konto usunięte

Temat: PRZEPISANIE MIESZKANIA

MAM TAKA SPRAWĘ ZWIĄZANĄ Z PRZEPISANIEM MIESZKANIA. MIESZKANIE BYŁO NA MOJĄ MAMĘ I TATĘ. ALE NIESTETY MAMA ZMARŁA. TERAZ TATA CHCE PRZEPISAĆ TE MIESZKANIE NA MNIE. NIE WIEM JAK TO ZAŁATWIĆ PONIEWAŻ JEST JESZCZE 3 RODZEŃSTWA?? CZY POTRZEBNA JEST SPRAWA SĄDOWA I ICH ZGODA NA PRZEPISANIE NA MNIE? I CO W PRZYPADKU GDY NIE BĘDĄ CHCIELI SIĘ ZGODZIĆ? 2 SIOSTRY MAJĄ JUŻ SWOJE DOMY A BRAT WYPROWADZIŁ SIĘ I NAWET NIE WIEM GDZIE. TERAZ JA TYLKO MIESZKAM Z TATĄ.
Dagmara D.

Dagmara D. Field Research
Poland - Badania
rynku - moja miłość.
Wykł...

Temat: PRZEPISANIE MIESZKANIA

Po śmierci mamy należy przeprowadzić sprawę spadkową. Oprócz taty dziedziczą również dzieci. Więc nie może sprzedać czegoś co nie jest jego własnością.
Wyłącz Capslock.

konto usunięte

Temat: PRZEPISANIE MIESZKANIA

Nie chodzi o sprzedaż tylko o przepisanie mieszkania na mnie. Czy rodzeństwo musi się zgodzić aby było na mnie? I co w przypadku jeżeli nie beda chcieli sie zgodzic? Czy w przypadku jeżeli nie beda chcieli sie zgodzic można spisać testament aby w przypadku gdy taty zabraknie zostalo na mnie zostało na mnie? Czy w takiej sytuacji również beda musieli sie zgodzic?
Dagmara D.

Dagmara D. Field Research
Poland - Badania
rynku - moja miłość.
Wykł...

Temat: PRZEPISANIE MIESZKANIA

Żeby darować trzeba być właścicielem. Tata właścicielem nie jest , bo nie została przeprowadzona sprawa spadkowa po mamie, a on nie jest jedynym spadkobiercą.
Czy rodzeństwo się zgodzi czy nie - - dyskusja może się rozpocząć po sprawie spadkowej. Rodzeństwo i tata mogą się zrzec spadku. I ty zostaniesz jedyny właścicielem. Jest dużo możliwości. Obecnie dziedziczy tata, Ty i Twoje rodzeństwo.
Bez przeprowadzenia sprawy spadkowej nikt nikomu niczego nie przepisze, nie daruje ani nie sprzeda.
Tata nie może darować ani przepisać czegoś co nie jest jego wyłączną własnością. Jeśli przepisze Ci mieszkanie w testamencie (a w zasadzie to raczej swoją część) to i tak w grę wejdzie zachowek - zresztą poczytaj trochę tematów na tej grupie - jest ze 100 na temat dziedziczenia, zachowków i spadków i darowizn.Dagmara D. edytował(a) ten post dnia 14.04.11 o godzinie 20:34

konto usunięte

Temat: PRZEPISANIE MIESZKANIA

Jeszcze chciałam zapytać o taką sprawę. Ponieważ mam zamiar wyjść za mąż i slyszalam, ze mieszkanie musi zostac przepisane na mnie przd Ślubem ponieważ pózniej mąż będzie musial placic podatek, czy to prawda?? Czy jeżeli zostanie przeprowadzona sprawa sadowa i wszyscy sie zgodza aby bylo mieszkanie na tate a potem tata sporzadzi testament aby bylo na mnie. Czy wtedy mąż placil by podatek czy nie?
Dagmara D.

Dagmara D. Field Research
Poland - Badania
rynku - moja miłość.
Wykł...

Temat: PRZEPISANIE MIESZKANIA

Jeśli wszyscy się zrzekną spadku i tata będzie jedynym właścicielem to jest wiele metod.
Idź do notariusza 0 on Ci wytłumaczy - taka wizyta jest darmowa.
Tata może zrobić darowiznę na Ciebie bez względu czy masz męża czy nie - to będzie Twój majątek odrębny i nie będziesz płacić podatku. Jeśli przepisze na Was oboje to mąż zapłaci podatek. Ale Ty możesz zrobić współwłasność z mężem. Jest wiele możliwości (dziedziczenie w spadku jest też majątkiem odrębnym)
Damian M.

