
Składa się PIT i zaświadczenie o zmianie rezydencji podatkowej z nowej skarbówki. Tym samym kończymy rozliczanie podatków od dochodów osobistych w danej jurysdykcji.
Tak to wygląda w praktyce.

Żeby skończyło się rozliczanie podatków od dochodów w danym kraju, muszą się skończyć dochody w tym kraju.
W praktyce również pierwsze 185 dni (do uzyskania rezydencji) rozliczasz w starej jurysdykcji, od 186 dnia w nowej.

Nawet przy założeniu, że taką umowę rozpoczyna się z dniem 1 stycznia, taki rok podatkowy i tak trzeba rozliczyć w polsce, deklarując również zagraniczne dochody. Ukrywanie dochodów jest przestępstwem, które się nie przedawnia.

konto usunięte

Temat: OPTYMALIZACJA SKŁADKI ZUS!

Wojtek Bojdoł:
Żeby skończyło się rozliczanie podatków od dochodów w danym kraju, muszą się skończyć dochody w tym kraju.
Nawet przy założeniu, że taką umowę rozpoczyna się z dniem 1 stycznia, taki rok podatkowy i tak trzeba rozliczyć w polsce, deklarując również zagraniczne dochody. Ukrywanie dochodów jest przestępstwem, które się nie przedawnia.


Bzdury kolego wypisujesz.

PIT - personal income tax (podatek od dochodów osobistych) rozliczasz tylko i wyłącznie w swojej jurysdykcji podatkowej (czyli w kraju gdzie masz rezydencję podatkową).

Spółka polska, która wypłaca mi pensję i dywidendę rozlicza CIT od swoich dochodów pod swoją jurysdykcją (polską), a PIT od wypłaconych mi pieniędzy rozliczam w państwie w którym mam rezydencję podatkową (czyli nie w Polsce).

To że otrzymuję pensję od firmy w Polsce nie znaczy że muszę je w Polsce rozliczać.

Wyjątek stanowią państwa pomiędzy którymi nie ma umów bilateralnych dotyczących opodatkowania osób fizycznych (niedużo takich państw jest i mają tam bardzo egzotyczne pieniądze).

-----------------------------

A jak masz wątpliwości, to idź do wojewódzkiego US, tam mają taki dział dla sp z kapitałem zagranicznym i Ci wszystko ładnie wyjaśnią, łącznie z uzasadnieniem dlaczego takiej osobie nie wolno płacić składek ubezpieczeniowych w Polsce mimo że Jej ubezpieczenie jest w Polsce ważne :)

konto usunięte

Temat: OPTYMALIZACJA SKŁADKI ZUS!

Przemyslaw Kowalski:
PIT - personal income tax (podatek od dochodów osobistych) rozliczasz tylko i wyłącznie w swojej jurysdykcji podatkowej (czyli w kraju gdzie masz rezydencję podatkową).

Bzdury kolego wypisujesz.
Podatek od dochodu rozliczany jest w miejscu jego uzyskania. Może być również wymagany do zapłaty w innym kraju, w którym posiadasz nieograniczony obowiązek podatkowy.
Wyjątek stanowią państwa pomiędzy którymi nie ma umów bilateralnych dotyczących opodatkowania osób fizycznych (niedużo takich państw jest i mają tam bardzo egzotyczne pieniądze).

Gdyby było tak, jak piszesz, umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania nie byłyby w ogóle potrzebne. Umowy dokładnie regulują jakich podatków drugie państwo nie będzie wymagać, w przypadku gdy dochód może być opodatkowany przez oba państwa.
A jak masz wątpliwości, to idź do wojewódzkiego US, tam mają taki dział dla sp z kapitałem zagranicznym i Ci wszystko ładnie wyjaśnią, łącznie z uzasadnieniem dlaczego takiej osobie nie wolno płacić składek ubezpieczeniowych w Polsce mimo że Jej ubezpieczenie jest w Polsce ważne :)

Bzdury kolego wypisujesz. Urząd skarbowy to nie ZUS, nie rozlicza ubezpieczeń tylko podatki. W UK wprawdzie od obu spraw jest HMRC, ale przecież piszesz o wojewódzkim US, czyli o polsce.
Co więcej 'ubezpieczenia płacić nie wolno' tylko w przypadku krajów EU.

