Tobiasz J.

Tobiasz J. Specjalista ds.
Komunikacji
Marketingowej,
Browar Namysłó...

Temat: Wadowickie Kremówki Papieskie

Witam!

Trafiłem na reklamę Wadowickich Kremówek Papieskich i muszę przyznać, że zabrakło mi słów. Nie chodzi o reklamę, którą zamieszczam, ale o samą nazwę i datę launchu. Produkt został wprowadzony na rynek w kwietniu przez FoodCare.


Obrazek


http://www.youtube.com/watch?v=T3Db0aZCwck

Już sama nazwa, moim zdaniem, jest przesadą, nadużyciem, grą pod publikę i na sentymentach ludzi. Wystarczyło Kremówka (tak sama nazwa jak karpatka, biszkopt, makowiec, sernik itp.). Ale nie, nie dość, że wadowicka to jeszcze Papieska. Dlaczego? Po pierwsze, ta nazwa może się obrócić przeciwko nim, bo wystarczy, że osoby wyznające kult papieża zbojkotują ten produkt. Po drugie, idąc za tropem sprawy sądowej o prawo do nazwy Karpatka, może się zdarzyć, że cukiernicy z Wadowic wniosą sprawę do sądu i kiszka. Po trzecie, uważam, że tradycyjna receptura Wadowickiej Kremówki Papieskiej i nazwa Wadowicka Kremówka Papieska są produktem regionalnym, tak jak oscypek czy rogal świętomarciński.
A co do daty samego produktu – kolejny kamień w ręce tych, którzy będą chcieli zbojkotować i nawoływać do bojkotu.

Zamieszczam również notkę prasową http://www.spozywka.pl/n,941,debiut_na_rynku_-_wadowic... i czekam na Wasze opinie.

TJTobiasz Jaskuła edytował(a) ten post dnia 14.04.11 o godzinie 09:22

konto usunięte

Temat: Wadowickie Kremówki Papieskie

Osoby wyznające kult papieża (czytaj - te, które mogłyby zbojkotować produkt) są już bardziej pod niż na ziemi. Więc ewentualny bojkot nie trwałby zbyt długo.
Mariusz F.

Mariusz F. mój profesjonalny
opis

Temat: Wadowickie Kremówki Papieskie

Tobiasz Jaskuła:
Witam!

Trafiłem na reklamę Wadowickich Kremówek Papieskich i muszę przyznać, że zabrakło mi słów. Nie chodzi o reklamę, którą zamieszczam, ale o samą nazwę i datę launchu. Produkt został wprowadzony na rynek w kwietniu przez FoodCare.
Na początku marca już był na półkach, przynajmniej wtedy go widziałem.
Darek S.

Darek S. Raz się żyje potem
się tylko straszy!

Temat: Wadowickie Kremówki Papieskie

Mi pomysł na wyróżnienie się podoba, ciekawe w jaki sposób przełoży się na sprzedaż, myślę, że znacznie.

A jeśli jeszcze produkt jest dobry to może być hitem rynkowym.

Zobaczymy jaka będzie reakcja rynku i czy ktoś rzeczywiście wystąpi z roszczeniami w stosunku do firmy. Jeśli gazety o tym napiszą - będzie dodatkowa bezpłatna reklama.
Łukasz K.

Łukasz K. Kocham sieć. Przez
10 godzin dziennie.

Temat: Wadowickie Kremówki Papieskie

Moim zdaniem szybko zniknie. Myślę, że ludzie są przeczuleni na punkcie używania kultu papieża w celach marketingowych na skalę masową (bo nie mówię tutaj o dewocjonaliach) - jedni ponieważ mają już po dziurki w nosie całej tej sprawy, drudzy ponieważ kult traktowany jest przedmiotowo.
Zofia B.

Zofia B. strategia i
marketing, marketing
i strategia

Temat: Wadowickie Kremówki Papieskie

My tu sobie gdybamy co ludzie pomyślą, a FoodCare (miejmy nadzieję) zrobiło badania nim zdecydowało się na wykorzystanie tej nazwy.

