Dominik Mikiewicz

Dominik Mikiewicz maps made easy,
www.cartomatic.pl ||
cartoninjas.net

Temat: skalibrowane mapy wig online

No więc stało się...
Z niezobowiązujących rozmów o kalibracji setek wyszło to małe coś:
http://hgis.cartoninjas.net/
oraz dla posiadaczy tabletów wersja mobilna: http://hgis.cartoninjas.net/projektwig/mobile/slate - testowaliśmy ją na zabawkach z androidem 3.x, powinna również hulać na ipadach.
dla nieposiadaczy tabletów wersja mobilna może być odpalona na przeglądarkach opartych o webkit, czyli np. chrome, albo safari

Jest to odsłona pierwsza, która będzie ewoluowała, bo już mamy pomysły na więcej - i danych i funkcjonalności.

Poza topo WIG, niemieckie 25k już zostały skalibrowane (wyglądają rewelacyjnie, zwłaszcza niemalże 1300 arkuszy razem ;-) i czekają na zmozajkowanie i transformację do u92.

Całość nie zaistniałaby bez ogromnej pomocy studentów, których gościliśmy w ramach praktyk. Więcej informacji, oraz krótki reportaż wideo na stronach projektu.

Będziemy wdzięczni za wszelkie sugestie, bugi, które mogły nam umknąć no i opinie.
Bogumił Szady

Bogumił Szady profesor nadzw.,
Instytut Historii
KUL

Temat: skalibrowane mapy wig online

No i gratulacje:) Moi studenci z pewnością będą z tego korzystali. Zaraz roześlę info do wszystkich w grupie i dam zajawkę na stronie. Warto, żeby zarówno zasób map jak i terytorium powiększać. Ja również zachęcam do tego wszystkich.
Dominiku, może warto rozważyć układ 900913:)

konto usunięte

Temat: skalibrowane mapy wig online

Witam,

To mój pierwszy wpis, toteż na wstępie pozwolę sobie na słowa uznania za ogrom wykonanej pracy. Zdaję sobie sprawę z tego jaka to żmudna robota. Niejednokrotnie na piechotę kalibrowałem WIG-owskie setki okolic Lublina (3-ci stopień ręcznie pow 100 punktów kontrolnych pozwala zejść do total RMS na poziomie 30m i lokalnie <100m), ale nie o tym miałem w tym poście.

Chciałem zgłosić kilka spostrzeżeń odnośnie użytkowania portalu jak i WMS-a, może pomogą w doszlifowaniu pewnych niedogodności, mianowicie:

Portal - potrzebne dodanie skali liczbowej (owszem, w praktyce, biorąc pod uwagę różne parametry ekranów to tylko przybliżenie, ale i tak jestem zdania, że jest bardzo, bardzo potrzebna) i może podziałki (na Geoportalu jest, więc czemu nie?).

Teraz trochę więcej o WMS -

Korzystanie w Arc-u jest w ogóle niemożliwe. Mapa dosyć frywolnie skacze z miejsca na miejsce w zależności od przybliżenia, układu, wyświetlanej warstwy, np. dla Lublina 1:50000 (PUWG 1992) pokazuje na "setce" okolice jeziora Gardno, a w powiększeniu "globalnym" lubelskie (shp gmin z CODGiK-u) wypada w Małopolskim i Świętokrzyskim "na pięćsetce"... Panowie, macie pomysł skąd takie wariacje?

W Quantum sprawy mają się dobrze, WMS siedzi gdzie trzeba, jedyna uwaga jaka mi się nasuwa to luki w wyświetlaniu pomiędzy seriami map:
setka wyświetla się do 1:99999, trzysetka od 1:100001 do 299999, pięćsetka od 1:300001 w dół - słowem mapy taktyczna i operacyjna nie są wyświetlane w swoim nominalnym powiększeniu, czyżby ktoś zapomniał domknąć zbiory prawostronnie?

Swoją drogą proponuję danie użytkownikowi większej swobody wyświetlania map, przecież nic nie zaszkodzi jeśli będzie można zobaczyć setkę w przybliżeniu 1:150000. Stopień generalizacji dla map "100" i "150" jest w zasadzie podobny. To samo tyczy się wyświetlania map przeglądowych w większym przybliżeniu niż wyznaczała by to skala map podległych w ciągu skalowym, np operacyjnej trzysetki w 1:75000 pozwoliło by na porównanie stopnia generalizacji chociażby z setką WZ-kartu.