Damian M. Repro Department
Manager

Temat: PRZEPISANIE MIESZKANIA

Dagmara D.:
Żeby darować trzeba być właścicielem. Tata właścicielem nie jest , bo nie została przeprowadzona sprawa spadkowa po mamie, a on nie jest jedynym spadkobiercą.
Czy rodzeństwo się zgodzi czy nie - - dyskusja może się rozpocząć po sprawie spadkowej. Rodzeństwo i tata mogą się zrzec spadku. I ty zostaniesz jedyny właścicielem. Jest dużo możliwości. Obecnie dziedziczy tata, Ty i Twoje rodzeństwo.
Bez przeprowadzenia sprawy spadkowej nikt nikomu niczego nie przepisze, nie daruje ani nie sprzeda.
Tata nie może darować ani przepisać czegoś co nie jest jego wyłączną własnością. Jeśli przepisze Ci mieszkanie w testamencie (a w zasadzie to raczej swoją część) to i tak w grę wejdzie zachowek - zresztą poczytaj trochę tematów na tej grupie - jest ze 100 na temat dziedziczenia, zachowków i spadków i darowizn.

Miało być "cytuj", a dałem plusik.
Ale do rzeczy. Jest Pani pewna że po śmierci matki jedynym właścicielem nie został ojciec?
Jakim prawem dziedziczą też dzieci skoro żyje dalej ojciec?Pytam bo jestem niemal pewny że na forum był podobny temat w którym mowa była o tym że w razie śmierci jednego z rodziców to ten drugi ( w tym wypadku ojciec) zostaje jedynym właścicielem nieruchomości.Tematu niestety nie udało mi się znaleźć.
Jak to w końcu jest?

konto usunięte

Temat: PRZEPISANIE MIESZKANIA

Damian M.:
Miało być "cytuj", a dałem plusik.
Ale do rzeczy. Jest Pani pewna że po śmierci matki jedynym właścicielem nie został ojciec?

Tak
Jakim prawem dziedziczą też dzieci skoro żyje dalej ojciec?

Prawem ustanowionym przez ustawodawcę. W tym wypadku zastosowanie mają przepisy Kodeksu Cywilnego.
Jak to w końcu jest?

Jest dokładnie tak jak napisała Dagmara.
Elżbieta J.

Elżbieta J. Początek drogi

Temat: PRZEPISANIE MIESZKANIA

To i przy okazji ja zapytam. Jaki jest czas na przeprowadenie sprawy spadkowej ?

konto usunięte

Temat: PRZEPISANIE MIESZKANIA

No to teraz juz tez zwatpilam, bo mnie tez sie wydawalo, ze gdy mama zmarla to tata dziedziczy.
wiem, ze siostry sie zgodza zeby przepisac na tate ale brat sie nie zgodzi i co w takim wypadku? wyprowadzil sie i nawet nie wiem gdzie jest. Pisalam do niego to powiedzial, ze sie nie zgodzi i mozna go wydziedziczyc.
Dagmara D.

Dagmara D. Field Research
Poland - Badania
rynku - moja miłość.
Wykł...

Temat: PRZEPISANIE MIESZKANIA

Nie ma obowiązku prawnego przeprowadzenia sprawy spadkowej. jednak trzeba mieć świadomość konsekwencji (np. brak możliwości zrzeczenia się spadku w określonym terminie skutkuje spłacaniem długów)
Pewnie najzdrowiej - jak najszybciej. Wtedy, gdy się będzie spieszyło czas zacznie odgrywać znaczącą rolę. A kiedyś będzie.
Dagmara D.

Dagmara D. Field Research
Poland - Badania
rynku - moja miłość.
Wykł...

Temat: PRZEPISANIE MIESZKANIA

Agnieszka Stefańska:
No to teraz juz tez zwatpilam, bo mnie tez sie wydawalo, ze gdy mama zmarla to tata dziedziczy.
wiem, ze siostry sie zgodza zeby przepisac na tate ale brat sie nie zgodzi i co w takim wypadku? wyprowadzil sie i nawet nie wiem gdzie jest. Pisalam do niego to powiedzial, ze sie nie zgodzi i mozna go wydziedziczyc.
Jeśli do niego pisałaś to wiesz gdzie jest. Podasz sądowi adres i sąd go wezwie. Niestety nie da się go teraz wydziedziczyć :):)

konto usunięte

Temat: PRZEPISANIE MIESZKANIA

Pisalam do niego ale smsa, bo tylko mam do niego numer telefonu a niestety nie wiem gdzie mieszka. Nawet nie znam miasta. Moja Mama zmarła ponad 10 lat temu czy ma to wogole jakies znaczenie?

