konto usunięte

Temat: 21 decyzja w sprawie ESK

Za kilka dni zapadnie decyzja w sprawie przyznania tytulu europejskiej stolicy kultury
Miejmy nadzieje, ze Wrocław jednak nie zostanie wybrany. ta impreza w skali europejskiej nie ma zadnego znaczenia, takimi stolicami byly na przyklad Linz czy inne tego typu miasta i pies z kulawą nogą nie zwrocił na to uwagi.
Wygrana spowoduje kolejne topienie pieniedzy w inwestycje, ktore nie mają zadnego wpływu na jakosć codziennego zycia wrocławian. Zamiast remontowac ulice, wydłużac linie komunikacyjne, czyścić miasto, inwestować w żłobki, przedszkola itd, znów będzie pijarowskie bicie piany, ładowanie kasy w wydumane wielkie imprezy itd.
Obecna ekipa rządząca miasta kocha takie przedsiewzięcia. Tymczasem Wrocław to nie wielkie miasto europejskie, ale zwykła przeciętna mieścina sredniej wielkosci, taka sama jak setki innych. Pora zejsc z obłoków i zając sie codziennością.
Wrocław potrzebuje sprawnej i punktualnej komunikacji miejskiej, wiekszych nakładów na czystość, dalszej przebudowy układu komunikacyjnego, remontów dziesiątek kilometrów zniszczonych ulic z poniemieckiej kostki itd.

konto usunięte

Temat: 21 decyzja w sprawie ESK

Mnie też od jakiegoś czasu kolebie się gdzieś po głowie "wystarczy już igrzysk, teraz chcemy chleba". Brakuje miejsc w żłobkach i przedszkolach. Nie widać efektów komercjalizacji badań naukowych (choć powstają kolejne służące jej instytucje). Brakuje miejsc przesiadkowych z samochodów na komunikację miejską. Zbyt mało jest ułatwień dla mikroprzedsiębiorstw. Ślimaczą się prace nad wrocławskim obszarem metropolitalnym (2 konkurencyjne projekty i brak wyraźnych perspektyw na porozumienie).
Euro 2012 popchnęło nas inwestycyjnie o lata do przodu, ale pora chyba zająć się także bardziej przyziemnymi i mniej spektakularnymi sprawami. Osobiście jakoś przeżyję bez ESK i sportów nieolimpijskich.
W odróżnieniu od Jana uważam, że "pijar" jest bardzo ważny. Ale wolałbym, żeby np. rzetelniej, szerzej i z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym informowano o funduszach europejskich do wykorzystania, a nie topiono pieniądze w wysokobudżetowych, drugorzędnych imprezach.

konto usunięte

Temat: 21 decyzja w sprawie ESK

Pijar jest ważny, zgoda. Ale, zauważ, Wrocław doskonałego pijaru dorobił sie juz w poprzedniej dekadzie i nie trzeba nadal bić w ten bęben.
Trzeba zmienić miasto. A do tego nie potrzeba kolejnej dętej imprezy.

konto usunięte

Temat: 21 decyzja w sprawie ESK

Problemy naszego miasta są oczywiste. Jednakże, nie umniejszałbym tak dramatycznie roli nakładów na kulturę i sztukę. Ma bezpośredni i pośredni wpływ na samopoczucie mieszkańców (poprawia!:), jak i na wzrost innowacji i kreatywności w regionie, nie mówiąc już o przyciąganiu i zatrzymywaniu inwestycji (tak zwany "klimat" miasta jest czymś trudnomierzalnym, a przecież niepozbawionym znaczenia). To nie są tylko moje spostrzeżenia ale przedmiot wielu badań z zakresu nauk społecznych i ekonomii.
Ja się ciesze, że w tym mieście tyle się dzieje. Przecież nie samym polsatem człowiek żyć powinien ;)

konto usunięte

Temat: 21 decyzja w sprawie ESK

Jan Kowalski:
Za kilka dni zapadnie decyzja w sprawie przyznania tytulu europejskiej stolicy kultury
Miejmy nadzieje, ze Wrocław jednak nie zostanie wybrany. ta impreza w skali europejskiej nie ma zadnego znaczenia, takimi stolicami byly na przyklad Linz czy inne tego typu miasta i pies z kulawą nogą nie zwrocił na to uwagi.
Wygrana spowoduje kolejne topienie pieniedzy w inwestycje, ktore nie mają zadnego wpływu na jakosć codziennego zycia wrocławian. Zamiast remontowac ulice, wydłużac linie komunikacyjne, czyścić miasto, inwestować w żłobki, przedszkola itd, znów będzie pijarowskie bicie piany, ładowanie kasy w wydumane wielkie imprezy itd.
Obecna ekipa rządząca miasta kocha takie przedsiewzięcia. Tymczasem Wrocław to nie wielkie miasto europejskie, ale zwykła przeciętna mieścina sredniej wielkosci, taka sama jak setki innych. Pora zejsc z obłoków i zając sie codziennością.
Wrocław potrzebuje sprawnej i punktualnej komunikacji miejskiej, wiekszych nakładów na czystość, dalszej przebudowy układu komunikacyjnego, remontów dziesiątek kilometrów zniszczonych ulic z poniemieckiej kostki itd.

