konto usunięte

Temat: Literatura na egzamin (MPW)

Witam wszystkich, chciałbym się zapytać odnośnie literatury obowiązującej do egzaminu na MPW. Wiem, że wątek się pojawiał, jednak obecnie mamy rok 2012 i chciałbym by wszystko było jasne i czytelne dla wszystkich, dlatego mam także pytania dotyczące tego spisu:
1. E.F. Brigham, L. C. Gapenski – „Zarządzanie finansami. T.1 i T.2”, PWE 2000 (T.1: rozdz. 4, 6–7; T.2 rozdz. 18).
2. J. Gajdka, E. Walińska – „Zarządzanie finansowe: teoria i praktyka. T.1 i T.2”, FRR 2000 (T.1: rozdz. 3–10; T.2: rozdz. 11, 13, 18, 20).
3. E.J. Elton, M.J. Gruber – „Nowoczesna teoria portfelowa i analiza papierów wartościowych", WIG PRESS 1998 (rozdz. 13, 18–20, 24–26).
4. F. Fabozzi – „Rynki obligacji: analiza i strategie”, WIG PRESS 2000 (rozdz. 1–5, 7, 17–20).
5. J. Hull – „Kontrakty terminowe i opcje: wprowadzenie”, WIG PRESS 1999 (rozdz. 1–5, 7–15).
6. R. Haugen - "Teoria nowoczesnego inwestowania", WIG PRESS 1996 (rozdz. 1–4, 7, 11–15, 21–22).
7. K. Jajuga, T. Jajuga "Inwestycje: instrumenty finansowe, ryzyko finansowe, inżynieria
finansowa", PWN 1998
8. F.K. Reilly, K.C. Brown – „Analiza inwestycji i zarządzanie portfelem T.1 i T.2”, PWE 2001 (rozdz. 1–2, 4, 8, 11–13, 15–16, 18–20, 22–24, 27).
9. M. Sobczyk – „Matematyka finansowa. Podstawy teoretyczne, przykłady, zadania”,
PLACET 2001.
10. Szablewski A., Tuziemek R. (red.) – „Wycena i zarządzanie wartością firmy”, POLTEXT, 2005 (rozdz. 5).
11. M.R. Tyran – „Wskaźniki finansowe”, Dom Wydawniczy ABC 1999.

1. Czy rzeczywiście tylko te oznaczone rozdziały są potrzebne? Reszty nie warto ruszać?
2. Które z tych książek się powielają? Czy np. książka Gajdki 'Zarządzanie finansowe', a książka Brighama 'Zarządzanie finansami' to nie jest poniekąd to samo?
3. W jakiej kolejności uczyć się z tych książek? Obecnie posiadam wypożyczonego Jajugę, Brighama (T1), Gajdkę (T1) i Sobczyka. Chcę zacząć przerabiać najpierw Inwestycje Jajugi, a do książek Brighama i Gajdki zaglądałem tylko powierzchownie.
4. Pytanie odnośnie książki do matematyki finansowej. Pożyczyłem podręcznik "Matematyka finansowa" Piaseckiego (wydawnictwo C.H. Beck) - jest to profesor z mojej uczelni, z którym miałem także przyjemność mieć wykłady z matematyki. Książka ta wydaje się być ciekawym źródłem wiedzy i są w niej zastosowane anglojęzyczne oznaczenia, a nie jak u Sobczyka polskie. Spis treści tutaj: http://www.narrida.pl/wiecej.php?id=ma-468&s=&kid=ma-468
Czy ktoś z was spotkał się z tym podręcznikiem?
Dopiero chcę zacząć przygotowania do egzaminu, stąd tyle pytań.
Wiadomo kiedy będzie następna sesja? Nie pytam o tą w marcu, chodzi o to czy będzie kolejna we wrześniu, październiku czy w listopadzie? nie jest to jeszcze wiadome?
Pozdrawiam

konto usunięte

Temat: Literatura na egzamin (MPW)

P.S.: Planuję samodzielną naukę do egzaminu, dlatego ustalenie priorytetów, odpowiedniej kolejności przerabiania określonej literatury jest dla mnie bardzo ważne, bo muszę również odpowiednio zorganizować sobie czas - z powodu studiów.
Andrzej Bieniek Cfa

