Dawid Milczarek

Dawid Milczarek AkademiaVAT.pl

Temat: Obalamy mity dotyczące refakturowania...

... i przy okazji:
- próbujemy odróżnić refakturowanie od instytucji zbliżonych, które jednak refakturowaniem nie są, a zarazem
- jeszcze raz pochylamy się nad refakturowaniem kosztów ubezpieczenia przy leasingu :).

Chodzi mi ten temat po głowie od dłuższego czasu, więc podzielę się z Wami swoimi przemyśleniami i wątpliwościami. Jak wiadomo, NSA póki co orzekł, że nie można odrębnie refakturować ubezpieczenia przy leasingu, ponieważ nie jest ono odrębnym świadczeniem tylko jest elementem kompleksowej usługi leasingowej i w związku z tym do całości (również do ubezpieczenia) powinna zostać zastosowana stawka właściwa dla usługi leasingu.

Organy podatkowe, od czasu podjęcia uchwały w sprawie leasingu, złapały wiatr w żagle i od tamtej pory bardzo często doszukują się świadczeń kompleksowych, np. w przypadku refakturowania mediów i najmu (chyba Grzegorz kiedyś o tym pisał, jest też w tej sprawie pytanie do ETS).

Podatnicy z kolei bardzo często jako "refakturowanie" traktują sytuacje zbliżone, które jednak refakturowaniem nie są.

Sięgnijmy zatem do definicji ustawowej (art. 8 ust. 2a) i zastanówmy się na czym tak naprawdę polega refakturowanie:

W przypadku gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że ten podatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi.

Zapis ustawowy obala dwa, niestety bardzo rozpowszechnione, mity na temat tzw. refakturowania:
1. Mit dotyczący dokładnego przerzucania kosztów co do grosza,
2. Mit dotyczący konieczności powielania stawek podatkowych przy refakturowaniu.

Istotą refakturowania nie jest to, że ktoś na refakturze co do joty powiela stawki i kwoty, które wykazano na pierwotnej fakturze, ale to, że refakturującego traktuje się tak, jakby sam wyświadczył refakturowaną usługę. Jeżeli taka jest wola stron, wynagrodzenie za refakturowaną usługę może być dwa razy mniejsze lub dwa razy większe od wynagrodzenia wskazanego na pierwotnej fakturze (co najwyżej pewne ograniczenia mogą wynikać z odrębnych przepisów, np. w sprawie cen min/max), a i tak ten, kto refakturuje, będzie traktowany tak, jakby sam wyświadczył refakturowaną usługę. Z drugiej strony, to że kupiliśmy jakąś usługę ze stawką obniżoną lub ze zwolnieniem nie oznacza automatycznie, że z taką samą stawką (zwolnieniem) wystawimy refakturę (trzeba dodatkowo skontrolować m.in. "warunki podmiotowe" w przypadku refakturującego, albo tak banalną kwestię, jak miejsce świadczenia, które w przypadku refakturowania może ulec modyfikacji w stosunku do tego, które było właściwe dla pierwotnej faktury).

W mojej ocenie, w przypadku "namierzania" refakturowania i w przypadku prób odróżnienia refakturowania od innych zbliżonych instytucji, które jednak refakturowaniem nie są, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na pewien istotny warunek wprowadzony przez ustawodawcę:

Aby podmiot dokonujący refakturowania mógł być potraktowany tak, jakby sam świadczył refakturowaną usługę, musi dokonać nabycia tej usługi we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej (beneficjenta).

Jeżeli zatem przykładowo jakiś radca prawny pobiera od klienta stałe wynagrodzenie miesięczne w wysokości 10.000 zł + 23% VAT za stałą obsługę prawną, a dodatkowo ów radca prawny obciąża co miesiąc klienta poniesionymi w danym miesiącu kosztami podróży służbowych (PKP) i noclegów w hotelach, to nie można stwierdzić, że radca prawny refakturuje te koszty na klienta (przynajmniej nie refakturuje ich w rozumieniu art. 8 ust. 2a u.p.t.u.). Radca prawny nie nabywca bowiem tych usług (noclegowych i transportowych) we własnym imieniu i na rzecz klienta, ale nabywa je we własnym imieniu i na własną rzecz. Koszty tego typu powinny być zatem traktowane jako element kalkulacyjny wynagrodzenia za usługę stałej obsługi prawnej, a nie jako wymagrodzenie z tytułu odrębnie odsprzedawanych usług noclegowych i transportowych (zakładam oczywiście, że to radca prawny jechał pociągiem i nocował w hotelu, a nie klient). Jedyna usługa, jaką świadczy radca prawny, i której beneficjentem jest klient, to usługa stałej obsługi prawnej.