Coś co dla Wrocławia jest bez różnicy bardzo przyda się Katowicom. Dobra promocja, imprezy kulturalne, słowem wszystkie zabiegi które przyciągną ludzi do miasta. Tego tutaj brakuje.

konto usunięte

Temat: 21 decyzja w sprawie ESK

Dawid T.:

Coś co dla Wrocławia jest bez różnicy bardzo przyda się Katowicom. Dobra promocja, imprezy kulturalne, słowem wszystkie zabiegi które przyciągną ludzi do miasta. Tego tutaj brakuje.

Zgadza się. Ze wszystkich polskich kandydatów do ESK, to Katowice najwięcej by na niej skorzystały. Zarówno potrzebują takiego "kopa kulturalnego", jak i dają spore szanse na jego wykorzystanie. Jestem za.

@Paweł: ja też nie miałem zamiaru umniejszać roli nakładów na kulturę i sztukę. Raczej chodzi o nazwanie po imieniu czym jest ESK i zapytanie o zdrowy rozsądek. ESK to impreza o mocno dyskusyjnej wartości promocyjnej. Orientujesz się może jakie miasta są "Europejskimi stolicami kultury" w tym roku? Bo ja nie. (Oczywiście można to wygooglać, ale taki test spontanicznej znajomości brandu wiele mówi o randze ESK.) W wizerunku Wrocławia (niezłym) niewiele by to zmieniło. No i pozostaje nadal aktualna kwestia priorytetów miasta. Czy to aby na pewno jest to, na czym powinniśmy się skupić w tym momencie? (Finansowo, organizacyjnie, intelektualnie, itd.) Śmiem wątpić.

Jedynym przekonującym mnie argumentem za ESK jest 1,5 mln euro do ugryzienia, z przeznaczeniem na kulturę. Choć wolałbym, aby moje miasto starało się o 1,5 mln euro na coś bliższego realnym potrzebom mieszkańców.
Jakub L.

Jakub L. Programista

Temat: 21 decyzja w sprawie ESK

Socjalistyczna, wróć, Europejska Stolica Kultury jest chyba rozpoznawalna na porównywalnym poziomie co Igrzyska Nieolimpijskie.

Chociaż niektóre z dyscyplin na tych ostatnich brzmią interesująco do popatrzenia.

konto usunięte

Temat: 21 decyzja w sprawie ESK

Wczoraj minister kultury Bogdan Zdrojewski wypowiedział się także w sprawie listu lubelskich środowisk kulturalnych zaskoczonych tym, że tuż przed wynikiem konkursu ogłoszono decyzję o przyznaniu 100 milionów złotych dotacji dla Wrocławia, czyli jednego z kandydatów. Zdrojewski powiedział PAP, że list odbiera jako "smutne nieporozumienie". Tłumaczył, że pieniądze są z Krajowej Rezerwy Wykonania - 67 mln euro - i mają być przeznaczone na wsparcie finansowe kilkunastu inwestycji nie tylko we Wrocławiu.

Więcej... http://lublin.gazeta.pl/lublin/1,35640,9820129,Mocno_t...
Jakub L.

Jakub L. Programista

Temat: 21 decyzja w sprawie ESK

Przecież zbliżają się wybory, trzeba jakoś użyźnić teren.
Pawel Kwiecien

Pawel Kwiecien Nie szukaj
problemów, szukaj
rozwiązań.

Temat: 21 decyzja w sprawie ESK

No, to mamy.

konto usunięte

Temat: 21 decyzja w sprawie ESK

No, to mają...
Marcin T.

Marcin T. Inżynier, grafik

Temat: 21 decyzja w sprawie ESK

Możemy wystawić tytuł ESK na allegro ;) Lublin z chęcią kupi. Jeszcze zarobimy ;)

konto usunięte

Ala L.

Ala L. specjalista ds. w s
z y s t k i e g o

Temat: 21 decyzja w sprawie ESK

no to macie;)

konto usunięte

Temat: 21 decyzja w sprawie ESK

No i dobrze :)

(Dutkiewicz wreszcie może sie pochwalić, że cóś wygrał dla Wrocławia)
Kasia A.

Kasia A. marketingowiec,
manager z
wieloletnim
doświadczeniem

Temat: 21 decyzja w sprawie ESK

Tylko nie oszalejcie z tej radości... Ludzie, co się z Wami dzieje? Przecież to ogromny sukces miasta. Nasz sukces!
Ken Fleming

Ken Fleming native speaker :
graphic designer :
legal alien

Temat: 21 decyzja w sprawie ESK

Oto polska mentalność. Narzekać, marudzić, krytykować.

Your glass is always half empty, never half full :)
Jakub L.

Jakub L. Programista

Temat: 21 decyzja w sprawie ESK

Kasia A.:
Tylko nie oszalejcie z tej radości... Ludzie, co się z Wami dzieje? Przecież to ogromny sukces miasta. Nasz sukces!

A bez googlania to ile przeciętny cieszący się z wygranej Wrocławianin wie o przedsięwzięciu zwanym "Europejską Stolicą Kultury"?
Jak nie wie co Wrocław wygrał, to z czego się cieszy?

konto usunięte

Temat: 21 decyzja w sprawie ESK

To co marudy - żałoba we Wrocławiu :)
Dominik Głowacki

Dominik Głowacki Ars enigma -
Właściciel

Temat: 21 decyzja w sprawie ESK

Wchodziłem tu z zamiarem pogratulowania Wam wygranej, ale wobec tego co przeczytałem powyżej - składam kondolencje :-)

Następna dyskusja:

Potrzebna porada w sprawie ...




Wyślij zaproszenie do