A wracając do podstawowego przypadku odnośnie którego bzdurzysz, w swojej wypowiedzi odnośnie utraty kwoty wolnej odnosiłem się do przypadku zatrudnienia na słowacji w formie etatu w firmie która jakoby optymalizuje zus zatrudniając ludzi na etat. A więc nie dywidenda, nie własna spółka, tylko etat. I oczywiście z perspektywy ubezpieczeń społecznych sprawa jest jasna (choć jak mnie poinformowano w zusie decydujące jest miejsce zamieszkania, a nie miejsce wykonywania pracy). Ale z perspektywy PIT obywatela polskiego - osiąganie dochodów w obu państwach (polska + słowacja) powoduje konieczność zadeklarowania wszystkich dochodów w rocznym PIT.

konto usunięte

Temat: OPTYMALIZACJA SKŁADKI ZUS!

Wojtek Bojdoł:

Podatek od dochodu rozliczany jest w miejscu jego uzyskania.

Sam sobie niżej odpowiadasz:
Gdyby było tak, jak piszesz, umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania nie byłyby w ogóle potrzebne. Umowy dokładnie regulują jakich podatków drugie państwo nie będzie wymagać, w przypadku gdy dochód może być opodatkowany przez oba państwa.

Słowacja się zalicza do takich państw czy nie?
Bo może to jest poza EU?

----------------------------------------------

Bzdury kolego wypisujesz. Urząd skarbowy to nie ZUS, nie rozlicza ubezpieczeń tylko podatki. W UK wprawdzie od obu spraw jest HMRC, ale przecież piszesz o wojewódzkim US, czyli o polsce.
Co więcej 'ubezpieczenia płacić nie wolno' tylko w przypadku krajów EU.

Patrz powyższe.
Co do informacji o obowiązku opłacania składek ZUS, z których wynika zaświadczenie o niezaleganiu i takie tam inne potrzebne do rozliczania PITu w innych krajach to jako rezydent obcej jurysdykcji otrzymasz je jako inwestor zagraniczny w wydziale dla sp kapitału zagranicznego (taki duperel który zaznaczasz na trzeciej pozycji od góry w lewej górnej części strony dotyczącej pochodzenia kapitału rejestrowanej sp) wojewódzkiego US. Tylko tam i w MF.

W ZUSie takich informacji nie otrzymasz, ponieważ na podstawie tych umów o których wspominasz kontakt z administracją dla obcego kapitału kończy się w tym wydziale US.
Tak żeby nie było obciachu i inwestorzy nie pouciekali jak im kto borutę zrobi w innej "instytucji".

A wracając do podstawowego przypadku odnośnie którego bzdurzysz, w swojej wypowiedzi odnośnie utraty kwoty wolnej odnosiłem się do przypadku zatrudnienia na słowacji w formie
etatu w firmie która jakoby optymalizuje zus zatrudniając ludzi na etat. A więc nie dywidenda, nie własna spółka, tylko etat.

Zmyślasz, rezydencję otrzymasz wyłącznie w czterech przypadkach:
Etat, osobowa dg, służba (mundurówka i cywilna), "wystarczające środki utrzymania" (to dla takich co nie muszą pracować :) ).
W żadnym wypadku nie jest to "członek zarządu sp kapitałowej".
Dlatego odnosiłem się do etatu.

I oczywiście z perspektywy ubezpieczeń społecznych sprawa jest jasna (choć jak mnie poinformowano w zusie decydujące jest miejsce zamieszkania, a nie miejsce wykonywania pracy).

Nie miejsce zamieszkania, ale powiedzmy że wystarczająco blisko.
Takie coś ze sprawami życiowymi...

Ale z perspektywy PIT obywatela polskiego - osiąganie dochodów w obu państwach (polska + słowacja) powoduje konieczność zadeklarowania wszystkich dochodów w rocznym PIT.

