Piotr Kaliszewicz

Piotr Kaliszewicz Automatyk,
Programista,
Projektant,
Informatyk,
Serwisant IT

Temat: VAT - 7 KPiR a energia elektryczna

Witam,

Zacząłem rozliczać małą firmę na uproszczonym VAT-7 na podstawie KPiR.
Właściciel firmy chciałby odliczyć energie elektryczną. Działalność jest zarejestrowana na miejsce zamieszkania. Przedsiębiorca dostaje faktury VAT imienne za energię elektryczną za pół roku. W październiku dostał fakturę za prognozowe zapłaty od marca do września. Na wystawionej fakturze znajdują się nowe kwoty prognozy za kolejne 6 miesięcy. Czy mogę co miesiąc rozliczać energię elektryczną na podstawie tylko dowodów wpłat za prognozowane kwoty miesięczne ? Tak naprawdę za te wszystkie wpłaty faktura VAT pojawi się dopiero po 6 miesiącach (opłacanych regularnie miesięcznie na podstawie prognoz).

Za wszelką pomoc z góry dziękuje.

konto usunięte

Temat: VAT - 7 KPiR a energia elektryczna

Zgodnie z art. 81. ust. 1 ustawy z dnia 5 lipca 1996 roku o doradztwie podatkowym: Kto, nie będąc uprawniony, wykonuje czynności doradztwa podatkowego, podlega grzywnie do 50 000 zł.

O ile dobrze odczytałem Pana post:
"Zacząłem rozliczać małą firmę na uproszczonym VAT-7 na podstawie KPiR.Właściciel firmy chciałby odliczyć energie elektryczną. Działalność jest zarejestrowana na miejsce zamieszkania. Przedsiębiorca dostaje faktury VAT imienne za energię elektryczną za pół roku. W październiku dostał fakturę za prognozowe zapłaty od marca do września. Na wystawionej fakturze znajdują się nowe kwoty prognozy za kolejne 6 miesięcy. Czy mogę co miesiąc rozliczać energię elektryczną na podstawie tylko dowodów wpłat za prognozowane kwoty miesięczne ? Tak naprawdę za te wszystkie wpłaty faktura VAT pojawi się dopiero po 6 miesiącach (opłacanych regularnie miesięcznie na podstawie prognoz)".

Zapytanie nie dotyczy Pana ale firmy którą Pan zaczął zarobkowo rozliczać? Jeżeli tak a nie posiada Pan co najmniej uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych lub wpisu na listę doradców podatkowych to wykonuje Pan czynności sprzeczne z prawem.

konto usunięte

Temat: VAT - 7 KPiR a energia elektryczna

Paweł Architekt:
(...) Jeżeli tak a nie posiada Pan co najmniej uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych lub wpisu na listę doradców podatkowych to wykonuje Pan czynności sprzeczne z prawem.

A podobno tylko skarbówka traktuje wszystkich jak potencjalnych przestępców;)
To że nie pisze na goldenie, że ma uprawnienia, to wcale nie musi oznaczać, że ich nie ma.
Natomiast Ty - mając uzasadnione podejrzenia i poprzestając jedynie na portalowym upomnieniu sam siebie stawiasz w nie najlepszym świetle ;)))Marcin Baginski edytował(a) ten post dnia 22.12.11 o godzinie 11:40

konto usunięte

Temat: VAT - 7 KPiR a energia elektryczna

"Zapytanie nie dotyczy Pana ale firmy którą Pan zaczął zarobkowo rozliczać? Jeżeli tak a nie posiada Pan co najmniej uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych lub wpisu na listę doradców podatkowych to wykonuje Pan czynności sprzeczne z prawem."

Odpowiedź jest informacją dla pytającego a nie "uzasadnionym podejrzeniem". Jak sam zauważyłeś, to że na goldenie nie ma informcaji o uprawnieniach to nie znaczy że pytający ich nie posiada.

Fakt informowania jest w moim przekonaniu akurat zjawiskiem pozytywnym. Dodatkowo doradca nie ma urzędowego obowiązku zawiadamiania żadnych organów o zjawisku "szarej strefy".
Dlatego "upomnienie" portalowe jest wystarczające.

konto usunięte

Temat: VAT - 7 KPiR a energia elektryczna

Cóż założyłem – może niesłusznie - że skoro na wstępie swojej wypowiedzi wyciągasz ciężką artylerię cytując regulację, statuującą prawno karną ochronę zawodu doradcy podatkowego przed działaniami podmiotów nieuprawnionych, poprzez sformułowany w art. 81.1 opis przestępstwa powszechnego – mniemam że czynisz to w konkretnym celu, kierowany logiczną analizą przedstawionych przez rozmówcę przesłanek. Biorąc zaś pod uwagę ostry ton twojej wypowiedzi i brak odpowiedzi na pytanie merytoryczne, przesłanki te musiały bardzo cię wzburzyć;).
Co zaś do obowiązków – w tym i obowiązków doradców podatkowych. Zgodnie z art. 304 § 1 Kodeksu postępowania karnego, obowiązek zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa jest etycznym obowiązkiem każdej osoby. Dodam od siebie, że zwłaszcza osoby, która ma pełną zdolność do czynności prawnych, korzysta z pełni praw publicznych, jest nieskazitelnego charakteru i swoim postępowaniem daje rękojmie prawidłowego wykonywania powierzonego zawodu ;).
Jeśli chodzi o mnie - przepisów prawno karnych nie cytowałem – bo podejrzeń nie miałem żadnych. Zycie co dzień zaskakuje mnie swoją różnorodnością i różnorodnością różnych form, nie tylko form prowadzenia działalności gospodarczych :))))
Daniel Kowalczyk

Daniel Kowalczyk freelancer -
wywiadownie
gospodarcze

Temat: VAT - 7 KPiR a energia elektryczna

Widzę, że kolega Architekt skutecznie wystraszył prelegenta...

Następna dyskusja:

Podatek VAT - Praktyczne pr...




Wyślij zaproszenie do