Tak na marginesie, tego typu produkty przypominają mi gotowanie zupy na gwoździu. Wytyczne z boku opakowania:
Przygotuj: jajka, mleko, masło, wodę, cukier, cytryny... to co jest w środku?
Jak tak sobie porównać z przepisem na kremówki: http://puszka.pl/przepis/1457-kremowka_od_babci_.html, to wychodzi na to, że mąka. ;)

Co się w sumie zgadza: http://www.gellwe.pl/produkty/produkt/tytul/wadowickie...

czyli: mąka, cukier, substancje spulchniające i okazyjnie emulgatory.
Łukasz Mielnik

Łukasz Mielnik marketing /
strategia / reklama

Temat: Wadowickie Kremówki Papieskie

Równie dobrze mogliby zrobić "Pączki Bliklego" (pomijam kwestię praw do nazwy itp.)

Wadowickie Kremówki Papieskie to produkt ściśle związany z konkretnym miejscem / cukiernia i jej historią.

Ale być może ludzie to kupią, w końcu kto będzie jechał specjalnie do Wadowic po ciastka, których namiastkę może sobie kupić w dobrej cenie w pierwszej lepszej sieci handlowej? ... a to, że w smaku niczym nie przypominają oryginału - no cóż, 99,9% kupujących nie będzie miało porównania bo oryginału nigdy nie próbowali.

ps: uwielbiam takie fragmenty z tekstów producenta:
"Opakowanie produktu zawiera mieszanki do wykonania ciasta i kremu [..] to zasługa oryginalnej wadowickiej receptury, stworzonej wspólnie z mistrzem cukiernictwa z Wadowic. [...] Z jednego opakowania 520g, można otrzymać aż 15 dużych kremówek!"
Łukasz Mielnik edytował(a) ten post dnia 14.04.11 o godzinie 11:07
Katarzyna M.

Katarzyna M. MayLily.pl

Temat: Wadowickie Kremówki Papieskie

Szczerze mówiąc we mnie również ta nazwa wywołała niesmak (w przeciwieństwie do kremówek, które uwielbiam).
Wybór producenta zweryfikuje rynek.
BTW - ciekawe, kto jest w targecie tego produktu.
Dagmara D.

Dagmara D. Field Research
Poland - Badania
rynku - moja miłość.
Wykł...

Temat: Wadowickie Kremówki Papieskie

Mnie zupełnie nie rusza - pewnie dlatego, że nie kupuję takich ciast.
Patryk Rykała

Patryk Rykała copywriter, Słowa
trafiają w cel

Temat: Wadowickie Kremówki Papieskie

O ile dobrze kojarzę, to rzecozny launch miał miejsce w ubiegłym roku. Widziałem spot na WM, robiony przez Eskadrę bodajże.
Więc, to co - klon?

konto usunięte

Temat: Wadowickie Kremówki Papieskie

Krzysztof S.:
Osoby wyznające kult papieża (czytaj - te, które mogłyby zbojkotować produkt) są już bardziej pod niż na ziemi. Więc ewentualny bojkot nie trwałby zbyt długo.

A widzisz, ja na przykład jestem na ziemi. Może kult bez przesady, ale szacunek na pewno. Natomiast jakoś mną nie trzęsie ta nazwa. W branży spożywczej chwytanie się takich symboli jest normą - robi się to tylko bardziej lub mniej wprost. Pamiętam, jak opisywano pasztet zajęczy, bo firma się nazywała zając czy coś tym stylu, a w środku była wieprzowa chabanina. BTW - ciekawe, kto dał prawo krakowskim cukiernikom, do robienia kremówek papieskich na wyłączność :)

Ps. Na opakowaniu nie ma słowa o JPII :DMichał Pijet edytował(a) ten post dnia 15.04.11 o godzinie 12:09

konto usunięte

Temat: Wadowickie Kremówki Papieskie

Michał Pijet:
A widzisz, ja na przykład jestem na ziemi. Może kult bez przesady, ale szacunek na pewno. Natomiast jakoś mną nie trzęsie ta nazwa. W branży spożywczej chwytanie się takich symboli jest normą - robi się to tylko bardziej lub mniej wprost. Pamiętam, jak opisywano pasztet zajęczy, bo firma się nazywała zając czy coś tym stylu, a w środku była wieprzowa chabanina. BTW - ciekawe, kto dał prawo krakowskim cukiernikom, do robienia kremówek papieskich na wyłączność :)

Ps. Na opakowaniu nie ma słowa o JPII :D
No właśnie o tym piszę :)
Prawdopodobnie ta nazwa trzęsie tylko i wyłącznie ludźmi spod znaku radyjka. Nazwa nie jest zastrzeżona. Nikt nie ma wyłączności. I naprawdę nie rozumiem tego szumu.