Jeżeli pójdziemy tym tropem, to być może zaczniemy dostrzegać pewną subtelną różnicę pomiędzy refakturowaniem mediów przy najmie, a przerzucaniem kosztów ubezpieczenia przy leasingu. O ile bowiem w przypadku refakturowania mediów przy najmie faktycznie jest tak, że podmiot refakturujący nabywa media we własnym imieniu, ale na rzecz najemcy, o tyle w przypadku przerzucania kosztów ubezpieczenia na rzecz korzystającego z leasingu bardzo często (choć nie zawsze) nie dochodzi do nabycia ubezpieczenia przez firmę leasingową we własnym imieniu na rzecz korzystającego z leasingu, ale dochodzi do nabycia ubezpieczenia przez firmę leasingową we własnym imieniu i na własną rzecz. Standardowo bowiem jest tak, że w przypadku szkody cała kwota ubezpieczenia (najczęściej z AC) jest wypłacana przez TU leasingodawcy, a nie korzystającemu z leasingu.

Czym zatem jest przerzucenie kosztów ubezpieczenia przy leasingu (przynajmniej jeżeli chodzi o AC)? Elementem kalkulacyjnym wynagrodzenia za usługę leasingową. I to być może powinien być główny argument przemawiający za tym, że przy przerzuceniu kosztów ubezpieczenia w ramach umowy leasingowej powinna zostać zastosowana stawka właściwa dla leasingu. To jest również ten element, który odróżnia przerzucanie kosztów ubezpieczenia przy leasingu od refakturowania mediów przy najmie.

Inaczej mówiąc, najpierw powinniśmy się zastanowić, czy w danym przypadku w ogóle dochodzi do odsprzedaży, a dopiero potem (o ile na pierwsze pytanie odpowiemy twierdząco), należy zastanowić się, czy mamy do czynienia z refakturowaniem odrębnego świadczenia, czy też jest to jedynie element świadczenia kompleksowego.

Oczywiście można sobie wyobrazić różne inne warianty umów ubezpieczeniowych zawieranych przy okazji leasingu, a sprawę dodatkowo mocno komplikuje bardzo częste włączenie do ubezpieczenia OC, NNW, assistance itd. W przypadku takiej szerokiej ochrony ubezpieczeniowej (OC + AC + NNW + AA) czasami może być trudno ocenić, czy te usługi zostały nabyte przez firmę leasingową na rzecz korzystającego z leasingu, czy też na rzecz leasingodawcy.

Może zatem warto byłoby przy refakturowaniu ubezpieczenia leasingu odrębnie traktować OC i NNW, a odrębnie AC? Czy jednak można te świadczenia rozdzielać? Jeżeli nie można, to co jest elementem dominującym i rozstrzygającym o losach całości? Wysokość składki (tu wygrywa AC na rzecz leasingodawcy) czy suma gwarancyjna szkody (tu wygrywa ubezpieczenie OC, które chyba jednak należałoby traktować jako nabyte na rzecz leasingobiorcy - art. 436 par. 1 KC)?
Sławomir Janiak

Sławomir Janiak specjalista ds
podatków KR Group

Temat: Obalamy mity dotyczące refakturowania...

