konto usunięte

Temat: nie można wysyłać zapytań o możliwość przesłania oferty

słuchajcie

analizuję temat od dłuższego czasu, zarówno z UOKIK-iem, jak i z zespołami konsultantów specjalizujących się w ww zagadnieniu

z wszystkich informacji które uzyskałam wynika, że NIE MOŻNA NA ADRES E-MAIL FIRMY WYSŁAĆ ZAPYTANIA O MOŻLIWOŚĆ PRZESŁANIA INFORMACJI HANDLOWEJ, gdyż samo to już pytanie w świetle definicji ustawy JEST INFORMACJĄ HANDLOWĄ:-)

Pojęcie informacji handlowej definiuje art. 2 pkt 2 ww. ustawy, zgodnie z którym jest to każda informacja przeznaczona bezpośrednio lub pośrednio do promowania towarów, usług lub wizerunku przedsiębiorcy lub osoby wykonującej zawód
Paweł Piaskowski

Paweł Piaskowski Właściciel Solid
Marketing
Productions LTD.

Temat: nie można wysyłać zapytań o możliwość przesłania oferty

Dlatego w trudnych przypadkach wysyła się CV i list motywacyjny do firmy z opisem co możemy zrobić.

konto usunięte

Temat: nie można wysyłać zapytań o możliwość przesłania oferty

Paweł Piaskowski:
Dlatego w trudnych przypadkach wysyła się CV i list motywacyjny do firmy z opisem co możemy zrobić.

ustawa, z tego co się orientuję, nie zakazuje promowania osób wykonujących zawody których uprawnień nie określają odrębne ustawy
ale jak ktoś ma działalność gosp. to już takie wysłanie CV jest imho ofertą handlową
Arkadiusz Nowiński

Arkadiusz Nowiński Business English

Temat: nie można wysyłać zapytań o możliwość przesłania oferty

Malina Wąsowska:
słuchajcie

analizuję temat od dłuższego czasu, zarówno z UOKIK-iem, jak i z zespołami konsultantów specjalizujących się w ww zagadnieniu

z wszystkich informacji które uzyskałam wynika, że NIE MOŻNA NA ADRES E-MAIL FIRMY WYSŁAĆ ZAPYTANIA O MOŻLIWOŚĆ PRZESŁANIA INFORMACJI HANDLOWEJ, gdyż samo to już pytanie w świetle definicji ustawy JEST INFORMACJĄ HANDLOWĄ:-)

Pojęcie informacji handlowej definiuje art. 2 pkt 2 ww. ustawy, zgodnie z którym jest to każda informacja przeznaczona bezpośrednio lub pośrednio do promowania towarów, usług lub wizerunku przedsiębiorcy lub osoby wykonującej zawód

Chcąc nie chcąc jest to rzeczywiście informacja handlowa. W takim e-mailu wysyła się nazwę firmy, często również i logo.
Paweł Piaskowski

Paweł Piaskowski Właściciel Solid
Marketing
Productions LTD.

Temat: nie można wysyłać zapytań o możliwość przesłania oferty

Malina Wąsowska:
ustawa, z tego co się orientuję, nie zakazuje promowania osób wykonujących zawody których uprawnień nie określają odrębne ustawy
ale jak ktoś ma działalność gosp. to już takie wysłanie CV jest imho ofertą handlową

Nie musi sie wcale chwalić tą firmą i równie dobrze może wykonać pracę na umowę o dzieło.

Marek S.

Wypowiedzi autora zostały ukryte. Pokaż autora

konto usunięte

Temat: nie można wysyłać zapytań o możliwość przesłania oferty

Malina Wąsowska:
słuchajcie

analizuję temat od dłuższego czasu, zarówno z UOKIK-iem, jak i z zespołami konsultantów specjalizujących się w ww zagadnieniu

z wszystkich informacji które uzyskałam wynika, że NIE MOŻNA NA ADRES E-MAIL FIRMY WYSŁAĆ ZAPYTANIA O MOŻLIWOŚĆ PRZESŁANIA INFORMACJI HANDLOWEJ, gdyż samo to już pytanie w świetle definicji ustawy JEST INFORMACJĄ HANDLOWĄ:-)