Zresztą... Nie tak dawno temu była tutaj afera na temat adidasa. Ja napisałem, że za tydzień już nikt o tym nie będzie pamiętał i co? Co się stało?
Bingo! Chyba wygryzę wróża Macieja.
Dominik Szewior

Dominik Szewior decolights.pl

Temat: Wadowickie Kremówki Papieskie

"A tam był sklepik. Po matureze chodziliśmy po kremówki w proszku".
Radosław Zieliński

Radosław Zieliński Z polecenia! Od 2007
roku. / NAZWY DLA
FIRM / NAMING

Temat: Wadowickie Kremówki Papieskie

Tobiasz Jaskuła:
wadowicka to jeszcze Papieska. Dlaczego? Po
pierwsze, ta nazwa może się obrócić przeciwko nim, bo wystarczy, że osoby wyznające kult papieża zbojkotują ten produkt.

Albo strzelą po solidnej kremówce i im się odechce spraw sądowych, bojkotów i innych oburzeń.
Anna Ordyniec-Zgud

Anna Ordyniec-Zgud Dyrektor
Zarządzający
superdrukowanie.pl

Temat: Wadowickie Kremówki Papieskie

A mnie z kolei w tej kampanii baardzo mocno irytuje reklama prasowa i ta w TiWi - że to "ulubione ciasto wszystkich Polaków".. Wypraszam sobie! Polką rdzenną jestem, ciasta owszem - lubię, ale akurat konkretnie to? No nie. Ani w proszku, ani z cukierni ani Papieskie.. Czuję się wrzucona do jakiegoś wora, ktoś twierdzi coś za mnie i wg niego powinnam oblizywać się ze smakiem.. A figa! W JuEsEj na bank ktoś by już jakiś procesik wytoczył.. Niestety u nas chyba szkoda kopii kruszyć, choć krew w żyłach mi się ścina...
Dominik N.

Dominik N. Człowiek od zadań
niewykonalnych.

Temat: Wadowickie Kremówki Papieskie

Żenada! Mam nadzieję, że zrobi klapę.
Katarzyna Nowak

Katarzyna Nowak Przedstawiciel
Handlowy,
dobrawizytowka.pl

Temat: Wadowickie Kremówki Papieskie

Mnie też sama nazwa nie przeszkadza, tylko przeszkadza mi stwierdzenie, że to ulubi0one ciasto wszystkich Polaków, bo jakoś nie pamiętam, by było to moje ulubione ciasto.
Rafał Haznar

Rafał Haznar
Zarządzanie/Handel/M
arketing

Temat: Wadowickie Kremówki Papieskie

Osobiście nie przepadam za kremówkami ale myśle, że ludzie od marketingu wpadli na dobry, czasowy pomysł, jest tutaj troszke etycznego wątku no ale cóż niechcesz nie kupuj! Babcie i tak kupia :)
Dominik Szewior

Dominik Szewior decolights.pl

Temat: Wadowickie Kremówki Papieskie

Rafał Haznar:
Osobiście nie przepadam za kremówkami ale myśle, że ludzie od marketingu wpadli na dobry, czasowy pomysł, jest tutaj troszke etycznego wątku no ale cóż niechcesz nie kupuj! Babcie i tak kupia :)

Babcie zrobią swoje kremówki :)
Alicja Karolina K.

Alicja Karolina K. J. duński - biegle.
Tlumaczenia, obsluga
klienta, wspolpr...

Temat: Wadowickie Kremówki Papieskie

Anna Ordyniec-Zgud:
A figa! W JuEsEj na bank ktoś by już jakiś procesik
wytoczył.. Niestety u nas chyba szkoda kopii kruszyć, choć krew w żyłach mi się ścina...

Mnie to kompletnie nie rusza, jakieś pieniactwo, Aniu..? Bo oburzanie się na reklamę, jedną z wielu, niczym się wyróżniającą, z tekstem o preferencjach smakowych Polaków, aż tak Cię rusza..?! Żeby pisać o USA i procesach..?!
A L.K. ? A Młodzież Wszechpolska ? A inne grupy, które umieszczają w swoich hasłach sztandarowo wyświechtany zwrot "wszyscy Polacy", tudzież, jeszcze lepiej: "Prawdziwi Polacy"..? To Was jeszcze rusza..?!
Matko Kochana! Gdzie ja jestem..?! :/ :/

Następna dyskusja:

Elbląskie dni Papieskie




Wyślij zaproszenie do