Sporo racji, jednak analizowałem kiedyś ten temat i wyszedł pewien dziwoląg - mianowicie natknąłem się na interpretacje bądź orzeczenia - a może i jedno i drugie - wskazujące, że wszystko zależy od umowy pomiędzy stronami.
Dlatego w praktyce spotykamy np takie dziwne sytuacje:
Prawnik A fakturuje usługę z VAT a dodatkowe opłaty sądowe, od pełnomocnictw, które są konieczne by wykonać prawidłowo usługę wskazywane są jako bez VAT w fakturze bądź obciążenei jest na podstawie noty.
Prawnik B wszystkie te kwoty zawiera w wynagrodzeniu za usługę i opodatrkowuje stawką podstawową. I moim zdaniem słusznie.
Skąd taka różnica? W przypadku prawnika A umowa wskazuje wynagrodzenie i zapis o zwrocie dodatkowych, poza wynagrodzeniem kosztach.
W przypadku prawnika B takiego zapisu nie ma. Czyżby jedno zdanie zmieniało sytuację od strony podatkowej?
Ale jak wskazałem - tak niektórzy to widzą
Adam Bartosiewicz

Adam Bartosiewicz Tax Adviser ;
Solicitor

Temat: Obalamy mity dotyczące refakturowania...

Brakuje mi jeszcze odwołania się do innych rodzajów tzw. refakturowania.
Oto bowiem Dawidzie opisałeś - słusznie poniekąd - że jest:
(1) odprzedaż usług, że jest
(2) kalkulowanie wynagrodzenia za usługę z uwzględnieniem kosztów kupionych i skonsumowanych usług potrzebnych do świadczenia usługi dla niego

ale myślę, że jeszcze co najmniej o dwóch rzeczach zapomnieliśmy:

(3) podział kosztów (jak znajdę różne sytuacje, to wkleję, o co chodzi); kiedy nie ma żadnego świadczenia między stronami, a tylko dzielą się kosztami (przypadek występujący często w konsorcjach);
(4) wykazujące pewne różnice względem 2 i 3, wyłożenie kosztów za klienta przy okazji; w odróżnieniu od 2 i 3 wykładający koszty za klienta (odbiorcę swojej usługi) nie konsumuje efektu tego kosztu; ten przypadek najbardziej odpowiada nieimplementowanemu u nas art. 79 lit. c dyrektywy
Zygmunt Tabisz

Zygmunt Tabisz Doradca Podatkowy,
Kancelaria Doradztwa
Podatkowego BILANS

Temat: Obalamy mity dotyczące refakturowania...


Może zatem warto byłoby przy refakturowaniu ubezpieczenia leasingu odrębnie traktować OC i NNW, a odrębnie AC? Czy jednak można te świadczenia rozdzielać? Jeżeli nie można, to co jest elementem dominującym i rozstrzygającym o losach całości? Wysokość składki (tu wygrywa AC na rzecz leasingodawcy) czy suma gwarancyjna szkody (tu wygrywa ubezpieczenie OC, które chyba jednak należałoby traktować jako nabyte na rzecz leasingobiorcy - art. 436 par. 1 KC)?

Co do obalania mitów to również wydaje mi się, że padły w całości.
Co do odrębnego traktowania przy umowie leasingu odrębnie OC i NNW i AC to wydaje mi się , że nie za bardzo jest to możliwe albowiem chyba przepis art.29 ust.1 ustawy o VAT nie powala na to. Mowa jes tam bowiem o tym, że podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy lub osoby trzeciej.
Dawid Milczarek

Dawid Milczarek AkademiaVAT.pl

Temat: Obalamy mity dotyczące refakturowania...

Adam Bartosiewicz:
Brakuje mi jeszcze odwołania się do innych rodzajów tzw. refakturowania.
(3) podział kosztów (jak znajdę różne sytuacje, to wkleję, o co chodzi); kiedy nie ma żadnego świadczenia między stronami, a tylko dzielą się kosztami (przypadek występujący często w konsorcjach);
(4) wykazujące pewne różnice względem 2 i 3, wyłożenie kosztów za klienta przy okazji; w odróżnieniu od 2 i 3 wykładający koszty za klienta (odbiorcę swojej usługi) nie konsumuje efektu tego kosztu; ten przypadek najbardziej odpowiada nieimplementowanemu u nas art. 79 lit. c dyrektywy

Zgadza się, o art. 79 lit. c nie wspomniałem, a to również bardzo często bywa mylone z refakturowaniem, o którym mowa w art. 8 ust. 2a u.p.t.u. Kiedyś już o tym pisałem:

