Temat: kosmeceutyki TianDe to więcej niż kosmetyki.
Witam.
Proszę o wyjaśnienie mi, co to są fitoparabeny? Wiem, że takiej substancji służącej do konserwowania kosmetyków ani do ich produkcji nie ma. Potwierdziło to wiele firm produkujących kosmetyki naturalne posiadające certyfikat Ecocert. Zadałam sobie trudu i podzwoniłam. Kosmetyki naturalne powinny spełniać następujące warunki, a mianowicie:
zakaz stosowania surowców modyfikowanych genetycznie,
zakaz testowania produktu na zwierzętach,
surowce pochodzenia zwierzęcego mogą pochodzić tylko z żywych zwierząt (mleko, miód)
brak syntetycznych substancji zapachowych i barwiących
brak sztucznych tłuszczów, olejów, parafiny, silikonów uzyskiwanych przy destylacji ropy naftowej,
zakaz stosowania emulgatorów PEG (m.in. glikolu polietylenowego),
wykorzystywanie jedynie dozwolonych konserwantów (np. kwasu benzoesowego, kwasu mrówkowego, kwasu sorbinowego, kwasu salicylowego i ich soli)
sterylizacja składników kosmetyków nie może się odbywać z wykorzystaniem radioaktywnego naświetlania.
Dopiero wtedy można mówić, że proponowane nabywcom produkty są ekologiczne czy naturalne.
W Państwa kosmetykach znajdują się szkodliwe substancje konserwujące:
propylene glycol -
Stosowane w wielu kosmetykach jako rozpuszczalnik.
Działają rakotwórczo. Silnie toksyczny w razie spożycia (uszkadza wątrobę, układ nerwowy i nerki). Resorbują się ze skóry do krwi i limfy. Uszkadzają nabłonki, tkankę łączną i mięśniową. Zastosowane na skórę wysuszają naskórek, ale równocześnie podrażniają gruczoły łojowe i apokrynowe wywołując stan zapalny i wysięki wokół gruczołów. Uszkadzają powłoczki włosów. Wywołują podrażnienie naskórka i skóry właściwej, świąd i kontaktowe (alergiczne) zapalenie skóry.
Łój i złuszczone keratynocyty z glikolami tworzą substancję zatykająca ujścia gruczołów.
W pachwinach i wokół narządów płciowych powodują wypryski drobnopęcherzykowe przechodzące potem w strupki i rozpadliny. Kosmetyki zawierające glikol propylenowy w razie dostania się do oczu powodują zapalenie gałki ocznej i spojówek, co objawia się łzawieniem, pieczeniem, świądem i opuchnięciem powiek. Uszkadzają strukturę lipidowo-proteinową błon komórkowych. Wdychane podczas używania aerozoli z kosmetykami uszkadzają nabłonki układu oddechowego i powodują kaszel oraz nieżyt. Uszkadzają komórki krwi i szpik kostny. W neuronach i w mięśniach zaburzają procesy przewodzenia podniet i proces skurczu. Nie należy stosować stosować w czasie laktacji i ciąży.
parabeny -
Przedłużają trwałość kosmetyków. Powodują alergiczne stany zapalne skóry (wyprysk kontaktowy = eczema) typu pokrzywki, rumienia i strupków po pęknięciu pęcherzyków. Wchłaniają się ze skóry do krwi i limfy działając ogólnie. Szczególnie łatwo przenikają przez skórę w pachwinach, klatce piersiowej, szyi i w okolicach narządów płciowych. Działają estrogennie. Mogą niekorzystnie wpływać na rozwój zarodka i płodu u kobiet ciężarnych. Na mężczyzn działają feminizująco. Nie należy stosować w czasie laktacji i ciąży.
fragrance -
Tym terminem określa się składniki zapachowe i poprawiające koloryt kosmetyków. Często pod tą nazwą kryją się substancje silnie uczulające (alergeny) i kancerogenne. Producent nie mający nic do ukrycia i na sumieniu po prostu poda nazwy chemiczne tej grupy składników, zwłaszcza gdy te są pochodzenia naturalnego. Tak jednak rzadko się zdarza. Nie należy stosować w czasie laktacji i ciąży.