W tym momencie to tyle, mam nadzieję, że moje uwagi zaliczą się do kategorii konstruktywnych. Pozdrawiam.Jakub Kuna edytował(a) ten post dnia 07.09.11 o godzinie 22:46
Dominik Mikiewicz

Dominik Mikiewicz maps made easy,
www.cartomatic.pl ||
cartoninjas.net

Temat: skalibrowane mapy wig online

Uwagi jak najbardziej konstruktywne :-)

@portal:
info o skali na mapie - będzie dodane; podziałka pewnie również. Dzięki.

@wms:
Co do przedziałów skalowych - takich końcówek dokładnie nie mamy, ale blisko ;-) Skale wyglada na to są rozumiane różnie.

W każdym bądź razie spostrzeżenie słuszne - 100k jest wyświetlana dla skal >= 100k, 300k jest dla skal < 100k i >=300k, a 500k dla skal mniejszych niż 300k. Związane to jest z czytelnością map wyświetlonych w danym powiększeniu na monitorze - chodziło o to, żeby mapa widoczna była do momentu, w którym możliwe jest odczytanie na niej tekstu.

Rozumiem zapotrzebowanie na mapy w układzie 92 bez ograniczeń skalowych - dodaliśmy właśnie wersje warstw wms bez nich właśnie:

http://wms.hgis.cartoninjas.net/?source=wig2180&map=wi...
http://wms.hgis.cartoninjas.net/?source=wig2180&map=wi...
http://wms.hgis.cartoninjas.net/?source=wig2180&map=wi...
http://wms.hgis.cartoninjas.net/?source=wig2180&map=wi...

Z założenia wersja wigAllnsr jest kontenerem dla 3 warstw i wyświetlenie ich 3 w ramach jednej nie rozbitej warstwy wms nie będzie miało sensu.

Czemu wms nie działa pod arkiem... Nie wiem, nie mam pod ręką arca, więc trudno mi to w tej chwili sprawdzić. Ale postaramy się to ogarnąć. Czy 4326 też sprawiał problemy?

konto usunięte

Temat: skalibrowane mapy wig online

Problemy z 4326 są takie, że WMS w ogóle nie zasysa rastrów, zarówno w Arc-u jak i Quantum - tak jakby przedstawiony obszar Polski nie był miejscem wyświetlania arkuszy. Jak pozostali użytkownicy, ktoś już próbował? Może na innym sofcie?

Dzięki za linki do EPSG:2180, co racja to racja - pokrycie całego kraju w setce robi wrażenie. Marzy mi się coś podobnego dla setki Karte des Westlichen Russlands, niestety większość dostępnych arkuszy to 1-bitowe gify - nie dość, że brzydkie, to jeszcze oddalone poza skalę nominalną robią się zupełnie nieczytelne.

Zakład Kartografii UMCS dysponuje sporą kolekcją tych pruskich map. Może jak w końcu wejdziemy do nowej pracowni, znajdzie się odpowiedni sprzęt i czas na skanowanie do .jpg.
Dominik Mikiewicz

Dominik Mikiewicz maps made easy,
www.cartomatic.pl ||
cartoninjas.net

Temat: skalibrowane mapy wig online

Dzięki za info - obadam to w wolnej chwili. WMS zdaje się odpowiadać na zapytania, ale może coś gdzieś sie posypało...

[EDIT]: wygląda na to, że rozbiliśmy się o kolejność współrzędnych dla 4326 bbox dla wersji wms 1.3.0...
Dodałem szybkiego fixa, więc teraz wms w 4326 powinien już działać pod qgis...Dominik Mikiewicz edytował(a) ten post dnia 08.09.11 o godzinie 17:55

konto usunięte

Temat: skalibrowane mapy wig online

Z chęcią przetestuję ;D

Cofam wypowiedź o 1-bitowych gifach niemieckiej KdwR - archiwumWIG udostępniło na mapsterze pokrycie w barwnych jpg (min 400 dpi) dla współczesnych granic niemal w całości:

http://igrek.amzp.pl/mapindex.php?cat=KWR100

Dominiku, planujecie II edycję praktyk?? ;)Jakub Kuna edytował(a) ten post dnia 22.09.11 o godzinie 15:50
Dominik Mikiewicz

Dominik Mikiewicz maps made easy,
www.cartomatic.pl ||
cartoninjas.net

Temat: skalibrowane mapy wig online

Na razie nie planujemy drugiej edycji, ale rozmawiamy o rozkręceniu projektu.Sposobów na dołączenie się będzie zapewne kilka, więc w tej, czy innej formie dołożyć swoją cegiełkę będzie można.

