Malgorzata Saadani

Malgorzata Saadani Coach ICC, trener,
konsultant
ds.etykiety i
wizerunku (co...

Temat: Dress Code-kiedy łamać zasady?

Dominika: zainicjowalas ciekawy watek o lamaniu konwencji, a nie o znoszeniu wysokich temperatur. Zreszta rownie dobrze mozemy porozmawiac o niskich temperaturach, ktore sa rownie trudne do wytrzymania.
Jesli chce sie lamac zasady, to najpierw trzeba je znac, potem nabrac troche doswiadczenia, a dopiero potem probowac nadac im jakis osobisty wymiar. Zapewniam Cie, ze znakomita wiekszosc (jesli nie 100%) wszelkich zasad DC i SV ma swoje uzasadnienie praktyczne. Ale trzeba zadac sobie trud, zeby je poznac, a dopiero potem krytykowac.
Maciej Łobejko

Maciej Łobejko Człowiek z nowymi
pomysłami jest
wariatem dopóki nie
odni...

Temat: Dress Code-kiedy łamać zasady?

Drogie Panie i Panowie,

Ja jestem zwolennikeim łamania pewnych zasad ale do granic. Sam jestem Polakiem ale niekdy jest mi wsytd, jak my Polacy się ubieramy. I tak np. największym obciachem co do garniturów jest zakładanie koszuli z krótkim rękawem... Nie wspomnę o wiązaniu krawatów do koszul tzw. sportowych (z guziczkami przy kołnierzyku). Pomijam fakt, że ktoś kupuje garnitur 300g wełna na lipiec. Jeśli czuje się w nim komfortowo niech w nim chodzi, ale niech go Bóg broni przed zakładaniem pod tą marynarkę koszuli z krótkim rękawem...
Maria B.

Maria B. Niczego nie wiedzą,
niczego nie potrafią
znaleźć, bo ich ...

Temat: Dress Code-kiedy łamać zasady?

dominika S.:
Stoi w poście jak byk PYTANIE,
Co Ci stoi????? PLec zmienilas????
Maria B.

Maria B. Niczego nie wiedzą,
niczego nie potrafią
znaleźć, bo ich ...

Temat: Dress Code-kiedy łamać zasady?

dominika S.:
jaki cel spełniają u nas garnitury i długi rękaw,
A no taki, ze wbrew temu co napisalas wysokie tempratury w Polsce trwaja gora 3 tygodnie. Przez reszte roku garnitury oraz dlugi rekaw sa jak najbardziej uzasadnione. Wlasnie ze wzgledu na nasza szerokosc geograficzna. Podobnie jak z kiltem - przykro mi, ale napisalas tak kompletnie nieprecyzyjna rzecz, ze rece opadaja.
I po raz kolejny - zamiast napisac - o kurcze...chodzilo mi oczywiscie tylko o lato - brniesz dalej.
Maciej Łobejko

Maciej Łobejko Człowiek z nowymi
pomysłami jest
wariatem dopóki nie
odni...

Temat: Dress Code-kiedy łamać zasady?

Mnie w poście tez stoi :)
Maria B.:
dominika S.:
Stoi w poście jak byk PYTANIE,
Co Ci stoi????? PLec zmienilas????
Malgorzata Saadani

Malgorzata Saadani Coach ICC, trener,
konsultant
ds.etykiety i
wizerunku (co...

Temat: Dress Code-kiedy łamać zasady?

Sprobuje merytorycznie uporac sie z dlugim rekawem:
Jesli chodzi o sezon jesien-zima-wiosna, to dlugi rekaw jest raczej normalny. Jesli chodzi o lato, to dlugi rekaw pomaga odizolowac skore od ubrania wierzchniego. Bo rozumiem, ze nie ma jeszcze postulatu ws. garniturow z krotkim rekawem dla panow ;-) Purysci pod koszula nosza jeszcze jedna cienka bawelniana warstwe, aby na koszuli nie pojawily sie nieestetyczne mokre plamy od potu. Te sama role pelni koszula wzgledem marynarki. Koszula z dlugim rekawem ulatwia dbanie o marynarke, ktorej nie mozna codziennie wrzucac do pralki. Korzyscia uboczna koszuli z dlugim rekawem jest oszczedzenie rozmowcom widoku nagich przedramion (czesto bujnie owlosionych lub piegowatych) i ich ochrona przed sloncem (panowie prowadzacy samochod w koszuli z krotkim rekawem na pewno zauwazyli u siebie roznice koloru miedzy obydwoma przedramionami).
No i jeszcze historycznie: silna opalenizna, oprocz tego ze niezdrowa dla skory i mlodosci, przez cale wieki byla utozsamiana z ludem pracujacym, a nie spoleczna elita. Im wyzsza klasa spoleczna, tym bardziej zaslaniano cialo, a ubior pelnil role wyznacznika statusu. I pomimo zmian jakie w tej dziedzinie nastapily, wciaz troche tak jest.
Maria B.