Pojęcie informacji handlowej definiuje art. 2 pkt 2 ww. ustawy, zgodnie z którym jest to każda informacja przeznaczona bezpośrednio lub pośrednio do promowania towarów, usług lub wizerunku przedsiębiorcy lub osoby wykonującej zawód

Na ile to jest interpretacja a na ile jasno zdefiniowany zakaz?

konto usunięte

Temat: nie można wysyłać zapytań o możliwość przesłania oferty

Dawid T.:
Malina Wąsowska:
słuchajcie

analizuję temat od dłuższego czasu, zarówno z UOKIK-iem, jak i z zespołami konsultantów specjalizujących się w ww zagadnieniu

z wszystkich informacji które uzyskałam wynika, że NIE MOŻNA NA ADRES E-MAIL FIRMY WYSŁAĆ ZAPYTANIA O MOŻLIWOŚĆ PRZESŁANIA INFORMACJI HANDLOWEJ, gdyż samo to już pytanie w świetle definicji ustawy JEST INFORMACJĄ HANDLOWĄ:-)

Pojęcie informacji handlowej definiuje art. 2 pkt 2 ww. ustawy, zgodnie z którym jest to każda informacja przeznaczona bezpośrednio lub pośrednio do promowania towarów, usług lub wizerunku przedsiębiorcy lub osoby wykonującej zawód

Na ile to jest interpretacja a na ile jasno zdefiniowany zakaz?

Pojęcie informacji handlowej definiuje art. 2 pkt 2 ww. ustawy, zgodnie z którym jest to każda informacja przeznaczona bezpośrednio lub pośrednio do promowania towarów, usług lub wizerunku przedsiębiorcy lub osoby wykonującej zawód. - to jest definicja żywcem wyjęta z ustawy
Paweł Budrewicz

Paweł Budrewicz wizja + działanie

Temat: nie można wysyłać zapytań o możliwość przesłania oferty

Moim zdaniem to paranoja. Nie lubię otrzymywać tego rodzaju spamu i szczerze mówiąc w ogóle go nie czytam, ale uważam, że jest to działalność dozwolona.

Proszę zwrócić uwagę, że art. 54 Konstytucji daje nam prawo (niestety, żyjemy w czasach, w których wolność jest reglamentowana) m.in. do rozpowszechniania informacji. Ustawa "elektroniczna" określa tylko, że niezamówiona informacja handlowa (zgodnie z przytoczoną powyżej definicją) jest zabroniona (nb. dotyczy to tylko informacji intencjonalnie zarobkowej, a nie prywatnego maila do Krysi, że w markecie będzie wyprzedaż). Nie można zatem wysłać nikomu oferty, reklamy ani nawet pochwalić się, jaką to jesteśmy wielką firmą.

Nie widzę natomiast najmniejszego problemu z wysłaniem pytania o możliwość przesłania oferty, propozycji itd. Trudno uznać pytanie za stricte informację. Nie mówię oczywiście o pytaniach w rodzaju: "czy chce Pan naszą super-ofertę na ziemniaki po 20gr za kilo, czy woli Pan poznać cennik wszystkich warzyw?". Oczywiście, takie pytanie musi się ograniczać wyłącznie do określenia rodzaju świadczonych usług i ewentualnej grupie docelowych odbiorców. Naruszeniem zakazu będzie pytanie: "czy chce Pan poznać najlepszą ofertę kredytową bez prowizji i zabezpieczenia?". Natomiast trudno oczekiwać, aby pytanie miało postać: "czy chce Pan poznać jakąś ofertę?". Uważam wręcz, że to dopiero jest spam - mail, który ewidentnie nie służy niczemu innemu jak zaśmiecaniu skrzynki pocztowej.
Mówiąc pokrótce - skoro mam prawo rozpowszechniać informację, to mam prawo poinformować potencjalnego klienta, że mogę przedstawić mu ofertę na moje usługi.

