Dawid Milczarek

Dawid Milczarek AkademiaVAT.pl

Temat: Wystawienie faktury przez wydaniem towaru / wykonaniem...

Zainspirowany uwagą Tomka Krywana z innego wątku, otwieram nowy temat, który od jakiegoś czasu znowu chodzi mi po głowie.

Zgodnie z art. 19 ust. 4 u.p.t.u., jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Czy zawsze faktura wystawiona przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi rodzi powstanie obowiązku podatkowego? Zakładam przy tym, że tę fakturę da się przyporządkować do mającej nastąpić w rozsądnym czasie transakcji (nie jest to "pusta" faktura).

Czasami pojawiają się głosy (np. tutaj), że faktura taka nie rodzi powstania obowiązku podatkowego (powstaje on wówczas na podstawie art. 19 ust. 1 u.p.t.u.). Mnie jednak argumentacja odwołująca się do Dyrektywy za bardzo nie przekonuje. Moim zdaniem art. 66 Dyrektywy upoważnia państwa członkowskie do uznania, że również faktura wystawiona przed wydaniem towaru / wykonaniem usługi rodzi powstanie obowiązku podatkowego.

Problemem jednak może być to, jak rozumieć nasze przepisy krajowe. Art. 19 ust. 4 oraz art. 19 ust. 5 u.p.t.u. sugerują, że w przepisach tych chodzi o fakturę POTWIERDZAJĄCĄ wydanie towaru lub wykonanie usługi (jej części). Czyżby zatem chodziło o fakturę wystawioną już po wydaniu towaru / wykonaniu usługi?

Mam wątpliwości. Ja raczej odczytuję art. 19 ust. 4 u.p.t.u. w ten sposób: obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, jeżeli dana transakcja POWINNA być potwierdzona fakturą, a nie jeżeli ZOSTAŁA potwierdzona fakturą.Dawid Milczarek edytował(a) ten post dnia 11.07.11 o godzinie 12:36

konto usunięte

Temat: Wystawienie faktury przez wydaniem towaru / wykonaniem...

Rozumiem, że oczywiście nie masz na myśli przypadków o szczególnym momencie powstania obowiązku.
Poza przypadkami, gdy os. fiz. nieprowadząca działalności lub rolnik ryczałtowy nie zażądają faktury, a mimo to ją wystawisz, to w każdym innym przypadku "powinna".

W praktyce raczej nie widzę powodu, żeby wystawiać bez żądania fakturę osobom należącym do jednej z dwóch ww. kategorii, dopóki nie wyda się towaru/nie wyświadczy usługi ... ale może brak mi wyobraźni :)
Robert Adam Okulski

Robert Adam Okulski Doradca Podatkowy
lic. 1030

Temat: Wystawienie faktury przez wydaniem towaru / wykonaniem...

Dawid Milczarek:
... Czy zawsze faktura wystawiona przed wydaniem towaru lub wykonaniem
usługi rodzi powstanie obowiązku podatkowego? Zakładam przy tym, że tę fakturę da się przyporządkować do mającej nastąpić w rozsądnym czasie transakcji (nie jest to "pusta" faktura)...
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy ITPP2/443-203/11/AP, uważa że tak :

"Jednocześnie należy zwrócić uwagę, że wykładnia art. 108 ust. 1 ustawy wskazuje, iż wystawienie faktury zobowiązuje wystawcę do rozliczenia wykazanego w niej podatku należnego, nawet w przypadku, gdy nie dokumentuje ona żadnej czynności."

ale przy okazji "załatwia" temat odwiecznej dyskusji można czy nie można,

"Analogiczny wniosek należy wywieźć z treści art. 19 ust. 4 powołanej ustawy. Wykładnia tego przepisu jednoznacznie wskazuje, że powstanie obowiązku podatkowego jest ściśle związane z wystawieniem faktury, która winna potwierdzać dokonanie dostawy, co w kontekście przepisu art. 7 ust. 1 ustawy oznacza, iż fakturę należy wystawić dopiero w momencie, gdy towar jest postawiony do dyspozycji nabywcy. W myśl bowiem art. 7 ust.1 ww. ustawy, przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…)."

niezależnie od tego czy termin przyszłej transakcji nastąpi w czasie rozsądnym czy nierozsądnym i z tego powodu ze stanowisko spółki uważa za nieprawidłowe stwierdzenie iż :

"Spółka stwierdziła, że mimo, iż nie doszło do wydania towaru, żadne przepisy nie zabraniają wcześniejszego wystawienia faktury."

w tym przypadku nawet czas t = 48h okazał się za długi... Robert Adam Okulski edytował(a) ten post dnia 11.07.11 o godzinie 14:40
Grzegorz Pelc

Grzegorz Pelc radca prawny

Temat: Wystawienie faktury przez wydaniem towaru / wykonaniem...

Z tego, co pamiętam, sądy chyba dosyć jednomyślnie twierdzą, że przedwcześnie wystawiona faktura nie rodzi sama z siebie obowiązku podatkowego. Takie też jest stanowisko IS K-ce.
Tomasz Krywan

Tomasz Krywan Doradca podatkowy

Temat: Wystawienie faktury przez wydaniem towaru / wykonaniem...

Grzegorz P.:
Z tego, co pamiętam, sądy chyba dosyć jednomyślnie twierdzą, że przedwcześnie wystawiona faktura nie rodzi sama z siebie obowiązku podatkowego. Takie też jest stanowisko IS K-ce.

no nie wiem czy tak jednomyślnie - jak czytamy w wyroku WSA we Wrocławiu z 5 stycznia 2010 r. (SA/Wr 1467/09), „w przedmiotowej sprawie strona skarżąca wystawiła faktury przedwcześnie przed wykonaniem usługi, co (…) nie jest zabronione albowiem przepis wyraźnie przewiduje jedynie termin końcowy wystawienia faktury, tj. nie później niż 7. dnia od wykonania usługi. Zatem skoro strona skarżąca wystawiła fakturę na całkowitą wartość usługi to ona w myśl art. 19 ust. 4 ustawy o p.t.u. będzie generowała powstanie obowiązku podatkowego wobec kwoty objętej wspomnianą fakturą”. Podobnie WSA we Wrocławiu w wielu innych wyrokach, np. z dnia 24 marca 2009 r., I SA/Wr 1054/08 czy wyrok z dnia 16 października 2009 r., I SA/Wr 1014/09.
Grzegorz Pelc

Grzegorz Pelc radca prawny

Temat: Wystawienie faktury przez wydaniem towaru / wykonaniem...

Hmm, widocznie Wrocław ma własne zdanie. Tego typu sprawami zajmowałem się jakieś 2 lata temu, potem pomysł opodatkowania raz na zawsze padł.

Następna dyskusja:

Wystawienie duplikatu faktu...




Wyślij zaproszenie do