Refakturowanie usługi należy wyraźnie odróżnić od:
1. Przypadku opłacenia usługi w czyimś imieniu i na czyjąś rzecz. Zgodnie z art. 79 lit. c Dyrektywy 2006/112/WE, podstawa opodatkowania nie obejmuje kwot otrzymanych przez podatnika od nabywcy lub usługobiorcy jako zwrot wydatków poniesionych w imieniu i na rzecz nabywcy lub usługobiorcy, a zaksięgowanych przez podatnika na koncie przejściowym. Podatnik musi jednak w takim przypadku przedstawić dowód na rzeczywistą kwotę kosztów i nie może odliczyć VAT, który w danym przypadku mógł zostać naliczony.

Przykład: Podatnik X świadczy usługę ubezpieczeniową na rzecz podatnika Y. Podatnik Z (pośrednik w dokonywaniu płatności) pobiera od podatnika Y kwotę odpowiadającą zapłacie z tytułu usługi ubezpieczeniowej świadczonej przez podatnika X na rzecz podatnika Y. W takim przypadku świadczącym usługę ubezpieczeniową jest podatnik X a nabywcą usługi jest podatnik Y. Podatnik Z pobierając zapłatę od podatnika Y i przekazując ją podatnikowi X działa w imieniu i na rzecz podatnika Y, a więc jest jedynie „listonoszem” przekazującym zapłatę, a nie podmiotem samodzielnie nabywającym usługę od podatnika X i odsprzedającym ją następnie podatnikowi Y. W takim przypadku podatnik Z co najwyżej może wystawić na rzecz podatnika Y fakturę z tytułu świadczonej usługi pośrednictwa zapłaty, a nie refakturę usługi ubezpieczeniowej.


Co do konsorcjów, to rozliczenia mogą przybrać bardzo różną formę w zależności od przyjętego modelu. Pisał o tym ostatnio M. Spychalski (szkoda że już się nie udziela na forum):
http://www.taxfin.pl/artykul,1919,Rozliczanie_podatku_...
http://www.taxfin.pl/artykul,1921,Rozliczanie_podatku_...

Wydaje mi się, że większość przypadków przerzucania kosztów (o ile nie wszystkie) da się sprowadzić do:
1. Klasycznego refakturowania, o którym mowa w art. 8 ust. 2a u.p.t.u.,
2. Elementu kalkulacyjnego wynagrodzenia z tytułu zupełnie innego świadczenia,
3. Art. 79 lit. c Dyrektywy.

Chętnie poznam jednak inne sytuacje. Zwłaszcza jestem ciekawy jakiego rodzaju podział kosztów w ramach konsorcjum Ty miałeś na myśli.
Adam Bartosiewicz

Adam Bartosiewicz Tax Adviser ;
Solicitor

Temat: Obalamy mity dotyczące refakturowania...

Dawid Milczarek:
Chętnie poznam jednak inne sytuacje. Zwłaszcza jestem ciekawy jakiego rodzaju podział kosztów w ramach konsorcjum Ty miałeś na myśli.

Jest to w sumie przypadek zbliżony do 79(c) dyrektywy jednak nieco się od niego różniący.
Najogólniej rzecz biorąc polega na tym, że jeden podatnik nabywa określone świadczenie (faktura na niego), zwykle to głównie ten podatnik korzysta z tego świadczenia (albo wyłącznie, albo w znacznej części), natomiast z racji tego, że świadczenie to przynosi korzyści (bezpośrednio lub pośrednio) także innym podmiotom, te inne podmioty pokrywają całość (część kosztów).

Przykładowo:
hurtownia A kupuje usługi reklamy swojego sklepu; część kosztów reklamy pokrywa producent B, w związku z tym, że również osiąga z tego tytułu korzyści (nie będąc jednak konsumentem usługi reklamy, ani też nie jest dokonywana na jego rzecz od-s ;-) -przedaż usług reklamy)
uważam, że przeniesienie przez A kosztów na rzecz B nie jest odprzedażą usług; nie do końca jest to również przeniesienie kosztów, o którym mowa w art. 79 (c).
To jest bliższe nawet pokryciu kosztów usługi przez podmiot trzeciAdam Bartosiewicz edytował(a) ten post dnia 23.11.11 o godzinie 21:05
Dawid Milczarek

Dawid Milczarek AkademiaVAT.pl

Temat: Obalamy mity dotyczące refakturowania...