Jeśli dostaniecie kiedy zaproszenie do składania zapytań ofertowych, to zastanówcie się, czy to przypadkiem też nie jest informacja. Wiodący na polskim i europejskim rynku producent obuwia zaprasza do składania ofert - czy to pośrednio nie promuje tej firmy?

konto usunięte

Temat: nie można wysyłać zapytań o możliwość przesłania oferty

Niech no wyjmę jakiś disclaimer z folderu kosz-spam.

O, jest

"Niniejsza korespondencja ma charakter informacyjny i w myśl ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną (zgodnie z art. 10 Dz.U. nr 144 poz. 1204 z 18.07. 2002 r.) nie stanowi oferty handlowej, a jest jedynie zaproszeniem do rozmów w myśl art. 71 KC."

"Wiadomość ta ma charakter jednorazowy, nie stanowi oferty handlowej w myśl ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną z 18 lipca 2002 (Dz.U. Nr 144, poz. 1204) oraz jest zgodna z dyrektywą Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów: "Dopuszczalne jest przesłanie na adres e-mail pytania, czy adresat zgadza się na otrzymanie drogą elektroniczną informacji handlowej"."

Co o tym sądzicie?

konto usunięte

Temat: nie można wysyłać zapytań o możliwość przesłania oferty

Lech Malinowski:
Niech no wyjmę jakiś disclaimer z folderu kosz-spam.

O, jest

"Niniejsza korespondencja ma charakter informacyjny i w myśl ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną (zgodnie z art. 10 Dz.U. nr 144 poz. 1204 z 18.07. 2002 r.) nie stanowi oferty handlowej, a jest jedynie zaproszeniem do rozmów w myśl art. 71 KC."

to ciekawe

"Wiadomość ta ma charakter jednorazowy, nie stanowi

stanowi
Łukasz W.

Łukasz W. interclick.pl

Temat: nie można wysyłać zapytań o możliwość przesłania oferty

Witam :)

To trochę bardziej skomplikowane, istotne jest czy mail wysłany jest do osoby prywatnej
czy firmy (przynajmniej wg prawa - choć jak to udowodnić?).

Dane firm z definicji są ogólnodostępne i powszechnie znane,
a mailing do firm, jest tym samym (albo i gorszym) sposobem informacji co telefon czy fax.

Jak jadę samochodem i na skrzyżowaniu po oczach daje mi wielka tablica LEDowa
czy to jest "spam" ? Taki sam, jak nie gorszy, tak samo może mnie to irytować jak spam mailowy.

Apropos tych stopek z mailingów co tutaj widziałem, mailing to swoista gra stopek,
odpowiednio sformułowana daje praktycznie wolną rękę w takich działaniach,
jak i podczas ew. rozprawy sadowej (sic!).

Problem jest jednak jeszcze gdzie indziej, mianowicie u źródła, w firmach które tworzą bazy (np. PKT). Zapewne nikt z Was pojęcia o tym nie ma, ale ustawodawca zabrania sprzedawania, odstapywania, dzierżawienia itd. samych "zgód na wysyłanie ofert handlowych".
Wiem co mówie, bo miałem przeprawę z PKT (zreszta jeszcze nie wszystko wyjasnione) w tym temacie. PKT ma prawo korzystać z maili pozyskanych przez siebie (ze zgoda) ale we własnych zakresie, nie ma prawa tych baz sprzedawać, wynajmować itp.
W tym miejscu pozdrawiam też HBI, które 4 razy zmieniało ofertę po krótkiej rozmowie face to face :) (aż chyba dało pass?)

PKT zasłania się stopką umieszczoną na swojej stronie, rzecz jasna to nie ma żadnego znaczenia, równie dobrze mogą napisać że klikając "zgadzam się" muszę nago biegać po ulicy.
(pomijam parokrotne podmianki stopki = automatyczna dyskwalifikacja).

Temat bym powiedział rozwojowy, kontakt z prawnikami mam stały w tym temacie,
a vendetta może być kosztowna :)

Będą konkrety to się odpowiedni wątek założy.

Pozdrawiam

Ł.W
Łukasz W.

Łukasz W. interclick.pl

Temat: nie można wysyłać zapytań o możliwość przesłania oferty

Co taka cisza?
Liczyłem na jakaś dyskusje, wymianę informacji ? :P

Przeliczyłem się?



Wyślij zaproszenie do