Maria B. Niczego nie wiedzą,
niczego nie potrafią
znaleźć, bo ich ...

Temat: Dress Code-kiedy łamać zasady?

Maciej Łobejko:
Mnie w poście tez stoi :)
Zboczeniec :PPP
:)))))))))))))))))))))))
Krzysztof Dalasiński

Krzysztof Dalasiński Trener - freelancer

Temat: Dress Code-kiedy łamać zasady?

Maciej Łobejko:
Mnie w poście tez stoi :)
Maria B.:
dominika S.:
Stoi w poście jak byk PYTANIE,
Co Ci stoi????? PLec zmienilas????
Chyba powinno być, że w pasie stoi ... eh te literówki:))))
Krzysztof Dalasiński

Krzysztof Dalasiński Trener - freelancer

Temat: Dress Code-kiedy łamać zasady?

Malgorzata Saadani:
Bo rozumiem, ze nie ma jeszcze postulatu ws. garniturow z krotkim rekawem dla panow ;-)

Źle rozumiesz, Małgosiu: http://www.goldenline.pl/forum/2284810/garnitur-z-krot... :)
Maria B.

Maria B. Niczego nie wiedzą,
niczego nie potrafią
znaleźć, bo ich ...

Temat: Dress Code-kiedy łamać zasady?

Malgorzata Saadani:
>(panowie
prowadzacy samochod w koszuli z krotkim rekawem na pewno zauwazyli
to sie nazywa "zimny lokiec" :)))))

Temat: Dress Code-kiedy łamać zasady?

W pierwszej wypowiedzi, a także dlaszych jest mowa tylko o graniturach i koszulach w czasie letnim. Nie bez kozery w opowiedziach ciągniesz temat o krajach arabskich, Włoszech, antyperspirantach.
Poniżej kilka linków o "chłodzącym" wpływie garniturów+krawatów+koszul z długim rękawem w naszej szerokoście geograficznej, a także we Włoszech podaczas LATA+UPAŁÓW.
Dla tych co jeszcze są skłonni uwierzyć po tym co napisałaś w to,że taki strój chłodzi;) Straż graniczna, lato w Mediolanie, odczuwanie gorąca...
http://www.sm.szczecin.pl/a-tak-o-nas-pisza/757-gorco-...
http://turystyka.wp.pl/kat,3,title,w-upal-zdjac-krawat...
http://menstream.pl/wiadomosci-trendy/lato-w-garniturz...
http://www.se.pl/wydarzenia/kraj/prezydent-spoci-sie-n...
http://www.rp.pl/artykul/515003.html
http://www.rp.pl/artykul/503006.html
http://www.rp.pl/artykul/331316.html
http://www.rozrabiaki.pl/ciekawostki-8.html
http://podroze.gazeta.pl/podroze/1,114204,8122565,Na_s...
http://gazetapraca.pl/gazetapraca/1,90439,4334272.html
http://www.logo24.pl/Logo24/1,85825,7748060,Savoir_viv...dominika S. edytował(a) ten post dnia 27.05.11 o godzinie 23:21
Maria B.

Maria B. Niczego nie wiedzą,
niczego nie potrafią
znaleźć, bo ich ...

Temat: Dress Code-kiedy łamać zasady?

Ale nie odpowiedzialas mi na pytanie co Ci stoi i czy zmienilas plec. Tylko to mmnie interesuje. Szczerze? Reszta dyskusji z Toba nie, bo i tak nic nie dociera. Wiec Dominiko....co Ci stoi?
Krzysztof Dalasiński

Krzysztof Dalasiński Trener - freelancer

Temat: Dress Code-kiedy łamać zasady?

Maria B.:
Ale nie odpowiedzialas mi na pytanie co Ci stoi i czy zmienilas plec. Tylko to mmnie interesuje. Szczerze? Reszta dyskusji z Toba nie, bo i tak nic nie dociera. Wiec Dominiko....co Ci stoi?
A może już nie stoi, tylko zwisa?
Maria B.

Maria B. Niczego nie wiedzą,
niczego nie potrafią
znaleźć, bo ich ...