W najbliższym czasie wystawimy poprawioną ździebko wersję portalu i zapewne w weekend (oby tak szybko ;-) będziemy mielić Messtischblaty - od razu uprzedzam, że nasze wmsy i kafelki mogą być prez chwilę dość nieresponsywne.

Jesteśmy otwarci na propozycje i sugestie, czy tutaj, czy bezpośrednio do nas w każdym bądź razie ;-)
Dominik Mikiewicz

Dominik Mikiewicz maps made easy,
www.cartomatic.pl ||
cartoninjas.net

Temat: skalibrowane mapy wig online

A tutaj mały przedsmak Messtischblatów:

Obrazek

W chwili obecnej mamy 1297 skalibrowanych arkuszy i właśnie je zmozajkowaliśmy do jednego pliku w epsg:4326 - ecw waży 34.6 GB i ma rozmiar w pikselach 580000 x 306000.

Właśnie odpaliłem transformację do u92, jak będzie gotowa, wepniemy ją w w portal i naturalnie wystawimy wmsy dla 2180 i 4326.

konto usunięte

Temat: skalibrowane mapy wig online

Panowie,

wybaczcie spamowanie, o tym po prostu trzeba powiedzieć:

Dominiku,

Gratuluję III miejsca nagrody publiczności w Konkursie na Internetową Mapę Roku.

Pozdrawiam,
Bogumił Szady

Bogumił Szady profesor nadzw.,
Instytut Historii
KUL

Temat: skalibrowane mapy wig online

Nie wiedziałem i dołączam się do gratulacji... Dominiku, myślę, że będzie to ważny argument w dalszym rozwijaniu projektu.

Bogumił
Dominik Mikiewicz

Dominik Mikiewicz maps made easy,
www.cartomatic.pl ||
cartoninjas.net

Temat: skalibrowane mapy wig online

Thnx ;-)
To faktycznie miłe, że doceniono zajawkę tego, w co mamy nadzieję portal rozwinąć.

Będę wdzięczny za potestowanie tego:
http://wms.hgis.cartoninjas.net/?source=m25k2180&map=m25k
http://wms.hgis.cartoninjas.net/?source=m25k4326&map=m25k

Tileset pojawi się w uaktualnionej wersji przeglądarki, a tą mamy nadzieję wystawić na dniach.

Jeszcze jedna sprawa - jak już wspominałem chcemy rozwijać projekt i funkcjonalnie i w zakresie udostępniancyh danych. WIGowskich map do skalibrowania pozostało nie mało, więc nieco wolnego czasu i chęci na pewno się przyda. Planujemy z Bogumiłem opracować jak najprostszą formułę zdalnego przygotowywania danych do ich zautomatyzowanego przetwarzania i jak tylko dookreślimy, jak to może wyglądać, damy znać. W końcu poza mapam WIG jest jeszcze nieco ciekawych źródeł arkuszowych starszych i młodszych, które warto byłoby przemielić i udostęnić szerzej ;-)

Mamy jeszcze wiele innych ciekawych pomysłów uatrakcyjnienia projektu, ale o tym, jak będziemy mieli coś namacalnego, a nie tylko idee ;-)
Dominik Mikiewicz

Dominik Mikiewicz maps made easy,
www.cartomatic.pl ||
cartoninjas.net

Temat: skalibrowane mapy wig online

Uaktualniona wersja hGIs@cartoninjas.net została właśnie wystawiona on-line: http://hgis.cartoninjas.net/

Poza dodanymi Messtischblattami nieco zmian funkcjonalnych i wizualnych - całość opisana w change logu.

Zwyczajowo już wszelkie uwagi / komentarze / sugestie mile widziane.