Obywatelstwo i podatki, nowość. Myślę że do dłubania w podatkach i wypowiadania się w tych kwestiach powinieneś powrócić po przeczytaniu ustaw związanych z powstaniem "obowiązku podatkowego".

--------------------------------

Obywatelstwo nie ma nic wspólnego z koniecznością deklarowania dochodu.
Liczy się wyłącznie rezydencja podatkowa, powstająca z domniemania (miejsce wykonywania pracy przez ponad 185 dni) lub deklaracji (miejsce spraw życiowych, bardzo szerokie pojęcie).

Od kilkunastu lat rozliczam się poza PL i jestem bardzo mocno w temacie :)
Krok po kroku znam możliwe do praktycznego przeprowadzenia scenariusze.

Rezydencję podatkową uzyskujemy przez deklarację, stan faktyczny nie ma żadnego znaczenia, ponieważ obcy US przyjmuje nas z otwartymi ramionami jako nowego podatnika i nie zaskarży swojej decyzji, a polski US nie garnie się do podważania tejże przed obcym sądem.

Jeśli pracujesz ponad 185 dni, to 186 możesz iść do obcej skarbówki, zadeklarować że mieszkasz tu ponad pół roku, planujesz zostać, przeniosłeś tu swoje sprawy życiowe (menażkę, śpiwór, rybki) i chcesz tutaj rozliczać swoje dochody. Dostajesz kwit z pieczątką od nowego US że jesteś rezydentem podatkowym, który składasz razem z ostatnim PITem za rok podatkowy w Polsce i na tym kończysz przygody z polskim US.

Tak to wygląda w praktyce. W ciągu ostatnich lat przeprowadzałem tę operację tyle razy, że tylko w księgach meldunkowych można by się doliczyć ile.

konto usunięte

Temat: OPTYMALIZACJA SKŁADKI ZUS!

Przemyslaw Kowalski:
A wracając do podstawowego przypadku odnośnie którego bzdurzysz, w swojej wypowiedzi odnośnie utraty kwoty wolnej odnosiłem się do przypadku zatrudnienia na słowacji w formie
etatu w firmie która jakoby optymalizuje zus zatrudniając ludzi na etat. A więc nie dywidenda, nie własna spółka, tylko etat.

Zmyślasz, rezydencję otrzymasz wyłącznie w czterech przypadkach:
Etat, osobowa dg, służba (mundurówka i cywilna), "wystarczające środki utrzymania" (to dla takich co nie muszą pracować :) ).
W żadnym wypadku nie jest to "członek zarządu sp kapitałowej".
Dlatego odnosiłem się do etatu.

Wyobraź sobie, że przypadki o których tutaj mówimy to nie jest tylko i wyłącznie to rozwiązanie, które stosujesz. I oczywiście aby uzyskać A1 nie trzeba starać się o certyfikat rezydencji. Jeszcze raz powtórzę - ubezpieczenia a podatki to dwa osobne tematy.
Obywatelstwo i podatki, nowość. Myślę że do dłubania w podatkach i wypowiadania się w tych kwestiach powinieneś powrócić po przeczytaniu ustaw związanych z powstaniem "obowiązku podatkowego".

Z czytaniem to jest tak, że można czytać, ale można też czytać ze zrozumieniem. Niestety tego co ja pisze nie starasz się zrozumieć, tylko ciągle powtarzasz że stosowana przez Ciebie metoda prowadzenia biznesu jest stosowana przez wszystkich, wszędzie i że to jedyna możliwa opcja.

Tak się składa że w tej sprawie nieco się naczytałem, a nawet cudem udało mi się dodzwonić na infolinię MinFin. Czytając nie koncentruję się na tym, żeby płacić mniej, tylko na tym żeby rozliczyć wszystko uczciwie i zgodnie z przepisami. W europie jest jeszcze prosto, ale jak zacznie się jeszcze analizować dochody pochodzące ze spółek np. w Delaware, uwzględniając prawo lokalne i prawo międzynarodowe, to nie jest to tak proste.
Obywatelstwo nie ma nic wspólnego z koniecznością deklarowania dochodu.