Temat: Dress Code-kiedy łamać zasady?

Krzysztof Dalasiński:
Maria B.:
Ale nie odpowiedzialas mi na pytanie co Ci stoi i czy zmienilas plec. Tylko to mmnie interesuje. Szczerze? Reszta dyskusji z Toba nie, bo i tak nic nie dociera. Wiec Dominiko....co Ci stoi?
A może już nie stoi, tylko zwisa?
zwisa, a raczej opada to mnie. jak czytam :-)
Adrianna B.

Adrianna B. The hardest thing to
learn in life is
which bridge to
cro...

Temat: Dress Code-kiedy łamać zasady?

Dominiko, ale masz świadomość, ze mundury większości służb szyta jest ze sztucznych tkanin??? Przynajmniej w naszym kraju. Ze zwykłej oszczędności. Poliester jest o wiele tańszy niż wełna.... Jeszcze nie spotkałam policjanta, listonosza czy motorniczego w mundurze z dobrej jakościowo tkaniny.
Ewa P.

Ewa P. muzykolog, muzyk,
dziennikarz,
impresario,
muzykofil

Temat: Dress Code-kiedy łamać zasady?

w mojej dawnej pracy klima latem była ustawiona na 18 stopni właśnie ze względu na panów, którzy musieli siedzieć w garniturach. Ja jednak byłam w tej mniejszości, która mogła się ubierać jak chciała więc im więcej stopni na zewnątrz tym mniej miałam na sobie. Szef się w końcu nade mną zlitował i zafundował służbowy dres polarowy. Z logo firmy oczywiście;)
Ewa P.

Ewa P. muzykolog, muzyk,
dziennikarz,
impresario,
muzykofil

Temat: Dress Code-kiedy łamać zasady?

Malgorzata Saadani:
No i jeszcze historycznie: silna opalenizna, oprocz tego ze niezdrowa dla skory i mlodosci, przez cale wieki byla utozsamiana z ludem pracujacym, a nie spoleczna elita. Im wyzsza klasa spoleczna, tym bardziej zaslaniano cialo, a ubior pelnil role wyznacznika statusu. I pomimo zmian jakie w tej dziedzinie nastapily, wciaz troche tak jest.
jakbym słyszała moją mamę;))) Ja korzystam z solarium ze względów zdrowotnych a mama mnie gani, że to opalenizna nie przystoi. Na to tatuś zawsze staje w mojej obronie, bo jego rodzina zawsze stawiała siebie na równi z tymi, których system stawiał niżej;)
Paweł Kaczmarek

Paweł Kaczmarek Coach efektywności,
trener coachingu
narzędziowego,
trene...

Temat: Dress Code-kiedy łamać zasady?

Michał K.:
>> Czerni?? Rozwiń poproszę.

Czerń to kolor władzy i autorytetu, to również kolor, który wskazuje na przywiązenie do przekonań, tradycji i standardów, tworzy wizerunek osoby solidnej, zdyscyplinowanej, poważnej i autorytarnej. Powoduje pewien dystans oparty na szacunku i przez co trochę "zamyka" na świat i ludzi.

Z kolei granat to kolor przywodzący na myśl wiedzę, kompetencje, profesjonalizm, samoświadomość, odpowiedzialność za siebie i innych,
łatwość podejmowania decyzji a także ich trafność. Kolor mądrości, intelektu, autorytetu opartego na wiedzy.

Oczywiście to nie znaczy, że wystarczy się tak ubrać aby odnosić sukcesy w pracy szkoleniowca. Inaczej, jeśli mam odpowiednie kompetencje i nie zastosuję się do tego DC kolorów, to co najwyżej będę odrobinę mniej wiarygodny a to jeszcze można nadrobić w inny sposób.
Dużo gorzej jeśli to "wystylizowany ubiór" ma być sposobem na dodanie sobie kompetencji. Niestety taką rozbieżność pomiędzy "deklaracją" (strój) a stanem faktycznym (brak odpowiednich kompetencji) wychwyci każdy uczestnik i to jest dopiero katastrofa dla mojego szkolenia i jego skuteczności. Nie ma nic gorszego niż rozczarowanie spowodowane rozdźwiękiem pomiędzy oczekiwaniami a skutkiem.

pozdrawiam,
Paweł
Maria B.

Maria B. Niczego nie wiedzą,
niczego nie potrafią
znaleźć, bo ich ...

Temat: Dress Code-kiedy łamać zasady?