Zygmunt Tabisz:
Co do obalania mitów to również wydaje mi się, że padły w całości.
Co do odrębnego traktowania przy umowie leasingu odrębnie OC i NNW i AC to wydaje mi się , że nie za bardzo jest to możliwe albowiem chyba przepis art.29 ust.1 ustawy o VAT nie powala na to. Mowa jes tam bowiem o tym, że podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy lub osoby trzeciej.

A czy takie rozumowanie nie doprowadzi do absurdalnego wniosku, że zawsze świadczenia udokumentowane jedną fakturą, wynikające z jednej umowy i za które zapłata następuje w jednym momencie, stanowią świadczenie kompleksowe? Wprawdzie podobnego argumentu sądy używały w przypadku orzeczeń w sprawie ubezpieczenia i leasingu, ale dla mnie to trochę jak rozumowanie na zasadzie "mamy do czynienia z jednym świadczeniem, bo zapłata jest za jedno świadczenie". Ale skąd wniosek, że zapłata jest za jedno świadczenie? W końcu to właśnie nad tym się zastanawiamy - czy mamy do czynienia z jednym świadczeniem (i jedną zapłatą), czy z wieloma świadczeniami (i z wieloma zapłatami). Bardziej bym, w celu rozstrzygnięcia dylematu, odwoływał się do charakteru poszczególnych świadczeń cząstkowych, ich wzajemnych związków, warunków umowy itd., a nie do tego, że zapłata należy się od każdego elementu składowego (nadal bowiem nie wiadomo, czy zapłatę dzielić, czy traktować jako jedną całość).
Dawid Milczarek

Dawid Milczarek AkademiaVAT.pl

Temat: Obalamy mity dotyczące refakturowania...

No i jeszcze pominęliśmy jedną sytuację, która również w kontekście refakturowania bywa kłopotliwa i trudna do jednoznacznego zakwalifikowania: zakup świadczenia na rzecz osoby trzeciej (kiedyś już o tym dyskutowaliśmy).

Przykład: Pracodawca kupuje karnety na basen na rzecz swoich pracowników (tu jeszcze dochodzi problem związany ze znakami legitymacyjnymi, bonami itd. ;)) Co to właściwie jest z punktu widzenia VAT? Ciągle mam w tym zakresie wątpliwości, aczkolwiek chyba najbliżej jestem stwierdzenia, że w takim przypadku ma miejsce nieodpłatne świadczenie usługi (wstępu na basen) na rzecz osoby trzeciej przez tego, kto zakupił usługę (to nieszczęsne "prefakturowanie", o którym pisałem przy okazji omawiania problematyki bonów).
Adam Bartosiewicz

Adam Bartosiewicz Tax Adviser ;
Solicitor

Temat: Obalamy mity dotyczące refakturowania...

Aha. W dalszym ciągu nie podzielam poglądów, co do niedopuszczalności refakturowania ubezpieczenia przy leasingu.
Moim zdaniem argumentacja zaprezentowana w uzasadnieniach sprowadza się do ustalenia zasady, że:
- dwa lub więcej świadczeń wykonywanych (fakturowanych) między tymi samymi podmiotami w tym samym czasie zawsze stanowi świadczenie złożone; przy czym jedno ze świadczeń jest dominujące, zaś drugie (trzecie, etc.) jest pomocnicze i służy lepszemu wykorzystaniu świadczenia pierwszego.
- jeśli jest inaczej, mimo wszystko patrz wyżej.

To bardzo spłyca konstrukcję świadczeń złożonych jako takich.
Jakkolwiek zgodzę się oczywiście z poglądem, że po wielokroć mamy do czynienia z próbami sztucznego dzielenia jednorodnych świadczeń, to przy tej uchwale nastąpiła urawniłowka w drugą stronę.
Zygmunt Tabisz

Zygmunt Tabisz Doradca Podatkowy,
Kancelaria Doradztwa
Podatkowego BILANS

Temat: Obalamy mity dotyczące refakturowania...

