konto usunięte

Temat: Co mozna po podpisaniu umowy z NFZ?

Może ktoś z was się orientuje, czy po podpisaniu umowy mogę zmieniać harmonogram, w taki sposób, że chcę zmniejszyć ilość etatów co nie wpłynie na standard usług. Jeżeli przed kontaktowaniem przedstawiam ofertę na 5 etatów a dostaję pieniądze na 3 etaty i nadal jestem w stanie spełnić warunki podstawowe z rozporządzeń, to czy NFZ może się na to nie zgodzić? Czy mogę też w związku z tym zmniejszyć ilość godzin pracy poradni?

konto usunięte

Temat: Co mozna po podpisaniu umowy z NFZ?

Krótko:
tak, możesz zgłosić zmiany do umowy w zakresie zasobów po jej podpisaniu, ale pod warunkiem, że zmiany te nie obniżą oceny rankingowej pierwotnej oferty

Szczegółowo:
§ 6 załącznika do Rozporządzenia Ministra Zdrowia z 6 maja 2008 roku w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz.U.2008.81.484)
Art. 158 Ustawy z 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (ze zm.) (Dz.U.2004.210.2135)

konto usunięte

Temat: Co mozna po podpisaniu umowy z NFZ?

Ok do czego odnosi się ocena rankingowa? co mam brać pod uwagę (ankiety?). Czy przed samym podpisaniem umowy, już po negocjacjach cenowo-punktowych możemy zmienić harmonogram? W czasie negocjacji nie poduszczono do negocjacji. Jaki mamy teraz możliwe ruchy? Jeden z pomysłów jest napisać do NFZ, żeby pozwolono zmienić harmonogram w związku z zaproponowanymi warunkami finansowymi, zaproponowane warunki drastycznie odbiegają od naszej oferty.

konto usunięte

Temat: Co mozna po podpisaniu umowy z NFZ?

Kryteria oceny ofert na 2012 znajdują się w zarządzeniu nr 54/2011/DSOZ Prezesa NFZ z 30 września 2011 z późniejszymi (licznymi) zmianami (w miarę pojawiania się kolejnych rozporządzeń koszykowych). To zarządzenie w połączeniu z zarządzeniem w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w określonych rodzajach (zakładam, że jest to opieka psychiatryczna i leczenie uzależnie czyli załącznik nr 3 do zarządzenia nr 65/2011/DSOZ) pozwala ocenić jakie elementy oferty wpływały na ocenę rankingową.

Bezpośrednio ocena rankingowa dla kryteriów innych niż cena wynika m.in. właśnie z ankiet, ale sama ankieta musi być zgodna ze szczegółami oferty (aplikacja ofertowa pozwala na udzielenie odpowiedzi niezgodnych ze szczegółami oferty).

W uproszczeniu możnaby uznać, że w trakcie trwnia umowy można wprowadzać takie zmiany w potencjale/zasobach, które nie spowodowałyby zmiany odpowiedzi na pytania ankietowe z odpowiedzi "lepszych" na "gorsze".

Przykładowo dla poradni psychologicznej (04.1790/1.007.02) wygląda do tak, że jeśli przy składaniu oferty spełniono warunek oceniany dodatkowo (kolumna 8 w załączniku nr 3 do zarządzenia 65/2011/DSOZ) jakim jest np. zatrudnienie psychologa klinicznego w pełnym wymiarze czasu pracy to w trakcie trwania umowy nie będzie można wprowadzić zmiany polegającej na "zwolnieniu" tego psychologa klinicznego, albo "zamiany" tego psychologa klinicznego na "zwykłego" psychologa ("nieklinicznego" czy też bez tej specjalności/specjalizacji).
Podobnie nie można wprowadzić zmian, które spowodowałyby niespełnianie wymagań z kolumny 7 (niezbędnych do zawarcia umowy) ww. załącznika (bo taka oferta by została odrzucona w postępowaniu).
Jeśli jednak nastąpią okoliczności, które zmuszą do wprowadzenia takich zmian (np. ten psycholog kliniczny sam się zwolni i nie uda się zatrunić innego psychologa klinicznego) to Fundusz uruchomi ponownie konkurs i umowa będzie realizowana warunkowo tylko do momentu rozstrzygnięcia nowego konkursu.
Podobnie gdy nastąpią okoliczności powodujące niespełnianie wymagań niezbędnych, z tym że tu umowa ulegnie rozwiązaniu praktycznie natychmiast.

