Dawid Milczarek AkademiaVAT.pl
Temat: Na ile prawo do odliczenia zależy od woli podatnika?
Postawione w tytule pytanie nie dotyczy oczywiście tego, na ile samo skorzystanie z prawa do odliczenia zależy od woli podatnika, bo wiadomo, że prawo to - jak sama nazwa wskazuje - jest prawem, a nie obowiązkiem podatnika. Często jednak pojawia się problem, czy podatnikowi w ogóle przysługiwało prawo do odliczenia (niezależnie od tego, czy z niego skorzystał).I tak np. w kontekście art. 7 ust. 2 u.p.t.u. bardzo często podkreśla się, że obowiązek opodatkowania nieodpłatnego przekazania towaru nie tyle jest uzależniony od tego, czy podatnik z prawa do odliczenia przy nabyciu danego towaru skorzystał, ile od tego, czy to prawo w ogóle mu przysługiwało. Jeżeli zaś przysługiwało, to - niezależnie od skorzystania z tego prawa - nieodpłatne przekazanie towaru podlega opodatkowaniu i już.
W związku z tym dość rozpowszechniony jest pogląd, zgodnie z którym prawo do odliczenia to kategoria obiektywna, oderwana nie tylko od tego, czy podatnik z tego prawa faktycznie skorzystał, ale też oderwana od tego, czy podatnik to prawo w ogóle uznaje.
Mogą się jednak chyba przydarzyć przypadki, gdy prawo do odliczenia przestaje mieć czysto obiektywny charakter, a jego istnienie jest uzależnione m.in. od woli podatnika. Ustawodawca sam nawet taki przypadek wprost wskazał - art. 90 ust. 10 pkt 2 u.p.t.u.
No i pytanie jest następujące - czy możliwe są jakieś inne sytuacje, nieprzewidziane wprost przez prawodawcę, w których podatnik samodzielnie może zdecydować o tym, czy przysługuje mu prawo do odliczenia? (kiedyś, na marginesie jakiejś innej dyskusji, problem ten poruszył chyba Tomek Siennicki).
Moim zdaniem takie sytuacje są jak najbardziej możliwe. Najbardziej ewidentne jest to w przypadku podatników, którzy jednoosobowo prowadzą działalność gospodarczą. Taki przysłowiowy Kowalski posiada w końcu nie tylko sferę aktywności związaną z działalnością gospodarczą, ale również prowadzi jakieś życie prywatne.
Przykład: podatnik ma zarejestrowaną jednoosobową działalność gospodarczą i kupuje samochód do użytku prywatnego, ale później zmienia zdanie i postanawia, że zacznie wykorzystywać ten samochód do użytku związanego z działalnością gospodarczą. Art. 90 ust. 7 u.p.t.u. sugeruje, że podatnik w takim przypadku ma prawo do skorygowania nieodliczonego pierwotnie podatku. Ale czy w takim przypadku art. 90 ust. 7 znajdzie obligatoryjnie zastosowanie? Moim zdaniem nie, skorzystanie z prawa do odliczenia poprzez korektę w takim przypadku zależy od woli podatnika. Jeżeli podatnik będzie chciał - może nadal używać samochodu w celach związanych z działalnością gospodarczą traktując cały czas swój pojazd jako składnik majątku prywatnego.
A co w innych sytuacjach? Czy w przypadku zakupu prezentu jubileuszowego dla pracownika, przewidzianego przez regulamin pracy, podatnik ma obowiązek przyjąć, że przysługiwało mu prawo do odliczenia? A co jeżeli podatnik decyduje się podarować prezent swojemu kontrahentowi (lub pracownikowi), który jest jednocześnie jego sąsiadem? Robi to jako osoba prywatna (po przyjacielsku), czy jako przedsiębiorca (w celu wzmocnienia relacji)? Bardzo często rozstrzygnięcie, w jakim charakterze tego typu podarunek następuje, może być obiektywnie niemożliwe. Na ile zatem prawo do odliczenia zależy od woli podatnika? A co z innymi podatnikami, np. spółkami, w przypadku których o każdej niemal aktywności można powiedzieć, że została dokonana w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa? Czy w przypadku takich podatników prawo do odliczenia zawsze powinno być ustalane w oparciu o kryteria obiektywne?