Apka jest dość wymagająca, jezeli chodzi o przeglądarki, także sugerujemy (według naszych preferencji) Chrome, Firefox, Opera, albo Safari (brak obsługi pluginu GE), IE 9+ (tak, tak 9+ ;-)

Zdajemy sobie sprawę z niedoskonałości i pewnych bugów, które mogą czasami wyskoczyć zza krzaka, więc gdyby coś było nie teges, to dajcie pls znać.

konto usunięte

Temat: skalibrowane mapy wig online

Świetnie. Mi się podoba. Zwłaszcza dodatkowe narzędzia są fajne, czyli wyszukiwarka miejscowości oraz powiązanie z google maps. WMS-a jeszcze nie testowałem. No dobrze, a jakie mapy będą następne? :)
Dominik Mikiewicz

Dominik Mikiewicz maps made easy,
www.cartomatic.pl ||
cartoninjas.net

Temat: skalibrowane mapy wig online

to zależy od czasu i mocy przerobowych...
Chcemy rozszerzyć WIG na wschód, myśleliliśmy o mapie kwatermistrzostwa, jest nieco map austriackich i rosyjskich, są powojenne mapy amerykańskie. Właściwie jest tego całkiem sporo. Mamy nadzieję, że z czasem ogarniemy wszystko co jest do ogarnięcia, a może nieco więcej ;-)
Piotr Noszczyński

Piotr Noszczyński Archeolog,
Forschungsstelle
Kaiserpfalz
Ingelheim

Temat: skalibrowane mapy wig online

tez mi się podoba. bardzo szybko i płynnie działa. Podział na okna mapa historyczna / Google jest dość praktyczny. Gratuluje.
Daniel Zinkiewicz

Daniel Zinkiewicz Geoinformatyk,
specjalista GNSS

Temat: skalibrowane mapy wig online

Po pierwsze chciałbym pogratulować twórcom serwisu bo jeżeli chodzi o mnie to jestem pod wielkiem wrażeniem. Zawsze miałem słabośc do pruskich opracowań mapowych i pamiętam jak dobre kilka lat temu pojawiały się pierwsze arkusze tych map w necie i nocami sciągało się je aby później kluczyć palcem po ekranie całymi godzinami. Teraz to już zupełnie inna jakość...

Przechodząc do sedna chciałbym dowiedzieć się kilku szczegółów dotyczących dostępu do serwisu WMS. Dokładnie chodzi mi o poszczególne parametry zapytania do serwera WMS - głównie problematyczny jest dla mnie poprawny parametr LAYER dla wersji http://wms.hgis.cartoninjas.net/?source=m25k4326&map=m25k

Podejrzewam że może to być banalne ale nie ukrywam że robie to pierwszy raz. Czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć (myślę że najszybciej jest u źródła ;) )

A swoją drogą to chciałbym wykorzystać serwis wms hgis.cartoninjas.net do napisania mini przeglądarki map dedykowanej na Androida.
Dominik Mikiewicz

Dominik Mikiewicz maps made easy,
www.cartomatic.pl ||
cartoninjas.net

Temat: skalibrowane mapy wig online

Dokument capabilities serwisu jest tym, czego szukasz: http://wms.hgis.cartoninjas.net/?source=m25k4326&map=m...

Dla mestisshblatów nazwa warstwy to 'M25k_lonLat' - jest tylko jedna warstwa.
Daniel Zinkiewicz

Daniel Zinkiewicz Geoinformatyk,
specjalista GNSS

Temat: skalibrowane mapy wig online

Wiekie dzięki za pomoc!

Podejrzewałem że pytam się o banał. Jednak noc obniża poziom spostrzegawczości a sprzyja literówkom.
Karol Poćwierz

Karol Poćwierz Projektant
Instalacji /
Właściciel firmy,
JKP-INSTAL

Temat: skalibrowane mapy wig online

Witajcie,
Nigdzie nie mogę znaleźć pomocy, więc postanowiłem zwrócić się tutaj.
Od wielu miesięcy używam fantastycznego programu "OruxMaps" na androida.
w banalny sposób można wprowadzić do niego wms-y z geoportalu, jednak w żaden sposób nie mogę uruchomić map WIG i Messtischblatter.
Tutaj http://oruxmaps.foroactivos.net/t3077-problem-with-wms ktoś inny opisał ten sam problem.
Przepraszam jeśli zaśmiecam wątek, ale może jest to banalny problem który można łatwo rozwiązać.
Pozdrawiam
KarolTen post został edytowany przez Autora dnia 21.08.13 o godzinie 22:36

Następna dyskusja:

Skala mapy historycznej




Wyślij zaproszenie do