Ja takich wniosków nie wyciągam , ze "mamy do czynienia z jednym świadczeniem, bo zapłata jest za jedno świadczenie". Wydaje mi się , że trzeba brać pod uwagę przepis art.29 bo on jest tak sformułowany. W moim przekonaniu w pierwszej kolejności trzeba rozpoznać czy mamy doczynienia z usługą ( świadczeniem) złożonym czy nie. No i tutaj sprawa jest niejednoznaczna
Tomasz Siennicki

Tomasz Siennicki Doradca podatkowy

Temat: Obalamy mity dotyczące refakturowania...

Adam Bartosiewicz:
Aha. W dalszym ciągu nie podzielam poglądów, co do niedopuszczalności refakturowania ubezpieczenia przy leasingu.
Moim zdaniem argumentacja zaprezentowana w uzasadnieniach sprowadza się do ustalenia zasady, że:
- dwa lub więcej świadczeń wykonywanych (fakturowanych) między tymi samymi podmiotami w tym samym czasie zawsze stanowi świadczenie złożone; przy czym jedno ze świadczeń jest dominujące, zaś drugie (trzecie, etc.) jest pomocnicze i służy lepszemu wykorzystaniu świadczenia pierwszego.
- jeśli jest inaczej, mimo wszystko patrz wyżej.


Hm, a niby dlaczego?
Nie wydaje mi się, aby na podstawie tej uchwały dało się wywieść, że jako jedno świadczenie powinna być potraktowana sytuacja, w której podatnik A wykonuje na rzecz podatnika B w tym samym czasie usługę, dajmy na to, sprzątania, i jednocześnie sprzedaje mu gwoździe, za co B dokonuje jednej płatności a A ujmuje to wszystko na jednej fakturze w dwóch odrębnych pozycjach.
Zygmunt Tabisz

Zygmunt Tabisz Doradca Podatkowy,
Kancelaria Doradztwa
Podatkowego BILANS

Temat: Obalamy mity dotyczące refakturowania...

Hm, a niby dlaczego?
Nie wydaje mi się, aby na podstawie tej uchwały dało się wywieść, że jako jedno świadczenie powinna być potraktowana sytuacja, w której podatnik A wykonuje na rzecz podatnika B w tym samym czasie usługę, dajmy na to, sprzątania, i jednocześnie sprzedaje mu gwoździe, za co B dokonuje jednej płatności a A ujmuje to wszystko na jednej fakturze w dwóch odrębnych pozycjach.

No właśnie !
Adam Bartosiewicz

Adam Bartosiewicz Tax Adviser ;
Solicitor

Temat: Obalamy mity dotyczące refakturowania...

Niemniej jednak tak właśnie ta uchwała bywa wykorzystywana. I do takich skutków w praktyce doprowadziła.
Później przedstawię te fragmenty z uzasadnienia, które mi się - w tym kontekście - nie podobają.
Tomasz Nierobisz

Tomasz Nierobisz Radca prawny,
doradca podatkowy

Temat: Obalamy mity dotyczące refakturowania...

Adam Bartosiewicz:
Dawid Milczarek:
Chętnie poznam jednak inne sytuacje. Zwłaszcza jestem ciekawy jakiego rodzaju podział kosztów w ramach konsorcjum Ty miałeś na myśli.

Jest to w sumie przypadek zbliżony do 79(c) dyrektywy jednak nieco się od niego różniący.
Najogólniej rzecz biorąc polega na tym, że jeden podatnik nabywa określone świadczenie (faktura na niego), zwykle to głównie ten podatnik korzysta z tego świadczenia (albo wyłącznie, albo w znacznej części), natomiast z racji tego, że świadczenie to przynosi korzyści (bezpośrednio lub pośrednio) także innym podmiotom, te inne podmioty pokrywają całość (część kosztów).