Andrzej Bieniek Cfa CFA, Doradca
Inwestycyjny nr
licencji 457, MPW nr
2637

Temat: Literatura na egzamin (MPW)

najpierw pytanie organizacyjne planujesz podejsc teraz w marcu czy w pazdzierniku?

konto usunięte

Temat: Literatura na egzamin (MPW)

W październiku oczywiście :)Sal Broker edytował(a) ten post dnia 22.06.12 o godzinie 14:03
Andrzej Bieniek Cfa

Andrzej Bieniek Cfa CFA, Doradca
Inwestycyjny nr
licencji 457, MPW nr
2637

Temat: Literatura na egzamin (MPW)

Przepraszam, nie doczytalem tego zdania, wg ustawy o obrocie o terminie egzaminu dowiesz sie do 90 dni od egzaminu, co do ksiazek to polecam przeczytac

jajuge,
szablewski,
brown (w szczegolnosci 2 tom)
gajdke

kolejnosc raczej obojetna, to sie powtarza tak naprawde troche ale na tych pozycjach bym sie skupil, z matma finansowa Ci nie pomoge bo nigdy z nie korzystalem z ksiazek do niej:)

do kursu polecam nasze kursy stacjonarne oraz on-line (ale oczywiscie w ciagu 8 miesiecy mozesz spokojnie sie sam przygotowac:) z nami bys zaoszczedzil czas:))

jakies jeszcze pytania?

Andrzej Bieniek
Manager działu ON-LINE mpw, nr lic. 2637
tel: +48 516 824 712
http://perk.com.pl
e-mail: andrzej.bieniek@perk.com.pl

Michał Czikrow:
W październiku oczywiście :P Dlatego pytałem kiedy sesja jesienna, bo wiem, że nie zawsze wypada ona w październiku. Gdybym teraz podchodził w marcu to nie miałbym szans na zdanie. Moja obecna wiedza jest właściwie zerowa. Mam jedynie jakąś wiedzę z mikroekonomii, a teraz w tym semestrze mam zamiast niej makroekonomię. Umiem też co nieco z matematyki finansowej. Jednak mój kierunek (międzynarodowe stosunki gospodarcze rok I) nie ma raczej przedmiotów naprawdę przydatnych do tego by pracować jako makler itp. chociaż uważam, że są przedmioty, które świetnie taką wiedzę mogą uporządkować, rozszerzyć horyzonty, np. na II roku mam finanse międzynarodowe.
No dobra, wracając do tematu mam jakieś 7 miesięcy nauki. Zobaczę jak mi to pójdzie. Prosiłbym o odpowiedzi na moje pytania, mam nadzieję, że nie naruszyłem regulaminu. :)
Tomasz Urtnowski

Tomasz Urtnowski Doradca Premium

Temat: Literatura na egzamin (MPW)

myślicie ze w październiku będzie jeszcze licencja??
Andrzej Bieniek Cfa

Andrzej Bieniek Cfa CFA, Doradca
Inwestycyjny nr
licencji 457, MPW nr
2637

Temat: Literatura na egzamin (MPW)

październik? tak ale potem to juz nasz rzad moze cos wymyslic:) pytanie brzmi czy ja anuluja czy zmienia forme? wg mnie to 2:)

Andrzej Bieniek
Manager działu ON-LINE mpw, nr lic. 2637
tel: +48 516 824 712
http://perk.com.pl
e-mail: andrzej.bieniek@perk.com.pl

konto usunięte

Temat: Literatura na egzamin (MPW)

Czyli Brighama można sobie odpuścić teoretycznie? Na końcu jego podręcznika są wybrane wzory z rozdziałów, oraz słownik angielsko-polski, oczywiście terminów 'finansowych' i za to książka ma duży plus, nawet jeśli nie trzeba jej całej przerabiać :P
A słyszałem też, że warto przerobić książke Hull'a bo coraz częściej coś się pojawia z niej na egzaminie. To chyba nawet gdzieś tutaj przeczytałem, ale głowy nie daję.
Miał ktoś przyjemność pracować z książką Tyran'a "Wskaźniki finansowe" ?
Tomasz S.