Czern to kolor garnituru wylacznie na wieczor kub na pogrzeb.
Paweł Kaczmarek

Paweł Kaczmarek Coach efektywności,
trener coachingu
narzędziowego,
trene...

Temat: Dress Code-kiedy łamać zasady?

Maria B.:

to powiem inaczej - ubior nie robi profesjonalisty sam z siebie.
Ale z pewnoscia czyni owego profesjonaliste bardziej wiarygodnym.
A to - w wiekszosci zawodo, ktore polegaja na relacja profesjonalista - klient kupujacy (produkty/uslugi) jest niezwykle
istotne, prawda?

Zdecydowanie sie zgadzam i myślę, że Ty też się zatem zgodzisz, że w zawodach które nie mają w zakresie obowiązków kontaktów z klientem, kwestia wizerunkowa ma mniejsze znaczenie. No chyba że wrażenie chcemy robić na szefie i współpracownikach ;)
Och, bylo mnostwo badan oraz artykulow dotyczacych korupcji i
lapowkarstwa w tym wlasnie zawodzie - repow.

Dam Ci szansę i wspaniałomyślnie nie będę drążył tego tematu :)))
Mam wrażenie że kierujesz się tu obiegową opinią a niekoniecznie własnym doświadczeniem.
Jak Twoim zdaniem powinien się nosić handlowiec w FMCG, bo rozumiem że realia są dalekie od ideału ?
Jak kazdy. W czasie pracy - w stroju biznesowym. Poza godzinami
pracy - jak sobie winszuje.

Tak na poziomie ogólnym ok. Tyle że moim zdaniem wiele zależy od branży, od oczekiwań jego klientów. Jeśli mówimy o przedstawicielu z dziedziny ubezpieczeń, finansów itp. - sprawa jest oczywista.
Podobnie w branży powiedzmy dóbr czy usług wysokiej klasy.
Zgoda jeśli chodzi o repów medycznych i farmaceutycznych.
Ale raczej nie będzie dobrze postrzegany na budowie przedstawiciel z tej branży wystrojony w garnitur. I podobnie w FMCG, wystrojony naprawdę biznesowo PH, nie będzie traktowany jako partner przez swoich klientów. Przykleją mu etykietkę "sztywniaka" i będą go traktować bardzo oficjalnie. A jeśli już go znają to po prostu zapytają go czemu się tak dziwnie ubrał.

Myślę, że nie zgadzamy się głównie dlatego, że Ty podajesz przykłady skrajne, ja natomiast mam na myśli niuanse, jednakowoż w obrębie uznawanego szerzej DC.
Zgadzam się, że wszędzie można w dalszym ciągu spotkać osoby, które o zasadach DC nie mają pojęcia, ba nawet nie mają pojęcia o zwykłym dobrym guście. Widywałem nie tylko handlowców w białych skarpetkach ale do dziś można gdzieniegdzie natknąć się nawet na dyrektorów ubranych jak "włoski mafioso". I to jest jedna skrajność. Druga skrajność to dla mnie osoby, które z kolei przesadzają w drugą stronę i bezkrytycznie przyjmują pewne kanony jako jedynie słuszny i obowiązujący bez względu na wszystko standard. Taki ktoś z góry zakłada, że ma prawo czuć się lepszym i mądrzejszym od innych głównie dlatego, że rękaw koszuli wystaje mu o przepisowe 2cm spod marynarki.
Można i tak ale ja takich osób nie rozumiem i nie chcę się z nimi utożsamiać. Innym przykładem bezkrytycznego braku autorefleksji, są dla mnie zdjęcia większości kobiet związanych z branżą Komunikacja i PR - wszystkie wyglądją identycznie, w identycznej pozie z identycznymi fryzurami i przepisowym wcięciem w dekoldzie i obowiązkowym wabikiem na łańcuszku. Bez względu na to, czy owa poza i fryzura komponują się korzystnie dla onej damy czy mniej. I wszystkie wyglądają jak koszmar z fabryki klonów tylko dlatego, że takie zdjęcie uznano za najbardziej profesjonalne.
Nieco przejaskrawiony przykład tego, co złe w unifikacji.

Reasumując, jestem zwolennikiem "złotego środka" - ubierajmy się świadomie i ze smakiem ale może bez przesadyzmu, prowadzącego do absurdów. I poziom akceptacji dla zasad DC chyba musi być związany po prostu z profesją i jej charakterem. Nie zmuszajmy informatyków aby pracowali w garniturach skoro lepiej jest im w dżinsach i t-shirtach.

pozdrawiam,
Paweł



Wyślij zaproszenie do