konto usunięte

Temat: Jak założyć własne wydawnictwo?

Otwieram, czy może raczej przymierzam się do otwarcia wydawnictwa. Nie chcę rozpoczynać dyskusji nad tym czy warto i czy przedsięwzięcie ma szanse powodzenia, a nad tym jak wygląda funkcjonowanie wydawnictwa "od kuchni". Jakie są, krok po kroku, koszty związane z wydaniem książki, jakie są możliwości dystrybucji, jak promować wydane przez siebie publikacje etc. Interesuję się tym zagadnieniem od jakiegoś już czasu, toteż poniżej wypunktowuję kolejne - wedle mojej aktualnej wiedzy - zagadnienia wiążące się z wydaniem książki, podając obok koszty. Bardzo proszę o weryfikację tych informacji, korektę, wszelkie sugestie...
Interesuje mnie wydawanie książek na wysokim poziomie edytorskim, wolę np. zapłacić więcej dobremu tłumaczowi, niż choćby dwa razy mniej studentowi II roku filologii. Chciałbym, by książki były drukowane w dobrej drukarni, na wysokiej klasy papierze itd.

1. Prawa autorskie :
2. Przekład : 650-700 zł / arkusz wyd.
3. Korekta i adiustacja : 70 zł / arkusz wyd.
4. Skład : 100 zł / arkusz wyd.
5. Projekt okładki : 400 zł
6. Druk i oprawa :
7. Hurtownie / księgarnie
8. Reklama

ad 1. wedle informacji, które kiedyś mi podano w jednym z większych polskich wydawnictw, z reguły prawa autorskie dostaje się na wyłączność na 5 lat, natomiast koszt może być bardzo różny. Przy współczesnej humanistyce, którą chcę wydawać należy się liczyć z kosztami rzędu 5-6 tys. zł.
ad 6. ceny druku i oprawy książek, które znalazłem na stronach drukarń (przy czym większość nie podaje cen) wahają się do tego stopnia, że niekiedy jedne dublują inne (przy tym samym rodzaju oprawy i klejenia). Jakich cen się spodziewać w wysokiej klasy drukarni? Ile przy twardej oprawie, ile przy miękkiej, ile przy oprawie szytej, nie klejonej, ile za obwolutę...?
ad 7. praktyki sieci EMPiK, po artykułach w prasie, są powszechnie znane, a niedawno do tego znalazłem w Internecie informację, że sieć ta zaskarbiła sobie miano "najgorszego pracodawcy roku". Tu na forum widziałem podobne zarzuty (bardzo wysokie marże, zaleganie z płatnością) odnośnie sieci Matras i hurtowni Azymut. Kto więc jeśli nie oni? Są to jednak najwięksi dystrybutorzy w kraju, jak sobie radzić z pominięciem ich, tak by książki były ogólnodostępne? Jak się współpracuje z Olesiejukami, Motylami książkowymi czy Troyem?
ad 8. jak się reklamować, by nie zapłacić kroci, ale, by książka została zauważona przez czytelników?

Z jakimi jeszcze kosztami należy się liczyć, co pominąłem? Z góry dziękuję za wszelkie informacje.Wojciech Dzieduszycki edytował(a) ten post dnia 28.11.11 o godzinie 12:01
Rafał Sylwester Świątek

Rafał Sylwester Świątek Pomożecie? Pomożemy!

Temat: Jak założyć własne wydawnictwo?

Wojciech Dzieduszycki:
4. Skład : 100 zł / arkusz wyd.
5. Projekt okładki : 400 zł
Ad 4.
Tę cenę można uznać za niską, zbliżoną do średniej.

Ad 5.
400 zł za projekt okładki to cena bardzo niska. Ponadto dlaczego okładka miałaby być zaprojektowana, a wnętrze książki już nie? Jeśli mówimy o wysokim poziomie edytorskim, to cała książka musi podlegać zaprojektowaniu. Najlepiej, gdyby projektant okładki i środka był jedną osobą.

R.S.

konto usunięte

Temat: Jak założyć własne wydawnictwo?

9. Know How: Free

Szanowny Panie Wojciechu,

dotknął Pan jedynie, a właściwie musnął tematu i jak rozumiem z resztą tego majdanu zdaje się na komentarze do… Pańskiego Manifestu.
Jeśli istotnie chce Pan podbijać rynek wydawniczy, to polecam prześledzić jak to robili liczący się na rynku, który Pan zamierza podbić, gracze albo (NIESTETY) samemu na coś wpaść!

W obu przypadkach trzymam za Pan palce!

konto usunięte

Temat: Jak założyć własne wydawnictwo?

Szanowny Panie Jacku,
oczywiście, że raptem liznąłem temat, ale od czegoś trzeba zacząć. Prześledzić "jak to się robi", mogę wyłącznie rozmawiając, pytając, dociekając. Nie rodzimy się omnibusami. Nie liczę na to, że Pan czy ktokolwiek inny założy za mnie to wydawnictwo, liczę jedynie na jakieś wskazówki od tych, którzy też kiedyś nie wiedzieli, ale ktoś im podpowiedział.
Zaś stwierdzenie "podbijam rynek" jest żartobliwe. Ależ Pan serioznyj, Panie Jacku.

konto usunięte

Temat: Jak założyć własne wydawnictwo?

10. Koszty dodatkowe i niespodziewane. Sugeruję doliczyć 15-20% do tych wynikających z punktów 1-9.
Rafał Sylwester Świątek

Rafał Sylwester Świątek Pomożecie? Pomożemy!

Temat: Jak założyć własne wydawnictwo?

Romek Pawlak:
10. Koszty dodatkowe i niespodziewane. Sugeruję doliczyć 15-20% do tych wynikających z punktów 1-9.
Mało!

konto usunięte

Temat: Jak założyć własne wydawnictwo?

Jeśli poprzednie koszty wyliczone rzetelnie, to wydatki nie wzrosną nagle o 50%. Bez przesady.
Max Bojarski

Max Bojarski właściciel,
Eduvolution

Temat: Jak założyć własne wydawnictwo?

Bardzo polecam Motyle Książkowe (MTM). Mają naprawdę ludzki stosunek do kontrahentów.
Jacek Skórski

Jacek Skórski DTP, grafika,
typografia,
poligrafia

Temat: Jak założyć własne wydawnictwo?

Skorygowałbym początkową listę:
- po przekładzie radziłbym oddać tekst do dobrego redaktora językowego (z naciskiem na "językowego"), niestety dość często się zdarza, że dobry tłumacz nie koniecznie jest dobry w języku polskim; powyższy wybór zmniejszy problemy w składzie i zmniejszy koszty związane z korektą
- tak jak pisze Rafał: projekt powinien dotyczyć także layoutu wnętrza książki (w tym dobór czcionek, ich wielkości i interlinii
- cena za skład: czego? Skład beletrystyki? Jedno- czy wielołamowy? Zrobiony indeks (np. zagnieżdżony)? Dobry składacz to taki, który także skoryguje błędy wynikające z braku lub słabej redakcji

Następna dyskusja:

jak założyć wydawnictwo




Wyślij zaproszenie do