Tomasz S. Makler PW

Temat: Literatura na egzamin (MPW)

Michał Czikrow:
Miał ktoś przyjemność pracować z książką Tyran'a "Wskaźniki finansowe" ?

Przyjemność nie za bardzo, ale książkę w ręce miałem. Ciężko porównać cokolwiek w książce z wymaganiami podanymi przez KNF. Niby cała książka o wskaźnikach znajdziesz tam ich od groma, ale akurat tak nazwanych jak chce komisja raczej nie uświadczysz. Zdarzyło się ostatnio na egzaminie pytanie o wskaźniki (chyba wskaźniki pokrycia odsetek oraz pokrycia zobowiązań), które inaczej są opisane w Tyranie a inaczej u pana Jajugi (prościej), komisja oczywiście czytała Jajugę.
Zamiast tego polecam Reillyego i Browna, zwłaszcza drugi tom. W zaszłym roku w obu terminach pojawiły się pytania wprost z ich książki.

Jeszcze polecę Wam książkę pod red. p. Świderskiej: Sprawozdanie finansowe według polskich i międzynarodowych standardów rachunkowości
Tu ciekawa historia; w spisie książek zalecanych o egzaminu jest inna książka tej Pani, niedostępna już w sprzedaży, bo zdezaktualizowała się po zmianach w ustawie o rachunkowości. Co nie przeszkadza wcale Komisji polecać ją do nauki do egzaminu...
Z tej nowej książki zwłaszcza rozdziały 2 i 16, pomogą ułożyć sobie co i jak poukładane jest w sprawozdaniu finansowym itp.

Ktoś jeszcze sięga do tych książek?
Mariusz Śliwiński

Mariusz Śliwiński Właściciel
Maklers.pl, CIIA,
Doradca
Inwestycyjny,
Makler...

Temat: Literatura na egzamin (MPW)

Jajuga, jajuga i jeszcz raz jajuga - czyli 2-3 czytania jajugi - to podstawa jeśli chodzi o literaturę.

Z innych książek jest też trochę pytań. W Maklers.pl - staramy się wyciągnąć wszystko spoza Jajugi co jest potrzebne do tego egzaminu na materiały i układamy to wg komunikatu KNF.

Do samodzielnej nauki - ja zalecam Jajugę - a resztę wybiórczo. Podstawą do samodzielnej nauki powinien być też komunikat KNF i historyczne testy.

Pozdrawiam,

Mariusz
http://maklers.pl

Temat: Literatura na egzamin (MPW)

Andrzej Bieniek:
październik? tak ale potem to juz nasz rzad moze cos wymyslic:) pytanie brzmi czy ja anuluja czy zmienia forme? wg mnie to 2:)
To myślicie, że może już nie być? też zamierzam się niedługo zacząć przygotowywać, ale jak są przypuszczenia, że nie ma być lub w innej formie to wątpię w sens przygotowań.
Andrzej Bieniek Cfa

Andrzej Bieniek Cfa CFA, Doradca
Inwestycyjny nr
licencji 457, MPW nr
2637

Temat: Literatura na egzamin (MPW)

po prostu ja nie ufam naszemu rzadowi i tyle nie wiadomo co im do glowy szczeli jesli nagle wpadna na pomysl zmiany licencji to wczesniej niz w pol roku-9 miesiecy to nie wejdzie w zycie wg mnie (to nie jest acta) ale spojrz z podatkiem belki od lokat?? mialo go nie byc od 2011 a byla obsuwa 15 miesiecy, to nie od nas to zalezy niestety

Rafał R.:
Andrzej Bieniek:
październik? tak ale potem to juz nasz rzad moze cos wymyslic:) pytanie brzmi czy ja anuluja czy zmienia forme? wg mnie to 2:)
To myślicie, że może już nie być? też zamierzam się niedługo zacząć przygotowywać, ale jak są przypuszczenia, że nie ma być lub w innej formie to wątpię w sens przygotowań.Andrzej Bieniek edytował(a) ten post dnia 14.02.12 o godzinie 11:52

Temat: Literatura na egzamin (MPW)

Aha w tym sensie:)
Tomasz S.