Negocjacje nie są obligatoryjne (art. 142, ust. 6 Ustawy o świadczeniach...).

Od strony praktycznej zmiany umowy w zakresie zasobów (czyli np. harmonogramów) wprowadza się za pomocą dedykowanej aplikacji udostępnianej przez OW NFZ ("Portal Świadczeniodawcy" lub "SZOI") co zostało jasno określone w umowie (chyba § 2 umowy).

Proszę zapoznać się z treścią umowy, zarządzeniem w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umowy w określnym rodzaju oraz z ogólnymi warunkami umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej finansownych ze środków publicznych.
Znajomość tych dokumentów jest niezbędna do prawidłowej realizacji umowy (głównie od strony administracyjnej) i pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek jak np. nagłe rozwiązanie umowy z winy świadczeniodawcy albo nałożenie kar finansowych za nieprzestrzeganie warunków realizacji umowy.

konto usunięte

Temat: Co mozna po podpisaniu umowy z NFZ?

ok dziękuje, za odpowiedz. Precyzując czyli jeżeli złożyłem ofertę która spełnia więcej niż wynika z rozporządzenia 65 np. z rozporządzenia wynika że mam mieć psychiatrę na 20h a ja mam na 60h to mogę swobodnie zmniejszyć ilość jego godzin pracy tak, żeby spełniać kryteria wynikające z rozporządzenia (podobnie psycholodzy, psychoterapeuci i godziny pracy poradni),jednocześnie w taki sposób, żebym spełniał nadal warunki do których zobowiązałem się z ankiety. Dobrze rozumiem?

konto usunięte

Temat: Co mozna po podpisaniu umowy z NFZ?

Tak.

Co do zmniejszenia czasu pracy nie jest to całkiem swobodne. W Twoim przypadku jeśli oferta była na 5 etatów a Fundusz zakontraktował świadczenia na 3 etaty to oczywiście zmiana harmonogramów do tych 3 etatów jest możliwa, ale "zejście" np. tylko do 1 etatu nie zostanie przyjęte, albo zostanie przyjęte z jednoczesną zmianą warunków finansowych umowy.

W przypadku złożenia wniosku (poprzez Portal Świadczeniodawcy), który "podpada" pod art. 158 Ustawy o świadczeniach, zwykle pracownik OW NFZ kontaktuje się telefonicznie i upewnia się czy przypadkiem wniosek nie jest błędny informując jakie będą skutki przyjęcia takie wniosku wprowadzenia zmian do umowy (nowy konkurs, rozwiąznanie umowy po konkursie) - przynajmniej tak to się odbywa w DOW NFZ.

konto usunięte

Temat: Co mozna po podpisaniu umowy z NFZ?

" zakontraktowal"czyli Fundusz podpisal umowe z zalacznlkiem nr 3 gdzie ja wykazuje swoje zasoby czyli te 3 etaty?

Jezeli tak to co zrobic przed podpisaniem zeby zmienic zasoby czyli etaty przed podpisaniem umowy?

konto usunięte

Temat: Co mozna po podpisaniu umowy z NFZ?

Nic...
Oferty po złożeniu nie można zmienić. Negocjowana jest tylko cena i ilość świadczeń jakie Fundusz chce kupić. Dopiero po podpisaniu umowy zaczynają obowiązywać jej warunki, a więc też możliwość wprowadzania zmian do tej umowy.

"Zasoby", czyli sprzęt, personel, harmonogramy pracy komórek i personelu są w załączniku nr 2 do umowy. Plan rzeczowo-finansowy (ile, kiedy, za jaką cenę Fundusz kupi świadczenia) znajdują się w załączniku nr 1 do umowy.

W praktyce podpisujesz umowę z zasobami jak w ofercie i warunkami finansowymi jakie zaproponował NFZ w trakcie "negocjacji". Po podpisaniu umowy, gdy już uzyskasz dostęp do jej elektronicznego odpowiednika możesz wprowadzić/zgłosić zmiany dostosowując zasoby do planu rzeczowo-finansowego.

Następna dyskusja:

Wygenerowanie rachunku do NFZ




Wyślij zaproszenie do