Przykładowo:
hurtownia A kupuje usługi reklamy swojego sklepu; część kosztów reklamy pokrywa producent B, w związku z tym, że również osiąga z tego tytułu korzyści (nie będąc jednak konsumentem usługi reklamy, ani też nie jest dokonywana na jego rzecz od-s ;-) -przedaż usług reklamy)
uważam, że przeniesienie przez A kosztów na rzecz B nie jest odprzedażą usług; nie do końca jest to również przeniesienie kosztów, o którym mowa w art. 79 (c).
To jest bliższe nawet pokryciu kosztów usługi przez podmiot trzeci

Czyli mamy tu odróżniać dwa elementy: korzystanie ze świadczenia(konsumpcję świadczenia) i odnoszenie korzyści? Pytanie czy takie rozróżnienie jest zasadne i nie powinno raczej być tak, że jeżeli odnoszę korzyść ze świadczenia (nawet pośrednio) i godzę się partycypować w kosztach reklamy, to korzystam również ze świadczenia? Poza tym rozumiem, ze przyjęcie tego punktu widzenia miałoby ten skutek, że ten kto nabywa świadczenia przenosząc koszty na podmiot trzeci nie świadczy usługi (transakcja poza VAT. To co wtedy z odliczeniem? 90.1 czy proporcja? Chyba proporcja, a do proporcji przecież nie wlicza się transakcji będących poza VAT (tak twierdzi przynajmniej Nsa w ostatniej uchwale)
Marek Gorzycki

Marek Gorzycki przedsiębiorca

Temat: Obalamy mity dotyczące refakturowania...

Dawid Milczarek:
Istotą refakturowania nie jest to, że ktoś na refakturze co do joty powiela stawki i kwoty, które wykazano na pierwotnej fakturze, ale to, że refakturującego traktuje się tak, jakby sam wyświadczył refakturowaną usługę. Jeżeli taka jest wola stron, wynagrodzenie za refakturowaną usługę może być dwa razy mniejsze lub dwa razy większe od wynagrodzenia wskazanego na pierwotnej fakturze

Myślę, że refakturowanie "jota w jota" wiąże się często z przeświadczeniem podatników (nie wykluczam, że zasadnym), że minimalizują w ten sposób ryzyko uznania ich działalności (w refakturowanym zakresie) za prowadzoną bez stosownych koncesji i zezwoleń...
Marek Gorzycki

Marek Gorzycki przedsiębiorca

Temat: Obalamy mity dotyczące refakturowania...

Dawid Milczarek:
Może zatem warto byłoby przy refakturowaniu ubezpieczenia leasingu odrębnie traktować OC i NNW, a odrębnie AC? Czy jednak można te świadczenia rozdzielać?

Jeśli składki za poszczególne ubezpieczenia są wyszczególnione w polisie, można określić beneficjenta ubezpieczeń - nie widziałbym przeciwwskazań do rozdzielania:
- OC to obowiązek i ochrona posiadacza i kierującego,
- NNW to ubezpieczenie kierującego i pasażerów,
- AC to ubezpieczenie właściciela.

AC widziałbym w podstawie należności z tytułu leasingu, refakturowałbym jedynie OC i NNW...
Marek Gorzycki

Marek Gorzycki przedsiębiorca

Temat: Obalamy mity dotyczące refakturowania...

A jeśli podatnik kupił pakiet ubezpieczeń bez wyszczególnionych składek za poszczególne ubezpieczenia - całość składek widziałbym w podstawie należności z tytułu leasingu. W końcu to podatnik kupił produkt, który uniemożliwia określenie ("wydłubanie") kwot do refakturowania.

A ponieważ każdy kij ma dwa końce, ciekawy jestem tego drugiego końca rozumowania jak wyżej... :-)Marek G. edytował(a) ten post dnia 24.11.11 o godzinie 19:16
Marek Gorzycki

Marek Gorzycki przedsiębiorca

Temat: Obalamy mity dotyczące refakturowania...