Zgadza się, liczy się miejsce osiągania dochodów. A więc mając dochód z samozatrudnienia w PL + etat za granicą (bo to jeden z możliwych przypadków) należy zadeklarować oba dochody w PL (za wyjątkiem przypadku gdy samozatrudnienie jest na liniówce i nie ma w PL innych dochodów).
Liczy się wyłącznie rezydencja podatkowa, powstająca z domniemania (miejsce wykonywania pracy przez ponad 185 dni) lub deklaracji (miejsce spraw życiowych, bardzo szerokie pojęcie).

Nie wyłącznie. W pewnych przypadkach. W innych może to być:
- "jeżeli przebywa ona zazwyczaj w obu Umawiających się Państwach lub nie przebywa zazwyczaj w żadnym z nich, to uważa się ją za mającą miejsce zamieszkania tylko w tym Państwie, którego jest obywatelem".
- "jeżeli osoba jest obywatelem obydwu Umawiających się Państw lub nie jest obywatelem żadnego z nich, to właściwe organy Umawiających się Państw rozstrzygną tę sprawę w drodze wzajemnego porozumienia".
To bardzo częste zapisy w umowach.
Tak się składa że np. w tym samym roku podatkowym można być powyżej 185 dni w jednym kraju i powyżej 185 dni w innym kraju (w którym rok podatkowy zaczyna się w nieco innym okresie).
Nie wspominając już o sytuacjach takich jak mieszkanie w 3 krajach równocześnie w ciągu tego samego roku.

konto usunięte

Temat: OPTYMALIZACJA SKŁADKI ZUS!

Wojtek Bojdoł:
Wyobraź sobie, że przypadki o których tutaj mówimy to nie jest tylko i wyłącznie to rozwiązanie, które stosujesz. I oczywiście aby uzyskać A1 nie trzeba starać się o certyfikat rezydencji. Jeszcze raz powtórzę - ubezpieczenia a podatki to dwa osobne tematy.

Są tylko te cztery przypadki. Przepisy imigracyjne w EU przewidują wyłącznie te jako ekonomiczne. Poza nimi jest tylko "bycie członkiem rodziny osoby z tych czterech przypadków".

Z czytaniem to jest tak, że można czytać, ale można też czytać ze zrozumieniem. Niestety tego co ja pisze nie starasz się zrozumieć, tylko ciągle powtarzasz że stosowana przez Ciebie metoda prowadzenia biznesu jest stosowana przez wszystkich, wszędzie i że to jedyna możliwa opcja.

Ponieważ istnieją tylko te rozwiązania imigracyjne, to stosując je stosuję wszystkie (zależnie od konkretnego przypadku klienta) co oznacza że stosuję rozwiązania stosowane przez wszystkich, za wyjątkiem azylantów.

Tak się składa że w tej sprawie nieco się naczytałem...

To jak już się naczytałeś to proponuję jeszcze praktycznie to zastosować. Po paru latach praktyki i setkach przypadków rocznie dojdziesz jak bardzo rozporządzenia i interpretacje oraz wykonanie tego przez urzędy odbiega od tego co zapisane.

Zgadza się, liczy się miejsce osiągania dochodów. A więc mając dochód z samozatrudnienia w PL + etat za granicą (bo to jeden z możliwych przypadków) należy zadeklarować oba dochody w PL (za wyjątkiem przypadku gdy samozatrudnienie jest na liniówce i nie ma w PL innych dochodów).

Bzdura. Liczy się miejsce płacenia podatków. Rezydencja podatkowa.
Podatki które są odprowadzane od Twojej pensji w przypadku jeśli nie jesteś podatnikiem w danej jurysdykcji odprowadzasz nie Ty, a pracodawca, są one zryczałtowane, bezzwrotne i nieprzypisane do osoby. To nie jest PIT.