Tomasz S. Makler PW

Temat: Literatura na egzamin (MPW)

Mariusz Śliwiński:
Jajuga, jajuga i jeszcz raz jajuga - czyli 2-3 czytania jajugi - to podstawa jeśli chodzi o literaturę.


Jasna rzecz! Już nawet przecież o opcje realne z Jajugi pytali...
Paweł Kopciuch

Paweł Kopciuch Szukam pracy w
branży finansowej
lub działach
finansowych...

Temat: Literatura na egzamin (MPW)

Panowie!
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20091871452
Zasady przeprowadzania egzaminu na maklera papierów
wartościowych punkt 3.
W marcu na pewno będzie o wiele więcej niż 40 osób na egzaminie, więc do października nic się nie zmieni. Jeżeli już to od nowego roku, ale wątpię.

konto usunięte

Temat: Literatura na egzamin (MPW)

Co sądzicie o tych pozycjach:
☀ J. Hull – „Kontrakty terminowe i opcje: wprowadzenie”
☀ F. Fabozzi – „Rynki obligacji: analiza i strategie”
☀ R. Haugen - "Teoria nowoczesnego inwestowania"
Przerabialiście je do nauki na egzamin?
Andrzej Bieniek Cfa

Andrzej Bieniek Cfa CFA, Doradca
Inwestycyjny nr
licencji 457, MPW nr
2637

Temat: Literatura na egzamin (MPW)

ja jedynie przejrzalem, choc sa to bardzo ciekawe ksiazki jesli chodzi o wiedze sama w sobie:)

konto usunięte

Temat: Literatura na egzamin (MPW)

Nie dostałem odpowiedzi na pewne ważne pytanie, więc spytam już dokładniej:
Czy w przypadku książki F.K. Reilly, K.C. Brown – „Analiza inwestycji i zarządzanie portfelem T.1 i T.2”, PWE 2001
Ważne są tylko te rozdziały: 1–2, 4, 8, 11–13, 15–16, 18–20, 22–24, 27; czy może wszystkie lepiej przeczytać
Andrzej Bieniek Cfa

Andrzej Bieniek Cfa CFA, Doradca
Inwestycyjny nr
licencji 457, MPW nr
2637

Temat: Literatura na egzamin (MPW)

jak przeczytasz cala ksiazke na pewno Ci to nie zaszkodzi:) ale te rozdzialy to te w miare najwazniejsze:)

Andrzej Bieniek
Manager działu ON-LINE mpw, nr lic. 2637
tel: +48 516 824 712
e-mail: andrzej.bieniek@perk.com.pl
Michał Czikrow:
Nie dostałem odpowiedzi na pewne ważne pytanie, więc spytam już dokładniej:
Czy w przypadku książki F.K. Reilly, K.C. Brown – „Analiza inwestycji i zarządzanie portfelem T.1 i T.2”, PWE 2001
Ważne są tylko te rozdziały: 1–2, 4, 8, 11–13, 15–16, 18–20, 22–24, 27; czy może wszystkie lepiej przeczytać

konto usunięte

Temat: Literatura na egzamin (MPW)

Chciałbym ponowić nieco pytanie, a właściwie spytać dokładniej: Czy lepiej jest najpierw zacząć czytać Gajdkę, a potem Jajugę, czy może na odwrót? I czy prawdą jest, że im starsze wydanie tym lepsze? O to kawałek wpisu jaki znalazłem na tym forum:
"to zalezy bo np jeśli chodzi o Jajuge to im starsze wydanie tym lepsze bo w nowszym wydaniu sa nowe rzeczy które nie sa przydatne do egzaminu,na poczatek polecam ci Zarzadznie Finansowe Gajdki jest opisana w miarę przystępnym językiem później mozesz zabrać sie za Jajuge ktora jest juz dla osob ze tak powiem Wtajemniczonych w finanse. [...]"
Zgadzacie się, że najpierw lepiej przerobić Gajdkę?

Następna dyskusja:

Darmowe webinarium "EGZAMIN...




Wyślij zaproszenie do