Temat: PRZEPISANIE MIESZKANIA

Połowę dziedziczy małżonek, drugą połowę dziedziczą dzieci w równych częściach.
Tak więc mieszkanie jest w 1/2 taty i po 1/6 Twoje, siostry i brata. przy założeniu oczywiście że tata nie był współwłaścicielem przed śmiercią mamy.
Tak dla uporządkowania tematu

konto usunięte

Temat: PRZEPISANIE MIESZKANIA

Mieszkanie jest na tate i tata jest wlascicielem od samego poczatku

Temat: PRZEPISANIE MIESZKANIA

Agnieszka Stefańska:
MIESZKANIE BYŁO NA MOJĄ MAMĘ I TATĘ.

Edit.

Mieszkanie jest teraz w 3/4 taty.
Masz 2 siostry i brata jest Was więc 4 i każde ma po 1/16 "udziałów" w mieszkaniu. Rodzeństwo musiałby się zrzec spadku np na Twoją rzecz a Tata musiałby podarować CI swoją część.
Do wydziedziczenia muszą być podstawy tak więc jeśli brat się nie zgadza to może wywalczyć swoje. Jedynym sposobem będzie spłacenie go.

konto usunięte

Temat: PRZEPISANIE MIESZKANIA

wydziedziczyc mozna a wiem dlatego poniewaz moja babka przepisala mieszkanie na mojego kuzyna i wszystkich nas wnukow wydziedziczyli. a podstaw do tego nie mieli. A brat sie wyprowadzil nawet nie wiem gdzie i w mieszkanie tez nic nie wlozyl ani nic.
Dagmara D.

Dagmara D. Field Research
Poland - Badania
rynku - moja miłość.
Wykł...

Temat: PRZEPISANIE MIESZKANIA

Agnieszka Stefańska:
wydziedziczyc mozna a wiem dlatego poniewaz moja babka przepisala mieszkanie na mojego kuzyna i wszystkich nas wnukow wydziedziczyli. a podstaw do tego nie mieli. A brat sie wyprowadzil nawet nie wiem gdzie i w mieszkanie tez nic nie wlozyl ani nic.
Mama nie żyje, więc nie może go wydziedziczyć. Mylisz pojęcia.

Aby pozbawić bliskiego krewnego prawa do zachowku należy go wydziedziczyć

(Zachowek przysługuje, małżonkowi i dzieciom, lub małżonkowi i rodzicom- jeśli zmarły nie miał dzieci. Rodzeństwo spadkodawcy nie ma prawa do zachowku).

Kogo i kiedy można wydziedziczyć ?

Wydziedziczone mogą być osoby uprawnione do zachowku, o ile zajdą określone okoliczności (wydziedziczenie nie jest dowolne).

Przesłanki wydziedziczenia:

1. Uprawniony do zachowku wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego;
Norma powyższa dotyczy sytuacji, w których pomimo ingerencji spadkodawcy, jego przyszły spadkobierca zachowuje się niezgodnie z przyjętymi w społeczeństwie zasadami. Przykładowo:
Jego źródłem utrzymania jest działalność przestępcza
Jest rozrzutny, jest hazardzistą
Jest uzależniony od alkoholu, narkotyków
Uchyla się od pracy zarobkowej i żyje na cudzy koszt (np. wyłudza zasiłek
Prostytuuje się .
Ważne jest to, aby pomimo nacisków spadkodawcy, działalność ww. osoby była ciągła i stała.
Jeśli od momentu wydziedziczenia, do otwarcia spadku osoba wydziedziczona zmieniła styl życia, czy sposób zarabiania na życie – część doktryny uważa, iż mają możliwość wnoszenia o unieważnienie wydziedziczenia- zważywszy na ustanie jego przyczyn.
2. dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci;
Powyższa przesłanka przewiduje 2 sytuacje, będące podstawą do wydziedziczenia :
Przestępstwo umyślne – może dotyczyć zarówno osoby spadkodawcy jak i osób mu bliskich (innych członków rodziny, jak i np. konkubenta). Przestępstwo powinno być potwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu – choć nie zawsze, np. w sytuacjach stwierdzenia winy, lecz odstąpienia od ukarania np. w wyniku przedawnienia, czy abolicji.
Obraza czci –nie musi być karana, bardziej chodzi tu o wystąpienia publiczne i pewne zachowania– obrazę słowną, lub czynem.Dagmara D. edytował(a) ten post dnia 14.04.11 o godzinie 21:47

konto usunięte

Temat: PRZEPISANIE MIESZKANIA

ale tata moze wydziedziczyc. jak dziadek zmarl to babka zalozyla sprawe i wszystkich wydziedziczyla wiec da sie.dostalam tylko pismo, ze jestem wydziedziczona i tyle.

konto usunięte

Temat: PRZEPISANIE MIESZKANIA

ale tata moze wydziedziczyc. jak dziadek zmarl to babka zalozyla sprawe i wszystkich wydziedziczyla wiec da sie.dostalam tylko pismo, ze jestem wydziedziczona i tyle.

Następna dyskusja:

potrzebna porada dotyczaca ...




Wyślij zaproszenie do