Adam Bartosiewicz:
Przykładowo:
hurtownia A kupuje usługi reklamy swojego sklepu; część kosztów reklamy pokrywa producent B, w związku z tym, że również osiąga z tego tytułu korzyści (nie będąc jednak konsumentem usługi reklamy, ani też nie jest dokonywana na jego rzecz od-s ;-) -przedaż usług reklamy)
uważam, że przeniesienie przez A kosztów na rzecz B nie jest odprzedażą usług; nie do końca jest to również przeniesienie kosztów, o którym mowa w art. 79 (c).
To jest bliższe nawet pokryciu kosztów usługi przez podmiot trzeci

Przykład podobny:
A - inwestor,
B - główny wykonawca,
C - podwykonawca.
B kupuje produkt ubezpieczeniowy "Gwarancja właściwego usunięcia wad i usterek". Zleceniodawcą takiej gwarancji może być zarówno główny wykonawca, jak również podwykonawca kontraktu. Beneficjentem gwarancji (niezależnie od zleceniodawcy) jest inwestor - A.
B umawia się z C na zwrot całości lub części kwot wydatkowanych na zakup gwarancji.

IMHO - transakcja między B i C poza systemem vat.Marek G. edytował(a) ten post dnia 24.11.11 o godzinie 20:59
Dawid Milczarek

Dawid Milczarek AkademiaVAT.pl

Temat: Obalamy mity dotyczące refakturowania...

Adam Bartosiewicz:
Przykładowo:
hurtownia A kupuje usługi reklamy swojego sklepu; część kosztów reklamy pokrywa producent B, w związku z tym, że również osiąga z tego tytułu korzyści (nie będąc jednak konsumentem usługi reklamy, ani też nie jest dokonywana na jego rzecz od-s ;-) -przedaż usług reklamy)
uważam, że przeniesienie przez A kosztów na rzecz B nie jest odprzedażą usług; nie do końca jest to również przeniesienie kosztów, o którym mowa w art. 79 (c).
To jest bliższe nawet pokryciu kosztów usługi przez podmiot trzeci

Ja, w zależności od konkretnych okoliczności, widziałbym tutaj:
1. Sytuację, o której mowa w art. 79 lit. c; usługę reklamową kupują zarówno A jak i B, ponieważ jednak przejściowo koszty w całości poniósł A (czynił to w imieniu B), to B część tych kosztów zwraca na rzecz A,
2. Sytuację, w której A świadczy na rzecz B usługę, przy czym nie jest to odsprzedaż usługi reklamowej, tylko zupełnie odrębne świadczenie, trudne do nazwania, ale polegające na poczynieniu kroków (np. wykupieniu usług reklamowych) zmierzających do osiągnięcia przez B pewnych korzyści (np. zwiększenia jego sprzedaży),
3. Sytuację, w której A nie ma żadnego świadczenia na rzecz B, po prostu B jest dobrym wujkiem i daje kasę A (taki przypadek wywołałby skutki wyłącznie w zakresie podatku dochodowego).

Z podobną do opisanej przez Ciebie sytuacją mamy do czynienia w dyskutowanym kiedyś przypadku, gdy pracodawca kupuje pracownikowi okulary, a pracownik zwraca część poniesionych przez pracodawcę kosztów (chodzi mi o sytuację, gdy faktura za okulary jest wystawiona w całości na pracodawcę).

***
Ze względu na to, jak Adamie traktujesz konsumpcję na gruncie VAT, rozumiem, że przypadek nr 2 jest dla Ciebie "nie do pomyślenia" ;)Dawid Milczarek edytował(a) ten post dnia 24.11.11 o godzinie 21:23
Grzegorz Pelc

Grzegorz Pelc radca prawny

Temat: Obalamy mity dotyczące refakturowania...

Nie ma już tu wiele do dodania, może poza tym, że moje podejście do refakturowania jest dosyć radykalne, bo uważam, ze na gruncie VAT-u to pojecie jest w ogóle zbędne, ale wtrącę się tu:
Dawid Milczarek:
Co do konsorcjów, to rozliczenia mogą przybrać bardzo różną formę w zależności od przyjętego modelu. Pisał o tym ostatnio M. Spychalski (szkoda że już się nie udziela na forum):
http://www.taxfin.pl/artykul,1919,Rozliczanie_podatku_...
http://www.taxfin.pl/artykul,1921,Rozliczanie_podatku_...

Też szkoda, że się nie udziela, bo może wyjaśniłby dlaczego uważa tzw. konsorcjum za umowę nienazwaną, a nie po prostu umowę spółki. Ewentualnie, jakby ktoś inny był łaskaw mnie w tej sprawie oświecić, bo może czegoś nie wiem...



Wyślij zaproszenie do