Temat: Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Chinach:...
Ambasador ChRL w Polsce o wizycie prezydenta Komorowskiego - CRI
http://polish.cri.cn/942/2011/12/16/162s107591.htm
W dniach 18-22 grudnia prezydent Bronisław Komorowski złoży oficjalną wizytę w Chinach. Ambasador ChRL w Polsce Sun Yuxi udzielił z tej okazji wywiadu warszawskiemu korespondentowi naszej stacji. Ambasador Sun uważa, że pierwsza od 14 lat wizyta polskiego prezydenta w Chinach będzie ważnym wydarzeniem w historii rozwoju stosunów chińsko-polskich. Dyplomata przewiduje, że stanowić będzie ona nowy impuls dla trwałego, stabilnego i zdrowego rozwoju stosunków chińsko-polskich i chińsko-europejskich.
Ostatnim polskim prezydentem, który odwiedził Chiny, był Aleksander Kwaśniewski. Tegoroczna wizyta prezydenta Komorowskiego ma szczególne znaczenie, gdyż przypada na okres sprawowania przez Polskę rotacyjnego przewodnictwa w Unii Europejskiej. Ambasador Sun ocenił, że wizyta dowodzi woli Polski aktywnego rozwijania swoich relacji z Chinami, a także odgrywania konstruktywnej roli w rozwoju stosunków chińsko-europejskich. Dodał, że Chiny przywiązują wielką wagę do pozycji i roli Polski w Unii Europejskiej. W czasie wizyty Bronisława Komorowskiego w Chinach przywódcy obu państw będą dyskutować również o stosunkach chińsko-europejskich. Sun Yuxi wyraził przekonanie, że przyczyni się to do trwałego, stabilnego i zdrowego rozwoju tych stosunków.
Chiny i Polskę łączy tradycyjna przyjaźń. Mówiąc o miejscu Polski w chińskiej strategii międzynarodowej i o rozwoju stosunków dwustronnych w przyszłości, ambasador Sun podkreślił, że Polska jest ważnym państwem członkowskim Unii Europejskiej i największym krajem Europy Środkowo-Wschodniej. Chiny, jak zapewnił dyplomata, przywiązują wielką wagę do rozwoju swoich stosunków z Polską i wysoko cenią sobie tradycyjną przyjaźń łączącą oba kraje. Wizyta przewodniczącego ChRL Hu Jintao w Polsce w roku 2004 podniosła stosunki chińsko-polskie na poziom partnerstwa przyjaźni i współpracy. W ostatnich latach dwustronne relacje rozwijały się, tradycyjna przyjaźń ulegała wzmocnieniu, a współpraca w różnych dziedzinach przynosiła sukcesy - podsumował Sun Yuxi. Wyraził przy tym przekonanie, że stosunki między Chinami a Polską będą się nadal rozwijać.
Istotny aspekt stosunków chińsko-polskich stanowi współpraca gospodarczo-handlowa. Ambasador Sun ocenił, że w ostatnich latach dwustronne stosunki gospodarczo-handlowe rozwijały się dynamicznie i mają przed sobą szerokie perspektywy. Przypomniał, że Chiny są dla Polski największym partnerem handlowym w Azji, a Polska jest największym partnerem handlowym Chin w Europie Środkowo-Wschodniej. W roku 2010 obroty handlowe między Polską a Chinami miały wartość 11,1 miliarda dolarów amerykańskich. Szacuje się, że w tym roku może ona przekroczyć poziom 12 miliardów dolarów. Sun Yuxi zadeklarował chińską gotowość do zwiększenia inwestycji w Polsce. Największy potencjał dla dwustronnej współpracy ambasador widzi w dziedzinie budowy infrastruktury, eksploatacji surowców energetycznych i w sektorze finansowym.
Odnosząc się do nierównowagi występującej w chińsko-polskich obrotach handlowych, Sun Yuxi zapewnił, że Chiny przywiązują do tego problemu dużą wagę. Wyraził też w imieniu Chin nadzieję na osiągnięcie równowagi dzięki nieprzerwanemu rozwojowi wymiany handlowej.
http://polish.cri.cn/942/2011/12/16/162s107591.htm
------------------------------------------------------------------------------
http://RynekChinski.pl
http://RynkiAzjatyckie.pl