Temat: korekta faktury wewnętrznej - w jakim okresie rozliczeniowym
Marek G.:
Tym samym, stosownej korekty podatku naliczonego, należy dokonać za okres, w którym przysługiwało prawo do odliczenia tego podatku (wstecznie).
Aż boję się to puścić (tak łatwo poszło)...
Gdzie się "machnąłem"? :-)
No mnie wyszło na to samo :). A jaki argument zazwyczaj jest powoływane na rzecz innego rozwiązania? Ano taki: skoro należny = naliczony, to nie ma znaczenia, czy korekta powinna być zrobiona wstecznie czy na bieżąco.
Zastanówmy się, czy do naliczonego z tytułu WNT może znaleźć zastosowanie art. 86 ust. 10a u.p.t.u. Przepis brzmi następująco:
W przypadku gdy nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, o której mowa w art. 29 ust. 4a lub 4c, jest on obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym tę korektę faktury otrzymał. Jeżeli podatnik nie obniżył kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określonego w fakturze, której korekta dotyczy, a prawo do takiego obniżenia mu przysługuje, zmniejszenie kwoty podatku naliczonego uwzględnia się w rozliczeniu za okres, w którym podatnik dokonuje tego obniżenia.
Na pewno, tak jak Marcin wspomniał, w przypadku WNT prawo do odliczenia nie powstaje na skutek otrzymania faktury wewnętrznej. Fakturę wewnętrzną podatnik wystawia sam sobie, więc jej nie otrzymuje. Otrzymuje jednak fakturę od sprzedawcy. I teraz wszystko zależy od tego, czego dotyczy korekta. Jeżeli jest ona związana z kwotą transakcji, to sprzedawca z innego kraju wystawia fakturę korygującą, a nasz podatnik ją otrzymuje. W takiej sytuacji zatem art. 86 ust. 10a mógłby znaleźć zastosowanie i to wprost. Niestety, w omawianej w tym wątku sprawie korekta nie wynika z obniżenia ceny przez sprzedawcę, ale z błędnie zastosowanej stawki podatkowej. Korekta zatem nie będzie się wiązała z żadną fakturą korygującą otrzymaną od sprzedawcy, ale z korektą faktury wewnętrznej w zakresie stawki podatkowej. No i pytanie - czy takiego przypadku również dotyczy art. 86 ust. 10a? Literalnie rzecz biorąc - raczej nie. W końcu nabywca nie otrzymuje żadnej faktury korygującej od sprzedawcy. Można jednak rozważać zastosowanie art. 86 ust. 10a na zasadzie analogii. W końcu art. 86 ust. 10a odwołuje się nie tylko do art. 29 ust. 4a (obniżenie ceny), ale również do art. 29 ust. 4c (pomylona stawka).
Zanim sobie odpowiemy, czy możliwa jest analogiczne stosowanie art. 86 ust. 10a do WNT, to przeanalizujmy ratio legis tego przepisu. Dlaczego w przypadku transakcji krajowych ustawodawca pozwala dokonać u nabywcy korekty podatku naliczonego in minus na bieżąco na podstawie art. 86 ust. 10a? Dlaczego ustawodawca nie każe cofać się? W końcu ktoś sobie podatku naliczonego odliczył zbyt dużo (faktura pierwotna), niż mógł (faktura korygująca). Teoretycznie powinien zapłacić odsetki.
Dzieje się tak dlatego, że również sprzedawca dokonuje korekty podatku należnego in minus na bieżąco. Sprzedawca nie musi się cofać z korektą, Skarb Państwa nie musi płacić sprzedawcy odsetek za trzymane w tym czasie pieniądze. Skoro sprzedawca pierwotnie zapłacił zbyt wysoki należny, to i nie ma tragedii jeżeli nabywca odliczy sobie zbyt wysoki naliczony. To znaczy jakaś tam tragedia jest (skorygować to powinni), ale nie jest zbyt wielka (nie muszą się cofać wstecz, bo Skarb Państwa nikogo nie musiał kredytować i nic ostatecznie nie stracił).
Czy przypadek korekty należnego i naliczonego z tytułu WNT ze względu na zawyżoną pierwotnie stawkę podatkową jest analogiczy? I tak, i nie.
Tak, bo można argumentować, że skoro należny równa się naliczony, to nie ma znaczenia, czy korekta będzie na bieżąco, czy wstecz. W końcu w którymkolwiek miesiącu podatek byłby pierwotnie wykazany, Skarb Państwa złotówki by z tego tytułu i tak nie zobaczył. Poza tym, skoro i należny i naliczony rozlicza ta sama osoba (nabywca), to praktycznie nigdy nie dochodzi do sytuacji, w której podatek należny nie został odprowadzony, a podatek naliczony został odliczony. A więc teoretycznie i należny, i naliczony mogą zostać skorygowane na bieżąco. Nie wynika to z żadnego przepisu, ale jest całkiem sensowne.
Można sobie jednak wyobrazić w przypadku WNT również takie sytuacje, gdy podatek należny nie jest równy podatkowi naliczonemu. Naliczonego może w ogóle nie być, lub może być mniejszy, niż należny. Takie sytuacje powodują, że korekta podatku należnego z tytułu WNT powinna zostać dokonana wstecz i powiązana z zapłatą zaległych odsetek. A skoro taka korekta należnego będzie robiona wstecznie, to czy nie lepiej wstecznie korygować również naliczony?
***
Jestem za wprowadzeniem zmiany, która wprost będzie ustalała zasadę: wszelkie korekty (należny i naliczony, in plus i in minus) powinny być dokonywane na bieżąco. Bez nieustannej zabawy w korekty wsteczne. Dodatkowo wskazałbym przypadki, gdy korekta powinna się wiązać z koniecznością zapłaty odsetek. Nawet jednak korekty "odsetkowe" powinny być dokonywane na bieżąco - by żyło się lepiej ;).
Dawid Milczarek edytował(a) ten post dnia 13.09.11 o godzinie 20:26