urea creatine -
Konserwanty w kosmetykach. Wywołują alergiczne kontaktowe zapalenie skóry (allergic contact dermatitis). Objawy: przesuszenie skóry, złuszczanie naskórka, zaczerwienienie, pieczenie lub świąd, pękanie skóry, sączenie, strupki, niewielkie krwawienia z pęknięć skóry, niekiedy pęcherzyki wypełnione płynem (pokrzywka). Działają trądzikotwórczo (acnogennie). Trądzik kosmetyczny po składnikach formaldehydowych objawia się drobnopęcherzykową wysypką na skórze na podłożu zapalnym. Alergicznemu dermatitis towarzyszy często zakażenie bakteriami ropnymi. Nie należy stosować w czasie laktacji i ciąży.Niektóre z tych związków wywołują trądzik kosmetyczny typu chlorowego, niezmiernie oporny na leczenie.
disodium EDTA -
Pełni rolę stabilizatora w kosmetykach. Często jednak zanieczyszczony i działa kancerogennie. Podrażnia skórę i błony śluzowe. Nie należy stosować w czasie laktacji i ciąży.
sodium hydroxide -
Nazwa zwyczajowa: Wodorotlenek sodu Substancja higroskopijna, czyli rozpuszczalna w wodzie. Rozpuszczanie wodorotlenu sodu w wodzie odbywa się z wydzieleniem ciepła
Funkcja w kosmetyku - Regulator pH
Regulacje prawne - Dozwolony do stosowania w ograniczonym stężeniu (lista substancji dozwolonych do stosowania w kosmetykach wyłącznie w ograniczonej ilości, zakresie i warunkach stosowania): maksymalne stężenie dopuszczalne do stosowania
w produktach do usuwania skórek wokół paznokci to 5%,
w produktach ogólnych do prostowania włosów to 2%, w stosowaniu profesjonalnym to 4,5%,
jako regulator pH w depilatorach pH< 12,7,
w innych zastosowaniach jako regulator pH to pH<11,
Bezpieczeństwo - Warunki i ostrzeżenia jakie powinny być umieszczone na opakowaniach kosmetyków zawierających wodorotlenek sodu to:
w produktach do usuwania skórek wokół paznokci - "Zawiera alkalia", "Unikać kontaktu z oczami", "Może spowodować utratę wzroku", "Chronić przed dziećmi".
w preparatach do prostowania włosów przy stosowaniu ogólnym powinno być umieszczone ostrzeżenie - "Zawiera alkalia"," Unikać kontaktu z oczami", "Może spowodować utratę wzroku", "Chronić przed dziećmi"; w użytku profesjonalnym - "Tylko do użytku profesjonalnego", "Unikać kontaktu z oczami", "Może spowodować utratę wzroku".
w depilatorach (wodorotlenek sodu jest stosowany jako regulator pH) przy pH<12,7 - powinna być umieszczona informacja - "Chronić przed dziećmi", "Unikać kontaktu z oczami".
Imidazolidinyl urea -
Konserwanty w kosmetykach. Wywołują alergiczne kontaktowe zapalenie skóry (allergic contact dermatitis). Objawy: przesuszenie skóry, złuszczanie naskórka, zaczerwienienie, pieczenie lub świąd, pękanie skóry, sączenie, strupki, niewielkie krwawienia z pęknięć skóry, niekiedy pęcherzyki wypełnione płynem (pokrzywka). Działają trądzikotwórczo (acnogennie). Trądzik kosmetyczny po składnikach formaldehydowych objawia się drobnopęcherzykową wysypką na skórze na podłożu zapalnym. Alergicznemu dermatitis towarzyszy często zakażenie bakteriami ropnymi. Nie stosować w czasie laktacji i ciąży. Niektóre z tych związków wywołują trądzik kosmetyczny typu chlorowego, niezmiernie oporny na leczenie.
Phenoxyethanol -
Substancja wywołuje wypryski i pokrzywkę na skórze.
benzyl salicylate -
Ester benzylowy kwasu salicylowego. Znajduje się na liście potencjalnych alergenów.
Obecność substancji musi być uwzględniona w wykazie składników (INCI), gdy jej stężenie przekracza:
0,001 % w produkcie niespłukiwanym,
0,01 % w produkcie spłukiwanym.
Wypisałam tylko substancje chemiczne szkodliwe dla zdrowia z dwóch produktów – maseczki – zielona herbata oraz moistruzing toner 203040 To, co się znajduje w pozostałych produktach? Wolę nie wiedzieć. W tej chwili proponowane przez Państwa kosmetyki niczym nie różnią się od kosmetyków sprzedawanych w supermarketach.
Bardzo prosiłabym o wyjaśnienie. Jeśli mam zając się dystrybucją tych preparatów to chciałabym z przekonaniem polecać je moim pacjentom.
Pozdrawiam.
Bogusława Czarnowska