Daniel Więckowski

Daniel Więckowski doradca podatkowy nr
11861

Temat: joint and several liability

Jakiś taki marazm na forum :) Czas rozruszać synapsy!
Miałem ostatnio szansę na "wymianę poglądów" z przedstawicielami władz podatkowych innych państw członkowskich. Zauważalne jest dość mocne parcie na rozwiązanie, na poziomie krajów członkowskich, problemu MT's i różnego rodzaju karuzel. Część rozwiązań cytowana była z green paper, ale chyba największą popularnością cieszy się reverse charge na wszystko :D no i właśnie joint and several liability. I tutaj mnie coś tknęło...
Czy myślicie, że ta instytucja, w kształcie wprowadzonym np. w Czechach, a więc podatnik wiedział lub mógł wiedzieć, że na wcześniejszym etapie obrotu należny podatek nie został odprowadzony, mogłaby przejść test konstytucyjności w RP? Mam wątpliwości ;)
Grzegorz Pelc

Grzegorz Pelc radca prawny

Temat: joint and several liability

Nie widzę większego problemu.
Daniel Więckowski

Daniel Więckowski doradca podatkowy nr
11861

Temat: joint and several liability

np przerzucenie na podatnika odpowiedzialności za działania/zaniechania innego podmiotu? ew. za zaniechania uprawnionego organu?
Grzegorz Pelc

Grzegorz Pelc radca prawny

Temat: joint and several liability

Organu nie. Ale nie byłby to pierwszy przypadek odpowiedzialności za cudze działanie/zaniechanie na podstawie - najogólniej rzecz biorąc - złej wiary. Trochę tego typu przepisów jest i nikt nigdy ich pod względem konstytucyjności nie kwestionował.
Dawid Milczarek

Dawid Milczarek AkademiaVAT.pl

Temat: joint and several liability

Rozumiem, że w zakładanym modelu odpowiedzialność podatnika X byłaby powiązana nie tyle z nieodprowadzeniem podatku przez kontrahenta Y, ile z niedołożeniem należytej staranności przez X w zakresie zweryfikowania statusu Y. Takie rozwiązanie jestem w stanie sobie wyobrazić jako dopuszczalne, ale pod warunkiem, że stworzy się system umożliwiający odpowiednią weryfikację podmiotu Y przez podmiot X, w końcu Impossibilium nulla obligatio

***

Mój pomysł na zwalczanie oszustw w zakresie VAT (znikający podatnik, pusta faktura, karuzele podatkowe, kradzież tożsamości)

Następna dyskusja:

Ebook: The Automatic Millio...




Wyślij zaproszenie do