Jeśli masz etat za granicą i dg w PL, a uzyskasz rezydencję podatkową tam gdzie masz etat, to w PL płacisz tylko VAT i CIT od działalności. PIT od dg w PL rozliczasz tam gdzie masz rezydencję pod warunkiem, że wypłacisz sobie z firmy jakiś dochód (to bardzo istotna i pomijana w Polsce kwestia, ponieważ cały zysk jest traktowany jak dochód i rozliczany z przyzwyczajenia w PIT, a nie wyłącznie ta część zysku, którą przedsiębiorca zdecydował się skonsumować, wynika to z praktyki, ale jest błędnym sposobem rozliczania).

-----------------------------

Nie wyłącznie. W pewnych przypadkach. W innych może to być:
- "jeżeli przebywa ona zazwyczaj w obu Umawiających się Państwach lub nie przebywa zazwyczaj w żadnym z nich, to uważa się ją za mającą miejsce zamieszkania tylko w tym Państwie, którego jest obywatelem".

Bzdura.
Nie "uważa się" tylko kto i na podstawie czego to stwierdza...
To są bardzo istotne kwestie, jak w kpc znajdziesz definicję "zazwyczaj" to będziemy się brać za te 185+ dni :)
Co więcej nie miałby kto zastosować w obcym państwie lex patriae wobec takiej osoby, to wynika z praktyki :)

- "jeżeli osoba jest obywatelem obydwu Umawiających się Państw lub nie jest obywatelem żadnego z nich, to właściwe organy Umawiających się Państw rozstrzygną tę sprawę w drodze wzajemnego porozumienia".

Które są właściwe (organy)? Literalnie trzeba je wymienić. Od razu Ci podpowiem że nie są to ubezpieczalnie ani urzędy skarbowe i nie istnieje procedura aby te "właściwe organy" przeprowadziły w tej sprawie postępowanie czy choćby mediacje :)
Opisany przypadek jest fikcją, nie tylko z przyczyn praktycznych, ale jego stosowanie naruszyłoby kilka grubszych przepisów o suwerenności i samostanowieniu osoby z dość silnych aktów międzynarodowych.

To bardzo częste zapisy w umowach.
Tak się składa że np. w tym samym roku podatkowym można być powyżej 185 dni w jednym kraju i powyżej 185 dni w innym kraju (w którym rok podatkowy zaczyna się w nieco innym okresie).
Nie wspominając już o sytuacjach takich jak mieszkanie w 3 krajach równocześnie w ciągu tego samego roku.

Ten by akurat dotyczył mnie, ale nie da się na to powołać. Nie istnieje taka praktyczna możliwość.

Wszystkie opisane przez Ciebie przypadki są fikcją, to "obsługa wyjątków" do której nigdy nie dochodzi, ponieważ praktyka "na podłodze" w urzędach nie dopuszcza to powstania takich kwiatków.

Co więcej. Rezydencja podatkowa nie jest kwestią "gdzie mieszkasz", tylko "gdzie się rozliczasz".
Tak to dokładnie jest ujęte. W źródłach prawa wynika to z umów komendacyjnych i taką ma historię "pod Twoją obronę...".

konto usunięte

Temat: OPTYMALIZACJA SKŁADKI ZUS!

14. strona dyskusji o tym, jak zaoszczędzić 500-600 zł miesięcznie.
W czasie poświęconym na dyskusję można by już zarobić sporną kwotę.
Jeśli "być albo nie być przedsiębiorcy" zależy od 500 zł, to może lepiej iść "na etat".

Pozdrawiam

JR (DG od 1989 roku)

konto usunięte

Temat: OPTYMALIZACJA SKŁADKI ZUS!

Jarosław Rubin:
14. strona dyskusji o tym, jak zaoszczędzić 500-600 zł miesięcznie.
W czasie poświęconym na dyskusję można by już zarobić sporną kwotę.
Jeśli "być albo nie być przedsiębiorcy" zależy od 500 zł, to może lepiej iść "na etat".

Pozdrawiam

JR (DG od 1989 roku)

ZUS to kwestia ideologiczna. Każda włożona tam złotówka dewastuje gospodarkę na kilkaset złotych (koszty ciągania się ze złodziejami po sądach).

Natomiast sensem optymalizacji są kwoty wolne i progi podatkowe, i o to chodzi w tej dyskusji.



Wyślij zaproszenie do